Wojna rdzeniowa

Znane są już pierwsze pomiary prędkości dwóch procesorów AMD Athlon pracujących z tą samą prędkością 1 GHz, lecz zbudowanych na podstawie 2 różnych rdzeni - Thunderbird i Palomino.

Znane są już pierwsze pomiary prędkości dwóch procesorów AMD Athlon pracujących z tą samą prędkością 1 GHz, lecz zbudowanych na podstawie 2 różnych rdzeni - Thunderbird i Palomino. Testy porównawcze zostały przeprowadzone przez niemiecki serwis Heise online. Ponieważ AMD zaprezentowało dotychczas tylko mobilną wersję Athlona z rdzeniem Palomino, w testach skorzystano właśnie z tego typu procesora. Nie przeszkodziło to jednak w zainstalowaniu przenośnej wersji Athlona w zestawie stacjonarnym, bowiem produkt ten pasuje do gniazda procesora Socket A.

Konfiguracja testowego zestawu wyglądała następująco: płyta główna ASUS A7V133, 128 MB pamięci PC100 SDRAM oraz karta graficzna GeForce2 MX.

Uzyskane wyniki potwierdziły przewagę w szybkości działania układu Palamino. W teście prędkości generowania obrazu podczas gry Quake3 Arena system wyposażony w Palomino uzyskał wynik 133 klatek na sekundę, podczas gdy starszy Thunderbird wyświetlał o 9 klatek mniej. Także pozostałe porównania potwierdziły przewagę konstrukcyjną nowego produktu. Wyniki testów przedstawiają się następująco: 3Dmark2000 - rozdzielczość ekranu 800 x 600 x 16 bit (5462 vs 5296 pkt), Unreal Tournament 640 x 480 x 16 bit (42 vs 40 klatek na sekundę), SYSmark2000 (190 vs 186 pkt).

Podsumowując, prędkość pracy procesora z nowym rdzeniem jest wyższa w stosunku do zasłużonego Thunderbirda o ok. 7%. Należy jednak zwrócić uwagę, że testowy system był wyposażony w kartę graficzną o ograniczonej wydajności, co prawdopodobnie wpłynęło na maksymalną prędkość działania pozostałych komponentów.


Zobacz również