Wszystko co najlepsze z MacExpo

Blisko 88 tysięcy miłośników Macintoshy ze stu krajów świata uczestniczyło w odbywających się w San Francisco targach Macworld Expo 2002.


Blisko 88 tysięcy miłośników Macintoshy ze stu krajów świata uczestniczyło w odbywających się w San Francisco targach Macworld Expo 2002. I choć impreza upłynęła pod znakiem nowego iMaca, to wszyscy zainteresowani platformą Apple mogli znaleźć coś dla siebie wśród setek modeli nowego sprzętu, programów graficznych, narzędzi i gier.

Gwiazdą tegorocznych pokazów został bez wątpienia nowy model komputera Apple iMac. Rewolucyjny projekt urządzenia polega na zastosowaniu owalnego, półkulistego kształtu jednostki centralnej i zastąpieniu monitora CRT płaskim panelem LCD, umieszczonym na ruchomym, metalowym ramieniu. I choć całość przypomina stołową lampkę, to radykalnie odmieniony iMac oferuje możliwości podobne do zeszłorocznej linii maszyn Power Mac G4.

Komputer jak biurkowa lampka

iMac z głośnikami Apple Pro

iMac z głośnikami Apple Pro

Apple zaoferowała nowego iMaca w trzech konfiguracjach. Podstawowy zestaw wyposażony jest w procesor 700MHz G4, 128 MB RAM, 40 GB twardego dysku, napęd CD/RW i będzie dostępny w marcu 2002 w cenie 1,299 USD. Kolejny model zamiast CD/RW oferuje napęd DVD-CD/RW, 256 MB pamięci RAM oraz głośniki Apple Pro Speakers, a jego cena ma wynosić 1,499 USD. Natomiast iMac model 'top-end' wyposażony jest w procesor G4 800MHz, 256 MB RAM, 60GB dysku twardego, Apple Pro Speakers oraz napęd SuperDrive i ma pojawić się jeszcze przed końcem stycznia i kosztować 1,799 USD.

Za grafikę w nowych iMakach odpowiedzialna jest karta Nvidia GeForce 2 MX z 32 MB pamięci DDR (Double Data Rate) na szynie AGP 2X, natomiast w tylnej części półkolistej jednostki centralnej umieszczono zestaw portów: analogowe wejście mikrofonu, wyjścia na głośniki i słuchawki, dwa porty FireWire 400Mbps, trzy porty USB, sloty na modem i kartę Ethernet, zasilanie oraz wyjście wideo VGA. Wszystkie modele dostarczane są wraz z klawiaturami i myszami Apple Pro. Podstawę iMaca można otworzyć odkręcając cztery śrubki, co pozwala zainstalować dodatkową pamięć RAM albo kartę AirPort.

Podczas swojego wystąpienia Jobs powiedział, że zastosowanie procesora G4 w nowych iMakach było niezwykle istotne dla realizacji strategii 'digital hub', bowiem sporo kluczowych aplikacji Apple jak np. iDVD wymaga wydajniejszych maszyn do poprawnej pracy. Nowy 15 calowy płaski monitor LCD nie ma teraz kłopotów z odświeżaniem ekranu oraz swobodnie obsługuje trzy rozdzielczości: 640x480, 800x600 i 1024x768, w milionach kolorów.

Zestaw wejść/wyjść w tylnej części obudowy

Zestaw wejść/wyjść w tylnej części obudowy

Z wypowiedzi opublikowanych w artykule Wired Magazine wynika, że reakcje na 'lampkowego' iMaca większości z przepytanych przedstawicieli środowiska projektantów przemysłowych, były raczej przychylne. Chuck Jones z działu projektowego Whirpoola stwierdził, że odróżnianie się jakiegoś produktu na rynku oferującym podobne pod względem specyfikacji technicznej maszyny, jest coraz trudniejsze i popiera koncepcję Apple 'tworzenia zupełnie nowej relacji emocjonalnej pomiędzy klientem, a produktem'.

Chris Conley z Illinois Tech Institute od Design twierdzi że 'Apple połączyła odmienny wygląd z odmiennym doświadczeniem użytkownika. Niewielu ludzi kupiłoby iMaca tylko ze względu na jego fajny wygląd. Potrzebujemy więcej i myślę, że nowy iMac ze swoimi parametrami technicznymi może zaspokoić nie tylko potrzeby estetyczne konsumentów'.

Atrakcyjny wygląd sprzętu komputerowego okazuje się sprawą dyskusyjną, a według konsultantki Stephanie Smith Architecture Now, często jest po prostu przeceniany: 'Komputery to nie ubrania czy samochody. I choć wprawdzie laptop może być rodzajem dodatku do ubrania, to ze stacjonarnymi maszynami sprawa wygląda nieco inaczej. Większość ludzi np. nie przywiązuje większej wagi do obudowy odbiornika telewizyjnego.' Niektórzy twierdzą wręcz, że wysiłek Apple włożony w atrakcyjny wygląd nowego iMaka może pójść na marne, bowiem era 'różnicowania poprzez wygląd', zapoczątkowana przez pierwszego iMaka, dobiega końca, a w kręgach projektantów model pierwszego iMaka uważany jest już za klasyka.