Wodny świat


3R System Poseidon WCL-02

Jest to typowy kompaktowy zestaw wodny, składający się z trzech elementów: chłodnicy (aluminiowego radiatora chłodzonego wentylatorem 80x80 mm), aluminiowego bloku wodnego i zbiornika z pompką. Dzięki dwóm zapięciom można go montować na procesorach z podstawkami Socket A (AMD Duron, Athlon XP) oraz Socket 478 (Intel Pentium 4).

Budowa i montaż

Chłodnicę umieść zgodnie z instrukcją tak, aby wentylator zasysał zimne powietrze z zewnątrz bezpośrednio na radiator (najlepiej z przodu obudowy). Nie jest to trudne, bo znacząca większość obudów ma otwory montażowe na wentylatory o rozmiarach 80x80 mm z przodu i z tyłu. Niestety, podobnie jak w pozostałych zestawach, instrukcja instalacji nie jest napisana po polsku. Na szczęście, montaż nie jest skomplikowany, a postępując zgodnie z instrukcją, nie powinieneś mieć problemu z odpowiednim połączeniem poszczególnych elementów. Mocowanie bloku wodnego zarówno na procesorze Intel Pentium 4, jak i AMD Athlon XP nie jest skomplikowane i nie wymaga dodatkowych narzędzi ani demontażu płyty głównej.

Wodny świat

3R System Poseidon WCL-02

Wszystkie łącza wyposażone są w stożkowe zakończenia, a węże dodatkowo zabezpieczono przed ześlizgnięciem za pomocą metalowych zacisków. Pompa podłączana jest do osobnego gniazdka elektrycznego, więc po wyłączeniu komputera nadal pracuje i trzeba ją wyłączać ręcznie. Warto zaopatrzyć się w synchroniczny wyłącznik zasilania, do kupienia w internetowym sklepie firmy CPC (kosztuje 29 zł).

Podsumowanie Jak na tak małe urządzenie, spisuje się ono świetnie i niewiele ustępuje wydajnością (średnia temperatura procesora Intel Pentium 4 3,0 GHz wynosi 46 stopni, AMD Athlon XP 2400+ 51 stopni) o wiele większym zestawom Innovateka (średnia temperatura procesora Intel Pentium 4 3,0 GHz wynosi 46 stopni, AMD Athlon XP 2400+ 51 stopni) czy CoolRiver DELUX (średnia temperatura procesora Intel Pentium 4 3,0 GHz to 47 stopni, AMD Athlon XP 2400+ 50 stopni). Oczywiście, jak przystało na dobry zestaw wodny, pracuje cicho (34 dB).

Informacjehttp://www.pc-tuning.pl

Cena 563 zł

Typ zestawu kompaktowy

Rozmiary bloku wodnego 72x62x12 mm

Rozmiary wentylatora 80x80x25 mm

Rozmiary radiatora 102x134x44 mm

CPC EFL 12dB plus

O zestawach firmy CPC jest coraz głośniej. Wielu użytkowników chwali je przede wszystkim za cichą pracę oraz przystępną cenę. Testowany przez nas zestaw to najnowszy produkt tej firmy. Wyposażony został w nowy zbiornik na wodę, miedziany blok wodny oraz dosyć pokaźną chłodnicę z dwoma wentylatorami (80x80 mm), których prędkość można regulować.

Zasada działania

Wodny świat

CPC EFL 12dB plus

W przeciwieństwie do pozostałych czterech opisywanych urządzeń w komputerze montuje się jedynie blok wodny (w zależności od potrzeby można zamówić odpowiednie zapięcie do procesorów AMD Athlon XP, Duron lub Intel Pentium 4), który połączony jest ze zbiornikiem na wodę i chłodnicą znajdującymi się na zewnątrz komputera. Ciekawe, że w zestawie wykorzystano węże o średnicy 5 mm, a nie powszechnie stosowane 8-milimetrowe. Uniemożliwia to korzystanie z większości dostępnych bloków wodnych innych producentów, ale w zamian firma CPC oferuje szeroki asortyment akcesoriów, który powinien zadowolić największego malkontenta.

