Wszyscy na wroga!

Program antywirusowy to jeden z software'owych niezbędników. Każdy użytkownik komputera powinien mieć zainstalowany w swojej maszynie przynajmniej jeden pakiet antywirusowy. Przedstawiamy pierwszą część testów.


Program antywirusowy to jeden z software'owych niezbędników. Każdy użytkownik komputera powinien mieć zainstalowany w swojej maszynie przynajmniej jeden pakiet antywirusowy. Przedstawiamy pierwszą część testów.

Wszyscy na wroga!

Porównanie szybkości przeszukiwania dysku

Ważna jest nie tylko liczba wykrywanych wirusów, ale także szybkość działania, dostępność uaktualnień i, oczywiście, cena. Trudno przeprowadzić rzeczywiste, dogłębne porównanie programów antywirusowych.

Musiałoby ono przecież polegać na porównaniu jakości usuwania poszczególnych wirusów - a tych są dziesiątki tysięcy - z zainfekowanej maszyny. Użytkownicy wybierają z reguły znane programy znanych firm lub pozostają przy wypróbowanej aplikacji, która kiedyś pomogła już pozbyć się paskudztwa z komputera.

Norton AntiVirus 2000 (6.0)

Wszyscy na wroga!

Norton AntiVirus 2000

Chyba najbardziej znany program antywirusowy, utrzymywany w najwyższej formie przez firmę Symantec. Rozpoznaje i usuwa wirusy, makrowirusy, a także trojany i inne zagrożenia, np. BackOrrifice.

Wszyscy na wroga!
Istnieje wiele wersji tego programu, nie tylko programy do komputerów domowych, ale też kompleksowe rozwiązania dla dużych firm - w chwili ukazania się tego wydania PC Worlda powinny być już dostępne dwie nowe wersje: Norton AntiVirus Corporate Edition 7.0 i Norton AntiVirus Enterprise Solution 4.0.

Norton AntiVirus może pochwalić się bardzo krótkim czasem reakcji na nowe zagrożenia - szczepionka powstaje w ciągu około sześciu godzin od dostarczenia wirusa do laboratorium Symanteca.

McAfee VirusScan 4.03

Wszyscy na wroga!
Jeden z głównych konkurentów Norton AntiVirusa - szala popularności tych programów przechyla się to w jedną, to w drugą stronę. McAfee wyraźnie nie znosi Norton AntiVirusa - nie chce instalować się w systemie, w którym przebywa już antywirus Symanteca. Zalety: ogromna liczba rozpoznawanych zagrożeń i szybkie sprawdzanie dysku. Warto odwiedzić internetową witrynę McAfee - to prawdziwe centrum antywirusowe, można tam nawet znaleźć kalendarz potencjalnych ataków wirusów w ciągu kilku najbliższych dni.

Panda AntiVirus 6 Platinum

Nowy interfejs szóstej wersji tego antywirusa przypomina trochę przeglądarkę WWW. No cóż... Panda AntiVirus może nadzorować pracę systemu, załączniki do listów e-mail i pobierania plików z Sieci. Potrafi zintegrować się z Outlookiem i nadzorować każdy z pięciu głównych protokołów sieciowych (HTTP, FTP, SMTP, POP3 i NNTP).

MkS_Vir 1.1/6.16

Wszyscy na wroga!
Najbardziej znany polski program antywirusowy. Po gruntownym "liftingu" prezentuje się całkiem dobrze, szkoda tylko, że trochę wolno skanuje dyski... Do zalet tego MkS_Vira należy zaliczyć szybkie reagowanie na wirusy powstające w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na dobry dostęp do uaktualnień na szybkim serwerze.

W testowanej wersji MkS_Vira ochrona przed wirusami przenoszonymi w załącznikach do listów e-mail polegała na skanowaniu załączników w momencie ich tworzenia lub otwierania w komputerze użytkownika. Moduł nadzorujący zawartość załączników już podczas ich pobierania z serwera był w trakcie końcowych testów w chwili oddawania PC Worlda do druku.

AntiVirenKit 9.03

Wszyscy na wroga!
Polskojęzyczny, chociaż z niemieckim rodowodem. Zawiera dużą bazę wirusów i umożliwia analizę heurystyczną, a więc może potencjalnie wykryć nieznane dotychczas typy wirusów. Charakteryzuje się wysoką wykrywalnością wirusów i makrowirusów. Przed końcem stycznia 2000 powinna być dostępna wersja 9.03.

Trend PC-cillin 6.0

Wszyscy na wroga!
PC-cillin oferuje ciekawe usługi on-line - chat ze specjalistami, analizę podejrzanych makr. Umożliwia także ochronę komputera przed atakiem ze strony apletów Javy i kontrolek ActiveX.

F-Secure Anti-Virus 4.07

Wszyscy na wroga!
Codzienna aktualizacja danych o wirusach, ponad 43 tysiące rozpoznawanych wirusów i szybkie skanowanie dysku to główne zalety antywirusa. Interesująco przedstawia się nowa, piąta wersja tego programu, dostępna chwilowo do platform 95 i NT - stanowi ona część większego, zintegrowanego pakietu ochrony danych przed wirusami i niepowołanym dostępem (szyfrowanie).

AntiViral Toolkit Pro 3.0

Wszyscy na wroga!
AntiViral Toolkit Pro wyposażony jest w narzędzie monitorujące stan systemu, blokujące pobieranie plików i otwieranie wiadomości e-mail z wirusową "wkładką". Zaletą jest także częsty update (zarejestrowani użytkownicy są powiadamiani pocztą elektroniczną), dostępny także (ale rzadziej) na CD. Szkoda, że liczba wykrywanych i usuwanych wirusów nie jest większa.

Antidote for PC Viruses

Program używa ciekawej metody detekcji i usuwania wirusów - podobne zagrożenia są usuwane często na podstawie tego samego "szkieletu", np. wirusy tworzone za pomocą (nie)sławnych narzędzi (VCL, PS-MPC, G2), których jest około tysiąca, są usuwane przy wykorzystaniu dziesięciu wpisów w programie. Z tego też powodu trudno określić dokładną liczbę wirusów rozpoznawanych przez Antidote for PC Viruses. Program dostępny w wielu wersjach językowych, niestety, brak polskiej (nawet w zapowiedziach).

Sophos AntiVirus - Sweep 3.28

Wszyscy na wroga!

Przegląd programów antywirusowych

Sweep - program antywirusowy firmy Sophos jest dostępny w wersjach do każdej chyba platformy sprzętowej: Windows 95/98/2000/NT(Intel)/NT(Alpha),DOS/Windows 3.x, Macintosh, OS/2, Novell NetWare, Open VMS, Solaris/SPARC, Solaris/Intel, Linux/Intel, Linux/Alpha, SCO OpenServer/Intel, SCO UnixWare/Intel, Digital Unix/Alpha, AIX/PowerPC, FreeBSD/Intel, HP-UX/HP-PA. Ponadto zarejestrowani użytkownicy Sophos Sweep mają, według zapewnień producenta, dostęp do całodobowej pomocy technicznej.

W razie problemu można więc porozmawiać wprost (tj. poprzez Sieć) ze specjalistą. Minusy? Cena.