Wszystkie dźwięki DVD

Jeszcze wczoraj musiałeś tłuc się zatłoczonym tramwajem do kina. Jeszcze przed drzwiami słyszałeś: "Może bileciki za jedyne 30 złotych". Omijając koników, traciłeś czas w kolejce do kasy, dusząc się od kłębiącego się wokół papierosowego dymu. Straconą w kolejce godzinę spędzałeś na wysłuchiwaniu rozmów o polityce, chorobach psów i romansach córek. Jeśli nie zatrzaśnięto ci okienka przed nosem i nie zobaczyłeś napisu "bilety wyprzedane", mogłeś wreszcie usiąść w twardym fotelu kinowym.


Jeszcze wczoraj musiałeś tłuc się zatłoczonym tramwajem do kina. Jeszcze przed drzwiami słyszałeś: "Może bileciki za jedyne 30 złotych". Omijając koników, traciłeś czas w kolejce do kasy, dusząc się od kłębiącego się wokół papierosowego dymu. Straconą w kolejce godzinę spędzałeś na wysłuchiwaniu rozmów o polityce, chorobach psów i romansach córek. Jeśli nie zatrzaśnięto ci okienka przed nosem i nie zobaczyłeś napisu "bilety wyprzedane", mogłeś wreszcie usiąść w twardym fotelu kinowym.

Wreszcie masz swoje Dolby Surround - dźwięki otaczają cię ze wszystkich stron. Słyszysz szelest papieru - to sąsiadka po lewej próbuje doszukać się w torbie resztek popcornu. Z tyłu odzywa się dziecko wstrząsane nagłym atakiem kaszlu, inne płacze, bo właśnie wylało napój na spodnie następnego. Po chwili wszystko cichnie, a ty myślisz, że masz wreszcie spokój. Nic bardziej błędnego - zapomniałeś przecież o komórce sąsiada z prawej, która może zadzwonić w każdej chwili.

Wszystkie dźwięki DVD
Tak, właśnie teraz dzwoni, a ty już za minutę będziesz mógł poznać fascynujące szczegóły zakupu dużej partii truskawek z Radomia. Możesz mówić o szczęściu, jeśli para siedząca przed tobą nie uzna, że przyszła do kina, a nie na film.

Wszystkie dźwięki DVD

Ile kosztuje kino domowe z DVD?

Zestaw najprostszy - ok. 4000 zł: Wolno stojący odtwarzacz DVD wraz ze stereofonicznym telewizorem

Zestaw przeciętny - ok. 12000 zł: Odtwarzacz DVD, Odbiornik A/V Dolby Surround lub Pro-Logic, Telewizor - 28'', panoramiczny, 5 głośników: lewy, prawy, centralny, dwa otaczające + ewentualnie subwoofer, (50-170 Hz)

Zestaw najdroższy - nawet do 100000 zł: Odtwarzacz DVD, Odbiornik A/V Dolby Digital lub DTS, Specjalny projektor (Data-grade or Graphics-Grade Front Projectors), z odpowiednim systemem służącym do powiększania linii obrazu oraz wysokiej jakości ekran, 7 głośników z certyfikacją THX i co najmniej 2 subwoofery ze wzmacniaczami mocy

Masz dość. Wracasz do domu, wyjmujesz z sejfu wszystkie oszczędności, sprzedajesz "malucha", zastawiasz obrączkę ślubną w lombardzie wbrew protestom małżonki i kupujesz zestaw kina domowego - oczywiście z DVD. Siadasz wygodnie. W rękach trzymasz pilot i puszkę z twoim ulubionym napojem.

Słyszysz wszystko tak, jakbyś tam był. Dźwięki dobiegają ze wszystkich stron - z przodu i z tyłu, z prawej i z lewej. Po prawej stronie narasta ryk nadlatującego F-16 i nawet z zamkniętymi oczami miałbyś pewność, że słyszysz go właśnie z prawej, gdyż dźwięk dobiegający z głośników nie pozostawia żadnych wątpliwości. Teraz masz pewność - to nie sen, to tylko oglądany film na płycie DVD.

