Wodny świat


Uwaga przeciek!

Podstawowym argumentem przeciwników chłodzenia wodnego (oprócz wysokiej ceny, oczywiście) jest groźba przecieku, a w rezultacie zniszczenia drogiego sprzętu. Niestety, ubezpieczenie od zalania lub powodzi nie obejmuje zniszczenia komputera, spowodowanego przez wadliwie działający układ chłodzący wodą, chociaż dla właściciela sprzętu jest to rodzaj katastrofy czy klęski żywiołowej. Pozostaje pytanie: czy warto ryzykować wydatek kilku tysięcy złotych dla zapewnienia sobie komfortu cichej pracy?

Wodny świat

Parametry techniczne i wyniki testów

Wodny świat

Intel Pentium 4 3,0 GHz

Odpowiedź jest banalnie prosta: trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności. Rozszczelnienia, a w rezultacie przecieki wody zdarzają się najczęściej na wszelkiego rodzaju łączach, a bardzo rzadko winowajcą jest dziurawy wąż lub nieszczelny zbiornik wodny. Awarii z dwóch ostatnich przyczyn można uniknąć, lokując zestaw poza obudową i sprawdzając jego szczelność przed montażem w komputerze. Chcąc się zabezpieczyć przed rozszczelnieniem, należy pamiętać o kilku zasadach. Najbezpieczniejsze złącza mają końcówki w kształcie stożka, gdyż wąż nałożony na nie i zabezpieczony specjalną klamrą praktycznie nie może się zsunąć (szczególnie przy tak niskim ciśnieniu, jakie panuje wewnątrz rurek w urządzeniach wykorzystywanych do chłodzenia podzespołów komputera). Jeżeli natomiast zestaw ma proste zakończenia łączy, koniecznie załóż odpowiednie zaciski, które zapobiegną ześlizgnięciu się węża. Jeżeli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz spać spokojnie.

Wodny świat

Głośność pracy

Zestawom wodnym grozi też awaria pompy lub zagięcie się węża, uniemożliwiające odpowiedni przepływ wody. Dla posiadaczy starszych typów procesorów, bez zabezpieczenia termicznego, awaria pompy może oznaczać konieczność zakupu nowego procesora, a czasami i płyty głównej. Oczywiście jest i na to sposób: wystarczy kupić czujnik przepływu wody, który wyłączy cały komputer, gdy stwierdzi brak odpowiedniego przepływu. W doskonałej sytuacji znajdują się użytkownicy zestawów CPC, którzy mogą się zaopatrzyć w to zabezpieczenie za niespełna 80 zł (podświetlany czujnik przepływu wraz z wyłącznikiem komputera). Problem zgięcia węża możesz wykluczyć, stosując w nim sprężynę, tak jak w zestawie Thermaltake Aquarius II.

Thermaltake Aquarius II

Jest to jeden z pierwszych kompaktowych zestawów wodnych dostępnych w Polsce. Współpracuje zarówno z procesorami z podstawką Socket A (AMD Duron, Athlon XP), Socket 745 (AMD 64), jak i Socket 478 (Intel Pentium 4).

Całość składa się z czterech głównych podzespołów: miedzianego radiatora z wentylatorem, pompy, bloku wodnego chłodzącego procesor i zbiornika wyrównawczego. Zbiornik wyrównawczy po zalaniu urządzenia wodą możesz zdemontować, wówczas całe urządzenie mieści się w obudowie.

Montaż i użytkowanie

Wodny świat

Thermaltake Aquarius II - idealny zestaw dla średniej wielkości obudów.

Montaż urządzenia nie nastręcza żadnych problemów. Najlepiej, jeżeli w obudowie można zamocować przynajmniej dwa wentylatory 80x80 mm, zarówno na przednim, jak i tylnym panelu (z przodu montuje się chłodnicę, a z tyłu dodatkowy wentylator, wyciągający ciepłe powietrze). Radiator, pompę oraz zbiornik wyrównawczy możesz przytwierdzić za pomocą dołączanych magnesów (jeżeli obudowa jest aluminiowa, trzeba skorzystać z metalowych płytek, które przykleja się do niej, a dopiero do nich za pomocą magnesów przyczepia poszczególne elementy zestawu). W celu zwiększenia wydajności zestawu radzimy przymocować wentylator chłodnicy bezpośrednio do przedniego panelu w obudowie, dzięki czemu będzie zasysał chłodniejsze powietrze bezpośrednio z zewnątrz. Wszystkie elementy łączymy ze sobą zgodnie z dołączaną instrukcją (niestety, napisaną po angielsku). Poziom wody w zbiorniku z pompką nie może opaść poniżej oznaczonej kreską linii LOW, dlatego co jakiś czas trzeba ją uzupełniać. Użytkownicy procesorów Intel Pentium 4 muszą się liczyć z koniecznością demontażu płyty głównej i ściągnięcia podstawki podtrzymującej radiator w celu zamontowania innej, przeznaczonej pod blok wodny.

