Wstążki w Office 2007 - nie takie idealne

Jednym z najważniejszych elementów Microsoft Office 2007 miał być kompletnie przeorganizowany interfejs. Zamiast klasycznych rozwijalnych menu z dziesiątkami enigmatycznych wyrazów pojawiły się tzw. wstążki, w których większość przydatnych opcji została wyciągnięta do przycisków.

Wstążki natychmiast podzieliły środowisko użytkowników Microsoft Office. Jedni uznali je za nierozsądny, nieprzemyślany pomysł - bo zupełnie zmieniały tryb pracy z pakietem. Inni przyklasnęli nowince mówiąc, iż po przyzwyczajeniu się pozwalają one na dużo lepsze wykorzystanie możliwości Worda czy Excela.

Wielu jednak narzekało, że wstążki zajmują zbyt duży obszar ekranu - łatwo się przekonać, iż jest to wyjątkowo dokuczliwa cecha przy rozdzielczościach równych i niższych niż 1024 x 768.

Wstążki w Office 2007 - nie takie idealne

Do obejrzenia konkretnego stylu w dokumencie wystarczy mały ruch myszą...

Deweloperzy Microsoftu postanowili odpowiedzieć na prośby betatesterów. Już wkrótce (w następnej wersji Technical Refresh) planują zaimplementować w Office 2007 opcję automatycznego minimalizowania wstążki.

Dzięki temu będą one zajmować tylko tyle miejsca, ile potrzebuje klasyczne menu bez dodatkowych pasków narzędzi.

Aktualizacja: 28 sierpnia 2006 22:01

Jensen Harris, twórca bloga o interfejsie Office 2007, obruszył na świat dziennikarzy za wyolbrzymienie i przekręcenie informacji dotyczących wstążek. Jego zdaniem ktoś z australijskiego oddziału Microsoftu podał informację o minimalizującym się pasku z przyciskami, a portale zrobiły z niego sensacyjną wieść, z której wynika, że Redmond rozmyśliło się w kwestii wstążek.

Wszystkim posiadaczom Office 2007 beta 2 proponuje sprawdzenie, że funkcja minimalizowania paska istnieje w pakiecie praktycznie od zawsze. Aby się o tym przekonać, wystarczy dwuklik na pasku "menu" albo naciśnięcie [Ctrl F1].

W nadchodzącym uaktualnieniu Beta 2 Technical Refresh jedyną nowinką ma być automatyczne minimalizowanie wstążki. Nie ma powodu, by nazywać tę funkcję "dramatyczną zmianą koncepcji interfejsu Microsoft Office 2007".