Wspólne symulacje

Armia amerykańska i NASA, w ramach programu oznaczonego kryptonimem SMART, postanowiły wspólnie pracować nad rozwojem technologii symulacji komputerowych.

NASA i armia amerykańska postanowiły wspólnie zająć się rozwojem technologii zaawansowanych symulacji komputerowych. Nie podano finansowych warunków umowy, ale ze wspólnego oświadczenia wynika, że armia amerykańska utworzy Instytut Kreatywnych Technologii (Institute for Creative Technologies) związany z University of Southern California. Instytut ma zajmować się badaniem powszechnych zastosowań technologii symulacyjnych tworzonych zarówno przez przemysł rozrywkowy, jak i laboratoria wojskowe. NASA natomiast ma uczestniczyć w programie SMART (Simulation and Modelling for Acquisition, Requirements and Training), polegającym na wirtualnych szkoleniach oddziałów bojowych i stworzeniu ultrarealistycznej symulacji pola walki.

"Współpraca z NASA i program SMART pozwolą nam szkolić żołnierzy tańszym kosztem i z mniejszym ryzykiem. Obecne symulatory są niezłe, ale niewystarczające: jeśli masz rozwiniętą wyobraźnię i nie jesteś sceptyczny, to rzeczywiście możesz poczuć się jak w czołgu. Musimy jednak jeszcze sporo popracować nad poczuciem równowagi, symulacją upływu czasu i wieloma reakcjami emocjonalnymi, odczuwanymi przez żołnierzy podczas prawdziwej walki. Dopiero za kilka lat nie będzie można odczuć różnicy pomiędzy rzeczywistością a symulacją" - twierdzi Paul Hoeper, logistyk i specjalista ds. technologii w US Army.

Więcej informacji: www.wired.com