Wolniejsi będą szybszymi

Gdy poszukujesz laptopa w cenie do 4000 zł, możesz wybierać spośród wielu modeli. Oto dwa z nich w bezpośrednim starciu.


Gdy poszukujesz laptopa w cenie do 4000 zł, możesz wybierać spośród wielu modeli. Oto dwa z nich w bezpośrednim starciu.

Acer ma w swej ofercie notebooki o bardzo zróżnicowanych konfiguracjach i cenie, zaspokajające potrzeby praktycznie wszystkich klientów - obecnie firma proponuje aż 23 linie produktów i korzysta z procesorów AMD oraz Intela. Optimus natomiast skupia się na 9 liniach dających wystarczające pole manewru podczas podejmowania decyzji o zakupie urządzenia. Zresztą Optimus sprzedaje także komputery Acera.

Do pojedynku wybraliśmy dwie konstrukcje bardzo zbliżone zarówno pod względem konfiguracji, jak i ceny: Acer TravelMate 4051LMi oraz Optimus OPTIbook MX600C. Są to maszyny oparte na procesorze Pentium M.

Ważenie zawodników

Wolniejsi będą szybszymi

Acer TravelMate 4051LMi

Pod względem CPU notebooki nieco się różnią: TravelMate zbudowany jest na Pentium M 725 1,6 GHz, zaś w Optimusie znalazł się model 735 1,7 GHz. Równowaga pojawia się natomiast pod innymi względami: oba laptopy wykorzystują układ Intel Extreme Graphics 2 zintegrowany z chipsetem i posiłkujący się systemową pamięcią RAM (w Acerze i Optimusie wynoszącą 256 MB), obraz prezentują na 15-calowym ekranie 1024x768, mają twardy dysk 40 GB (chociaż ten z Optimusa operuje wyższą szybkością, bo 5400 obr./min) i pracują pod kontrolą systemu Windows XP Home z SP2.

Różnice pojawiają się w napędzie optycznym (Acer oferuje nagrywarkę DVD z obsługą +R DL, podczas gdy w Optimusie znajdziesz zwykłe combo) i opcjach komunikacyjnych, w których przewagę uzyskuje TravelMate: choć znalazło się w nim mniej gniazd USB (3 zamiast 4, jak u rywala), to w zamian otrzymujesz port FireWire, IrDA i równoległy. Oba notebooki pracują w sieciach LAN 100 Mb/s i WiFi 802.11b/g.

Wolniejsi będą szybszymi

Optimus OPTIbook MX600C

TM4051LMi bardziej przypadnie do gustu podróżnikom niż OPTIbook MX600C, ponieważ jest trochę od niego mniejszy i minimalnie lżejszy. Jednak Optimus w zestawie dodaje torbę, której nie uświadczysz w produktach Acera.

Dołączane oprogramowanie jest podobne i - oprócz wspomnianego systemu Windows XP Home - składa się z aplikacji do nagrywania płyt (NTI CD&DVD Maker 6.5 w Acerze, Nero OEM Suite 6.3 w Optimusie) oraz odtwarzacza DVD (odpowiednio PowerDVD XP i WinDVD 4). Acer dorzuca jeszcze 90-dniową wersję Norton AntiVirus 2005, natomiast Optimus proponuje polski program księgowy WF Mag wraz z podręcznikiem.

Walka rozpoczęta

Wolniejsi będą szybszymi

Acer TravelMate 4051LMi

Pierwsza runda to test PCMark04. Niewielką przewagę uzyskuje w nim Optimus, zwłaszcza w testach twardego dysku i CPU. Punkt dla OPTIbooka, chociaż po tym starciu nie można go uznać za faworyta czy pewniaka meczu.

W drugiej rundzie zawodnicy walczą na polu grafiki. Tu niespodzianka: mimo identycznych układów Optimus zadaje przeciwnikowi mocniejsze ciosy w teście 3DMark2001 SE i 3DMark03, i utrzymuje kontrolę w ringu. Różnica jest jednak na tyle niewielka i wynika zapewne bardziej z CPU niż GPU, że sędziowie ogłaszają remis ze wskazaniem na OPTIbook.

Wolniejsi będą szybszymi

Optimus OPTIbook MX600C

Trzecia, najdłuższa runda - maraton MobileMark2002 - musi przynieść rozstrzygnięcie. I faktycznie, sytuacja po niej staje się jednoznaczna: Optimus, dotychczas narzucający przeciwnikowi styl gry, okazuje o 10 procent gorszą sprawność, gdy przychodzi do rywalizacji w otoczeniu aplikacji biurowych. Ma też dużo słabszą kondycję (to wina akumulatora o mniejszej pojemności) i pada z wycieńczenia, pokonując 65 procent dystansu TravelMate'a. Tym samym reprezentant drużyny Acera wygrywa zdecydowaną przewagą punktową.

Informacje

Acer TravelMate 4051LMi

tel. (22) 6062591

http://www.acer.pl

Cena 3730 zł

Optimus OPTIbook MX600C

tel. 0-801111777

http://www.optimus.pl

Cena 3840 zł