Wszechstronny 64-bitowiec

NEC zaprezentował nowy procesor RISC z serii VR5000. 64-bitowy układ o symbolu VR5500 ma znaleźć zastosowanie w domowych urządzeniach elektronicznych i osprzęcie sieciowym.

NEC zaprezentował nowy procesor RISC (Reduced Instruction Set Computer) z serii VR5000. 64-bitowy układ o symbolu VR5500 znajdzie zastosowanie w domowych urządzeniach elektronicznych i osprzęcie sieciowym. Został on wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona. Procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 300 MHz i potrafi wykonać 603 mln operacji w ciągu sekundy. NEC zapowiada, że kolejne wersje układu będą osiągać częstotliwości nawet 800 MHz.

Według NEC, procesor zaprojektowano mając na względzie możliwie największą elastyczność jego architektury. Dzięki temu możliwe będzie dołączanie do niego zintegrowanych układów przeznaczonych do specyficznych zastosowań. Pierwsza wyspecjalizowana wersja VR5500 ma być dedykowana dla routerów, przełączników sieciowych, urządzeń pamięci masowej i urządzeń do przetwarzania obrazu.


Zobacz również