Wozniak: przyszłość należy do komputerów

Apple II - szczytowe osiągnięcie Wozniaka? fot. Wikipedia

Apple II - szczytowe osiągnięcie Wozniaka? fot. Wikipedia

Stworzyłem też wideo terminal dla Apple I, za pośrednictwem którego uzyskiwałem dostęp do Arpanetu - protoplasty dzisiejszego Internetu. Moim dziełem jest też pewna gra na Atari, "blue boksy" - czyli urządzenia umożliwiające darmowe rozmowy telefoniczne na całym świecie oraz wiele procesorów dla kalkulatorów naukowych firmy HP.

Trudno wymienić na raz wszystkie wynalazki - lista jest niezmiernie długa. Praktycznie całe życie pracuję na pełnych obrotach...

Podobno interesuje się pan również robotyką?

Tak, to prawda.

Moim zdaniem roboty bywają przerażające - szczególnie te tworzone przez amerykański Departament Obrony. Czy myśli pan, że nadchodzi "era Terminatora" - czas inteligentnych maszyn?

Owszem, nadchodzi - ale bardzo powoli. Tworzone obecnie kroczące roboty mają pewne, bardzo specyficzne wymagania, bo sposób chodzenia ludzi jest bardzo trudny, praktycznie niemożliwy, do skopiowania. I może z czasem uda się je udoskonalić, ale i tak będzie można je nauczyć wykonywania tylko jednego zadania, i to niespecjalnie skomplikowanego. Nigdy nie zobaczymy robota przygotowującego filiżankę kawy - nie wierzę w to.

Mam nadzieję, że ma pan rację...

Proszę pomyśleć o tym, ile kolejnych działań musi wykonać człowiek, by przygotować kubek kawy - przecież nabycie się tych podstawowych umiejętności zabiera nam 10-20 lat życia. Robot też będzie musiał się tego uczyć. Czyli najpierw musi przejść do kuchni (niezbędny będzie system wizyjny), otworzyć drzwi, znaleźć ekspres do kawy... Tego się nie da zaprogramować, tego się trzeba nauczyć - np. obserwując, jak inni to robią. To jest cała masa umiejętności i zadań, które człowiek musi posiadać, by wykonać tak prostą czynność jak zrobienie kawy. Moim zdaniem nigdy nie zobaczymy prawdziwej sztucznej inteligencji. Masz psa lub kota? Z pewnością jest on bardziej inteligentny niż jakikolwiek komputer.

Ma pan jakieś niespełnione marzenia? Na przykład posiadanie wnuków? Jaką wiedzę i wartości chciałby im pan przekazać?

Mam troje dzieci i bardzo staram się, żeby nie wmuszać im moich wartości. Chcę, żeby były dobre dla innych ludzi, zdobywały przyjaciół i same kreowały swój system wartości. Zawsze pomagam im w takim rozwoju. Tak zostałem wychowany i uważam, że to najlepszy sposób na wychowywania moich dzieci. I jestem pewien, że wkrótce będę miał też wnuki...

A co z niespełnionymi marzeniami? Są takie?

Chciałbym zdobyć 750 tys. punktów w Tetrisie na Game Boy'u :-) Chciałbym też wybudować własny, nowoczesny i energooszczędny dom - zamierzam zrobić to już wkrótce. Wykorzystam w nim odpowiednie gatunki drewna, które będą zapewniały zarówno chłód latem, jak i ciepło zimą. Bardzo podoba mi się ten koncept i chcę go zrealizować samodzielnie - tak robiłem z komputerami. Myślę, że ten projekt zostanie dokończony tego lata lub najpóźniej za rok.