Wolniej, ale dokładniej

AntiVirenKit sięga po tytuł najlepszego programu antywirusowego na polskim rynku. Wersja 2004 Professional wyraźnie wzmacnia jego pozycję.

AntiVirenKit sięga po tytuł najlepszego programu antywirusowego na polskim rynku. Wersja 2004 Professional wyraźnie wzmacnia jego pozycję.

Wolniej, ale dokładniej

Odświeżony interfejs AnitVirenKit 2004 może się podobać. Przypomina inne antywirusy, ale czerpie z najlepszych wzorców.

AntiVirenKit 2004 wykrywać ma, jak zapewnia producent, ponad 90 tysięcy rodzajów wirusów. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą tego programu było zawsze wykorzystywanie dwóch niezależnych silników antywirusowych. W wersji 2004 również użyto dwóch skanerów AV, ale tym razem dodatkowy silnik to BitDefender (przypomnijmy, że podstawowym skanerem AnitVirenKit jest KAV, produkt Kaspersky Labs).

Nowe możliwości AntiVirenKit 2004 prezentują się bardzo interesująco. Oprócz nowych silników antywirusowych program oferuje m.in. możliwość utworzenia bootowalnej płyty CD, zawierającej skaner antywirusowy wraz z aktualną (w momencie tworzenia płyty) bazą wirusów. To bardzo pomysłowe rozwiązanie. Większość programów antywirusowych sprzedawana jest na bootowalnych płytach CD, które można wykorzystać w sytuacjach awaryjnych do przeskanowania twardych dysków (gdy system operacyjny przestał się uruchamiać). Jednak pożytek z bootowalnej płyty z programem jest o tyle niewielki, że po kilku miesiącach od zakupu zapisana na krążku CD baza wirusów jest całkowicie nieaktualna. AntiVirenKit 2004 Professional rozwiązuje ten problem: regularne, np. comiesięczne, wypalanie bootowalnej płyty daje ci pewność, że nawet w przypadku poważniejszych problemów dysponować będziesz narzędziem ze stosunkowo aktualną bazą wirusów.

W nowej wersji AntiVirenKit duży nacisk położono na ochronę poczty elektronicznej. Jest to działanie całkowicie słuszne, o czym nie trzeba nikogo przekonywać - najgroźniejsze obecnie wirusy i robaki rozprzestrzeniają się właśnie za pomocą e-maili. Nowy AntiVirenKit chroni także przed dialerami.

Wolniej, ale dokładniej

Obciążenie pamięci przez monitor antywirusowy w AntiVirenKit 12 trudniej przewidzieć niż w przypadku AntiVirenKit 2004.

Szybkość skanowania twardego dysku nie jest jego najmocniejszą stroną, ale pamiętajmy, że pracują wtedy dwa skanery jednocześnie. W naszych testach skanowanie partycji z prawie 4,5 GB danych trwało ponad pół godziny (w najbardziej dokładnych ustawieniach). Kwestia szybkości działania programu antywirusowego jest często czynnikiem decydującym o zakupie produktu - przynajmniej dla posiadaczy wolniejszych komputerów. AntiVirenKit 2004 ma ciekawą opcję, umożliwiającą szybkie dostosowanie poziomu skuteczności i szybkości działania antywirusa, np. w przypadku wolnych maszyn można zdecydować się na poziom "średni" i korzystać tylko z jednego silnika antywirusowego.

Przetestowaliśmy działanie nowego AntiVirenKit 2004 Professional, wykorzystując procedurę użytą w teście antywirusów w wydaniu 3/2004. Wersja 2004 uzyskała o 0,40 procent lepszy wynik dokładności skanowania od AntiVirenKit 12 - aż 98,27 procent! Z maksymalnie dokładnymi ustawieniami skanowania nowy AntiVirenKit okazał się wolniejszy od poprzednika (o ok. 25 procent), ale w standardowych (określanych jako "wysoka skuteczność") program był wolniejszy od wersji 12 tylko o 10 procent. Zbadaliśmy również działanie monitora antywirusowego, nazywanego w AntiVirenKit Strażnikiem. Jego działanie ze standardowymi ustawieniami wydłuża czas operacji plikowych (kopiowanie plików, otwieranie dokumentów Worda) o nieco ponad połowę. Dodatkowe obciążenie pamięci przez działający w tle monitor antywirusowy jest nieznaczne: średnio tylko niecałe 4 procent.

Z najbardziej szczegółowymi ustawieniami monitora antywirusowego (znaczenie ma tutaj zwłaszcza monitorowanie zawartości plików skompresowanych typu ZIP) czas wykonywania operacji na plikach wydłuża się znacznie: przeszło czterokrotnie. Zatem cotygodniowe skanowanie dysków możesz przeprowadzać po wybraniu maksymalnie dokładnych opcji, natomiast Strażnik powinien pracować z ustawieniami domyślnymi.

Informacje: G DATA, http://www.gdata.pl