Wszystkie Visty na jednej płycie

Wszystkie wersje systemu operacyjnego Windows Vista będą dystrybuowane na pojedynczym nośniku - wynika z informacji ujawnionych przez anonimowego pracownika Microsoftu. To, jaka wersja zostanie zainstalowana na komputerze użytkownika, będzie zależało jedynie od rodzaju wykupionej licencji.

Nowy system dystrybucji ma znacznie ułatwić upgrade do bardziej zaawansowanej wersji systemu. W Windows Vista to instalator wespół z WPA (Windows Product Activation) będą decydowały, którą wersję systemu instalować - będzie to polegało na sprawdzeniu, za którą z nich klient zapłacił. Wystarczy wykupić inną licencję i od razu mamy dostęp do bogatszej wersji.

Producent znacznie uprości dzięki temu procedurę zarządzania obrazami płyt z systemem operacyjnym. Do tej pory musiał osobno nadzorować każdą z wersji Windows XP, a tak pozostanie tylko jeden obraz, zawierający wszystkie dostępne wersje Windows Vista. Oprócz tego radykalnie uprości to sprzedaż nowego produktu i zwolni partnerów Microsoftu z potrzeby wspierania każdej z wersji systemu osobno.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Microsoft zamierza udostępnić aż siedem wersji nowego systemu operacyjnego. Trzy z nich skierowane będą do użytkownika domowego (Vista Starter Edition, Vista Home Basic Edition i Vista Home Premium Edition), a cztery dla użytkowników biznesowych (Vista Professional Edition, Vista Small Business Edition, Vista Enterprise Edition oraz najpełniejsza wersja Vista Ultimate Edition). Z uwagi na rozmiar instalacji system Windows Vista najprawdopodobniej będzie dystrybuowany na płytach DVD.