Wszechstronny dla NAS

QNAP NAS oferuje bezpieczne miejsce przechowywania danych oraz dziesiątki dopracowanych aplikacji i serwerów usług, torując sobie drogę do większej produktywności w biznesie i ciekawszej rozrywki w domu. Odkryj nowe, wygodne sposoby korzystania z serwera NAS i aplikacji QNAP – od wirtualnej przeglądarki Browser Station, przez stację wirtualizacji, po narzędzia do obsługi internetu rzeczy.

Browser Station

Browser Station to gorąca jeszcze nowość w urządzeniach QNAP. Aplikacja pozwala na uruchamianie wirtualnych przeglądarek internetowych na serwerze NAS, aby zapewnić użytkownikowi łatwy i bezpieczny dostęp do zasobów firmowej sieci bez konieczności konfigurowania serwerów proxy czy połączeń VPN. To idealne rozwiązanie dla osób spędzających wiele czasu w podróży lub pracujących z domu.

Już sama idea, aby uruchamiać wirtualne przeglądarki bezpośrednio na serwerze NAS, przynosi całą paletę korzyści dla użytkownika. Aplikacja pomaga obchodzić blokady regionalne, dzięki czemu pracownik przebywający za granicą może przeglądać treści dostępne tylko dla osób z Polski. Pliki pobierane z internetu zapisywane są do folderu udostępnionego na serwerze, więc służbowe dokumenty nigdy nie opuszczają firmowej sieci. Co więcej, rozszerzenie dla przeglądarki QNAP Qfinder umożliwia szybkie odnajdywanie plików na firmowych serwerach QNAP NAS w sieci lokalnej i dołączanie ich np. do tworzonych wiadomości e-mail. Ponadto Browser Station zachowuje bieżący stan przeglądarek, w tym otwarte karty, zakładki, historię przeglądania, dzięki czemu pracownik może szybko wrócić do surfowania od miejsca, w którym zakończył pracę z aplikacją. Wszystkie dane przeglądarki przechowywane są na firmowym serwerze NAS, w rezultacie wygoda i prywatność użytkownika idą tutaj w parze.

Wszechstronny dla NAS

Virtualization Station

Stacja wirtualizacji (Virtualization Station) przekształca serwer NAS w kompletne środowisko wirtualizacji do uruchamiania maszyn wirtualnych z systemem Linux, Windows, FreeBSD czy Android. Tym samym QNAP NAS staje się miejscem do uruchamiania kolejnych serwerów i pulpitów roboczych, bez dodatkowych kosztów związanych z zakupem sprzętu. Jednocześnie stacja wirtualizacji pozwala na uruchamianie zwirtualizowanych pulpitów jako zdalnych desktopów. Co ważne, ich wydajność wcale nie musi być gorsza niż tradycyjnych laptopów. W trybie GPU pass-through (wymaga dołożenia zewnętrznej karty graficznej) serwer NAS w pełni obsługuje przetwarzanie grafiki OpenGL i DirectX.

Ważnym komponentem środowiska wirtualizacji są migawki. Aplikacja Virtualization Station wykorzystuje migawki do uchwycenia stanu systemu maszyny wirtualnej w danym momencie. Wykonuje się je ręcznie, np. przed aktualizacją systemu operacyjnego albo przy próbie uruchomienia programu pochodzącego z nieznanego źródła. W przypadku awarii lub problemów z maszyną administrator może szybko cofnąć stan systemu do określonego punktu w czasie. To jednak nie wszystko. Migawki mogą być wykonywane automatycznie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Warto to robić choćby raz dziennie, aby w przypadku ataku ransomware móc odzyskać dane, nawet jeśli zostaną zaszyfrowane. Co ciekawe, funkcja ta sprawdzi się nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Dzięki migawkom użytkownik systemu Windows może samodzielnie odzyskiwać poprzednie wersje plików bezpośrednio z okna programu Eksplorator Windows.

Kontenery IoT

Internet rzeczy to następny po wirtualizacji trend, który ma szansę odmienić sposób postrzegania technologii IT. Bez wątpienia branżę IT czeka kolejna rewolucja, bowiem coraz większa liczba przedmiotów, takich jak: urządzenia inteligentne, różnego rodzaju akcesoria czy urządzenia domowe, łączy się z internetem. W rezultacie ilość danych zbieranych i przetwarzanych w środowisku IoT rośnie w tempie wykładniczym.

Dane te można próbować przechowywać w chmurach publicznych, ale podejście to nie gwarantuje prywatności ani oczekiwanego bezpieczeństwa. Co innego QNAP NAS, który zapewnia dużo miejsca do przechowywania oraz obsługuje różne protokoły i funkcje zabezpieczeń, wymagane przy tworzeniu prywatnych chmur do obsługi internetu rzeczy. Jak to działa?

Aplikacja Container Station, obsługująca technologie LXC i Docker, pozwala na szybkie wdrażanie aplikacji kontenerowych, na których bazie użytkownik utworzyć architekturę internetu rzeczy w izolowanym, bezpiecznym środowisku serwera NAS. Container Station zapewnia obsługę najważniejszych protokołów IoT, takich jak: MQTT, HTTP, COAP, AMQP, aby programiści mogli tworzyć własne rozwiązania na bazie mikrousług. Zamiast pisać aplikacje od zera, deweloperzy mogą dodawać do istniejących aplikacji nowe funkcje w formie niezależnych usług. Kompletną platformę do wdrażania i obsługi aplikacji oraz przechowywania danych internetu rzeczy gwarantuje QNAP NAS.

Wszechstronny dla NAS