Chłodnica, umieszczana poza komputerem, składa się ze sporego radiatora oraz dwóch wentylatorów Sunona. Dodatkowo zamontowano w niej regulator prędkości obrotowej wentylatorów, a co za tym idzie, natężenia hałasu, który wywołują (tryb Silent - 32 dB, Quite - 37 dB, Full - 48 dB). Ciekawe jest również to, że zestaw wyposażono w dwie pompy (jedna zasysa wodę, druga ją tłoczy), zatem w razie awarii jednej z pomp urządzenie pracuje dalej, choć mniej wydajnie.

Zestaw radził sobie najlepiej podczas naszego testu (w dużo mniejszym stopniu jego wydajność zależy od dobrej cyrkulacji powietrza w obudowie niż w przypadku zestawów kompaktowych), jednocześnie nie sprawiając żadnych problemów podczas montażu oraz użytkowania. Kolejnym jego atutem jest szeroka gama elementów, o które urządzenie można rozbudować (chłodzenie karty graficznej, chipsetu, twardego dysku, zasilacza, synchroniczny włącznik zasilania, czujnik przepływu wody itd.), do kupienia za rozsądne pieniądze.

Podsumowanie Jeden z najlepszych przykładów konstrukcji dobrej jakości: niska cena, wysoka wydajność oraz cicha praca.

Informacjehttp://www.cpc.pl

Cena 239 zł

Typ zestawu tradycyjny

Rozmiary bloku wodnego 50x60x8 mm

Rozmiary wentylatora 80x80x25 mm

Rozmiary radiatora 180x83x165 mm

Innovatek InnovaSET R3M(A)

Wodny świat

Sercem urządzenia jest bardzo wydajna pompka Eheim.

Firma Innovatek znana jest wszystkim zwolennikom wodnego chłodzenia komputera. Testowany przez nas zestaw składa się z czterech elementów: chłodnicy (radiator z wentylatorem 80x80 mm), wydajnej pompy firmy Eheim (jeden z największych i najbardziej cenionych producentów filtrów i pomp do akwariów) połączonej ze zbiornikiem wyrównawczym oraz aluminiowo-miedzianym blokiem. Opisywany zestaw przystosowany jest do pracy tylko z procesorami AMD Athlon XP, Duron.

Ponieważ chcieliśmy zaprezentować czytelnikom testy zestawu z procesorem AMD Athlon oraz Intel Pentium 4, w zależności od testowanego procesora użyliśmy standardowo dostarczanego bloku (AMD Athlon XP) oraz miedzianego bloku X-Flow z zapięciem pozwalającym na montaż w podstawce Socket 478 (Intel Pentium 4).

Montaż

Urządzenie, jak przystało na produkty tej firmy, spisywało się doskonale i było jednym z najwydajniejszych, choć nie najcichszych (45 dB) kompaktów. Ponieważ zastosowano w nim sporą chłodnicę (w zestawie CoolRiver znajduje się prawie identyczna, tyle że w całości wykonana z miedzi), może być sporo problemów z montażem w małych obudowach. Podobnie jak w wypadku zestawu CoolRiver, aby zamontować chodnicę wewnątrz, trzeba dysponować przynajmniej średniej wielkości obudową, w której wystarczy miejsca (13x13 cm) pod rusztowaniami na twarde dyski. Jeżeli masz taką obudowę z gniazdami na wentylatory 80x80 mm z przodu, możesz zamocować chłodnicę, stosując odpowiednią przejściówkę (podobne rozwiązanie zastosowaliśmy podczas testu zestawu CoolRiver).

Łącza bloku wodnego, pompy oraz zbiornika wyrównawczego mają stożkowe zakończenia, a węże dodatkowo zabezpieczono przed ześlizgnięciem się za pomocą metalowych nakrętek. Jedynie w złączach chłodnicy zastosowano gładkie końcówki.

Podsumowanie Jeden z najwydajniejszych zestawów kompaktowych, ale kłopoty z montażem radiatora oraz wysoka cena mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego nabywcę.

Informacjehttp://www.pc-tuning.pl

Cena 1380 zł

Typ zestawu kompaktowy

Rozmiary bloku wodnego 50x50x31 mm

Rozmiary wentylatora 120x120x25 mm

Rozmiary radiatora 150x120x70 mm