Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Od premiery ostatniej części GTA mija już siedem lat. Coraz więcej wskazuje na to, że wraz z nadchodzącą premierą konsol PlayStation 5 i Xbox Series X, doczekamy się się wreszcie premiery wyczekiwanego GTA 6. Co przyniesie nam nowa odsłona Grand Theft Auto? Sprawdźmy!

Spis treści

Skazani na sukces?

Studio Rockstar słynie już z tego, że bardzo długo pracuje nad swoimi produkcjami. Ma do tego pełne prawno, bo w zasadzie za co się ono nie zabierze, to zamienia się w złoto. Wydane w 2013 roku GTA 5 jest obecnie najpopularniejszą grą w historii gamingu. Pod koniec 2019 roku twórcy gry pochwalili się, że ta trafiła już do 115 milionów graczy! Wynik oszałamiający. Nic zatem dziwnego, że GTA 6 jest obecnie jedną z najbardziej wyczekiwanych gier. Co tym razem zaoferuje nam legendarne studio? Czy w obliczu nowej generacji konsol możemy liczyć na prawdziwą rewolucję? Zebraliśmy i uporządkowaliśmy dla was wszystkie fakty, plotki i spekulacje na temat Grand Theft Auto 6.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Produkcja

Na temat GTA 6 spekuluje się już od miesięcy, a w zasadzie, nawet lat. Plotki na temat gry rozgorzały szczególnie po premierze Red Dead Redemption 2 w 2018 roku. Wówczas sądzono, że Rockstar zwolniło zasoby, które pozwolą mu na pracę nad kolejnym wielkim projektem. Okazuje się jednak, że GTA 6 pojawiło się w głowach deweloperów już w 2012 roku (na rok przed premierą GTA 5!). Ostatecznie jednak, dopiero od połowy 2015 roku oddelegowano poważny zespół do tworzenia nowej odsłony Grand Theft Auto, której nadano kryptonim - "Project Americas". Można się również zastanawiać, jaki wpływ na Grand Theft Auto 6 miała rezygnacja ze stanowiska lidera studia Rockstar - Dana Housera, który jest również założycielem firmy i głównym pomysłodawcą serii GTA oraz Red Dead Redemption.

Zobacz również:

  • GTA 6 może zostać opóźnione. Wszystkiemu winne kiepskie remastery
  • GTA 6 - premiera dopiero w 2025 roku? Znany dziennikarz wyjaśnia
  • Gry wyklęte. Produkcje, które zostały zakazane przez prawo

Wpływ Housera na gry studia jest nie do przecenienia, wystarczy przypomnieć, że to właśnie on był głównym autorem scenariusza do takich dzieł, jak: Max Payne 3, Red Dead Redempiton czy Bully. Były już, lider Rockstar był też tytanem pracy. Podczas produkcji RDR 2, jak sam przyznał, przyszło mu w pewnym okresie pracować nawet 100 godzin tygodniowo. Hauser opuścił szeregi Rockstar w lutym tego roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że prace nad GTA 6 są już w zaawansowanym stadium, to możemy przypuszczać, że twórca serii swoją pracę już wykonał. Jednak spekuluje się również, że miał on marginalny wpływ na powstawanie Grand Theft Auto 6. Jeśli tak było w rzeczywistości, to szósta odsłona cyklu będzie jednocześnie pierwszą bez udziału wybitnego twórcy.

Świat gry, mapa

GTA 6 ma być największą grą w historii, jak dużą? Świat gry ma nam oferować dostęp do kilku rozległych obszarów, jak również szeregu pomniejszych map. Głównym placem zabaw będą miasta: Vice City (dobrze znane fanom serii) i Rio de Neve (fikcyjne miasto wzorowane na Rio de Janeiro) oraz The Republic of Castellano (fikcyjna obszar będący połączeniem Boliwii i Kolumbii). Produkcja pozwoli nam, choć w mocno ograniczony sposób, zwiedzić również inne kultowe miasto z serii - Liberty City, ponoć zawędrujemy także do Meksyku i na Kubę. Wszystko to ma sprawić, że GTA 6, pod względem przestrzeni, na której będziemy mogli się bawić, przyćmi wszystkie poprzednie gry z serii.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Powyższe lokacje idealnie komponują się z kolejnymi wieściami na temat gry. Mianowicie, akcja Grand Theft Auto 6 przeniesie nas w lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku, a historia gry ponoć mocno inspirowana jest serialem Narcos, który możecie oglądać m.in. na platformie Netflix.

Nowości i zmiany

Jak przystało na nową generację GTA, możemy liczyć na ogromne zmiany w rozgrywce. Przede wszystkim, GTA 6 będzie, znacznie bardziej od poprzedników, stawiać na realizm. Choć nie będzie to tak wysoki poziom, jak choćby w RDR 2, to dla zagorzałych fanów serii zmiany i tak mogą być szokujące. Znacznemu ograniczeniu ulegnie liczba przedmiotów, które będziemy mogli przy sobie nosić. Na przykład, broń będziemy mogli przechowywać tylko w bagażniku naszego "osobistego" pojazdu. Co więcej, pojawiają się sugestie, że (aby uwiarygodnić świat przedstawiony), nie będziemy mogli nosić przy sobie broni w widocznym miejscu.

Sporych zmian ma się doczekać również tryb sieciowy, ponoć możliwe będzie wspólne rozegrania kampanii gry. Do głównego gracza (hosta) będą mogli dołączyć inni, jako członkowie jego gangu. Możemy śmiało założyć, że bonusy uzyskane z gry online zabierzemy do "swojego świata" po zakończeniu rozgrywki.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Bohaterowie

GTA 5 pod względem narracji i przedstawienia historii zdecydowało się na małą rewolucję. Po raz pierwszy w historii serii otrzymaliśmy aż trzech głównych bohaterów. Grand Theft Auto 6 powróci najprawdopodobniej do bardziej klasycznego systemu, z tylko jednym protagonistą. Choć od lat spekuluje się o pierwszym żeńskim bohaterze Rockstara (studio jeszcze nigdy w swojej historii nie stworzyło gry z kobietą jako główną bohaterką), to raczej mało prawdopodobne jest, aby to właśnie w GTA 6 zdecydowano się na taką zmianę. Wśród licznych "przecieków", najczęściej jako bohatera GTA 6 wskazuje się białego mężczyznę, co biorąc pod uwagę czas akcji gry i jej umiejscowienie, wydaje się być wiarygodną informacją.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Przedstawiciele studia Rockstar wielokrotnie podkreślali, że GTA to obecnie coś na wzór uniwersum, kompletnego fikcyjnego świata inspirowanego autentycznymi miejscami. Wspomniane już Vice City bazowało na Miami, natomiast Los Santos, to nic innego jak Los Angeles. Co zrozumiałe, świat ten ma swoją historię i bohaterów. Czas akcji gry GTA 6 może sugerować, że podczas rozgrywki spotkamy znane i lubiane postacie z uniwersum, jak choćby Tommy'ego Vercettiego (bohater GTA: Vice City) czy Carla Johnsona (GTA: San Andreas).

GTA 6 - data premiery

Na koniec najważniejsze - data premiery. Od miesięcy otrzymujemy sprzeczne dane na temat debiutu Grand Theft Auto 6, jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że Rockstar jest już na "ostatniej prostej". Coraz więcej wskazuje jednak na to, że GTA 6 to projekt monstrualnych wręcz rozmiarów, a Take-Two - wydawca tytułu nie ma zamiaru pośpieszać deweloperów. Co to oznacza? Niestety nic dobrego dla osób wyczekujących rychłej premiery GTA 6. Wielu branżowych analityków i dziennikarzy jest zgodna - Grand Theft Auto 6 zadebiutuje najwcześniej w 2023 roku. Wielka kampania promocyjna ma jednak ruszyć już w przyszłym roku.