Dźwięk na DVD trudno określić innym słowem niż niesamowity. Stosowana w DVD cyfrowa technologia dźwięku przestrzennego pozwala uzyskać jakość zbliżoną do tej, jaka dotychczas była zarezerwowana wyłącznie dla kin. Spróbujmy przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym w DVD, aby kupując płytę wiedzieć, jaki format dźwięku został użyty i co to właściwie dla nas oznacza.

Znaki prawem chronione

Większość dysków DVD-Video zawiera ścieżkę dźwiękową Dolby Digital (mono, dwukanałową lub 5,1-kanałową). Wielokanałowy system dźwiękowy Dolby Digital (AC-3), w odróżnieniu od poprzednio stosowanego kodowania Dolby Pro Logic, udostępnia 5 odrębnych kanałów: lewy, środkowy, prawy, lewy tylny i prawy tylny oraz wspólny kanał basów, tzw. LFE.

Na dyskach DVD znajdują się ikony oznaczające rodzaj ścieżek dźwiękowych. Po nich właśnie można zorientować się, który z 3 różnych typów systemów dźwiękowych jest wykorzystywany na filmie i jakimi został opatrzony opcjami.

Ścieżkomania

Na jednej płycie DVD-Video może znajdować się maksymalnie 8 niezależnych ścieżek dźwiękowych, na których można zapisać wszystko: od dźwięku mono do 5,1-kanałowego dźwięku dookólnego (Surround).

Wszystkie dźwięki DVD
Wiele dwukanałowych ścieżek, w szczególności na płytach z filmami, nagranych jest w systemie Dolby Surround. Oczywiście, starsze filmy często charakteryzują się dźwiękiem monofonicznym. Nawet jednak one mogą wykorzystywać Dolby Digital, choć tylko dla 2 kanałów.

Niektóre dyski mają kilka ścieżek dźwiękowych nagranych w różnych formatach. Na jednym dysku może być np. 5,1-kanałowa ścieżka Dolby Digital w języku angielskim i ścieżki Dolby Surround dla innych języków. Płyta taka jest oznaczona w widoczny na powyższym rysunku sposób.

Formaty dźwięku

Każda ze ścieżek może być zapisana w jednym z obowiązkowych lub opcjonalnych formatów dźwięku. Na dysku może być tylko jedna ścieżka typu obowiązkowego. Umieszczenie ścieżki opcjonalnej na dysku jest możliwe tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej jedna ścieżka dźwiękowa kategorii obowiązkowych.

Nie możesz zakładać, że oznaczenie Dolby Digital na płycie DVD gwarantuje 5,1 kanałów. Dźwięk w Dolby Digital może być zapisany jako mono, dual mono, stereo, Dolby Surround stereo itp. Czasami na płycie jest umieszczonych kilka ścieżek - jedna 5,1-kanałowa i jedna zremiksowana specjalnie dla Dolby Surround. Domyślnie odtwarzacz DVD odgrywa ścieżkę 2-kanałową. By to zmienić, należy ręcznie z menu wybrać ścieżkę 5,1-kanałową.

W świecie DVD stosuje się obecnie 3 różne systemy zapisu i odtwarzania dźwięku: Dolby Digital (znany też jako AC-3), charakteryzujący się wykorzystaniem od 1 do 5,1 kanałów, MPEG-2 audio, wykorzystujący od 1 do 5,1 lub 7,1 kanałów, PCM - od 1 do 8 kanałów.

Symbol "1" oznacza kanał efektów o niskiej częstotliwości (LFE), zazwyczaj związany z subwooferem. Przenosi on wzmocniony sygnał basów. Kanał LFE (niskich częstotliwości) jest czasami mylnie nazywany kanałem subwoofera. Subwoofer może być przydatny w reprodukowaniu niskich częstotliwości, posiadanie go nie jest jednak konieczne, o ile inne głośniki potrafią odtwarzać bas. Bez subwoofera kanał LFE może być rozdzielony na wybrane głośniki.