Współpraca KDE z Wikimedia

Podczas odbywających się w Karlsruhe dniach Linuksa (LinuxTag), prezes Fundacji Wikimedia, Jimmy "Jimbo" Wales poinformował o rozpoczęciu współpracy z projektem KDE. Celem współpracy jest stworzenie protokołu dostępu do danych projektów Wikimedii (np. Wikipedia czy Wikisłownik) z poziomu dowolnych aplikacji linuksowego środowiska graficznego KDE.

Pierwszą aplikacją, która korzysta z nowej technologii, jest odtwarzacz amarok. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie informacji z Wikipedii o wykonawcy aktualnie odtwarzanej piosenki.

Twórcy KDE i Wikimediów myślą już także o innych zastosowaniach. Jednym z projektów jest aplikacja Knowledge, której celem ma być umożliwienie dostępu offline do Wikipedii. Program ma pracować z archiwum Wikipedii, a nastepnie wygenerować go w taki sposób, by umożliwić dystrybucjom dostarczanie Wikipedii użytkownikom pozbawionym dostępu do internetu. Knowledge działa pod systemem Windows, Unix oraz Mac OS X i - zdaniem twórców - w przyszłości ma stać się konkurencją dla popularnej MS Encarta.

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!
  • Wikipedia stanie się płatna! Zapłacą firmy korzystające z jej danych

Kolejne aplikacje, które mogłyby skorzystać na rozwoju nowego projektu, to chociażby Kalzium, program do nauki chemii pod KDE, który mógłby posłużyć się Wikipedią do prezentacji dodatkowych informacji o pierwiastkach, Koffice, który mógłby wykorzystywać bazę clipartów, czy korzystać z Wikisłownika, KStars (informacje o ciałach niebieskich) czy Globeopedia - program do geografii (wszelkie geograficzne informacje, dane z Wikipedii).

Aktualizacja: 28 czerwca 2005 11:27

Zwolenników Wikipedii z pewnością ucieszy informacja, że Yahoo! postanowiło wesprzeć sprzętowo Fundację Wikimedia: firma zamówiła 23 serwery HP, każdy w konfiguracji z 8 lub 4 gigabajtami RAM-u. Sympatyków pingwina z pewnością ucieszy fakt, że nowe maszyny prawdopodobnie będą pracować pod kontrolą Red Hat Enterprise Linux 4.

Więcej informacji: Wikipedia