Wszystkie barwy celulozy

Fotorealizm wydruków nie zależy wyłącznie od możliwości twojej drukarki. Użycie odpowiedniego papieru ma równie duże znaczenie przy drukowaniu zdjęć. Aby ułatwić wam wybór, przetestowaliśmy 8 rodzajów papierów dostępnych na rynku, przeznaczonych do druku fotografii.


Fotorealizm wydruków nie zależy wyłącznie od możliwości twojej drukarki. Użycie odpowiedniego papieru ma równie duże znaczenie przy drukowaniu zdjęć. Aby ułatwić wam wybór, przetestowaliśmy 8 rodzajów papierów dostępnych na rynku, przeznaczonych do druku fotografii.

Najpopularniejszym sposobem przenoszenia zdjęcia z komputera na papier jest wydruk na jednej z drukarek atramentowych. Nośnik przeznaczony do druku fotografii tą metodą charakteryzuje się specjalną powierzchnią. Powinna być ona przygotowana na przyjęcie tuszu w ten sposób, by uzyskany obraz eksponował wszystkie szczegóły i kolory, a zdjęcie sprawiało wrażenie przestrzennego.

Twoja drukarka wyposażona w opcję wydruku fotorealistycznego nanosi barwnik na sucho metodą piezo lub na gorąco - metodą termiczną. Charakterystyka nośnika użytego do drukowania w każdej z wymienionych technologii ma duże znaczenie w procesie uzyskiwania fotorealistycznego wydruku. Powierzchnia papieru powinna mieć tak dobraną charakterystykę, by zapewnić drukarce możliwość kontroli wielkości nanoszonych kropli. Ważne jest też, by atrament był prawidłowo wchłaniany i nadmiernie nie rozlewał się. Nie jest jednak regułą, że papiery przeznaczone do jednej metody druku nie sprawdzą się w drugiej. Wiele zależy od indywidualnych cech danego sprzętu i właściwie dobranych ustawień. Do każdego rodzaju papieru drukarka dostosowuje metodę pokrywania go barwnikiem. Opcje dotyczące używanego nośnika znajdziemy w menu wydruku. Czasami warto poeksperymentować z parametrami, by drogą prób i błędów wybrać najlepsze.

Formaty mniejsze i większe
Wszystkie barwy celulozy
By zapewnić użytkownikowi ergonomię pracy, producenci konfekcjonują papiery w formatach charakterystycznych dla klasycznych fotografii. Paczka kartek formatu 10 x 15 cm jest znacznie tańsza od podobnej formatu A4. Mniejszy format można używać do wielu popularnych zastosowań, co uwalnia nas od konieczności cięcia większych arkuszy. Często papiery mają specjalną perforację, by po zadrukowaniu oderwać zdjęcie od całości, otrzymując obraz bez białych marginesów.

Dobranie odpowiedniego rodzaju papieru do naszej drukarki nie jest sprawą łatwą. Możemy zdać się na produkty polecane przez producenta lub eksperymentować z nośnikami uniwersalnymi. Planując zakup, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 zagadnienia. Papier foto powinien mieć dużą gramaturę, połysk i śnieżnobiałą barwę. Te cechy zapewnią wydrukowi wyrazistość i prawidłowe nasycenie kolorami. Otrzymany obraz powinien być eksponowany na sztywnym podłożu z wysokim połyskiem, by sprawiał wrażenie przestrzennego.

Przetestowaliśmy 8 rodzajów papierów przeznaczonych do druku fotografii.

Wszystkie barwy celulozy

TDK Pro Quality 264

Papier na podłożu polietylenowym o bladoniebieskim zabarwieniu. Wydruki zachowały ostrość szczegółów i prawidłowe wysycenie kolorami. Zdjęcie sprawia wrażenie przestrzennego dzięki wysokiemu połyskowi. Na uwagę zasługuje bardzo duża gramatura, aż 264 g/m2, zapewniająca sztywność i dobrą prezentację fotografii. Papier doskonale sprawdził się w druku termicznym. Obraz naniesiony piezoelektrycznie niewiele ustępował jakością wydrukom wykonanym na papierach dedykowanych tej technologii. Konfekcjonowany w formatach: A4, A5 i A6.

+ Bardzo dobra jakość wydruków

+ Duża gramatura

- Bladoniebieskie zabarwienie

Informacje: TDK Polska tel. (0-22) 668 01 40

TDK Premium 215

Wszystkie barwy celulozy
Papier na podłożu polietylenowym o mocnym, bladoniebieskim zabarwieniu. Drukowane zdjęcia poprawnie odzwierciedlały barwy oryginału. W szczegółach czasami w znacznym stopniu widoczny był raster nanoszony przez drukarkę. Nośnik wytrzymały mechanicznie, o dużej gramaturze. Bardzo dobry do drukarek drukujących metodą termiczną. Dostępny w formatach: A4, A5 i A6.

+ Dobra jakość wydruków ###

+ Duża gramatura####

- Bladoniebieskie zabarwienie####

- W ciemnych obszarach uwypuklony raster nanoszony przez drukarkę

Informacje: TDK Polska tel. (0-22) 668 01 40