Wolfram C

Tungsten C był zapowiedziany w tym samym terminie, co Zire 71, jednak do Polski trafił później. To pierwszy palmtop firmy Palm Inc. z klawiaturą wbudowaną pod ekranem w tym miejscu, w którym do tej pory umieszczano pole rozpoznające pisane znaki.

Teraz, gdyby komuś to rozwiązanie, nie odpowiadało, może skorzystać z tradycyjnej klawiatury. Tradycjonalistów nie pozbawiono możliwości odręcznego wprowadzania tekstu. Tym razem jednak, dzięki nowemu systemowi Graffiti 2, polem rozpoznającym tekst jest cały ekran. Do Graffiti 2 trzeba się trochę przyzwyczaić, gdyż obsługa różni się od poprzedniego systemu. Skuteczność w rozpoznawaniu znaków jest jednak nadal bardzo dobra.

Tungsten C to także pierwszy palmtop z systemem Palm OS i procesorem taktowanym z częstotliwością 400 MHz. Palm OS zawsze bardzo sprawnie działał nawet w kilkudziesięciokrotnie wolniejszych palmtopach, dlatego w wypadku nowego układu pracować będzie bardzo wydajnie. Dzięki tak wydajnemu procesorowi i aplikacji Mmplayer (niestety, trzeba ją ściągnąć z Internetu) nareszcie użytkownicy Palmów będą mogli oglądać DivX-owe filmy.

Opisywany model przeznaczony jest do zastosowań biznesowych. Dowodzi tego zainstalowanie w nim modułu WLAN (801.11b). Łączenie z bezprzewodowymi sieciami jest łatwe. Z Internetu można skorzystać właśnie przez WLAN lub przez telefon komórkowy połączony z palmtopem poprzez port IrDa. Do przeglądania stron WWW posłuży przeglądarka PalmSource Web Browser 2.0, nareszcie dużo lepsza, choć nieobsługująca polskiego kodowania znaków, a do sprawdzania poczty elektronicznej aplikacja VersaMail. Oprogramowanie w Tungsten C umożliwia również współpracę z VPN-ami.

Wraz z palmtopem otrzymasz aplikację Documents-To-Go, pozwalającą na odczytanie uprzednio skonwertowanych prac z Worda, Excela czy PowerPointa.

Programiści mogą wreszcie tworzyć aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej procesora. Do tej pory programy do administrowania serwerami czy gry wcześniej znane z pecetów pisane były niemal wyłącznie do platformy Windows CE. Obecnie może się to zmienić.

Szkoda, że firma Palm nie wprowadziła zapowiadanego systemu Palm OS 6.0. W zainstalowanej wersji 5.2 konfiguracja na przykład połączenia z Internetem przez telefon komórkowy jest nadal bardzo mało intuicyjna.

Opisywany palmtop - to wraz z Zire 71 i Tungstenem T - najbardziej udany model firmy Palm. Jego wyświetlacz (pod względem kontrastu i rozdzielczości 320x320) jest nieporównywalnie lepszy od wyświetlacza w komputerach naręcznych z systemem Pocket PC, do czego firma Palm Inc. powoli nas przyzwyczaja. Niestety, mimo 64 MB pamięci i możliwości jej rozszerzenia za pomocą kart SD, nawet gdy wgrasz pliki MP3, posłuchasz ich tylko w wersji mono, bo takie jest wyjście słuchawkowe. Elegancki wygląd może podkreślać estetyczny futerał chroniący wyświetlacz przed zadrapaniem. Niestety tylko może, gdyż musisz go dokupić za 165 zł, w zestawie nawet nie znajdziesz prostej osłonki. Za 2280 zł kupisz Tungsten C wraz z Access Pointem, wartość palmtopu bez punktu dostępu WLAN wynosi 2037 zł.

Informacje: Scientific, tel. (22) 6448558,http://www.scientific.com.pl

Cena 2037 zł