Wojenko, wojenko

Multimedialny leksykon 1942-1943 Przełom to kolejny CD-ROM poświęcony II wojnie światowej...

Multimedialny leksykon 1942-1943 Przełom to kolejny CD-ROM poświęcony II wojnie światowej zaprezentowany przez wydawnictwo "AvaxŢ. W porównaniu z płytami o kampanii wrześniowej czy niemieckich zwycięstwach do 1941 roku jest dokładniejszy, ale ciagle brak sensownej koncepcji zaprezentowania informacji użytkownikowi.

Nieumiejętność selekcji materiału doskonale widać w oglądzie całości programu. Autorzy nie pokusili się też o syntezę ułatwiającą zrozumienie historii II wojny światowej. Poszczególne wydarzenia są wyrwane z kontekstu, nie ukazują ciągu przyczynowo-skutkowego. Przełom koncentruje się przede wszystkim na działaniach militarnych, a przydałoby się poszerzenie tła politycznego. Uzupełnień wymaga również zaprezentowana tematyka wojskowa. Dlaczego zabrakło w niej informacji o bitwie o Atlantyk czy o upadku Singapuru?

Dobrą stroną programu jest kolekcja zdjęć oraz filmów archiwalnych, ale ich opracowanie pozostawia wiele do życzenia. Część tematów nie została w ogóle zilustrowana zdjęciami, fragmentów filmów dokumentalnych nie opatrzono choćby słowem komentarza. Sekwencje audio to nagrania oryginalnych przemówień (np. Hitlera po niemiecku) czy szlagiery ("OkaŢ lub " Marsz Gwardii Ludowej"). Pierwszy z pomysłów jest chybiony, gdyż większość użytkowników nie jest w stanie ich zrozumieć. Mapy są mało dokładne i tylko w niewielkim stopniu ułatwiają zrozumienie omawianych wydarzeń. Na szczęście na niektórych zaznaczono linię frontu.

Wojenko, wojenko
Jedyną multimedialną atrakcję stanowi katalog niemieckiej broni pancernej, w którym na około osiemdziesięciu barwnych planszach przedstawiono rysunki różnych modeli czołgów i pojazdów opancerzonych w rozmaitych kamuflażach. W porównaniu z pozostałą częścią ta wyróżnia się estetyką. Jest to jednak materiał dla koneserów, którzy mają już do wyboru sporo książkowych publikacji na ten temat.