Wojna palmtopów

Konkurencyjne firmy Palm i Handspring prowadzą wojnę o klientów, wyposażając nowe modele swoich urządzeń w kolejne dodatki i ulepszenia sprzętowo-programowe.

Rozpoczęcie działalności przez firmę Handspring zmusiła lidera na rynku komputerów przenośnych, firmę Palm, do poszerzenia oferty. Komputerek Handspring Visor zdobył klientów głównie swoją niską ceną: firma Palm postanowiła nie zmieniać na razie cen na swoje produkty, ale wprowadziła do swoich palmtopów wiele dodatków. W ofercie handlowej są już dostępne modemy dla modeli Palm III i Palm V, a także zestawy do podłączenia telefonów GSM firmy Nokia oraz Ericsson (tylko do modelu Palm V). Wkrótce na rynku ma się pojawić bezprzewodowy modem OmniSky, również dla Palm V, i złącza kart Ethernet dla obu modeli. Dzięki współpracy z TRG Palmy obsługują już karty CompactFlash i Memory Stick Sony.

"Oferujemy więcej dodatków niż Handspring, współpracuje z nami ponad 500 wytwórców. Wkrótce pojawią się przystawki do systemu nawigacji satelitarnej GPS, nagrywania głosu i odtwarzania plików MP3. Jeszcze w kwietniu Kodak ma wprowadzić na rynek cyfrowy aparat fotograficzny PalmPix. Będzie on wykorzystywał ekran Palma jako swój wyświetlacz LCD i kosztować ma 179 USD" - oświadczył John Cook, prezes Palma. Firma ogłosiła też podpisanie umowy z Delphi Automotive Systems, dotyczącej wspólnego opracowywania samochodowej stacji dokującej dla Palm V, umożliwiającej obsługę poczty elektronicznej i synchronizację kalendarza z korporacyjną bazą danych przy użyciu komend głosowych. Zaprezentowane jako prototyp urządzenie CommuniPort Mobile Productivity Center jest zasilane z gniazda samochodowej zapalniczki i posiada obudowę umożliwiającą umieszczenie go w uchwycie na napoje. CommuniPort trafi do sprzedaży pod koniec tego roku, ale cena tego urządzenie nie jest jeszcze znana.


Zobacz również