Wojna odtwarzaczy

Zaostrza się rywalizacja na rynku internetowych odtwarzaczy plików multimedialnych. W szranki staną Windows Media Player Micorosoftu i RealPlayer firmy RealNetworks.

Micorosoft rozpoczął walkę o dominację na polu multimedialnych odtwarzaczy internetowych. Zdaniem analityków rynku, obecnie 50 mln osób używa Windows Media Playera, 95 mln osób zaś korzysta z konkurencyjnego RealPlayera. Pliki zapisane w formacie Windows Media są pobierana nieznacznie szybciej, jednak większy wybór plików audio i wideo dostępnych w sieci jest zapisanych w formacie RealPlayer. Ponieważ oba programy są oferowane bezpłatnie, "wojna" się toczy przede wszystkim w zakresie dodawania kolejnych funkcji.

Microsoft rozpoczął zawieranie umów z dostawcami plików muzycznych i filmowych, m.in. Liquid Audio i Digital Distribution Domain. Materiały oferowane przez te firmy będą dystrybuowane w formacie Windows Media. Ponadto, jak powiedział Kevin Unangst, menedżer Microsoftu ds. mediów cyfrowych: "Media Player będzie wbudowany we wszystkie nowe wersje Windows, także CE przeznaczone dla urządzeń przenośnych. Nawiązaliśmy również współpracę z firmami Phillips i General Instruments, aby nasz odtwarzacz był montowany w przystawkach internetowych do telewizorów (set-top box)".

Zobacz również:

  • CES 2022 - ASUS prezentuje nowe Zenbooki OLED na 2022 rok
  • Rosja wyrzucona z Mobile World Congress (MWC)

RealNetworks natomiast zaoferowała, jako dodatek do RealPlayer 7, kanał Take 5, który przekazuje codziennie 5 minut filmów zawierających aktualne i najważniejsze informacje. Klikając na dany klip użytkownik otrzymuje jego pełną wersję. Ponadto na targach Consumer Electronics Show szef RealNetworks, Rob Glaser, zapowiedział, iż jego firma także wprowadzi na rynek specjalną wersję odtwarzacza danych strumieniowych przeznaczoną dla palmtopów.

Więcej informacji: www.microsoft.com www.real.com