Wojna na patenty

Do agencji handlu USA wpłynął wniosek Intela przeciwko firmie Via. Intel chce, aby z amerykańskiego rynku zniknęły płyty główne z logo tego tajwańskiego producenta.

Intel zwrócił się do USITC (amerykańska agenda rządowa zajmująca się handlem międzynarodowym) o podjęcie działań mających na celu wstrzymanie importu chipsetów firmy Via do USA. Największy na świecie producent procesorów domaga się, aby zakazać sprzedaży płyt głównych opartych na układach tajwańskiego konkurenta, w szczególności najnowszego układu Via - Apollo Pro. Intel twierdzi, że w tych chipsetach zastosowano patenty będące jego własnością intelektualną i Via nie przestrzega umów licencyjnych zawartych między obiema firmami. Wniosek Intela obejmuje produkty znanych producentów płyt głównych - FIC i FIC America, jednak nie ma w nim nic o gotowych zestawach komputerowych opartych na układach Via.

Przedstawiciele tajwańskiego producenta nie skomentowali zaistniałej sytuacji. Analitycy rynkowi twierdzą, iż Intel zaczął w końcu postrzegać firmę VIA jako groźnego konkurenta na rynku układów dla komputerów PC. Oba przedsiębiorstwa ostatnio notują rekordowe wyniki sprzedaży, jednak wzrost popytu na najtańsze komputery może przyczynić się do utraty części wpływów Intela. Na tym rynku ostatnio największe sukcesy osiąga firma Via.

Więcej informacji: www.idg.net