Co jeszcze przemawia za datą premiery w 2023 roku? Prognozy finansowe Take-Two. Z ostatniego raportu amerykańskiego producenta wynika, że firma przewiduje, że największe zyski w nadchodzących latach pojawią się pomiędzy 1 kwietnia 2023, a 31 marca 2024 roku. Choć w portfolio wydawcy znajduje się wiele znakomitych marek, to jednak żadna nie gwarantuje takiego sukcesu jak GTA. Śmiało możemy zatem założyć, że przez "zyski" Take-Two ma na myśli premierę GTA 6.

Na jakie konsole trafi GTA 6?

Jeśli spojrzymy na historię wydawniczą gier Rockstar, to śmiało możemy założyć, że GTA 6 w pierwszej kolejności zadebiutuje na konsolach. Jakich? Tutaj zdecydowanym faworytem są PlayStation 5 i Xbox Series X. Jednak czy Rockstar "lekką ręką" zrezygnuje z milionów użytkowników PS4 i Xbox One? Niestety, coraz bardziej prawdopodobny wydaje się być właśnie taki scenariusz. W 2023 roku PS5 i Xbox Series X/S będą miały już trzy lata "na karku". Również problemy z ich dostępnością należeć będą już do przeszłości. Biorąc pod uwagę obecne dane, możemy śmiało założyć, że samych użytkowników PS5 będzie około 30 - 40 milionów. Zarówno Rockstar, jak i Take-Two nie będą musieli się zatem obawiać o rynek zbytu dla GTA 6. Co więcej, przez ograniczenia technologiczne PS4 i Xbox One, wydanie GTA 6 na konsole ósmej generacji będzie po prostu niemożliwe.

GTA 6 - trailer

Choć w sieci pojawiło się już kilka materiałów związanych z GTA 6, to póki co wszystkie opublikowany zwiastuny zostały stworzone przez fanów. Na oficjalny trailer Grand Theft Auto 6 od Rockstar Games bedziemy musieli jeszcze poczekać, jak długo? Zdania na ten temat są podzielone. Cześć branżowych specjalistów twierdzi, że twórcy gry i wydawca - Take-Two, chcą zatrzeć nienajlepsze wrażenie jakie pozostawiło po sobie Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition i jak najszybciej oficjalnie ujawnić GTA 6. Debiutancki trailer może zatem zadebiutować nawet na początku 2022 roku.

Jest jednak również spore grono dziennikarzy i leaksterów, którzy twierdzą, że Rockstar po prostu nie jest gotowy na pokazanie czegokolwiek z GTA 6 i trailer gry zobaczymy najwcześniej pod koniec 2022 roku. Jednego możemy być pewni, w przyszłym roku powinniśmy otrzymać pierwsze konkretny odnośnie kontynuacji serii Grand Theft Auto.

Aktualizacja 1 - GTA VI z oficjalnym kanałem na YouTube?

Choć wciąż nie doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi GTA 6, to nie możemy narzekać na brak nowych informacji. W serwisie Twitch pojawiła się tajemnicza transmisja, prowadzona przez kanał o nazwie "GTAVI". Oprócz grafik z logiem gry, mogliśmy zaobserwować również zegar z odliczaniem, który sugerował, że do prezentacji tytułu dojdzie 1 kwietnia. Niestety, wszystko to okazało się żartem i nieudolną próbą zwrócenia na siebie uwagi w sieci. Po burzy, którą wywołała publikacja (i prawdopodobnie po interwencji prawników Rockstar Games), autorzy tego "wydarzenia" wystosowali oświadczenie, w którym przepraszają twórców serii i wszystkich jej fanów za wprowadzenie w błąd. Ponoć za kanałem "GTAVI" kryje się projekt, który ma na bieżąco prezentować wszystkie plotki i rewelacje związane z Grand Theft Auto 6.

Znacznie ciekawszych i bardziej konkretnych informacji dostarczył nam aktor Jorge Consejo, który w swoim internetowym CV umieścił rolę "Meksykanina" w grze GTA 6. Co ciekawe, nagrania miały miejsce w 2018 roku, co częściowo potwierdzałoby plotki dotyczące produkcji gry, jak również tego, że jest ona już na ostatniej prostej do ogłoszenia i wydania. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zapytany o ten wpis aktor błyskawicznie go usunął, a następnie napisał: "proszę pamiętać, że z powodu postanowień umownych czasami nie mogę komentować niektórych projektów". Consejo nie zaprzeczył więc istnieniu GTA 6, tylko podkreślił, że nie może na razie o produkcji Rockstara mówić.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Aktualizacja 2 - GTA 6 ma sporo problemów

Po gorącym okresie związanym z, mogłoby się wydawać, nieuchronną prezentacją GTA 6, nieco zimnej wody na rozgrzane głowy fanów wylał aktor - Ned Luke, oraz dziennikarz - Jason Schreier. Ten pierwszy jest dobrze znany fanom serii, bowiem wcielił się w jednego z głównych protagonistów GTA 5 - Michaela De Santa. Zdaniem odtwórcy głównej roli, wszelkie rewelacje na temat GTA 6 można "włożyć między bajki". Luke twierdzi, że nikt poza Rockstar Games nie wie co się dzieje z nowym projektem, a wszelkie publikacje dziennikarzy i tzw. "leaksterów", to zwyczajnie próba zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu "na plecach" znanej i lubianej marki. W podobnym nastroju wypowiedział się znany i wpływowy dziennikarz portalu Kotaku - Jason Schreier. Z reguły świetnie zorientowany w branżowych plotkach i spekulacjach publicysta stwierdził, że nie liczyłby na jakiekolwiek informacje o GTA 6 w najbliższej przyszłości.

Trzeba przyznać, że napływają do nas ostatnio sprzeczne informacje. Z jednej strony pojawiają się wiarygodne "przecieki" na temat Grand Theft Auto 6, a z drugiej, coraz więcej wpływowych osób rozwiewa nadziej fanów na rychłą premierę gry. Jaka jest prawda? Tego niestety nie wiemy, ale jednego możemy być pewni - GTA 6 powstaje.

Aktualizacja 3 - Prace nad GTA 6 ukończone w 50%

Kiedy w końcu otrzymamy oficjalne informacje o Grand Theft Auto 6? Raczej nie prędko, tak przynajmniej wynika z informacji dostarczonych przez doświadczonego dziennikarza Jasona Schreiera. Odmiennego zdania jest jednak leakster Tez2, który twierdzi, iż, jak donoszą jego źródła, zespół odpowiedzialny za grę uporał się już z ponad połową zaplanowanych prac. Dodatkowo Tez2 uważa, że proces produkcji GTA 6 wyniesie razem 7-8 lat, co oznacza, że premiery gry możemy spodziewać się najpóźniej w przyszłym roku.

Aktualizacja 4 - GTA 6 będzie grą monstrualnych rozmiarów

Prawdopodobnie jeszcze długo przyjdzie nam czekać na konkretne, oficjalne informacje dotyczące GTA 6. Na chwilę obecną, musimy się zadowolić kolejnymi plotkami i spekulacjami. Według najnowszych, świat gry będzie większy od tego, jaki oferują nam mapy z GTA 5 i Red Dead Redemption 2 razem wzięte. Na sile nabrały również wieści dotyczące głównego protagonisty, a raczej protagonistów. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że wbrew wcześniejszym informacjom, twórcy zdecydują się na opowiedzenie historii z perspektywy kilku bohaterów (obecnie mówi się o 4, a nawet 5 postaciach dostępnych dla graczy). Szczególnie, że w wywiadzie dla serwisu jeuxactu.com, przedstawiciele Rockstar stwierdzili - "podobał nam się system przełączania postaci w GTA 5 i świetnie się z nim bawiliśmy. Może powtórzymy to w kolejnej grze".

