Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach


Rejestracja bez promocji

Zawsze możesz skorzystać ze standardowej oferty rejestracji domen. Ceny nie są wysokie, a masz pełną swobodę dysponowania nazwą domeny. Najwięksi dostawcy usług hostingowych w Polsce oferują identyczne lub zbliżone ceny rejestracji: nowych nazw w domenie .PL (9,90 zł w Kei.pl, home.pl, nazwa.pl oraz 1&1), krajowych domen funkcjonalnych (od 6,90 zł) oraz domen regionalnych (od 2 zł w AZ.pl). Rejestracja domeny europejskiej poza promocją kosztuje od 11,90 zł (dinfo.pl) do 29,90 zł (nazwa.pl, rejestracjadomen.pl). 19,90 zł netto zapłacisz za domenę .eu m.in. w Kei.pl, home.pl domena.pl oraz 1&1. Domeny globalne (m.in. .COM, .NET. BIZ oraz .INFO) kosztują od 19,90 zł (1&1) do 39 zł.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Ceny rejestracji domen internetowych. Grudzień 2013.

Warunki rejestracji domen

Firma AZ.pl postanowiła zebrać i udostępnić wszystkim zainteresowanym szereg przydatnych informacji na temat zasad rejestracji i warunków utrzymania wielu popularnych domen internetowych. Wytyczne te znajdziesz wraz ze szczegółowym cennikiem rejestracji domen w AZ.pl, który opublikowano pod adresem www.az.pl/domeny-cennik-domen-az.pl.html. Garść przydatnych informacji na temat zamawiania i utrzymywania domen narodowych znajdziesz w serwisie home.pl/domeny/rejestracja/domeny-narodowe.

Z informacji udostępnionych na stronach AZ.pl dowiesz się, kto może zarejestrować wybraną domenę, na jaki okres i na jakich warunkach. Dla przykładu domena europejska przeznaczona jest dla osób prywatnych, firm i instytucji zamieszkujących lub posiadających swoją siedzibę na obszarze Unii Europejskiej. Domenę z końcówką .EU zarejestrujesz na okres od roku do 10 lat.

Domeny .DE mogą rejestrować obywatele, firmy i organizacje z całego świata, jednak abonent lub kontakt administracyjny musi mieć ważny adres w Niemczech. Zapytaj operatora, czy oferuje tzw. zaufany kontakt, który pozwoli na zarejestrowanie domeny z końcówką .DE, nawet jeśli nie otworzysz biura w jednym z miast naszego zachodniego sąsiada. Zwróć uwagę, że w odróżnieniu od polskiego rejestru, jeśli nie chcesz przedłużyć ważności domeny .DE na kolejny okres, musisz wypełnić wniosek o jej kasację. W przeciwnym przypadku zapłacisz za jej odnowienie.

Odnowienie domeny

Odnowienie domeny na kolejny rok najmniej kosztuje w premium.pl (50 zł) oraz w AfterMarket.pl (59,95 zł). Zdecydowanie drożej jest u największych dostawców hostingu. Przedłużenie ważności domeny z końcówką .PL w home.pl, Kei.pl i AZ.pl kosztuje 99 zł, a w nazwa.pl oraz Agnat (domena.pl) złotówkę więcej. Wyraźne różnice widać również w kosztach utrzymania polskiej domeny IDN. W AZ.pl wynoszą one 14,99 zł rocznie, podczas gdy u konkurencji za odnowienie domeny zapłacisz 99-100 złotych.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Ceny odnowień domen internetowych na kolejny rok. Grudzień 2013.

Cennik hurtowy

AZ.pl, AfterMarket.pl oraz home.pl proponują niższe ceny odnowień klientom, którzy utrzymują na swoim koncie pokaźne portfolio domen. W AZ.pl już przy stu aktywnych domenach, w promocji „30 dni przed” cena przedłużenia ważności domeny wynosi jedynie 43,90 zł. Jeśli masz tych domen ponad tysiąc, koszt odnowienia spada do 39,80 zł. Cennik malejący w home.pl obejmuje domeny krajowe najwyższego poziomu .pl oraz domeny funkcjonalne, np. com.pl, net.pl, org.pl. Pierwszy próg rabatowy przekroczysz już w momencie, gdy zarejestrujesz 6 lub więcej domen. W przypadku posiadania 11 domen, ale nie więcej niż 20, cena przedłużenia domeny .pl wynosi 79 zł, natomiast standardowa 99 zł.

Rynek wtórny

Wydaje się, że wszystkie ciekawe nazwy w domenie .pl zostały już zarejestrowane, a znalezienie krótkiego, łatwego do zapamiętania słowa, którego można by użyć w adresie strony internetowej lub e-mail okazuje się kłopotliwe. Dobrym sposobem pozyskania atrakcyjnej nazwy jest skorzystanie z rynku wtórnego.

Na giełdzie AfterMarket.pl 3,5 tys. sprzedawców oferuje ponad 250 tys. zarejestrowanych domen. Wiele ofert znajdziesz także w serwisach premium.pl oraz domeny.az.pl.

Domeny wystawiane są na sprzedaż na aukcjach, gdy jest wielu potencjalnych nabywców. Sprzedający może określić cenę z opcją Kup teraz, po której kupujący nabywa prawo do danej nazwy bez oczekiwania na zakończenie aukcji.

Alternatywą dla aukcji jest giełda domen. Możesz tam kupić domenę po cenie ustalonej przez sprzedającego lub zaproponować własną. Kolejny ruch należy do sprzedawcy, który może zaakceptować twoją propozycję, odrzucić ją lub złożyć kontrofertę. W wypadku domen z rynku wtórnego warto się targować, bo wielu sprzedających jest skłonnych oddać prawo do domeny po cenie wielokrotnie niższej od początkowej.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

AfterMarket.pl to największa giełda domen w Polsce. W serwisie wystawiono na sprzedaż ponad 250 tys. domen.

Kupując domeny w serwisach AfterMarket.pl i premium.pl, otrzymasz fakturę VAT nawet wówczas, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna. Do ceny doliczany jest 23-procentowy podatek VAT, a fakturę wystawia serwis aukcyjny. Jeśli chcesz, możesz się rozliczać bezpośrednio, płacąc jedynie cenę netto. Premium.pl proponuje swoim klientom dwie dodatkowe formy: rozłożenie płatności na raty lub dzierżawę domeny na ustalony okres.