WordPress dominuje wśród najpopularniejszych blogów

Prawie połowa spośród 100 najpopularniejszych blogów na świecie korzysta z WordPressa. Badania wskazują, że jest on dominującą platformą blogową i mimo pojawienia się licznych alternatyw ciągle nie ma sobie równych.

Pingdom - najpopularniejsze platformy blogowe

Wyniki badań serwisu Pingdom pokazują, że 48 na 100 najpopularniejszych blogów korzysta z platformy blogowej WordPress. 39 z nich używa jej na własnym serwerze, a 8 korzysta z wersji oferowanej na serwerach WordPressa. Trzy lata temu, w 2009 roku, z tego systemu zarządzania treścią korzystało jedynie 32 ze 100 najpopularniejszych blogów.

W przeciwieństwie do WordPressa, jego rywale tracą popularność. Druga na liście platforma Movable Type używana jest obecnie przez 7 spośród najpopularniejszych blogów. Podczas poprzednich badań korzystało z niej 12 blogów z 100 najchętniej czytanych. TypePad stracił jeszcze więcej. W 2009 korzystało z niego 16, a obecnie, w 2012 roku, tylko 2 spośród 100 najpopularniejszych blogów.

Polecamy: Wypromuj się w Internecie

Na liście pojawili się nowi rywale WordPressa, ale ciągle są daleko z tyłu. Założony w 2001 roku Drupal ma obecnie 6 blogów wśród 100 najpopularniejszych, a założony w 2007 roku Tumblr tylko jeden. Pingdom nie twierdzi, że jego badania oddają faktyczną sytuację, ale wyniki te potwierdzają także inni.

Badania W3Techs również wykazują, że prawie 54 proc. rozpatrywanych stron korzystających z platform blogowych wybrało właśnie WordPressa. Jego założyciel, Matt Mullenweg stwierdził, że w przyszłości spodziewa się dalszego wzrostu liczby użytkowników, gdyż według niego blogi pracujące na własnych platformach staną się niedługo zjawiskiem niszowym, a ich posiadacze przejdą właśnie do WordPressa. Obecnie działa tak 22 na 100 najpopularniejszych blogów.