Współpraca KDE z Wikimedia

Podczas odbywających się w Karlsruhe dniach Linuksa (LinuxTag), prezes Fundacji Wikimedia, Jimmy "Jimbo" Wales poinformował o rozpoczęciu współpracy z projektem KDE. Celem współpracy jest stworzenie protokołu dostępu do danych projektów Wikimedii (np. Wikipedia czy Wikisłownik) z poziomu dowolnych aplikacji linuksowego środowiska graficznego KDE.

Pierwszą aplikacją, która korzysta z nowej technologii, jest odtwarzacz amarok. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie informacji z Wikipedii o wykonawcy aktualnie odtwarzanej piosenki.

Twórcy KDE i Wikimediów myślą już także o innych zastosowaniach. Jednym z projektów jest aplikacja Knowledge, której celem ma być umożliwienie dostępu offline do Wikipedii. Program ma pracować z archiwum Wikipedii, a nastepnie wygenerować go w taki sposób, by umożliwić dystrybucjom dostarczanie Wikipedii użytkownikom pozbawionym dostępu do internetu. Knowledge działa pod systemem Windows, Unix oraz Mac OS X i - zdaniem twórców - w przyszłości ma stać się konkurencją dla popularnej MS Encarta.

Kolejne aplikacje, które mogłyby skorzystać na rozwoju nowego projektu, to chociażby Kalzium, program do nauki chemii pod KDE, który mógłby posłużyć się Wikipedią do prezentacji dodatkowych informacji o pierwiastkach, Koffice, który mógłby wykorzystywać bazę clipartów, czy korzystać z Wikisłownika, KStars (informacje o ciałach niebieskich) czy Globeopedia - program do geografii (wszelkie geograficzne informacje, dane z Wikipedii).

Aktualizacja: 28 czerwca 2005 11:27

Zwolenników Wikipedii z pewnością ucieszy informacja, że Yahoo! postanowiło wesprzeć sprzętowo Fundację Wikimedia: firma zamówiła 23 serwery HP, każdy w konfiguracji z 8 lub 4 gigabajtami RAM-u. Sympatyków pingwina z pewnością ucieszy fakt, że nowe maszyny prawdopodobnie będą pracować pod kontrolą Red Hat Enterprise Linux 4.

Więcej informacji: Wikipedia