Wolny region DVD

Internet to znakomite źródło programów przydatnych DVD maniakom. Bez względu na to, z czym mamy problem - zabezpieczeniem, limitem zmian czy jakością obrazu - zawsze jest pod ręką odpowiedni link. Podajemy te najważniejsze.

Internet to znakomite źródło programów przydatnych DVD maniakom. Bez względu na to, z czym mamy problem - zabezpieczeniem, limitem zmian czy jakością obrazu - zawsze jest pod ręką odpowiedni link.

Przy próbie odtwarzania filmów DVD na telewizorze przez wyjście karty graficznej często napotykamy dodatkowe trudności. Pierwszy problem to niewłaściwy rozmiar ekranu, drugi to zabezpieczenie Macrovision. Jest to system zabezpieczający analogowy sygnał wideo przed przegrywaniem. Sygnał jest modyfikowany w taki sposób, aby można go było bez przeszkód oglądać na ekranie telewizora, ale już próba nagrania na taśmę i odtworzenia zakończy się niepowodzeniem. Obraz będzie cyklicznie ściemniał się i rozjaśniał.

Programowe odtwarzacze DVD wymagają, aby karta graficzna z wyjściem telewizyjnym potrafiła generować sygnał wizji zabezpieczony systemem Macrovision. Jeśli wyjście TV nie ma odpowiednich zabezpieczeń, przy próbie odtwarzania DVD zostanie wyłączone. Niemożliwe będzie nie tylko przegranie filmu, ale także normalne oglądanie na telewizorze.

Dla kart z chipem Savage 3D (bez Macrovision) istnieje prosty sposób, aby oglądać filmy DVD na telewizorze. Potrzebny będzie PowerStrip (wersja demo do ściągnięcia ze stronyhttp://www.entechtaiwan.com). Jest to bardzo rozbudowany program do podkręcania większości popularnych kart graficznych. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią procedurę:

1. Zmieniamy rozdzielczość na taką, w której może działać wyjście TV (przeważnie 640x480 lub 800x600). Na początku najlepiej ustawić 640x480.

2. Włączamy odtwarzacz DVD (np. WinDVD) i zaczynamy odtwarzać film. Ważne! Nie można zatrzymać filmu, co najwyżej można włączyć pauzę.

3. W programie PowerStrip włączamy wyjście TV (TV controls).

4. Można włączyć i oglądać film.

Powyższy metoda jest skuteczna w PowerDVD 2.5 i WinDVD 2000 na karcie Savage 3D (PowerStrip 2.50.06). Może być skuteczna także w przypadku innych kart obsługiwanych przez program PowerStrip.

TV Tool i TVCC

http://www.tvtool.de/

Zazwyczaj na telewizorze widoczne jest 90-95 procent przesyłanego obrazu. Takie niewielkie obcięcie obrazu nie przeszkadza przy oglądaniu filmów, ale gdy mamy do czynienia z obrazem z komputera, stanowi to problem, ponieważ poza kadrem mogą znajdować się tak istotne rzeczy, jak pasek zadań. Dlatego też zmniejszają obraz przesyłany na telewizor o 10-15 procent, tak aby mieć pewność, że cały zmieści się na ekranie. Jest to dobre, gdy oglądamy programy komputerowe, ale przy odtwarzaniu filmów na komputerze czarna ramka naokoło trochę przeszkadza. Pomocne będą w tym wypadku programy do konfiguracji wyjścia telewizyjnego.

Jednym z nich jest TV Tool przeznaczony dla kart z chipsetem nVidia (TNT, TNT2, GeForce 1/2/ MX) z wyjściem TV opartym na chipie BT868 lub BT869 (np. Viper 550, Erazor 3, Xentor 32, 3D Prophet). Poza dopasowaniem wielkości i położenia obrazu umożliwia on ustawienie rozdzielczości, standardu wyjścia TV, nasycenia, kontrastu i wielu innych funkcji. TVCC oferuje podobne możliwości i przeznaczony jest także dla kart z chipsetem nVidia ale z wyjściem TV opartym na chipie Chrontel (np. Asus 3400/3800/6600/6800, itp.).

Odtwarzacze sprzętowe nie mają wad, jakimi obarczone są karty graficzne z wyjściem TV - wystarczy włożyć film do napędu DVD, wcisnąć play i oglądać. Jednak i dla nich w sieci można znaleźć przydatne programy.