Wprost z negatywu


Canon CanoScan FS 4000 US

Najnowszy skaner do filmów Canona budową i stylistyką przypomina urządzenia konkurencyjnego Nikona. Na froncie obudowy, wykonanej z plastiku imitującego aluminium, umieszczono osłaniającą przed kurzem klapkę do ramek filmów 35 mm i APS. System transportu filmu jest bardzo podobny do zastosowanego w modelu Minolty.

Największym atutem nowego CanoScana jest wysoka rozdzielczość CCD, wynosząca 4000 dpi. Dzięki niej można powiększyć klatkę filmu małoobrazkowego, tworząc zdjęcie o długości podstawy około 45 cm (przy rozdzielczości wyjściowej 300 dpi). Parametr gęstości optycznej producent określa dwojako: 3,5 D na wejściu i 4,2 D na wyjściu. Należy brać pod uwagę tę pierwszą wartość, co potwierdza się w naszym teście. Canon jest jedyną firmą, która podaje te dwa parametry gęstości optycznej (w tym najważniejszy - na przetworniku CCD). Przypuszczamy, że w skanerach innych producentów, którzy informują, że wartość gęstości optycznej przekracza 4,0 D, w rzeczywistości (czyli na CCD) jest ona mniejsza.

Skaner dobrze wypadł w teście ostrości i poziomu zakłóceń, a nieco słabiej w próbie trudnego skanu. Jednym z najsłabszych punktów urządzenia jest jego oprogramowanie. Dużym minusem jest na przykład brak możliwości korekcji średnich wartości poziomów (regulować można jedynie zakres świateł i cieni).

Producent: Canon

Informacje: Canon Polska, tel. (22) 5723000, www.canon.pl

Cena: 4290 zł

Nikon Coolscan IV ED

Podobnie jak w przypadku powoli odchodzącej do lamusa nikonowskiej "pary" LS-2000 - LS-30, skanery IV ED i 4000 ED zostały umieszczone w takiej samej obudowie.

Identyczne jest również całe wyposażenie: standardowa ramka, w której ręcznie ustawia się poszczególną klatkę filmu i którą wprowadza do wnętrza skanera, gdzie znajduje się ruchomy element CCD, adapter automatycznie wciągający sześcioklatkowy pasek filmu. Opcjonalne są także adaptery do filmów APS oraz niepociętego na paski filmu 35 mm. Skaner może zeskanować slajd lub negatyw z rozdzielczością 2900 dpi.

Element CCD jest ruchomy, a oświetlają go specjalne zimno świecące diody LED. Nikon w nowych modelach - także i w tym - wprowadził nowy rodzaj soczewek (ED), które zdaniem konstruktorów charakteryzują się niską dyspersją i zredukowaną aberracją chromatyczną, co poprawia zarówno ostrość skanów, jak i barwną wierność oryginałowi.

Gęstość optyczna wynosi 3,6 D, dzięki czemu skaner znacznie lepiej radzi sobie z takimi wyzwaniami, jak nasza próba trudnego skanu. Uzyskał w niej bardzo dobrą ocenę, 8 punktów na 10 możliwych. Podobne były rezultaty prawie całego testu z wyjątkiem czasu skanowania. Skaner łączy się z komputerem tylko

w jeden sposób - za pośrednictwem USB. Został wyposażony w pakiet Digital ICE3.

Producent: Nikon

Informacje: Camera Sp. z o.o. tel. (22) 6152086, www.nikon.pl

Cena: 4268 zł

Minolta Dimage Scan Dual II

Tak jak można powiedzieć, że LS-40 ED to uproszczony LS-4000 ED, tak Minolta Dimage Dual II jest mniejszą wersją Elite II. "Siostry" Minolty ubierają się podobnie - producent zastosował niemal takie same obudowy. Rozdzielczość CCD jest również taka sama i wynosi 2820 dpi. Według producenta, gęstość optyczna Duala II wynosi 3,2 D, a Eilte II dużo więcej, bo 4,8 D. Jednak porównanie skanów obu "sióstr", nie tłumaczy aż takiej różnicy, choć oczywiście Dual II nieco słabiej poradził sobie z naszym trudnym skanem. Skaner, jak na urządzenie kosztujące około 2000 zł, w teście wypadł bardzo dobrze.

Noty słabsze od Elite II, łączącego się z pecetem za pomocą FireWire, uzyskał tylko w próbie czasu. Niestety, producent nie wyposażył urządzenia w system oczyszczania filmu z zarysowań i zanieczyszczeń. Oprogramowanie skanera zostało tak zaprojektowane, żeby odpowiadało potrzebom użytkowników zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Tym pierwszym producent proponuje funkcję korekcji automatycznej z kilkoma opcjami poprawy jakości skanowanego materiału. Można dzięki nim uratować niedoświetlone zdjęcie, skorygować jasność różnie oświetlonych obiektów (na przykład w wyniku zbyt mocnego oświetlenia drugiego planu), wyrównać balans bieli, gdy fotografię wykonano w sztucznym oświetleniu. Skaner polecamy wszystkim fotografującym.

