Wszystkie kable HDMI są takie same? Dowiedz się dlaczego nie warto przepłacać

Jaki kupić kabel HDMI? Przed tym problemem staje chyba każdy użytkownik nowego telewizora. Producenci TV nie dodają przewodów HDMI, więc każdy musi taki kabelek zakupić sam. Problem w tym, że ich ceny są bardzo rozpięte - za HDMI zapłacimy od kilkunastu aż do kilkuset zł. Skąd taka rozbieżność? Czy tanie kable wyświetlają gorszy obraz i dźwięk niż te droższe? Producenci kabli HDMI często twierdzą, że droższe znaczy lepsze. Ale czy tak jest faktycznie?

HDMI

Od dawna trwa o to spór. Czas go rozwiązać. Geoffrey Morrison z serwisu Cnet postanowił to sprawdzić. Po dokładnym zagłębieniu się w temat, Morrison stwierdził, że drogie czy tanie kable HDMI - w istocie wszystkie są... takie same. Koszmarnie drogie kable HDMI w wyświetlanej jakości obrazu niczym nie różnią się od tanich kabli HDMI za parę zł. Cała reszta to marketingowy “lans". Dlaczego więc ludzie uważają, że droższe kable są lepsze? To pozostałości po starych analogowych czasach gdy faktycznie tak było.

HDMI - jak przesyłany jest zapis cyfrowy?

Standard HDMI wykorzystuje tzw. Transition Minimized Differential Signaling (TMDS). Zakłada on, że jedynki i zera w materiale źródłowym (np. w odtwarzaczu Blu-ray) nie są dokładnie tymi samymi zerami i jedynkami, które telewizor wykorzystuje do wyświetlania obrazu. Zanim sygnał zostanie wysłany przez kabel HDMI do telewizora, jedynki i zera zostają inaczej poukładane np. zamiast naturalnego zapisu 10101010, transmisja może wyglądać np. tak 11110000. Telewizor podobno łatwiej odczytuje ten drugi zapis. Druga ważna rzecz w TMDS to fakt, że w kablu dwoma kanałami są wysyłane dwie identyczne wersje danych. Jeden z nich to sygnał właściwy, a drugi to kopia zapasowa. Telewizor składa obraz z tego pierwszego sygnału, a potem porównuje z kopią zapasową i w razie czego likwiduje jakiekolwiek różnice w obrazie, które się pojawiły.

Przekrój HDMI

Przekrój HDMI

Cyfrowy obraz się nie zmienia

W praktyce oznacza to, że jeżeli z kablem jest coś nie tak, to w ogóle nie wyświetli on obrazu. W każdym innym przypadku obraz będzie taki sam. Obraz po HDMI nie może mieć więcej szumów, mniejszej rozdzielczości, gorszych kolorów - piksele się nie zmieniają. Obraz jest albo go nie ma. Zasada zero-jedynkowa. Taka jest zaleta cyfrowego zapisu.

Zakłócenia w obrazie? Tak, ale powyżej 15 metrów...

Owszem, zakłócenia mogą się pojawić, ale ...dopiero na długich dystansach - przy kablach powyżej 15 metrów. A ilu z nas używa tak długich kabli? Wyglądają one jak płatki śniegu na ekranie, ale nawet przy tak długich kablach zdarzają się one niezwykle rzadko.

Śnieg  na ekranie (fot. G . Morrison)

Śnieg na ekranie (fot. G . Morrison)

Dźwięk się nie zmienia, jest albo go nie ma

Niektóre firmy twierdzą, że ich kable oferują lepszy dźwięk, ale według serwisu Cnet, to także nieprawda. Obojętnie jaką ścieżkę audio puszczamy po bitstreamie, dźwięk, który dociera do amplitunera czy telewizora jest identyczny jak na płycie z filmem (tak jest w DTS HD czy Dolby True HD i innych formatach dźwięku). Jeżeli coś jest zepsute, to wtedy (podobnie jak z obrazem) dźwięk w ogóle nie przechodzi. Teoretycznie wyjątkiem jest tylko PCM, który może czasami być narażony na utraty jakości, ale PCM używamy bardzo rzadko.

Standard Speed i High Speed czyli obsługa rozdzielczości

Kable HMDI dzielą się na Standard Speed (obraz do 1080i) oraz High Speed (obraz do 1080p czyli Full HD). Co ciekawe, te pierwsze kable cęsto rownież potrafią przenieść 1080p, choć nie mają tego w certyfikacie.

Ile Hz przechodzi przez kabel?

Niektórzy producenci twierdzą, że ich kable potrafią przekazywać 240Hz albo 120Hz. To nieprawda. Najwyższy transfer obrazu w naszym domu (nie z komputera) czyli Blu-ray 1080p/60 to tylko 60 Hz i tyle przechodzi przez każdy kabel. 120 czy 240Hz wytwarza już sam telewizor.

HDMI

HDMI

Kupuj tylko tanie kable HDMI

Sprzedawcy proponują Ci drogie kable HDMI? Po prostu chcą Cię naciągnąć. Nie przepłacaj. Absolutna większość z nas nie potrzebuje kabla HDMI powyżej kilku metrów, a w takim przypadku nawet najtańszy kabel HDMI przekaże idealny obraz i dźwięk. Co więcej, większość tanich przewodów na długich dystansach też sobie poradzi. Jeżeli płacisz więcej niż 20 zł za krótki kabel HDMI, to znaczy, że przepłacasz.

Źródło: Cnet


Zobacz również