Wszechstronna kamera DVD

Panasonic zaprezentował kolejną generację kamer, w których jako nośnik używane są zapisywalne płyty DVD.

Panasonic zaprezentował kolejną generację kamer z rodziny DMR, w których jako nośnik używane są zapisywalne płyty DVD. Niezaprzeczalną zaletą nowych kamer jest ich uniwersalność objawiająca się możliwością nagrywania materiału wideo na nośnikach DVD-RAM oraz DVD-R. Te ostatnie mogą być odtwarzane także przy użyciu większości stacjonarnych i komputerowych czytników DVD.

Zalety stosowania jako nośnika dysku DVD to min. brak konieczności wyszukiwania wolnego miejsca w celu nagrania materiału (urządzenie automatycznie wybiera nie zajęte miejsce na dysku). Transfer danych odbywa się z prędkością 22,16 MB/s co umożliwia jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie filmu wideo. Nowością jest funkcja Time Slip, której działanie polega na możliwości przejrzenia wcześniejszego fragmentu nagrania podczas jednoczesnego nagrywania filmu w czasie rzeczywistym. Funkcja Playlist umożliwia natomiast wykonywanie prostych czynności edycyjnych takich jak przenoszenie, wycinanie oraz kopiowanie fragmentów filmu. Dwustronny krążek DVD-RAM o pojemności 9,4 GB mieści do 12 godzin materiału filmowego skompresowanego w formacie MPEG2.

Cena modelu o symbolu DMR-E20 została ustalona na ok. 1500 USD. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że poprzedni model - DMR-E10 zaprezentowany w zeszłym roku kosztował ok. 4000 USD.


Zobacz również