Wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o ładowaniu bezprzewodowym.


W dzisiejszych czasach smartfony stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Wyświetlacze stały się większe, wyraźniejsze i wypełniające praktycznie cały front urządzenia, wydajność podzespołów dorównuje komputerom, a zastosowane w nich aparaty zastępują przeciętnemu użytkownikowi lustrzankę. Progres widać także w kwestii zasilania.

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu

Niektóre telefony nie muszą być ładowane przy pomocy fizycznego połączenia poprzez kabel. Zamiast tego mogą być ładowane bezprzewodowo przy użyciu standardu ładowania bezprzewodowego Qi. Vivo oraz Meizu ogłosili ostatnio, że wypuszczą na rynek smartfony ładowane jedynie za pomocą ładowania bezprzewodowego, Xiaomi sprzedaje swój model Mi Mix 3 z ładowarką bezprzewodową w zestawie, a najnowszy Samsung Galaxy S10 ma mieć możliwość bezprzewodowego ładowania słuchawek.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu

Czym jest ładowanie bezprzewodowe i jak działa?

Prawie każdy nowoczesny smartfon Apple lub z Androidem jest ładowany za pomocą fizycznego kabla, który przekazuje energię ze źródła zasilania do baterii urządzenia. Jak sama nazwa może sugerować, ładowanie bezprzewodowe pozwala osiągnąć ten sam rezultat bez żadnych zewnętrznych przewodów.

Ładowanie bezprzewodowe, znane również jako ładowanie indukcyjne, wykorzystuje proces zwany indukcją elektromagnetyczną do przesyłania energii pomiędzy kompatybilną ładowarką bezprzewodową a smartfonem za pomocą zestawu cewek indukcyjnych.

Uproszczony schemat działania ładowania bezprzewodowego:

  1. Smartfon z możliwością ładowania bezprzewodowego posiada cewkę indukcyjną.
  2. Ładowarka bezprzewodowa również posiada cewkę indukcyjną.
  3. Po wyrównaniu i pozostając w bliskiej odległości obie cewki wytwarzają pole elektromagnetyczne
  4. Ładowarka bezprzewodowa może następnie wykorzystać to pole do przekazywania energii do telefonu

Czym jest ładowanie Qi?

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu

Qi (wymawiane "chee") jest głównym standardem ładowania bezprzewodowego na rynku.

Większość smartfonów, które oferują ładowanie bezprzewodowe, spełnia ten standard. Firmy, które implementują ładowanie Qi w swoich produktach są zazwyczaj również częścią Wireless Power Consortium, które opracowało ten standard.

Idea polega na zgodzeniu się jak największej ilości producentów na jedną specyfikację techniczną, aby wdrożyć technologię ładowania bezprzewodowego cechującą się dużą dostępnością i kompatybilnością, aby użytkownik nie musiał się martwić, że jego telefon nie zadziała z daną ładowarką bezprzewodową.

W skład konsorcjum Wireless Power Consortium wchodzą obecnie Apple, ASUS, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, Nokia, Xiaomi i Sony. Oppo i OnePlus dołączyły do WPC w styczniu 2019 roku, ale nie ogłosiły jeszcze żadnych produktów wspierających ładowanie bezprzewodowe.

Czy Qi jest jedynym rodzajem ładowania bezprzewodowego?

W technicznym aspekcie nie, ale w praktyce jest to jedyne szeroko rozpowszechnione rozwiązanie. Około 90% urządzeń wspierających ładowanie bezprzewodowe jest zgodne ze standardem Qi.

Wcześniej istniały dwa konkurujące ze sobą standardy: Qi i PowerMat/AirFuel, jednak standardy te połączyły się, kiedy to ostatnie dołączyło do konsorcjum Wireless Power Consortium w 2019 roku.

Czy ładowanie bezprzewodowe jest szybsze niż ładowanie przewodowe?

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu

Nie. Ładowanie bezprzewodowe jest zwykle wolniejsze niż ładowanie przewodowe. Jest to jedna z słabości ładowania bezprzewodowego. Chociaż może być ono wygodniejsze w odpowiednich okolicznościach np. podczas podróży samochodem wyposażonym w ładowarkę bezprzewodową, rzeczywistość jest taka, że ładowanie smartfona za pomocą przewodowego ładowania będzie znacznie szybsze, zwłaszcza jeśli telefon obsługuje jakąś formę szybkiego ładowania jak Oppo Super VOOC. Drugą wadą ładowania bezprzewodowego jest znaczne utrudnienie korzystania z telefonu podczas ładowania.

Większość ładowarek na bazie Qi smartphone oferują tylko 5W ładowania. Pozostają znacząco w tyle za 18W oferowanymi przez Samsung'a i Apple i 20W oferowane przez Oppo i OnePlus.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ładowarki bezprzewodowej?

  • Certyfikacja Qi

Ponieważ większość telefonów z funkcją ładowania bezprzewodowego używa Qi, upewnij się, że ładowarka, którą chcesz kupić również wspiera ten standard.

Jeśli znajdziesz ładowarkę bezprzewodową, która nie obsługuje standardu Qi lub nie ma informacji odnośnie kompatybilności nie kupuj jej.

  • Wysoka moc

Jeśli posiadasz urządzenie, które obsługuje szybsze ładowanie bezprzewodowe, takie jak np. Huawei Mate 20 Pro, będziesz chciał się upewnić, że Twoja ładowarka obsługuje ładowanie bezprzewodowe przy 15W.

Nawet jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, lepiej kupić ładowarkę o większej mocy. Gdy w przyszłości zmienisz telefon nie będziesz musiał wymieniać także ładowarki.

  • Konstrukcja ładowarki

Ładowarka bezprzewodowa jest częścią wystroju biurka lub szafki nocnej dlatego warto wybrać model, który nam się podoba oraz dobrze komponuje z innymi przedmiotami.

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym ładowaniu