Producent: Minolta

Informacje: Minolta Polska, tel. (22) 8311488, www.minolta.pl

Cena: 1999 zł

Acer ScanWit 2740S

Acer proponuje kolejny już model skanera do filmów. Na tle większości skanerów w tej grupie cenowej ScanWit prezentuje się całkiem nieźle (mimo przegranej z minoltowskim Dualem II). Skaner ma największą - w porównaniu z innymi modelami - obudowę. Zastosowano podobny sposób transportowania filmu jak w skanerach Minolty i Canona - ramka z filmem jest wciągana do wnętrza, gdzie znajduje się nieruchomy sensor CCD. Potrafi on odczytać klatkę małoobrazkowego filmu z dokładnością 2700 dpi. ScanWit przeznaczono głównie dla użytkowników domowych, zatem wyższa rozdzielczość nie jest niezbędna. Sporą zaletą jest wyposażenie w opisany powyżej system oczyszczania z rys i zabrudzeń Digital ICE. W tej klasie urządzeń to wyjątek.

Wyniki testów w porównaniu z wynikami innych testowanych urządzeń okazały się nieco słabsze. Chodzi głównie o odwzorowanie barw, czas skanowania oraz poziom zakłóceń. Skaner łączy się z komputerem za pomocą interfejsu SCSI-2 (kontroler jest dostarczany przez producenta w zestawie). Duża zaleta ScanWita to cicha praca. Oprogramowanie TWAIN zapewnia pełną możliwość korekcji tonalnej (krzywej i poziomów tonalnych). Wygodnie można dostosowywać balans kolorów przez wybór pozycji w kole (palecie) barw - rozwiązanie stosowane od dawna w komercyjnym, opisywanym w PCWK 06/2001 programie do skanowania SilverFast.

Producent: Acer

Informacje: Joy Computer, tel. (12) 4143055, www.joy.krakow.pl

Cena: 1940 zł

Jak testowaliśmy

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wszystkie skanery zostały poddane tej samej procedurze testowej. Podłączyliśmy je do komputera Pentium III, 800 MHz, 128 MB RAM. Do określenia jakości obrazu pochodzącego z każdego urządzenia posłużyliśmy się kilkoma przezroczami 35 mm. Były to: wzornik barwny IT8 (Kodak Q-60E3) oraz dwie fotografie wykonane na slajdach Fujifilm Provia 100 ISO. IT8 jest standardem używanym nie tylko do testowania urządzeń skanujących, ale również do ich kalibracji. Dwa wspomniane wyżej zdjęcia prezentowały obszary o dużej różnicy jasności (na przykład dobrze oświetlone białe ubranie i zacienioną twarz). Tego rodzaju przezrocza trudno zeskanować, co pozwala dobrze ocenić możliwości skanerów.

Pierwszym elementem naszego badania był pomiar czasów skanowania, z uwzględnieniem fazy preskanu oraz skanu właściwego. Przyjęliśmy standardową wielkość skanowanych fotografii (obraz o dłuższej podstawie wynoszącej 20 cm) przy rozdzielczości 300 dpi. Zeskanowaliśmy wszystkie trzy użyte w teście diapozytywy (IT-8 oraz dwa zdjęcia), a następnie uśredniliśmy uzyskane w ten sposób czasy.

Test skanerów

Test skanerów

Skan wzorca IT8 został wykonany przy automatycznych ustawieniach oprogramowania producenta. Następnie w programie do obróbki zdjęć Adobe Photoshop 6.0 przeanalizowaliśmy obraz pod kątem:

- ostrości

- odwzorowania kolorów (zmierzyliśmy programowym densytometrem składowe trzech występujących na IT-8 barw: cyjanu, purpury oraz żółtego i za pomocą specjalnej formuły wyliczyliśmy stopień odchylenia wyników od wzorcowych wartości tych trzech kolorów)

- zdolności skanera do rejestracji szczegółów znajdujących się na najciemniejszych obszarach zdjęcia testowego oraz odpowiedniego fragmentu IT-8

- stopnia zakłóceń (poziomu szumów), które pojawiły się na powierzchni zeskanowanych slajdów.

Ocenialiśmy również wygodę pracy, intuicyjność obsługi i możliwości dostarczonego przez producenta oprogramowania - sposób dokonywania korekcji parametrów obrazu po preskanie, a przed ostatecznym zeskanowaniem zdjęcia.

Każde urządzenie zostało ostatecznie ocenione za pomocą sumy iloczynów wyniku testu (60%), możliwości (30%) oraz jakości (10%).