Wyjścia znajdujące się w zbiorniku z pompą oraz w bloku wodnym mają zakończenia stożkowe, natomiast w radiatorze łącza są proste. W zestawie znajdziesz komplet zapinek, które zapobiegają wyślizgnięciu się węża ze złączy.

Podsumowanie Choć urządzenie jest małe i mieści się w nawet niezbyt dużych obudowach, doskonale radziło sobie w testach, uzyskując przyzwoite wyniki. Poza wysoką wydajnością użytkowników ucieszy również to, że pracuje ono w miarę cicho (38 dB).

Informacjehttp://www.4max.com.pl

Cena 599 zł

Typ zestawu kompaktowy

Rozmiary bloku wodnego 70x50x12 mm

Rozmiary wentylatora 80x80x25 mm

Rozmiary radiatora 86x130x89 mm

CoolRiver DELUX

Urządzenie przystosowane jest do chłodzenia nie tylko procesora, ale również chipsetu i karty graficznej (testowane było bez dodatkowych bloczków), co nie wymaga dodatkowych kosztów. Montować je można na procesorach z podstawkami Socket A oraz Socket 478.

Budowa i montaż

Wodny świat

CoolRiver Delux - do zestawu dołączone są również bloczki do chłodzenia chipsetu i karty graficznej.

Ten model montuje się najprościej ze wszystkich pięciu przetestowanych. Po wyciągnięciu go z opakowania zobaczysz w pełni gotowy do natychmiastowej pracy zestaw wodny, wypełniony cieczą chłodzącą, z podłączonymi rurkami. Pomysł prosty i naprawdę świetny, szczególnie dla osób, którym nie chce się wertować instrukcji łączenia poszczególnych elementów.

Całość składa się z aż trzech bloków wodnych do chłodzenia procesora, karty graficznej i chipsetu (i w takiej kolejności następuje chłodzenie poszczególnych elementów), dosyć pokaźnych rozmiarów radiatora chłodzonego wentylatorem 120x120 mm (na czas testów zmieniliśmy jego standardowe położenie tak, żeby pompował zimne powietrze z zewnątrz na radiator) oraz pompy wodnej umieszczonej w plastikowym zbiorniku. Ciekawie rozwiązano system mocowania bloku wodnego do chłodzenia karty graficznej: zastosowano uniwersalne zapięcie, dzięki czemu można go zastosować z większością kart.

Kłopoty mogą się zacząć podczas montażu chłodnicy (radiator plus wentylator), która jest dosyć duża. Niestety, wymaga przynajmniej średniej wielkości obudowy, w której jest odpowiednio dużo miejsca pod rusztowaniami na twarde dyski (13x13 cm) i gniazdem na wentylator. Najlepsze są duże obudowy, umożliwiające montaż wentylatorów o rozmiarach 120x120 mm (niestety, rzadko spotykane w Polsce) lub z gniazdami na wentylator 80x80 mm, wokół którego pozostanie przynajmniej 2 cm wolnej przestrzeni, żeby można było wywiercić dodatkowe otwory na większy wentylator lub zamocować przejściówkę pozwalającą na montaż wentylatorów 120x120 mm w otworach 80x80 mm.

Podsumowanie Jedno z nielicznych urządzeń standardowo chłodzących procesor, kartę graficzną i chipset. Dodatkowym atutem jest regulacja prędkości wentylatora.

Informacjehttp://www.4max.com.pl

Cena 610 zł

Typ zestawu kompaktowy

Rozmiary bloku wodnego 63x59x9 mm

Rozmiary wentylatora 120x120x25 mm

Rozmiary radiatora 150x120x70 mm