Wspierajmy nowe standardy

Organizacja Web Standards Project, wspierająca rozwój technik internetowych apeluje o tworzenie stron WWW w zgodzie z najnowszymi standardami.

Jeffrey Zeldman, współzałożyciel Web Standards Project (WaSP), organizacji wspierającej rozwój technik internetowych, twierdzi, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy jakością stron WWW, a internautami korzystającymi z przestarzałych przeglądarek. Użytkownicy ci nie mają dostępu do najciekawszych elementów strony internetowej, gdyż te są z reguły zaprojektowane przy użyciu najnowszych technik nie obsługiwanych przez starsze wersje Interenet Explorera czy Netscape Navigatora. Efektem jest spowolnienie rozwoju tych technik co odbija się negatywnie na wyglądzie stron WWW. Zeldman porównał wykonywanie stron internetowych zgodnych ze starymi standardami do konieczności tworzenia czarno-białego programu telewizyjnego, bo nie każdy odbiorca ma kolorowy telewizor.

Używając standardowych mechanizmów strona internetowa może rozpoznać z jakiej wersji przeglądarki korzysta internauta i ewentualnie zaproponować aktualizację. Ostatnie wersje najpopularniejszych przeglądarek są darmowe, jednakże proces aktualizacji może być dość długi w przypadku połączenia modemowego. Do grupy przeglądarek, które wspierają nowe standardy (HTML 4, CSS-1, ECMAScript, DOM) należą IE 5.x, Netscape 6.x oraz Opera 5. Niestety wielu projektantów WWW, bojąc się utraty części odwiedzających, tworzy strony internetowe zgodne z przestarzałymi standardami. Według szacunków Zeldmana co czwarty z 320 milionów użytkowników Internetu na świecie korzysta z przeglądarek niespełniających obecnych standardów.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?

WaSP wystąpił do projektantów z inicjatywą tworzenia stron internetowych kompatybilnych wyłącznie z obecnymi standardami, które będą jednocześnie zawierać informacje dla użytkowników przestarzałych przeglądarek o konieczności aktualizacji oprogramowania. Celem akcji jest skrócenie średnio 18-miesięcznego okresu korzystania przez internautów z tej samej wersji przeglądarki. Jednakże trudno przewidzieć, czy inicjatywy odniesie skutek, ponieważ wiele witryn nie może pozwolić sobie na tak radykalne posunięcie i choćby chwilową utratę części odwiedzających.