Wrocław: UM "uzbraja" dzielnicowych w laptopy

Dzisiaj wrocławscy dzielnicowi otrzymali pierwsze laptopy zakupione ze środków programu doposażenia Policji. Dzięki temu poprawić ma się "jakość obsługi mieszkańców".

Sprzęt został zakupiony ze środków Urzędu Miejskiego w ramach programu doposażenia Policji. Dzisiaj nastąpiło jego uroczyste przekazanie dzielnicowym Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Kolejne komputery kupione w ramach tego programu mają być sukcesywnie przekazywane również dzielnicowym z innych komisariatów.

Na stronie KGP czytamy, że "nowy sprzęt niewątpliwie przyczyni się do poprawy warunków pracy policjantów "pierwszego kontaktu", co niewątpliwie przełoży się również na jakość obsługi mieszkańców".

Warto dodać, że według zaprezentowanych pod koniec sierpnia danych (pisaliśmy o tym w artykule " Ile komputerów ma Policja? Raczej za dużo") polska policja ma łącznie 55 tys. komputerów, w tym: 28 tys. pecetów, 7496 laptopów oraz 19660 stanowisk dostępowych. Przeliczając to na liczebność formacji okazuje się, że w naszym kraju na dwóch funkcjonariuszy przypada jeden komputer, czyli więcej niż np. w Niemczech.

Pomimo takiego wyniku często pojawiają się głosy, że sprzętu informatycznego jest wciąż zbyt mało. Oto wybrane komentarze naszych czytelników (podpisujących się jako u2 i bobo) na ten temat:

"są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyka w kgp. widać czym się tam na górze zajmują. komputerów z dostępem do policyjnej sieci jest jak na lekarstwo, brak przede wszystkim czytników, które zamawiałem już kilka razy. zawsze kgb, pardon kgp, to olewało. komputery zwykle załatwiam od różnych innych instytucji (używane), bo na górze zajmują się statystyką, a statystykę mają "cudowną". na tym opiera się sens ich pracy."

"U nas w jednostce jest 60 etatów , co prawda mamy kilka laptopów ale wszystkie prywatne, kupione z liche wynagrodzenie. Jedna wielka ściema z tymi komputerami.Statystycznie byc może jest tyle w KGP maja kika na pokój, ale w jednostkach typu KPP, KP ,PP nie ma co marzyć o takich luksusach. papieru do ksero brakuje a tu mówią o komputerach.Nie pamiętam kiedy mi firma długopis kupiła a co dopiero komputer!!!"

Problem zauważyła również KGP, której Komendant zlecił wykonanie analizy mającej na celu ustalenie czy "tak dużą liczbę kupowanych w ostatnich latach komputerów rozdzielono właściwie na jednostki Policji". Niestety jej wyniki nie są nam znane.