Co jeszcze? Pojawiają się pogłoski, według których Rockstar jednak zrezygnuje z premiery GTA 6 na PlayStation 4 i Xbox One. Gra ostatecznie miałby trafić jedynie na konsole nowej generacji - PS5 i Xbox Series X.

Aktualizacja 5 - GTA 6 tylko dla PlayStation 5 i Xbox Series X/S

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo nowych plotek i spekulacji na temat GTA 6. Pora je wszystkie zebrać i dokładnie im się przyjrzeć. Na początek najważniejsze ogłoszenie odnośnie GTA 6, czyli... zapowiedź GTA 5 Online jako samodzielnego tytułu na PlayStation 5. Podczas wydarzenia „The Future of Gaming” dedykowanego konsoli PlayStation 5, zaprezentowano odświeżoną wersję GTA 5, ze szczególnym uwzględnieniem GTA Online. Co to może oznaczać w kontekście premiery GTA 6?

Otóż coraz więcej wskazuje na to, iż Rockstar definitywnie chce się pożegnać z ósmą generacją konsol. Początkowo spekulowano, że GTA 6 będzie tytułem cross-gen, ale w ostatnich tygodniach kolejne źródła wskazują na to, iż deweloper ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu. Dodatkowo, jak twierdzi Darion Lowenstein – były pracownik Rockstar Games, premiera GTA 5 na PS5 i Xbox Series X pozwoli twórcom na utrzymanie stałego dochodu podczas przedłużających się prac nad GTA 6.

Moc PS5 i Xbox Series X jest niezaprzeczalnie większa od dostępnych obecnie na rynku urządzeń. Rockstar nie będzie też osamotniony w tworzeniu gier wyłącznie na next-geny. Podobną politykę potwierdzili już Electronic Arts czy Capcom, którego przedstawiciele stwierdzili ostatnio, że stworzenie Resident Evil 8 Village zgodnego z ich wizją, nie byłoby możliwe na PlayStation 4 i Xbox One.

Czy oznacza to, że na GTA 6 będziemy musieli czekać jeszcze wiele długich lat? Nie do końca. W sieci pojawiło się ogłoszenie o prace w Rockstar Games, w roli testera. Jak wynika z publikacji, do obowiązków przyszłego pracownika studia należeć będzie m.in. „testowanie gier i aplikacji na różnych platformach”, jak również "dogłębna ich analiza i raportowanie błędów". Raczej wątpliwe jest, aby Rockstar (bądź jakikolwiek inny producent) zatrudniał dodatkowych testerów, gdyby nie miał już gotowej dużej części gry i to w grywalnej formie.

Rockstar Games GTA 6

Oferta pracy w Rockstar Games

Z kolei Sarah Overend, która wcześniej pracowała jako animator przy Red Dead Redemption 2, zaktualizowała swój profil w serwisie Linkedin. Wynika z niego, że Overend pracuje obecnie przy rozwoju Red Dead Online oraz „niezapowiedzianym jeszcze tytule”. Z wpisu dowiadujemy się również, że nad obydwoma produkcjami pracuje ona od grudnia 2018 roku. Oznaczać to może dwie rzeczy: prace nad GTA 6 są na dość wczesnym stadium i grę faktycznie możemy zobaczyć dopiero w 2023 roku, bądź programistka dołączyła do zespołu stosunkowo późno. Ta druga wersja jest nawet bardziej prawdopodobna. Warto przypomnieć, że RDR 2 zadebiutowało w październiku 2018 roku, oznacza to, że pani Overend nie mogła być wcześniej zaangażowana w prace nad drugim, tak samo dużym projektem. Jednak zaraz po zakończeniu prac i premierze gry, mogła zostać przeniesiona do mniej angażującego RDO i nowego flagowego tytułu Rockstara, jakim niewątpliwe jest GTA 6.

Nasilają się również plotki na temat nowego GTA w formie VR. Twórcy L.A. Noire (oraz L.A. Noire: The V.R. Case Files), działający obecnie pod szyldem Video Games Deluxe, poinformowali, że przy ścisłej współpracy z Rockstar Games pracują obecnie nad wysokobudżetowym tytułem (AAA) z otwartym światem w wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście mało prawdopodobne jest, aby GTA 6 było produkcją dostępną na wyłączność VR. Jednak dodatkowy moduł/wersja, pozwalająca do zabawy wykorzystać wirtualną rzeczywistość, jest już jak najbardziej realna. Szczególnie, że już wcześniej pojawiały się informacje łączące najnowszą odsłonę serii Grand Theft Auto i VR.

Aktualizacja 6 - W GTA VI powrócimy do Vice City?

GTA 6 przeniesie nas do Vice City z końcówki lat 80-tych? To coraz bardziej prawdopodobne. Plotki na temat powrotu do kultowego miasta pojawiają się już od miesięcy. W ostatnich tygodniach podgrzał je jednak sam Rockstar, który zaktualizował własność domen gtavi.com i gtavicecityonline.com. Informacje te potwierdził również Pete Rice - artysta, który na co dzień zajmuje się tworzeniem muzyki z gatunku synthwave. Muzyk zdradził ostatnio, że akcja GTA 6 przeniesie nas do dobrze znanego fanom serii Vice City, a konkretnie w lata 80-te ubiegłego wieku. Skąd takie przypuszczenia muzyka?

Otóż jak poinformował Rice, ludzie zajmujący się nabywaniem praw muzycznych nagminnie zgłaszają się do artystów synthwave w celu nabycia utworów do, jak to określają „stacji radiowej”. Warto tu podkreślić, że synthwave to stosunkowo młody gatunek muzyki elektronicznej, który swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki filmowej oraz gier wideo lat 80-tych.

Kiedy możemy liczyć na potwierdzenie powyższych informacji? Cóż tego jeszcze nie wiemy, ale Rockstar po raz pierwszy od wielu długich miesięcy postanowił zabrać głos w sprawie GTA VI. Na oficjalnym kanale na Twiterze "Gwiazd Rocka" pojawiło się zapytanie jednego z fanów dotyczące GTA VI, ku zaskoczeniu wszystkich, deweloper postanowił na nie odpowiedzieć.

rockstar twitter gta vi

Jak widzimy powyżej, w lakonicznym komunikacie Rockstar zdradził, iż nie ma żadnych nowych wieści w temacie GTA VI. Przedstawiciele studia zachęcają jednak do śledzenia oficjalnego kanału informacyjnego. Czyżby amerykański producent szykował się do zapowiedzi gry? Tak przynajmniej uważa wielu fanów twórczości Rockstar.

Aktualizacja 7 - Sony bliskim partnerem Rockstar Games. Seria Grand Theft Auto z bonusami na PlayStation

Dawno nie trafiały do nas żadne nowe, ciekawe wieści na temat GTA 6, aż do dzisiaj. W sieci pojawiły się spekulacje, że firmy Rockstar i Sony chcą mocno zacieśnić współpracę podczas dziewiątej generacji konsol. Japoński producent ponoć zaoferował włodarzom Rockstar Games blisko 750 milionów dolarów za czasową wyłączność GTA 6 na PS5.

Rewelacje te niemal potwierdził branżowy leakster dobrze zorientowany w sprawach Rockstara - Foxygames. W jednym ze swoich ostatnich wpisów stwierdził on, że Sony i Rockstar podpisały umowę partnerską powiązana z kolejną grą z serii Grand Theft Auto. Co więcej, zdaniem leakstera, konkretnych informacji na temat GTA 6 może się spodziewać krótko po premierze usprawnionej wersji GTA 5 (i Online) na PS5. Warto tu przypomnieć, że firma Rockstar potwierdziła już, że "rozszerzona i ulepszona” edycja GTA 5 zadebiutuje na konsoli Sony w drugiej połowie 2021 roku. Wtedy też możemy spodziewać się oficjalnych wieści na temat GTA 6.

