Wspólny Twister

S3 Graphics oraz Via Technologies zaprezentowały chipset Twister przeznaczony dla notebooków i urządzeń przenośnych.

Kalifornijska S3 Graphics oraz Via Technologies z Tajwanu przedstawiły nowy chipset o nazwie Twister. Jest to już trzeci chipset SMA (Shared Memory Architecture), który powstał po zawiązaniu joint venture między tymi firmami. Twister stanowi połączenie chipsetu Apollo PM133A firmy Via i graficznego "silnika" S3 Savage4 3-D.

Twister nie wymaga dedykowanej pamięci graficznej. Produkt zawiera wsparcie dla magistrali 66 MHz, 100 MHz i 133 MHz, pamięci PC133 SDRAM oraz NEC VCM (Virtual Channel Memory). "Graficzne" zalety Twistera to m.in. 4xAGP (Accelerated Graphics Port), możliwość wyświetlania zarówno na płaskich panelach cyfrowych DVI 1.0, jak i CRT, 32-bitowy rendering w trybie true-color oraz multi-texturing.

Nowy układ jest przeznaczony dla notebooków i urządzeń przenośnych, wykorzystujących procesory Pentium III i Celeron Intela, a także chipy Via Cyrix III. Jak zapowiadają przedstawiciele Via Technologies, chipset w połączeniu z wersją "mobile" Cyrixa III ma stać się efektywną platformą dla notebooków. Masowa produkcja nowych procesorów Cyrix III o zegarach 500 i 600 MHz rozpocznie się w październiku.

Próbki chipsetu są już dostępne, produkt trafi do masowej produkcji jeszcze w IV kwartale tego roku. Sugerowana cena chipsetu wynosi 35 USD (przy zakupie w partiach po 10 000 sztuk).

Więcej informacji:

Via Technologies www.via.com.tw

S3 www.s3.com


Zobacz również