Wszechstronny ochroniarz

Pierwsza wersja programu Norton 360 była najlepiej sprzedającym się produktem firmy Symantec. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej jego nowej, niedawno zaprezentowanej wersji 2.0.


Pierwsza wersja programu Norton 360 była najlepiej sprzedającym się produktem firmy Symantec. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej jego nowej, niedawno zaprezentowanej wersji 2.0.

Norton 360 2.0 to młodszy brat oprogramowania Norton Internet Security 2008. Oba pakiety mają to samo podstawowe zadanie: chronić użytkownika podczas korzystania z Internetu. Dlatego w obu znajdziesz program antywirusowy i zaporę sieciową. Norton 360 2.0 to jednak program przede wszystkim dla osób mniej doświadczonych. Ma zupełnie inny interfejs graficzny i oferuje mniej ustawień. Za to został wyposażony w dodatkowe narzędzia: do tworzenia kopii zapasowych oraz optymalizacji i rozwiązywania problemów z Windows. W ten sposób powstał łatwy w obsłudze pakiet "wszystko w jednym". Wiele czynności jest w nim zautomatyzowanych, przy innych zredukowano do minimum interakcję z użytkownikiem. Przykładowo, jeśli program poinformuje o jakichś problemach, wystarczy tylko kliknąć przycisk Fix. Największym wyzwaniem jest skonfigurowanie zadań backupu, ale i to nie jest trudne.

Co nowego?

Wszechstronny ochroniarz

Norton 360 2.0 chroni przed wirusami, robi backup plików i optymalizuje Windows. Pakiet powstał z myślą o mniej doświadczonych użytkownikach.

Przejdźmy do zaprezentowania nowych funkcji wprowadzonych w Nortonie 360 2.0. Program zawiera ten sam silnik antywirusowy, co pakiet Norton Internet Security 2008. Został wyposażony w mechanizmy, które chronią przed szkodnikami typu drive-by download. Chodzi o zjawisko automatycznego pobierania szkodników z zainfekowanych stron WWW z wykorzystaniem luk w przeglądarkach internetowych.

Dodano narzędzie Norton Identity Safe, służące do bezpiecznego przechowywania poufnych danych, przede wszystkim haseł. Umożliwia automatyczne wypełnianie formularzy oraz logowanie do zaufanych witryn. Program weryfikuje stronę, na której użytkownik próbuje się zalogować. Jeśli stwierdzi, że jest to np. witryna przygotowana przez oszusta, nie poda hasła. W ten sposób chroni przez wyłudzaniem poufnych danych (phishingiem). Mechanizm zintegrowano również z Firefoksem, dotychczas działał tylko w Internet Explorerze.

Funkcje backupu rozbudowano o możliwości tworzenia kopii zapasowych na nośnikach Blu-Ray i HD-DVD, urządzeniach typu iPod oraz dyskach sieciowych. Warto dodać, że użytkownik programu otrzymuje do dyspozycji 2 GB miejsca na kopie zapasowe na serwerze internetowym. Innowacyjnym pomysłem jest opcja wyświetlania stanu kopii zapasowych każdego pliku w Eksploratorze Windows. Specjalne ikony przy plikach informują, czy zostały już skopiowane, czy dopiero czekają na powielenie. Korzystając z menu kontekstowego, można od razu dodać wybrane pliki do listy elementów oczekujących w kolejce na wykonanie kopii zapasowej.

Kolejną nowością jest narzędzie monitorowania sieci, do którego zadań należy ocena bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej, wykrywanie podłączonych urządzeń, tworzenie planu sieci i ostrzeganie o łączeniu się z niezabezpieczoną siecią. Udostępnia również porady dotyczące zabezpieczeń. Użytkowników notebooków ucieszy drobna modyfikacja - zadania wykonywane automatycznie według harmonogramu są wstrzymywane, jeśli laptop pracuje w tym czasie na baterii. Funkcja ta pilnuje także, żeby Norton 360 2.0 nie wykorzystywał nadmiernie łącza internetowego podczas wykonywania kopii zapasowych online. Dzięki temu użytkownik może w tym czasie w miarę płynnie korzystać z Sieci.

Dodatki do pobrania

Użytkownicy Norton 360 mogą bezpłatnie pobrać narzędzie antyspamowe i kontroli rodzicielskiej. Drugi dodatek umożliwia tworzenie profili użytkowników i na ich podstawie blokowanie dostępu do określonych stron WWW. Ciekawą nowinką jest funkcja Podgląd dziennika, która rejestruje próby otwierania zabronionych stron i tworzy odpowiednie raporty.

Nasze wrażenia

Program pracuje w tle i praktycznie nie zaprząta uwagi użytkownika żadnymi komunikatami. Jeśli zastanawiasz się, czy Norton 360 2.0 w ogóle działa, zajrzyj do raportów (Zadania | Statystyka).Może się okazać, że w międzyczasie podjął różne interwencje, np. skasował wirusa. Symantec wziął sobie do serca uwagi dotyczące wydajności. Norton 360 2.0 nie obciąża już systemu, tak jak wcześniejsze produkty firmy. W pamięci RAM zajmuje raptem 6-8 MB.

Dość łatwo konfiguruje się backup. Aplikacja ma zdefiniowanych kilka typów danych, np. wiadomości e-mail, dokumenty pakietu Microsoft Office, zdjęcia itp. Dzięki temu nie musisz na dysku szukać głęboko zaszytych katalogów z pocztą elektroniczną czy dodawać wszystkich katalogów ze zdjęciami. Firewall, taki sam jak w NIS 2008, jest odporny na wszelkiego rodzaju skanowania portów i skutecznie ukrywa obecność komputera w Sieci. Poza tym nie kłopocze użytkowników pytaniami o zezwalanie na łączenie się aplikacji z Internetem. Zapora podejmuje takie decyzje automatycznie.

Informacje Symantec Poland Ltd.

http://www.symantec.pl

tel. 022 5869200

Cena 280 zł (roczna subskrypcja aktualizacji definicji wirusów, licencja na trzy komputery)