Foxygames zdradził również, że "Rockstar robi imponujące rzeczy dzięki ultraszybkiemu dyskowi SSD w PS5, w które gracze nie uwierzą". Cóż, na pierwsze efekty pracy studia i firmy Sony będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 8 - Rockstar nie spieszy się z wydaniem GTA 6. GTA Online "Obozem treningowym" dla przyszły rozwiązań

Rok 2020 pomału zmierza ku końcowi, a oficjalnej zapowiedzi GTA 6 jak nie było, tak nie ma. Kiedy zatem możemy się tego spodziewać? Cóż, raczej nie prędko. Do GTA Online trafiło niedawno rozszerzenie Cayo Perico Heist, które twórcy określają jak największe i najbardziej ambitne w historii gry. W odróżnieniu od poprzednich dodatków, spory nacisk w nim położono na warstwę fabularną i rozgrywkę dla jednego gracza. Tarek Hamad oraz Scott Butchard - deweloperzy z Rockstar Games, przyznali, że tak naprawdę to dopiero początek nowej ery w GTA Online. Twórcy gry chcą, aby do wirtualnego świata trafiało więcej ciekawych opowieści i zawartości dedykowanej "samotnym wilkom".

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Jakie ma to znaczenie w kontekście GTA 6? Sugeruje się, że nowe podejście do trybu sieciowego Grand Theft Auto 5 ma na celu przyciągnięcie do gry osoby, które wyczekują pełnoprawnej, nowej odsłony serii. Jednocześnie, ma to dać twórcom GTA 6 dodatkowy czas (i zasoby) na dopracowanie swojego projektu. Biorąc pod uwagę, że w drugiej połowie 2021 roku zadebiutuje ulepszona wersja GTA 5 - dedykowana konsolom nowej generacji, to na zapowiedź GTA 6 będziemy musieli najprawdopodobniej poczekać do końcówki przyszłego roku.

Rockstar nie chce się spieszyć z wydaniem nowej odsłony serii. GTA 6 jest ponoć najbardziej kosztownym projektem w historii firmy i musi swoje zarobić. Amerykański producent najprawdopodobniej porzucił już plany wydania nowego Grand Theft Auto na konsola ósmej generacji i nowa część cyklu powstaje z myślą wyłącznie o PC, Xbox Series X i PS5. Włodarze firmy z pewnością będą zwlekać możliwie jak najdłużej z wydaniem tytułu, po to, aby na rynku była odpowiednio duża baza użytkowników konsol nowej generacji.

Aktualizacja 9 - GTA 6 postawi na niespotykany dotąd realizm

Już wcześniej spekulowano, że twórcy GTA 6 w znacznym stopniu chcą postawić na realizm, mocno zbliżony do tego, który mogliśmy doświadczyć w Red Dead Redemption 2. Oczywiście wszystko ma być odpowiednio wyważone i dostosowane do realiów serii Grand Theft Auto. Za tą tezą przemawiają również najnowsze wieści z obozu Rockstar Games. Odnaleziono ciekawy patent, który firma Take-Two (właściciele Rockstar Games) uzyskała w październiku zeszłego roku. Opatentowaną technologię określono go jako "innowacyjną metodę wirtualnej nawigacji w środowisku gier komputerowych". W dużym uproszczeniu odpowiadać będzie ona za inteligencję postaci NPC. Jak możemy przeczytać w patencie:

Konwencjonalne systemy dostarczają tylko ograniczone zasoby do automatyzacji NPC. Na przykład, moc obliczeniowa, pamięć i wydajność pozwalają tylko na z góry określoną liczbę samochodów sterowanych przez NPC w każdym pojedynczym przypadku konwencjonalnego systemu. NPC są często grupowane według cech i wykonują te same ruchy. W rzeczywistości niektóre postacie niezależne w konwencjonalnych systemach przestają istnieć, gdy gracz zbliża się do nich. Jednakże, gracze chcą zobaczyć więcej niż określoną liczbę samochodów sterowanych przez NPC w grze wideo dla realistycznych doświadczeń.

Twórcy nowej technologii zapewniają, że ich rozwiązania pozwolą NPC na bardziej realistyczne zachowania. Za przykład podano sytuację, w której NPC kierujący pojazdem zauważył korek i stara się znaleźć alternatywną drogę do swojego celu. Wirtualni kierowcy będą również lepiej reagować podczas niecodziennych sytuacji, jak np. wypadki, stłuczki, pościgi czy zwyczajny przejazd służb na sygnale.

Choć w patencie nie znajdziemy wzmianki z myślą o jakiej grze powstała nowa technologia, to jej twórcami są David Hynd oraz Simon Parr - czołowi pracownicy Rockstar Games. Jasne jest zatem, że pojawi się ona w następnej grze studia, którą bez wątpienia będzie GTA 6. Coraz częściej pojawiają się również informacje o tym, że choć prace nad nową odsłoną GTA przebiegają sprawnie, to przed zespołem deweloperski jeszcze mnóstwo pracy. Możliwe, że Take-Two zdecyduje się na wydanie GTA 6 w "nie do końca pełnej wersji", która będzie w kolejnych miesiącach (i pewnie latach) regularnie rozszerzana.

Aktualizacja 10 - GTA 6 zadebiutuje najwcześniej pod koniec 2023 roku?

Mam dla was kolejne wieści na temat rzekomej daty premiery GTA 6. Według anonimowego informatora, który zamieścił swój wpis w serwisie Reddit, najnowsza część Grand Theft Auto celują ukaże się najwcześniej w październiku 2023 roku! Zdradził on również, że akcja gry zabierze nas do Miami, w latach 70-tych ubiegłego wieku. GTA 6 ma również powrócić do pojedynczego głównego protagonisty, a cała historia ma być opowiadania podobnie do tej, którą poznaliśmy w Red Dead Redemption 2, z tym, że, według informatora, ma być "mniej emocjonalna".

gta

Oczywiście powyższe informacje należy brać z rezerwą, jednak może być w nich przysłowiowe "ziarno prawdy". Już wcześniej spekulowano, że GTA 6 ma mieć w sobie wiele elementów z RDR 2, co więcej również miejsca i czas akcji są zbierzne z tym, co do tej pory mogliśmy usłyszeć/przeczytać. Skąd jednak tak odległa data premiery? Do tej pory wydawało się, że prace nad produkcją przebiegają pomyślnie, a jej zapowiedzi możemy się spodziewać już w tym roku, z premierą na jesieni 2022. Choć są to tylko nasze przypuszczenia, to możliwe, iż producent zdecydował się na opóźnienie prac, tak aby na rynku było więcej konsol nowej generacji. Już niemal pewne jest, że GTA 6 zadebiutuje wyłącznie na PS5, Xbox Series X i PC, szczególnie, że nawet wysłużone już GTA 5 i GTA Online niebawem otrzymają odświeżone i ulepszone wersje dedykowane nowym urządzeniom.

Jaka by nie była prawda na temat premiery GTA 6, to wszystko wskazuje na to, że na oficjalną zapowiedź gry, jak i jej premierę przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Aktualizacja 11 - Szef Take-Two o przyszłości serii GTA

Niestety, ale coraz więcej wskazuje na to, że na zapowiedź GTA 6 poczekamy jeszcze wiele długich miesięcy. Skąd te przypuszczenia? Na początek mamy wypowiedź Straussa Zelnicka - CEO Take-Two (właścicieli Rockstar Games). W jednym z ostatnich wywiadów zdradził on, że nie powinniśmy spodziewać się rychłej zapowiedzi nowej gry od Rockstar. Zelnick dodał również, że gdy zespół będzie gotowy, to sam przekaże wszystkie informacje na temat nadchodzącego tytułu.

