Wsparcie dla iPhone przez siedem lat? Tego chcą Niemcy!

iPhone to jeden z najlepiej wspieranych smartfonów na rynku. Niemieckie organy chcą, aby Apple wydawało aktualizacje przez aż siedem lat od daty premiery. Co z tego wyniknie?

Zgodnie z najnowsza propozycją niemieckiego rządu dla Unii Europejskiej producenci smartfonów z Apple na czele powinni zapewniać poprawki zabezpieczeń i części zamienne dla swoich urządzeń przez siedem lat od daty wprowadzenia na rynek. Inicjatywa związana jest z działaniami proekologicznymi. W konsekwencji skorzystać mogą posiadacze smartfonów, które przez dłuższy okres czasu mają otrzymywać aktualizacje oprogramowania.

Starsze modele iPhone'a
Źródło: apple.com

Starsze modele iPhone'a

Źródło: apple.com

Niemiecki rząd federalny rozpoczął już negocjacje z Komisją Europejską i przedstawił swoje propozycje dotyczące naprawy smartfonów i tabletów. W chwili obecnej Komisja Europejska zamierza zmusić producentów do oferowania wsparcia technicznego dla swoich produktów przez pięć lat. Niemcy chcą wydłużyć ten okres o dodatkowe 24 miesiące.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13, Apple Watch Ultra [26.05.2023]

Unia Europejska od pewnego czasu walczy z ilością elektrośmieci. Mówi się o wielu inicjatywach, które mają spowodować, że będziemy użytkować jedno urządzenie przez dłuższy okres czasu.

Niemiecki rząd federalny chce wydłużyć okres serwisowania, ale także zabezpieczyć ceny części zamiennych. Wraz z upływem czasu mają one kosztować tyle samo. Działanie to ma spowodować, że wymiana baterii czy wyświetlacza nadal będzie bardziej opłacalna od zakupu nowego telefonu.

Naprawy mają odbywać się maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych. Dodatkowo Komisja Europejska planuje wprowadzenie specjalnych etykiet pokazujących jak łatwo naprawić dane urządzenie.

Debata na temat długości życia naszych smartfonów trwać będzie jeszcze kilka miesięcy. Komisja Europejska ma definitywnie rozwiązać sprawę i przekazać swoją opinię do 2023 roku.

Na planowanej ustawie skorzystają głównie posiadacze starszych lub tańszych smartfonów, które otrzymać mają znacznie lepsze i dłuższe wsparcie producenta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: