Wolfram|Alpha: więcej niż wyszukiwarka

Wolfram|Alpha to uruchomiona w maju br. wyszukiwarka, która w pewnych aspektach działania może być uznana za pogromcę Google.

Informacje: www.wolframalpha.com Cena: bezpłatny Ocena: 7,7

Wolfram|Alpha: więcej niż wyszukiwarka

Specjalizuje się w analizie danych ścisłych (jej algorytm oparto na znanym programie Mathematica, który jest przeznaczony do wykonywania zaawansowanych obliczeń matematycznych) i w przyszłości ma udostępniać informacje ze wszystkich dziedzin, które dadzą się usystematyzować. Dlatego nie ma sensu zadawać jej zwykłych pytań, jakie codziennie kierujemy do Google (np. "mp3", "filmy" itp.). W zamian wykona za ciebie większość obliczeń matematycznych - od podstawowych działań, przez geometrię, po matematykę dyskretną. Narysuje również wykresy funkcji i fraktale. Bez problemu przeprowadzi skomplikowane wyliczenia fizyczne obejmujące elektryczność, magnetyzm, optykę czy astrofizykę. Inne dziedziny, w których Wolfram|Alpha już teraz znajduje zastosowanie to chemia, inżynieria, astronomia. W ramach tej ostatniej wyszukiwarka wyświetla mapy nieba, oblicza odległości między ciałami niebieskimi, a w razie potrzeby poinformuje w jakiej pozycji znajdowała się Wenus określonego dnia roku. Nie brakuje także danych z paleontologii, informacji o trzęsieniach ziemi lub klasyfikacji gatunków biologicznych.

Możliwości Wolfram|Alpha są naprawdę imponujące. Nie stanowi żadnego problemu np. przetłumaczenie alfabetu Morse'a, porównanie pozycji satelitów albo notowań giełdowych dowolnie wybranych (na razie tylko amerykańskich) spółek. Po wpisaniu hasła "Warsaw to New York" otrzymamy dokładną odległość pomiędzy tymi miastami i szacunkowy czas przelotu, zaś hasło "population Poland and Germany" da w rezultacie szczegółowe porównanie populacji obu krajów na przestrzeni lat łącznie z gęstością zaludnienia, procentowym podziałem na kobiety i mężczyzn (wraz z przedziałami wiekowymi dla każdej płci), wzrostem ludności, przeciętną długością życia itd.

Zdecydowana większość odpowiedzi nie ogranicza się jedynie do suchego podania kilku liczb, lecz zawiera liczne informacje dodatkowe, powiązane z danym tematem, a także bogaty materiał ilustracyjny (zależnie od zapytania mogą to być rysunki, schematy, diagramy, wykresy). Co ciekawe, każdą stronę z wynikami wyszukiwania można zapisać jako dokument PDF i pobrać na swój komputer.

Wolfram|Alpha to znakomite źródło wiedzy, którym powinni się zainteresować naukowcy, badacze, uczniowie, studenci. Ogromne ilości informacji są tutaj dostępne na wyciągnięcie ręki i wcale nie trzeba sięgać po kalkulator lub arkusz kalkulacyjny, aby je ze sobą porównać.

Plusy:

  • bardzo dużo informacji z dziedzin ścisłych
  • wyniki wzbogacone wieloma informacjami dodatkowymi
  • automatycznie wykonuje skomplikowane obliczenia
  • automatycznie generuje rysunki, schematy, diagramy, wykresy

Minusy:

  • błędna interpretacja niektórych zapytań
  • zapytania i odpowiedzi tylko po angielsku

Podsumowanie: zaawansowana wyszukiwarka, która nie tylko podaje wyniki, ale także je porównuje i przeprowadza na nich skomplikowane obliczenia.