Tak więc, Rockstar nie ogłosił żadnych nowych tytułów na rynek, a kiedy będzie jakieś ogłoszenie, to będzie ono pochodziło od Rockstar, więc prawdopodobnie zostawię was z tym i nie sądzę, żebyście mogli spodziewać się czegoś innego - Strauss Zelnick, CEO Take-Two.

Wydaje się, że Rockstar jest obecnie bardziej skupiony na nowej wersji GTA 5 i rozwoju GTA Online niż na kolejnych projektach. Potwierdza to zresztą, wspomniany wyżej lider Take-Two, który w jednym z ostatnich wywiadów podkreślił, że nowa wersja GTA 5, która jeszcze w tym roku zadebiutuje na konsolach dziewiątej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X, nie będzie "zwykłym portem", ale czymś naprawdę dużym.

Grand Theft Auto 5 zmierza teraz do trzeciej generacji, co jest niesamowite. Było wyznacznikiem standardów w momencie premiery, kontynuowało je w drugiej generacji, zobaczymy jak Grand Theft Auto poradzi sobie w następnej. Oczywiście, jestem przekonany, że Rockstar dostarczy po prostu świetne doświadczenie, ale nie możesz tego zrobić, jeśli robisz po prostu zwykły port. - Strauss Zelnick

Wypowiedzi analityków rynku również nie napawają nas optymizmem w kwestii debiutu GTA 6. Michael Patcher, znany w branży specjalista, ujawnił, że jego zdaniem fani serii powinni uzbroić się w cierpliwość. Grand Theft Auto 6 nie zobaczymy bowiem wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku. Co gorsza, Pachter ma na myśli jedynie prezentację gry, bowiem ostateczna premier tytułu ma odbyć się jeszcze później.

Jeśli powyższe przypuszczenia się potwierdzą, to oznaczać to będzie, że od premiery GTA 5 do debiutu GTA 6 minie dekada i będzie to najdłuższa przerwa w historii serii.

Aktualizacja 12 - W GTA 6 trafimy jednak do współczesności?

Coraz więcej wskazuje na to, iż na pierwsze oficjalne informacje odnośnie Grand Theft Auto 6 przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Nie przeszkadza to jednak licznym dziennikarzom, analitykom i leaksterom w spekulowaniu i wyszukwaniu nawet najdrobniejszych poszlak na temat gry.

Tym razem odnośnie GTA 6 wypowiedział się doświadczony i co ważniejsze, niezwykle skuteczny, leakster - Tom Henderson. Choć specjalizuje się on w seriach Battlefield i Call of Duty, to posiada szeroką wiedzę na temat całego rynku gamingowego. W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi stwierdził on, że akcja nowego GTA rozgrywać się będzie we współczesności. Warto tu podkreślić, że jest to opinia wyraźnie odmienna od dotychczasowych spekulacji, które sugerowały, że historia opowiedziana w grze dziać się będzie głównie w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Jak łatwo się domyślić, najgorzej wiadomość Hendersona odebrali fani Vice City, którzy od lat proszą Rockstar o powrót do tego wyjątkowego okresu i miasta. Należy jednak pamiętać, że choć autor najnowszego "przecieku" słynie ze swojej wiarygodności, to powyższe informacje należy brać z "przymrużeniem oka". Szczególnie, że na premierę GTA 6 przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej jeszcze kilka długich lat.

Aktualizacja 13 - Netflix teasuje nadejście Grand Theft Auto 6?

Sporo się ostatnio dzieje w temacie GTA 6. Liczne plotki i spekulacje, do tego zalew kolejnych "fanowskich" zwiastunów powoduje, że coraz trudniej oddzielić żarty i informacje "wyssane z palca" od tych nieco bardziej wiarygodnych. Idealnym przykładem jest ostatni "żart" francuskiego oddziału platformy Netflix na Twiterze. Osoby zarządzające kontem opublikowały, krótką, acz treściwą wiadomość: "En gros, GTA VI, c'est prochainement quoi", co można przetłumaczyć na: "Zasadniczo, GTA VI już niebawem". Wiadomość ta błyskawicznie obiegła internet. Niektórzy sugerowali, że może chodzić o kooperację pomiędzy Rockstar Games i Netflix w celu promocji najnowszej odsłony serii GTA.

Niestety, bardzo szybko okazało się, że to jednak tylko "niewinny" żart. Dopytywani na Twiterze przedstawiciele francuskiego Netflixa odpowiedzieli w końcu, ze premiera GTA 6 odbędzie się "pomiędzy teraz a końcem świata". Zabawne prawda? Netflix France na pewno zwrócił na siebie uwagę, chociaż chyba nie w taki sposób, jaki powinien.

Dla odmiany mamy dla was również ciekawsze (i bardziej wiarygodne) informacje na temat GTA 6. Firma Rockstar Games zaktualizowała jedną ze swoich domen. Choć, póki co, jest ona niedostępna, to jej adres: rockstarcartel.com rozbudził nadzieję wielu graczy na rychłe ogłoszenie GTA 6. Nazwa domeny może sugerować, że ostatecznie potwierdzą się spekulacje, które sugerowały, iż akcja najnowszej odsłony cyklu zostanie umiejscowiona w latach 80-tych XX wieku (czyli do okresu z kultowego GTA Vice City). Zanim jednak popadniecie w huraoptymizm, to musimy dodać, że Rockstar po raz pierwszy zarejestrował ową domenę w maju 2002 roku, tuż po premierze GTA III. Może zatem chodzić jedynie o odświeżenie własności domeny, a nie żaden nowy projekt z nią związany.

Aktualizacja 14 - Rockstar intensywnie rekrutuje nowych pracowników. Prace nad GTA 6 nabierają tempa?

Rockstar Games nie próżnuje i rozpoczęło właśnie poszukiwania nowych pracowników do swojego oddziału w Edynburgu. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że firma skupia się na rekrutacji osób, które mają odpowiadać za "jakość przyszłych produktów Rockstar Games, tworzenie planów testowych i pisanie raportów na temat bugów". Prościej rzecz ujmując - Rockstar zatrudnia testerów nowych gier. Z reguły studia decydują się na taki ruch, gdy prace nad daną grą chylą się ku końcowi.

Czy może chodzić o GTA 6? Tego niestety nie wiemy. Możemy jednak założyć optymistyczny wariant, w którym Rockstar doszedł do wniosku, że jego produkcja jest na tyle duża, iż wymagać będzie znacznie więcej czasu na poprawki i łatanie błędów. Pesymistyczny wariant z kolei zakłada, że w rzeczywistości chodzi o zapowiedzianą już ulepszoną wersję GTA 5 i GTA Online.

Od ostatniej premiery Rockstar Games - Red Dead Redemption 2, mijają już trzy lata. Co więcej, od premiery ostatniej gry z cyklu GTA mija już 8 lat. Najwyższa zatem pora, aby wreszcie zapowiedzieć swój nowy, wielki projekt. Możliwe, że pierwsze konkretne informacje na temat GTA 6 poznamy już w czerwcu, podczas targów E3 2021.

