Wszędzie z muzyką - serwisy muzyczne w chmurze

Chmura nie powstała naturalnie tylko po to by trzymać pliki w internecie. Z jej rozrywkowych zastosowań od lat korzystamy choćby oglądając filmy z YouTube’a. W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiły się też nowe usługi pozwalające na słuchanie muzyki online. Część z nich umożliwia klientom przechowywanie swoich nagrań w chmurze i odtwarzanie ich przy użyciu komputera, telewizora czy telefonu komórkowego.

Grooveshark wygląda prosto i sympatycznie. Utwory w serwisie można w łatwy sposób przeszukiwać. Nie są też zabezpieczone DRM-em, więc można je odsłuchiwać bez ograniczeń.

Polecamy:

Zobacz też:

Muzyka na żądanie: Usługi, takie jak Grooveshark i Last.fm umożliwiają odtwarzanie muzyki w komputerze lub telefonie z wykorzystaniem potężnej bazy piosenek w chmurze. Dzięki współpracy z wytwórniami muzycznymi serwisy mają w ofercie całe albumy znanych i mniej znanych artystów. Części piosenek możesz posłuchać za darmo. Jest też możliwość pobrania na dysk zakupionych wcześniej empetrójek. Last.fm, jak wskazuje nazwa domeny, na podstawie twoich upodobań tworzy radiostację z utworami "specjalnie dla ciebie".

Jako usługa w chmurze działa również Jamendo - największy na świecie katalog bezpłatnej, legalnej muzyki do pobrania. Zaletą serwisu jest kilka stacji radia internetowego, dzięki którym posłuchasz muzyki ulubionego gatunku (m.in. rock, pop, jazz, electro). W trakcie grania piosenki szybko można przejść na stronę wykonawcy i pobrać utwór a nawet całą płytę na której się znajduje.

Zobacz również:

Płytoteka w chmurze: Cloud computing przyda się też wszystkim, którzy mają już pokaźną kolekcję muzyki i chcieliby mieć do niej dostęp wszędzie i na każdym urządzeniu. W cyfrowej szafce z empetrójkami można przechowywać utwory i mieć do nich dostęp z dowolnego komputera, telefonu czy tabletu. Jedną z takich ofert jest Cloud Player, z którego mogą jak dotąd skorzystać wyłącznie amerykańscy użytkownicy posiadający konta na Amazonie. W serwisie przechowywać można pliki muzyczne do 5GB i odtwarzać je w różnych urządzeniach.

W Polsce podobną usługę szybciej uruchomi pewnie Google. Będący w fazie beta projekt muzyczny powinien zainteresować zwłaszcza użytkowników Androida, dla których przygotowano kilka unikalnych opcji. Jedną z nich jest automatyczne zapisywanie w pamięci przenośnego urządzenia najczęściej słuchanych utworów, co oznacza, że są one dostępne pomimo braku połączenia z internetem. Można również ręcznie wybrać albumy lub playlistę, aby określić tytuły, które zawsze będą dostępne offline.

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach

Wszędzie z muzyką - serwisy muzyczne w chmurze

Google Music pozwala na przechowywanie muzycznych zbiorów na serwerach Google. Za pomocą odpowiedniego narzędzia można wgrać swoje utwory i słuchać ich następnie (po zalogowaniu na swoje konto) w dowolnym czasie z poziomu dowolnego komputera lub urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Android.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: