Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach


Panel webowy

Zarządzanie domenami odbywa się z poziomu wygodnego panelu webowego. W wypadku dostawców hostingu domenami zarządza się za pomocą tego samego interfejsu, który służy do administrowania serwerem wirtualnym i pozostałymi usługami hostingowymi.

Panel webowy umożliwia rejestrowanie i odnawianie domen, przeprowadzanie transferów i cesji elektronicznych dla nowego abonenta domeny, tworzenie subdomen oraz zarządzanie rekordami DNS.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Panel webowy umożliwia samodzielne zarządzanie rekordami DNS.

Zapamiętaj, że domeny internetowe mogą być obsługiwane przez dowolnego rejestratora domen, niekoniecznie tego samego, który sprzedał ci serwer internetowy. Jeśli masz 10-20 domen, wybór operatora oferującego dobrej jakości usługi w niższej cenie pozwala zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych.

Właściciel domeny może sam zdefiniować rekordy DNS, które umożliwiają: zmianę adresów serwerów obsługujących domenę (rekord NS), wskazanie domeny lub subdomeny na adres IP serwera internetowego (rekordy A dla protokołu IPv4 oraz AAAA dla IPv6), konfigurację adresów serwerów obsługujących pocztę elektroniczną (rekord MX) oraz inne nazwy (aliasy) dla domeny (rekord CNAME).

Dla inwestorów domenowych

AfterMarket.pl oraz premium.pl udostępniają rozbudowane, choć proste w użyciu narzędzia administracyjne, które odpowiadają wymaganiom inwestorów domenowych mających w swoim portfolio setki, a nawet tysiące zarejestrowanych domen. Panele premium.pl oraz AfterMarket.pl umożliwiają wygodne rejestrowanie opcji na domenę oraz prowadzenie sprzedaży domen na aukcjach i giełdzie. Znajdziesz tutaj mechanizmy, które ułatwiają zarządzanie większą liczbą domen – opcje filtrowania i grupowania czy widok historii operacji na domenach. Funkcja autorenew automatyzuje przedłużanie ważności domen na kolejny okres rozliczeniowy.

Monitoring domen to usługa w serwisie premium.pl, która pomaga w śledzeniu zmian wprowadzanych w bazie whois w wybranej grupie domen. Premium.pl udostępnia również kilka narzędzi ułatwiających tworzenie nazw domen. Aplikacja Krótkie domeny generuje wiele różnych kombinacji krótkich, bo jedno, dwu lub trzyznakowych nazw domen w rozszerzeniu .PL. Narzędzie Literówki pomaga szybko utworzyć listę wszystkich możliwych wersji nazwy popularnej domeny z drobnym błędem. Wybierając taką nazwę z literówką, można liczyć na dużą liczbę odwiedzin, ponieważ internauci w trakcie wpisywania adresu strony często się mylą. Zaraz po wygenerowaniu wspomnianej listy narzędzie Literówki sprawdza, które z zaproponowanych domen są dostępne do rejestracji, a które o podobnej nazwie można kupić na giełdzie premium.pl.

Jak się skontaktować z właścicielem domeny?

Baza whois dostarcza wielu interesujących informacji na temat domeny oraz jej abonenta: kiedy domena została utworzona, kiedy kończy się okres rozliczeniowy oraz czy założono opcję na domenę.

Dane dotyczące właściciela domeny są jawne, jeśli została ona zarejestrowana przez firmę lub organizację. W wypadku osób fizycznych, informacje te nie są publikowane, chyba że właściciel domeny zdecydował inaczej.

Sprawdź, czy pod wybraną nazwą domeny jej obecny właściciel nie opublikował strony z danymi kontaktowymi. Jeśli domena została wystawiona przejdziesz do serwisu aukcyjnego lub giełdy.

Baza whois udostępnia również informacje o rejestratorze domeny. Wielu operatorów domen pomaga w nawiązaniu kontaktu z aktualnym abonentem domeny, nawet jeśli jego dane nie są jawnie dostępne w bazie whois.