Aktualizacja 15 - Znany informator zdradza datę premiery GTA 6

Regularnie napływają do nas sprzeczne komunikaty w sprawie premiery GTA 6. Raz dowiadujemy się, że debiut kolejnej odsłony jest już "za rogiem", aby po kilku dniach usłyszeć, że Rockstar jednak nie zamierza się śpieszyć. Niestety, póki twórcy nie przejdą do ofensywy w sprawie oficjalnych komunikatów pozostają nam jedynie plotki i spekulacje.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Tak też jest w przypadku najnowszych informacji na temat Grand Theft Auto 6. ViewerAnon - doświadczony leakster i informator, świetnie radzący sobie nie tylko w branży gier, ale również w kwestii filmów i seriali, wypowiedział się ostatnio na temat GTA 6. ViewerAnon odniósł się konkretnie do rzekomej daty premiery GTA 6, która według wielu źródeł miałaby nastąpić już w przyszłym roku. Zdaniem informatora, Rockstar dał zespołowi odpowiedzialnemu za tytuł duży "zapas czasu" i ustalił już datę jego premiery.

Według informatora GTA 6 trafi do nas pod koniec 2023 roku. Śmiało możemy zatem założyć, że gra trafi jedynie na konsole nowej generacji i PC (choć znając Rockstar, możliwe, że PC-towcy będą musieli poczekać na tytuł nieco dłużej). Czy możemy dać wiarę informacjom opublikowanym przez ViewerAnona? Cóż, słynie on ze swojej skuteczności i wiarygodności, jednak wszystkie informacje na temat GTA 6 należy obecnie brać z pewnym dystansem.

Aktualizacja 16 - Wydawca GTA 6 ustalił już datę premiery gry

Mamy dla was kolejne wieści na temat rzekomej premiery GTA 6, tym razem jednak pochodzą one bezpośrednio od wydawcy tytułu, czyli Take Two. W najnowszym raporcie finansowym znalazły się nie tylko informacje dotyczące wyników finansowych za ostatni kwartał, ale również prognozy na najbliższe kilka lat. Dowiedzieliśmy się, że Take Two zamierza do końca roku fiskalnego 2023 (31 marca 2024 roku) wydać aż 62 nowe gry. Najbardziej istotne jest jednak to, iż firma przewiduje, że największy zyski pojawią się pomiędzy 1 kwietnia 2023, a 31 marca 2024 roku. Producent ujawnił już, że niebawem zobaczymy nowe gry od Gearbox Software i Firaxis Games. Możemy zatem śmiało zakładać, że pojawią się one przed 1 kwietnia 2023 roku. Co zatem można na nas czekać w tym okresie? Nie trzeba być tu jasnowidzem, aby domyślić się, że chodzi o premierę GTA 6.

Już wcześniej spekulowano, że nową odsłonę Grand Theft Auto zobaczymy najwcześniej w 2023 roku, więc dzisiejsze rewelacje od Take Two idealnie z nimi współgrają. Pikanterii całej sprawiej daje wczorajsze ogłoszenie daty premiery odświeżonej wersji gry GTA 5 (w tym GTA Online), która odbędzie się dopiero 11 listopada 2021 roku. Mało prawdopodobne jest zatem, aby Rockstar czy Take Two zdecydowały się na ujawnienie czy zapowiedź GTA 6 przed tą datą. Coraz więcej wskazuje na to, że do prezentacji GTA 6 dojdzie dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Aktualizacja 17 - GTA 6 będzie prawdziwie next-genowym tytułem. Gra otrzyma liczne dodatki

Do sieci trafiły kolejne informacje na temat GTA 6. Tym razem ich autorem jest Tom Henderson - szanowany leakster, który dokładnie przewidział co nas czeka w nadchodzącym Battlefield 2042. Według informatora nie ma najmniejszych szans na debiut gry w przyszłym roku. Najwcześniej GTA 6 trafi na sklepowe półki w 2024 roku. Ponoć sam Rockstar niespecjalnie śpieszy się z wydaniem nowej odsłony cyklu i chce zapewnić deweloperom jak najwięcej czasu na odpowiednie dokończenie dzieła.

Henderson potwierdził również, że nowe Grand Theft Auto zmierza wyłącznie na PC i konsole nowej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X. Gra ma nam zaoferować niespotykaną dotąd swobodę, bogactwo świata przedstawionego i topową oprawę audio-wizualną. Co ciekawe, mapa gry ma być stale powiększana, a to za sprawą licznych aktualizacji i dodatków. Leakster uważa również, że potwierdzą się wcześniejsze plotki i GTA 6 zaoferuje nam kilku bohaterów, a jednym z nich będzie kobieta (po raz pierwszy w historii serii). Skąd jednak tak odległa data premiery gry? Ponoć Rockstar szykuje się na "największą premierę w historii" i chce, aby na rynku była odpowiednia liczba użytkowników nowych konsol.

Fanom cyklu Grand Theft Auto, w oczekiwaniu na "szóstkę", pozostaje zatem premiera odświeżonej wersji GTA 5 (premiera już w listopadzie) oraz GTA Online, które stale jest wzbogacane o nową zawartość.

Aktualizacja 18 - GTA 6 z odległą datą premiery, potwierdza to kolejny znany dziennikarz

Jason Schreier to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych dziennikarzy gamingowych. Nic zatem dziwnego, że i on postanowił się wypowiedzieć na temat jednej z najbardziej oczekiwanych gier w historii - GTA 6. Zdaniem dziennikarza, większość informacji, które ujawnił ostatnio Tom Henderson (patrz wyżej), pokrywa się z tym, co donieśli mu jego informatorzy. Schreier podkreśla, że Grand Theft Auto 6 ukaże się najprawdopodobniej dopiero w 2024/2025 roku.

Nie wiem dlaczego wszyscy myślą, że powiedziałem, że GTA VI pojawi się w 2023 roku. Wszystko, co Tom Henderson powiedział o grze, zgadza się z tym, co słyszałem. - Jason Schreier

Od premiery GTA 5 minęła już prawie dekada - gra ukazała się w 2013 roku. Wygląda na to, że fani serii będą musieli jeszcze trochę poczekać na debiut kolejnej odsłony serii. Póki co możecie być pewni, że będziemy was stale informować na temat plotek i informacji związanych z GTA 6.

Aktualizacja 19 - Uważajcie na informacje dotyczące GTA 6, większość z nich to ściema

W ostatnim czasie coraz częściej możemy natknąć się na materiały z Grand Theft Auto 6. W sieci krążył nawet filmik, który rzekomo prezentował mapę z gry. Jeśli natkniecie się na podobne materiały, to nie radzimy traktować ich poważnie. Większość z nich to fałszywe, niczym nie potwierdzone informacje, które mają na celu jedynie przyciągnąć uwagę sympatyków serii.

Warto zwracać uwagę również na autora wiadomości. Za przykład niech na posłuży Tom Henderson, który niejednokrotnie udowodnił, iż ma dostęp do wiarygodnych źródeł (przewidział m.in. premierę i zawartość Battlefield 2042). Wypowiadał się on również już na temat GTA 6, a konkretnie odległej daty premiery najnowszego dzieła Rockstara. Nie omieszkał on skomentować również ostatnich "przecieków" na temat gry. Zdaniem leakstera, jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześniej, aby tego typu informacje (np. mapa) trafiały do sieci bowiem wielce prawdopodobne, że sam Rockstar nie ma pojęcia jak ona się będzie ostatecznie prezentować.

Aktualizacja 20 - Rockstar szykuje się do zapowiedzi GTA 6?

W ostatnich tygodniach firma Take-Two (do której należy Rockstar Games) rozpoczęła krucjatę wymierzoną w moderów GTA 5. Nie jest to pierwszy raz, kiedy to wydawca Grand Theft Auto usuwa mody do GTA 5. Podobna sytuacja miała miejsce w 2017 roku, jednak wówczas, po zdecydowanej reakcji społeczności, Take-Two wycofało się ze swojej ofensywy. Tym razem amerykańska korporacja postanowiła ponownie uderzyć w moderów i to bez żadnego uprzedzenia. Co się za tym kryje?

