Woda na Marsie? NASA odkryło coś ciekawego

Wiropłat NASA odkrył intrygujące linie wśród skał, które mogą wskazywać na historię wody w starożytnym marsjańskim jeziorze.

Woda na Marsie? NASA odkryło coś ciekawego

Zdjęcie wykonane przez Ingenuity

źródło: NASA/JPL-Caltech

Zespół pracujący z małym śmigłowcem-dronem o nazwie Ingenuity wciąż przegląda zdjęcia z jego ostatniego lotu, wśród których znaleziono kilka wartych uwagi skał.

Wiropłat współpracujący z łazikiem Perseverance i będący swego rodzaju zwiadowcą krajobrazu, przyglądał się obszarowi zwanym Podniesionymi Grzbietami (ang. Raised Ridges). Jeden z członków zespołu, Kevin Hand, zauważył na dostarczonych zdjęciach interesujące skały i sprawdził trójwymiarową wersję widoku:

Jeśli przyjrzymy się uważnie, zobaczymy ciekawe linie na powierzchni kilku skał. Czy powstały one po prostu przez eony wiatru i pyłu wiejącego nad skałami, czy może te cechy opowiadają historię wody? Tego jeszcze nie wiemy.

Badacze chcą przyjrzeć się bliżej skałom mogącym wiązać się z wodną historią Marsa i rozważają, czy wysłać Perseverance na kilkudniową wycieczkę do Podniesionych Grzbietów w celu pobrania próbki skały lub osadu. Obrazy z Ingenuity pomogłyby pokierować misją łazika.

Zobacz również:

  • Tak wygląda najpotężniejsza rakieta NASA [Zobacz zdjęcia]
  • W kierunku Słońca leci kometa większa niż marsjański księżyc
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie

Zobacz także: NASA bada gwiazdę przypominającą nasze Słońce

Źródło: cnet.com