Wszędzie Springdale i Canterwood

Pod nieobecność desktopowych nowości procesorowych i chipsetowych ATI, stoiska producentów płyt głównych zostały na Cebicie zdominowane przez urządzenia przygotowane do współpracy z procesorami Intela kolejnej generacji. Canterwood i Springdale czekają już na płytach na przyjęcie Prescotta.

Płyty takie ma już chyba każdy producent urządzeń tego typu. Są to modele w pełni funkcjonujące, na większości stoisk to właśnie one zainstalowane zostały w pokazowych komputerach. Chipsety Intela obsługują dwukanałowe pamięci DDR400 i procesory Prescott, które będą pracowały z szyna systemową 800 MHz.

Standardowe konstrukcje z ww. chipsetami wyposażone są w dwukanałowy kontroler dysków IDE ATA100, kontroler SerialATA, gigabitowy kontroler sieciowy oraz 4 banki pamięci RAM DDR400. Intel twierdzi, że w Springdale’u wprowadzi technologie PAT (Performance Acceleration Technology), która dodatkowo zwiększy wydajność chipsetu i w konsekwencji całego systemu.

Płyty z chipsetami Springdale występują w dwóch wersjach – P i GE. Ten drugi chipset wyposażony jest w zintegrowany rdzeń graficzny Extreme Graphics 2, pierwszy jest rozwiązaniem dyskretnym.

Canterwood, jako rozwiązanie przewidziane do zastosowań w niewielkich stacjach roboczych i najwydajniejszych desktopach będzie obsługiwał pamięci DDR400 z kontrolą parzystości. Jego mostek południowy ICH5R pozwoli również na realizowanie funkcji kontrolera RAID.

Płyty trafią do sprzedaży w drugim kwartale br.


Zobacz również