Wszystkie pozwy... Apple'a

Firma Apple znów została pozwana. Tym razem autorem pozwu jest firma Contois Music Technology, której przedstawiciele twierdzą, że Apple pogwałciła przepisy prawa patentowego udostępniając oprogramowanie do odtwarzania plików multimedialnych iTunes.

Zdaniem prawników powoda, aplikacja iTunes jest kopią oprogramowania stworzonego przez deweloperów Contois Music Technology i objętego 6 lat temu ochroną amerykańskiego prawa patentowego (nr patentu: 5,864,868). Chodzi o "Computer Control System and User Interface for Media Playing Devices." Interfejs do odtwarzania muzyki został jakoby zaprezentowany przez właściciela firmy, Davida Contois, jeszcze wcześniej, bo podczas targów Comdex w 1995 r.

Pozew wskazuje na 19 charakterystycznych cech interfejsu iTunes, które bezpośrednio naruszają wspomniany patent. Mowa tu między innymi o sposobie nawigacji po menu, systemie przesyłania utworów do urządzeń przenośnych oraz funkcjach sortowania zasobów muzycznych.

Contois Music Technology domaga się całkowitego i ostatecznego zaprzestania przez Apple'a dystrybucji odtwarzacza iTunes w obecnej formie. Żądania dotyczą także określonej kwoty odszkodowania.

Program iTunes, którego głównym zadaniem jest obsługa sklepu muzycznego o tej samej nazwie, jest rozpowszechniany za darmo za pośrednictwem stronyhttp://apple.com jak również instalowany w przenośnych odtwarzaczach iPod.