Wspólne kości

Porozumienie o współpracy NEC i Hitachi może przynieść kres dominacji tajwańskich producentów układów pamięci.

Dwaj japońscy giganci rynku elektronicznego, NEC i Hitachi, zawarli porozumienie dotyczące wspólnej budowy fabryki pamięci do komputerów. Ogólny koszt uruchomienia produkcji ma wynieść około 1,43 mld USD. Zarządzaniem fabryką zajmie się firma Elpida Memory (należąca do obu przedsiębiorstw), którą koncerny utworzyły w kwietniu tego roku.

Dzięki temu posunięciu wspólnicy zamierzają zająć dominującą pozycję na rynku producentów zaawansowanych technologicznie pamięci typu DRAM. Założono podniesienie udziału na tym rynku z 13 do 20%. Jak zapewniają przedstawiciele koncernów, atutem nowego producenta będzie know-how, wniesione przez obie firmy macierzyste. Dysponując własną fabryką i samodzielnie opracowanymi technologiami produkcyjnymi, Elpida ma szansę stać się liczącym graczem na rynku, dotychczas opanowanym głównie przez producentów tajwańskich.

Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki zwiększeniu udziałów w rynku obie firmy uniezależnią się od dostaw układów pamięci konkurentów. Dotychczas poziom produkcji układów DRAM nie zaspokajał popytu koncernów, produkujących liczne urządzenia wykorzystujące tego rodzaju pamięci.


Zobacz również