Producent postanowił w pierwszej kolejności usunąć niezwykle popularne mody, które zawierały remaki Vice City i Liberty City. Te dodatki stworzone przez społeczność należały do najpopularniejszych na rynku. Według licznych ekspertów i leaksterów związanych z Grand Theft Auto, Take-Two wspólnie z Rockstar planuje znaczące zmiany względem swojej polityki dotyczącej modyfikacji poszczególnych gier. To natomiast może mieć związek z zapowiedzią GTA 6.

Przypomnijmy, według najnowszych informacji GTA 6 ma w sobie łączyć solową kampanię fabularną i tryb online dla wielu graczy. Oznacza to, że nie doświadczymy tak wyraźnego podziału na sposób rozgrywki, jak w przypadku GTA 5 czy Red Dead Redemption 2. Co więcej, świat dostępny w GTA 6 ma być stale rozbudowywany za sprawą dodatków i rozszerzeń. Biorąc pod uwagę nową konstrukcję świata, Take-Two i Rockstar z całą pewnością nie będą chcieli pozwolić na modyfikację swojego nadchodzącego dzieła.

Ostra ofensywa wymierzona w moderów może być zatem powiązana nie tylko ze zmianami w regulaminie gier wydawanych przez Take-Two, ale również zwiastunem nadchodzącej zapowiedzi GTA 6. Czy pierwszych oficjalnych informacji na temat gry doczekamy się jeszcze w tym roku? Odpowiedź na to pytanie pozostaje niezwykle trudna.

Aktualizacja 21 - GTA 6 ostatnią odsłoną serii? Rockstar ma nowy plan na rozwój marki

Grand Theft Auto VI może być ostatnią odsłoną kultowej serii, która zostanie wydana w tradycyjnej formie - jako wielka opowieść single player. Według najnowszych informacji, amerykański deweloper zainspirowany sukcesem sieciowych trybów ze swoich ostatnich gier - GTA Online (z GTA 5) oraz Red Dead Online (z Red Dead Redemption 2) chce, aby kolejne części cyklu (po GTA 6) od podstaw były tworzone w formie "gier jako usługi". Oznacza to, że gracze będą mogli zapomnieć o rozbudowanych historiach, w zamian za to otrzymają stale zmieniający się i rozbudowywany świat.

Informacje te podał niezawodny Tom Henderson, który już niejednokrotnie ujawnił, że ma dostęp do licznych, wiarygodnych źródeł. Zdaniem leakstera pierwsze zalążki zmian w cyklu GTA ujrzymy już w GTA VI. Objawi się to w formie połączenia trybów single i multiplayer na jednej mapie.

Nie jest jasne, jak dokładnie Rockstar Games sprawi, że GTA 6 będzie większym sukcesem niż piątka, ale ewoluująca mapa prawdopodobnie utrzyma zainteresowanie graczy tytułem wiele lat po jego początkowej premierze. Zmieniająca się mapa nie tylko daje graczom co jakiś czas coś nowego i ekscytującego do zobaczenia, ale umożliwia Rockstar Games bycie bardziej kreatywnym przy tworzeniu fabuły gry. - Tom Henderson

Henderson podkreśla również, że Rockstar będzie chciał, pod względem designu rozgrywki, zbliżyć się do takich gier jak Fortnite czy CoD: Warzone. Oznacza to, że gracze będą mogli liczyć na regularnie zmieniający się świat gry i nową zawartość. Co więcej, połączenie dwóch trybów w jeden ma sprawić, że zarówno sympatycy samotnego grania, jak i sieciowej zabawy będą mogli liczyć na więcej treści i dłuższą zabawę.

Rockstar stara się uczynić GTA 6 najbardziej epicką, przyszłościową grą w historii, z ciągłymi aktualizacjami, które nie tylko dają fanom nową zawartość, ale także sprawiają, że świat, ewoluując, jest nowy i interesujący. GTA 5 i GTA Online są wciąż ogromnymi sukcesami, a piąta odsłona nieustannie osiąga kilka milionów sprzedanych egzemplarzy miesięcznie i szczerze mówiąc, mam wrażenie, że Rockstar mógłby utrzymywać GTA Online jeszcze przez kolejną dekadę, gdyby się na to zdecydował. - Tom Henderson

Informacje ujawnione przez Hendersona wydają się być wielce prawdopodobne. Sukces GTA Online pokazuje, że Rockstar nie musi się obawiać o zapełnienie serwerów GTA VI i kolejnych odsłon cyklu.

Aktualizacja 22 - W GTA 6 powrócimy do Vice City?

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Do sieci trafiły kolejne "przecieki" na temat Grand Theft Auto 6, tym razem dotyczą one miejsca akcji gry. Powraca temat Vice City, czyli fikcyjnego miasta wzorowanego na Miami. Sympatycy serii dostrzegli na Instagramie post jednego z deweloperów w Rockstar Game, a konkretnie ekspert od dźwięku - Tony'ego Mesones'a, który pokazał zdjęcie Miami wraz z charakterystycznym, różowym podpisem - "Kto powiedział, że będzie zimno?". Nie trzeba było długo czekać na całą falę spekulacji związanych z umiejscowieniem GTA 6.

Społeczność cyklu Grand Theft Auto wydaje się być jednak nieco podzielona. Niektórzy gracze sugerują, że to tylko zbieg okoliczności i niepotrzebnie doszukujemy się tam ukrytego znaczenia. Inni z kolei, że może być to nawiązanie do powstającego remake'u GTA: Vice City, o którym spekuluje się od miesięcy. Oczywiście spora grupa obserwatorów jest zdania, że Vice City powróci wraz z debiutem GTA 6.

Jak będzie naprawdę? Odpowiedź na to pytanie poznamy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Aktualizacja 23 - Take-Two podsyca plotki na temat daty premiery GTA 6

Take-Two - wydawca gier Rockstar Games, opublikował raport finansowy za ostatni kwartał, w którym nie tylko pochwalił się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży, ale uchylił również rąbka tajemnicy na temat nadchodzących premier. Dowiedzieliśmy się, że wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2022 są znacznie lepsze od oczekiwanych. Producent jest również pozytywnie nastawiony do kolejnych miesięcy, gdzie stabilny wzrost firmy mają zapewnić premiery czterech gier, a mianowicie: WWE 2K22, NBA 2K22, Tiny Tina’s Wonderlands (spin-off Borderlands) oraz tajemniczej, niezapowiedzianej jeszcze produkcji, o której więcej usłyszymy niebawem. W ostatnim kwartale "motorem napędowym" firmy pozostawało GTA 5, a w szczególności sieciowy tryb gry - GTA Online. W sumie Grand Theft Auto trafiło już do 150 milionów graczy, a listopadowa premiera odświeżonego wydania z pewnością pozwoli na poprawę tego rezultatu.

To jednak nie wszystko, Strauss Zelnick - CEO Take-Two, ujawnił, że jego firma ma zamiar podwoić liczbę wydawanych "dużych gier". Zespoły należące do Take-Two (w tym Rockstar Games) pracują obecnie nad 19 tytułami. Wśród nich znajduje się: siedem symulacji sportowych, cztery nowe gry typu free-to-play oraz osiem niezapowiedzianych produkcji, które mogą być nowym IP bądź sequelem znanych już serii. Niestety, wydawca nie ujawnił konkretnych dat, ani nawet przybliżonych "okienek wydawniczych" dla tych tytułów. Jednak brak GTA 6 w tym roku fiskalnym oznacza, że premiera pod koniec 2022 roku jest absolutnie najwcześniejszym możliwym terminem.

