Wojskowa megasieć

Armia Stanów Zjednoczonych zamierza za kwotę 1 mld USD stworzyć nową infrastrukturę telekomunikacyjną do obsługi swych jednostek bojowych.

Armia Stanów Zjednoczonych zamierza stworzyć nowy system połączeń swych jednostek. Będzie to największa sieć elektroniczna na świecie. Połączy znajdujące się w dowolnym punkcie globu okręty, samoloty, a nawet czołgi, w jednolity system przepływu informacji i dowodzenia. Realizacja projektu ma trwać 15 lat, zaś suma wydatków sięgnie 1 mld USD.

Joint Network Management System (JNMS) ma umożliwić planowanie, monitorowanie i kierowanie wszelkimi jednostkami zarówno w czasie pokoju jak i wojny. W ramach projektu wykorzystywane będą połączenia przewodowe, bezprzewodowe i satelitarne. Aby jednak zmniejszyć koszty i jednocześnie umożliwić interoperacyjność wszelkiego sprzętu system będzie tworzony w oparciu o technologie internetowe, w tym protokół TCP/IP.

Celem przedsięwzięcia jest uniezależnienie armii od obecnej, często cywilnej, infrastruktury telekomunikacyjnej: sieci transmisyjnych, komputerów i telefonów. Wśród podwykonawców znajdą się Hewlett-Packard, Computer Associates, BMC Software, Tivoli Systems oraz Concord Communications.


Zobacz również