Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach


Kto tam?

NASK prowadzi serwis www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl, który pozwala sprawdzić, czy wybrana nazwa domeny jest dostępna do rejestracji. Baza whois dostarcza również wielu ważnych informacji na temat zarejestrowanej domeny i jej abonenta.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Informacje o domenie oraz jej abonencie publikowane są w bazie whois. NASK udostępnia serwis www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl, który umożliwia sprawdzenie wpisów whois dla polskich domen z poziomu przeglądarki internetowej.

Kei.pl udostępnia na swoich stronach internetowych (www.kei.pl/domeny/narzedzia) dwie przydatne aplikacje. Webowe narzędzie Whois umożliwia wyszukiwanie informacji o właścicielu domeny w bazach NASK, InterNIC i joker.com oraz adresach IP w bazach RIPE oraz ARIN.

Formularz, który pozwala sprawdzić status domeny, udostępniają również pozostali rejestratorzy domen. Istnieje wiele kontrowersji wokół tego, czy wszystkie podmioty grają na tym rynku uczciwie. W internecie znajdziesz komentarze osób, które po zapytaniu o nazwę domeny nie zdecydowały się od razu na jej zarejestrowanie. Jakiś czas później wybrana nazwa była już zajęta. Faktem jest, że inwestorzy domenowi przeglądają różne źródła danych o firmach, np. nowe wpisy w KRS, aby uzyskać informacje o nazwach, na których w przyszłości może uda się im zarobić.

Punycode

Kei.pl oferuje możliwość rejestracji nazw domen z polskimi znakami diaktrytycznymi: ą, ę, ć, ż itd. Przy rejestracji takiej nazwy, konieczne jest wskazanie jej w zapisie Punycode. Wymaga to przekonwertowania łańcuchów znaków Unicode do strony kodowej obsługiwanej przez serwery DNS. W tym celu Kei.pl udostępnia aplikację webową Znaki narodowe [IDN], która umożliwia konwersję nazw do Punycode.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Narzędzia webowe Whois oraz Znaki narodowe [IDN] udostępnione przez Kei.pl.

Promocyjne ceny rejestracji

W aktualnej promocji home.pl zamówisz do pięciu domen .PL, .COM.PL lub regionalnych za zero złotych. Nic nie zapłacisz również za rejestrację domeny europejskiej, ale uważaj – jest jeden podstawowy warunek, który wynika z regulaminu obu promocji. Jeśli przed pierwszym przedłużeniem domeny zdecydujesz się na jej transfer do innego operatora, będziesz musiał uiścić na rzecz home.pl opłatę równą kosztowi odnowienia takiej domeny na kolejny rok, zgodnie z aktualnym cennikiem. Podobne zapisy znajdziesz w regulaminach promocji pozostałych rejestratorów domen. To uczciwe zasady: możesz zrezygnować z nazwy domeny, ale jeśli zdecydujesz się zatrzymać ją na kolejny rok, zamiast szukać tańszych opcji przedłuż jej ważność u operatora, który zdecydował się zarejestrować ją dla ciebie za darmo.

Z serwerem wirtualnym

Wielu dostawców hostingu oferuje serwery wirtualne, do których dołączana jest jedna lub nawet kilka bezpłatnych domen. Również w tym wypadku dokładnie zapoznaj się z regulaminem promocji. Większość tego typu ofert dotyczy jedynie bezpłatnej rejestracji, podczas gdy odnowienie domeny odbywa się zgodnie z cennikiem. W ten sposób nazwa.pl oferuje jedną domenę gratis przy zamówieniu i opłaceniu serwera Active Biznes, Active Pro lub Active Max.

W promocji Kei.pl „Hosting 6 miesięcy za darmo” możesz wykupić pakiet hostingowy START w specjalnej cenie 151 zł netto wraz z darmową domeną pl, .com.pl, net.pl, .com, .net, .org lub .eu. Kei.pl dodaje również domenę za złotówkę do swoich platform e-biznesowych Aztec oraz Luna.

Wyjątkiem jest tutaj 1&1 Internet, który do wybranych pakietów hostingowych oferuje domenę z końcówką .PL gratis. Domena ta jest aktywna dopóty, dopóki opłacasz serwer wirtualny. Nie ponosisz wówczas żadnych dodatkowych kosztów za odnowienie domeny w kolejnych latach używania wybranej nazwy.