Włoskie miasto porzuca OpenOffice dla Office 365

Władze włoskiego miasta Pesaro zdecydowały się na porzucenie pakietu OpenOffice na rzecz Office 365. Powód? Funkcjonalność i... koszty.

Jak do tej pory odnotowywano przypadki odwrotne, czyli porzucenie płatnego pakietu Microsoftu na rzecz darmowego, otwartego oprogramowania. OpenOffice był używany w Pesaro od 2011 roku, a pół tysiąca urzędników przeszło specjalne szkolenia dotyczące używania pakietu. Co zaskakujące, szef działu IT urzędu miejskiego, Stefano Bruscoli, stwierdził, że rozwiązanie to będzie zarówno bardziej funkcjonalne, jak i tańsze. Skąd ten wniosek? Jak powiedział: "Podczas używania OpenOffice napotkaliśmy setki problemów dotyczących konkretnych elementów". Dotyczą one głównie odpowiednika programów Access oraz Excel. W tym drugim przypadku głównym problemem jest fakt, że nie działają poprawnie wszystkie makra.

Włoskie miasto porzuca OpenOffice dla Office 365

OpenOffice Calc - odpowiednik Excela

Według raportu Netics Observatory, pracownicy spędzali dziennie około piętnastu minut na poprawianiu błędów płynących z niekompatybilności plików, co w skali roku daje setki zmarnowanych roboczogodzin. Jak wyliczono, w skali roku dawało to 530 euro kosztów, a przy Office ma to spaść do ok. 198 euro. Nadto w Pesaro planowane jest także wprowadzenie do urzędów Skype for Business i Yammera - co również ma przynieść redukcję wydatków.

Zobacz również:

  • Copilot - Microsoft wprowadza SI do pakietu Office
  • Microsoft prezentuje nową aplikację Microsoft 365. Zobacz i Ty