Wstawianie obrazków do dokumentu Worda

Dobrze sformatowana grafika umieszczona w dokumencie Worda, dodaje pracy profesjonalnego wyglądu. Dzięki opcjom formatowania obrazów, możesz precyzyjnie określić sposób ich wyświetlania, miejsce umieszczenia na stronie i interakcję z tekstem. Edytor Microsoftu oferuje w tym zakresie sporo opcji.


Tekst urozmaicony ilustracjami zyskuje znacznie na czytelności i atrakcyjności. Za pomocą grafiki czy zdjęć łatwiej wyjaśnić niektóre skomplikowane zagadnienia. Warunkiem jest jednak odpowiednie sformatowanie tekstu i obrazów tak by ich połączenie wyglądało profesjonalnie. Domyślne funkcje oraz ustawienia używane podczas umieszczania grafiki w dokumencie nie dają oczekiwanego efektu. Rozbudowane opcje Worda z pakietu Office pozwalają jednak szybko to naprawić.

Wstawianie obrazków do dokumentu Worda

Zmianę rozmiaru, układu i położenia grafiki w tekście przeprowadza się za pomocą myszy

1. Wstawianie grafiki do tekstu i jej układ

Aby umieścić grafikę w tekście, ustaw najpierw w odpowiednim miejscu kursor. Pozycja może być przybliżona. Skorygujesz ją później. Kliknij kartę Wstawianie na wstążce i przycisk Obraz w sekcji Ilustracje. Zaznacz plik graficzny na dysku i umieść go w dokumencie klikając przycisk Wstaw. Chwytając myszą za narożniki i przeciągając kursor w odpowiednią stronę zmniejszysz bądź zwiększysz zajmowany przez grafikę obszar. Taka zmiana rozmiaru nie powoduje zaburzenia proporcji. Jeżeli chcesz je zmodyfikować przeciągaj znaczniki widoczne w połowie krawędzi obrazka. U góry ramki z grafiką widoczny jest dodatkowy znacznik. Pozwala on przekręcać obraz. Jeżeli chcesz przesunąć grafikę przeciągnij ją po porostu w odpowiednie miejsce w dokumencie.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
Wstawianie obrazków do dokumentu Worda

Różne sposoby otaczania grafiki przez tekst

2. Interakcja obrazu z tekstem

Rozmieszczenie oraz interakcję grafiki z tekstem zdefiniujesz za pomocą opcji w sekcji Rozmieszczenie na karcie Formatowanie. Rozwiń menu położenie by wskazać jeden z dziesięciu układów. Możesz ułożyć grafikę na przykład w rogach strony, przy jej krawędziach i centralnie. Polecenie Zawijanie tekstu w tej samej sekcji służy do określenia sposobu oblewania grafiki przez tekst. Obrazek może być umieszczony za tekstem lub go przykrywać. Tekst może przylegać do krawędzi bądź otaczającej obraz ramki. Po kliknięciu Edycja punktów zawijania możesz zdefiniować ramkę o dowolnym kształcie.

Wstawianie obrazków do dokumentu Worda

Zaawansowane opcje oblewania grafiki tekstem

3. Zaawansowane opcje układu i zawijania tekstu

Aby precyzyjnie określić sposób ułożenia obrazka oraz tekstu, a także odległości od poszczególnych krawędzi należy skorzystać z opcji zaawansowanych. Dostaniesz się do nich klikając na przykład polecenie Więcej opcji układu w menu Zawijanie tekstu. Na karcie Położenie obrazu możesz osobno zdefiniować ułożenie grafiki w pionie i poziomie. Uzależnić miejsce od kolumny tekstu, akapitu a nawet pojedynczego znaku. Karta Zawijanie tekstu oferuje parametry pozwalające na elastyczne określenie zasad przylegania tekstu do grafiki. Odległości możesz nawet zdefiniować dla każdej krawędzi osobno. Sekcja rozmieszczanie pozwala również precyzować kolejność warstw zawierających obiekty dokumentu. Dzięki temu możesz wybrać sposób zakrywania tekstu oraz poszczególnych grafik jeżeli kilka z niech zachodzi na siebie. Za pomocą odpowiednich opcji zdefiniujesz sposób wyrównywania

4. Ramki, cienie i efekty trójwymiarowe

Funkcje Worda oddają w twoje ręce kontrolę nie tylko na położeniem grafiki oraz jej interakcją z tekstem. Edytor ma wbudowane również proste narzędzia do edycji plików graficznych. Za ich pomocą wykadrujesz zdjęcie, zmienisz jego jasność i kontrast oraz kolorystykę. Sekcja Style obrazu zawiera szablony definiujące różne ramki i sposoby prezentacji grafiki. Może być ona wyświetlana w sposób trójwymiarowy, zawierać cienie i odbicia. Klikając Obramowanie obrazu zmodyfikujesz kolor oraz grubość otaczającej grafikę ramki. Menu Kształt obrazu pozwala nałożyć na zdjęcie matrycę, która nadaje mu określony kształt.

Wstawianie obrazków do dokumentu Worda

Obrazy można również umieszczać w polach tekstowych

5. Grafika w polach tekstowych

Rozbudowane możliwości edycji oraz definiowania układu i sposobu prezentacji grafiki pozwalają uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Jeżeli to dla ciebie nadal mało możesz posłużyć się sztuczką, która zwiększy je jeszcze bardziej. Zamiast umieszczać grafikę bezpośrednio w tekście wklej ja do pola tekstowego. Aby dodać do dokumentu pole tekstowe kliknij przycisk Pole tekstowe w sekcji Tekst na karcie Wstawianie. Zaznacz zawartość pola i dopiero teraz użyj poleceń wstawiających plik graficzny. W ten sposób możesz osobno definiować parametry wyświetlania i oblewania dla pola tekstowego, które staje się ramką grafiki oraz osobno dla samej grafiki. Pole tekstowe ma na przykład bardziej rozbudowane opcje efektów trójwymiarowych i efektów cieni.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: