Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Domena internetowa to twój niepowtarzalny adres w sieci, pod którym uruchomisz stronę WWW, sklep internetowy lub blog. Zarejestruj domenę, aby udostępnić pracownikom skrzynki poczty elektronicznej pod łatwym do zapamiętania adresem, jednoznacznie identyfikującym twoją firmę, markę lub produkt.


Domena internetowa to twój niepowtarzalny adres w sieci, pod którym uruchomisz stronę WWW, sklep internetowy lub blog. Zarejestruj domenę, aby udostępnić pracownikom skrzynki poczty elektronicznej pod łatwym do zapamiętania adresem, jednoznacznie identyfikującym twoją firmę, markę lub produkt.

System DNS, odpowiedzialny za prawidłowe tłumaczenie nazw domenowych na adresy IP serwerów, ma strukturę hierarchiczną. Na jej szczycie stoją domeny najwyższego poziomu (TLD, Top-Level Domain), które dzielą się na krajowe (m.in. .pl dla Polski, .de dla Niemiec czy .uk dla Wielkiej Brytanii) oraz funkcjonalne (m.in. .com, .org, .net). W ciągu ostatnich kilkunastu lat w internecie udostępniono kilkanaście innych domen funkcjonalnych m.in. .travel (dla branży turystycznej), .biz (dla biznesu) oraz .xxx dla stron o treści erotycznej. Rozszerzenia te pozwalają tworzyć ciekawe i łatwe do zapamiętania adresy internetowe.

Zobacz również:

  • Awaria w nazwa.pl - użytkownicy zgłaszają problemy

Nowe TLD

Liczba krótkich i łatwych do zapamiętania nazw domen w rejestrze .pl czy .com jest już w większości zajęta. W ostatnich latach czynione są więc starania, by zmienić ten stan rzeczy. Międzynarodowa organizacja ICAAN, która zarządza domenami najwyższego poziomu (TLD), pozwoliła na tworzenia nowych, generycznych nazw domen nTLD. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie nazw z końcówkami opisowymi, takimi jak .web, .online, .shop, .blog, .auto czy .sport.

Do 2015 roku na świecie ma zostać zarejestrowanych 617 nowych domen najwyższego poziomu, a pierwsze siedem (.plumbing, .holdings, .bike, .singles, .clothing, .guru oraz .ventures) wystartowało pod koniec listopada 2013 roku. Działająca na polskim rynku firma 1&1 Internet podpisała umowę z rejestrem Donuts, który otrzymał największą w branży liczbę wniosków o przyznanie nowych domen nTLD. Już dzisiaj 1&1 umożliwia złożenie rezerwacji na domenę, dzięki czemu zyskasz pierwszeństwo jej zamówienia w momencie, gdy zostanie udostępniona do publicznej rejestracji.

Jakie domeny rejestrują Polacy?

Co kwartał NASK publikuje raport „Rynek nazw domeny .PL”, który dostarcza rzetelnych informacji o polskim rejestrze domen internetowych. Warto dokładniej wczytać się w ten dokument, bo pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie domeny cieszą się największym zainteresowaniem rodzimych użytkowników.

Domeny krajowe mają oznaczenie dwuliterowe, a Polsce przysługuje końcówka .PL. W ramach domeny krajowej istnieje możliwość rejestrowania domen niższego poziomu – funkcjonalnych (np. .com.pl, .net.pl) oraz regionalnych (.waw.pl, .wroclaw.pl).

W trzecim kwartale 2013 roku liczba aktywnych nazw w rejestrze .PL powiększyła się (jedynie) o 11,2 tys, co potwierdza widoczne już wcześniej spowolnienie na rynku domen. Na koniec września, liczba nazw w polskim rejestrze wyniosła 2 456 292, co przy tym tempie wzrostu oznacza możliwość przekroczenia 2,5 mln domen już w drugiej połowie przyszłego roku.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o domenach

Procedura zamawiania domeny zaczyna się od sprawdzenia, czy wybrana nazwa jest wolna i można ją zarejestrować.

Największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie domeny najwyższego poziomu. Blisko 7 z 10 nowych rejestracji domen dotyczyło nazw z końcówką .PL, co stanowi niemal 2-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Ostatni raport NASK pokazuje jednocześnie spadek zainteresowania domenami regionalnymi oraz domenami IDN, zawierającymi polskie znaki diakrytyczne. W trzecim kwartale ubiegłego roku liczba nowych rejestracji w domenach regionalnych była najniższa w ciągu ostatnich czterech lat i ukształtowała się na poziomie 7% wszystkich nowych rejestracji.