Word - kasowanie danych ukrytych w dokumentach

W każdym dokumencie Worda znajduje się nie tylko tekst wpisany tam przez autora. Pliki zawierają także dane piszącego, firmy czy czas edycji. Informacje te nie zawsze powinny być dostępne dla innych osób. Dlatego należy wiedzieć, jak usunąć je przed udostępnieniem dokumentu.

Word 2010

Niedoświadczeni użytkownicy są przekonani, że dokument Worda zawiera tylko to, co sami do niego wpisali. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Bardzo łatwo sprawdzić na przykład, kto był autorem tekstu, na jaką firmę zarejestrowana jest używana podczas edycji kopia Office, czy w pliku znajduje się ukryty tekst i jakie informacje zostały w nim zawarte. Postronne osoby mogą się dowiedzieć, co znajduje się w nagłówku, stopce i w znakach wodnych bądź jaka była historia poprawek i komentarzy. Metadane mówią bardzo dużo o użytkowniku i jego pracy. Czasami informacje te nie są istotne ale bardzo często bywa tak, że nie powinny przekazywane wraz z plikiem. Należy zadbać kasowanie metadanych.

Wybór zakresu danych, których obecność kreator ma zweryfikować w dokumencie

Wybór zakresu danych, których obecność kreator ma zweryfikować w dokumencie

1. Sprawdzanie zawartości metadanych dokumentu

Po zakończeniu edycji pliku rozwiń menu ukryte pod przyciskiem startowym Worda i wybierz z niego polecenie Przygotuj. Uzyskasz w ten sposób dostęp do szeregu poleceń związanych z bezpieczeństwem dokumentu. Możesz tu na przykład zaszyfrować tekst czy dodać do niego podpis cyfrowy. Klikając Właściwości sprawdzisz część danych jakie zawiera plik oprócz treści. Są tu między innymi informacje o autorze, słowach kluczowych, kategoriach. Kasując zawartość odpowiednich pól możesz je ręcznie usunąć z pliku. Lepiej jednak posłużyć się dedykowaną do czyszczenia meta danych funkcją. Kliknij w menu Przygotuj pozycję Przeprowadź inspekcję dokumentu. Zaznacz pola przypisane do poszczególnych grup danych które chciałbyś przeszukać i kliknij przycisk Inspekcja

Kasowanie wykrytych metadanych

Kasowanie wykrytych metadanych

2. Kasowanie ukrytych informacji

Po zakończeniu skanowania informacja o wykrytych danych zostanie wyświetlona w oknie dialogowym. Jeżeli jakaś kategoria nie będzie zawierała żadnych elementów zostanie opatrzona odpowiednim komentarzem. W przeciwnym razie zobaczysz znak wykrzyknika i będziesz mógł zapoznać się opisem metadanych umieszczonych w pliku. Aby je skasować kliknij przycisk Usuń wszystko. Pamiętaj, że niektórych danych nie da się już odtworzyć. Na koniec kliknij przycisk Zamknij.