Powyższe rewelacje zaczynają nam się idealnie łączyć z dotychczasowymi "przeciekami" i spekulacjami na temat GTA 6. Coraz więcej wskazuje na to, że Rockstar ujawni swoją nową produkcję w drugiej połowie przyszłego roku, a jego premiera odbędzie się pod koniec 2023 roku. Premiera pod koniec przyszłego roku jest po prostu niemożliwa w przypadku tak dużego tytułu.

Aktualizacja 24 - GTA 6 nie, ale GTA 3, 4, San Andreas i Vice City tak. Rockstar idzie w remastery

Chyba nawet najwięksi optymiści nie wierzą w przyszłoroczną premierę GTA 6. Nie oznacza to jednak, że sympatycy serii stworzonej przez Rockstar Games będą się w najbliższych miesiącach nudzić. Coraz więcej wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy możemy zostać "zalani" odświeżonymi odsłonami Grand Theft Auto. Na temat rzekomych remasterów GTA spekuluje się już od miesięcy. Gracze sami domagali się wskrzeszenia najbardziej kultowych i popularnych odsłon jak GTA Vice City i GTA San Andreas i bardzo prawdopodobne, że ich głosy zostaną wysłuchane. Firma Take-Two - wydawca gier studia Rockstar Games, ujawniła, że do końca 2022 roku fiskalnego (czyli do 31 marca 2022 roku) zamierza wprowadzić na rynek trzy gry będące „nowymi wersjami wcześniej wydanych tytułów”. Choć nie ujawniono dokładnych tytułów gier, które otrzymają nowe wydania, to automatycznie pojawiły się informacje, że chodzi najprawdopodobniej o jedną z części GTA.

Znany i sprawdzony leakster - Yan2295, potwierdził, że otrzymamy zbiorcze wydanie odświeżonych tytułów, w którym pojawią się: GTA 3, GTA Vice City i GTA San Andreas. Taki remaster miałby zadebiutować jako GTA Trilogy. Co więcej, w planach Rockstar Games są ponoć jeszcze remaster / remake GTA 4 i Red Dead Redemption. Fani twórczości amerykańskiego dewelopera z całą pewnością nie będą mogli narzekać na nudę w nadchodzących miesiącach.

Aktualizacja 25 - GTA 6 z pierwszymi szczegółami! Poziom detali wyższy niż w Red Dead Redemption 2

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Przedstawiciele Rockstar Games po raz pierwszy uchylili rąbka tajemnicy na temat GTA 6. Choć oficjalnie nowa odsłona kultowej serii wciąż nie została zapowiedziana, to tak naprawdę wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że takowa powstaje. Do sieci trafiły pierwsze szczegóły z konferencji Rockstar podczas Game Developers Conference 2021. Choć targi zakończono już 21 lipca, to jednak dopiero teraz mamy okazję zapoznać się z pierwszymi informacjami, którymi dzielili się między sobą twórcy gier. Autorzy GTA 6 potwierdzili, że chcą, aby ich kolejny projekt oferował wyjątkowy poziom realizmu. Za przykład podali oni zachowanie koni w Red Dead Redemption 2. Wierzchowce w tej produkcji otrzymały aż 3000 animacji i mogą się pochwalić 23 różnymi rodzajami ruchu. Wszystko to sprawiło, że po dziś dzień próżno szukać bardziej realnie zachowujących się koni niż w RDR2. Celem Rockstara jest zapewnienie takiego samego poziomu szczegółowości także dla innych zwierząt i ludzi w kolejnym projekcie.

Jak potwierdzili przedstawiciele Rockstar, nie byłoby to możliwe do zrealizowania, gdyby nie nowe podejście do tworzenia zawartości oparte na uczeniu maszynowym. Pozwoli to nie tylko szybciej realizować założenia i pomysły twórców, ale również znacząco obniży koszty produkcji. Celem deweloperów GTA 6 jest również stworzenie lepszej równowagi pomiędzy SI, a postaciami sterowanymi przez graczy.

Co ciekawe, powyższe rewelacje idealnie pokrywają się z wcześniejszymi spekulacjami na temat GTA 6, według których wzorem dla wielu rozwiązań ma być właśnie RDR2. Co to dokładnie oznacza? Przypomnijmy, GTA 6 ma znacznie mocniej stawiać na realizm, a objawiać się będzie to m.in. ograniczoną liczbą broni, którą będziemy mogli trzymać bezpośrednio przy sobie czy rozbudowanym SI, które lepiej będzie reagować na poczynania graczy. Zwiększy się również rola pojazdów, którymi poruszamy się po świecie gry. "Domyślny" pojazd gracza ma być "mocniej powiązany" z naszą postacią. Nie tylko będzie on mógł być rozwijany, ale to właśnie w nim będziemy mogli przechowywać dodatkowe wyposażenie i broń. Ma być to o tyle istotne, że świat gry automatycznie będzie na nas reagował gdy będziemy biegać po ulicach z karabinem w ręku.

GTA 6 zapowiada się coraz ciekawiej, jednak póki co Rockstar szykuje się do premiery odświeżonego GTA 5 i możliwego remaster GTA 3, Vice City i San Andreas.

Aktualizacja 26 - Prace nad GTA 6 są bardziej zaawansowane niż nam się wydaje? Aktor głosowy zdradza informacje "zza kulis"

Rockstar Games wciąż nie zdradza szczegółów na temat GTA 6, ale okazuje się, że prace nad grą mogą być bardziej zaawansowane, niż ktokolwiek przypuszczał.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6: data premiery, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej [Aktualizacja 14.01.2022]

Praktycznie każdego tygodnia otrzymujemy nowe wieści na temat Grand Theft Auto 6. Niestety, część z nich to plotki „wyssane z palce”. Z kolei inne – bardziej wiarygodne, nie napawają nas optymizmem. Co jednak powiecie na informacje „z pierwszej ręki”, czyli od aktora, który właśnie współpracuje z Rockstar Games?

Fani serii GTA dotarli do informacji, z których wynika, że aktor głosowy Dave Jackson, który obecnie zaangażowany jest w projekt dla studia Rockstar wcieli się w postać „Kapitana McClane'a”. Nie trzeba było długo czekać, aby sympatycy gry zaczęli dopytywać o to samego zainteresowanego na Twiterze. Aktor przyznał, że nie może ujawniać szczegółowych informacji na temat swojej współpracy bowiem obowiązują go liczne umowy i klauzule poufności. Podkreślił on jednak, że „tak długo, jak nie zdradza punktów fabuły, wszystko jest w porządku”.

Dave Jackson przyznał, że wcieli się w postać "Kapitana McClane'a". Jeden z fanów postanowić zatem zapytać aktora czy jest to bohater, który trafi do GTA Online czy być może do GTA 6. Jackson odpowiedział jedynie: „Oni produkują trailer, więc mam nadzieję, że to GTA 6”.

Jeśli aktor faktycznie nagrywa już głos dla postaci, to oznacza, że prace nad GTA 6 chylą się ku końcowi. Z reguły bowiem czynności tych dokonuje się w ostatniej fazie produkcji gry. Z drugiej strony może zastanawiać brak wiedzy aktora nad nazwą dokładnego projektu, w którym bierze udział. Czy to możliwe, że Jackson nie wie, iż nagrywa głos do GTA 6?

Historia pokazuje nam, że jak najbardziej tak. Podobny los spotkał aktorów, którzy podkładali głosy postaciom z Red Dead Redemption 2. Część z nich przyznała, że w ścisłej tajemnicy utrzymywano przed nimi nie tylko nazwę projektu, ale nawet sam scenariusz. Do swojej dyspozycji mieli jedynie konkretne linie dialogowe. Zdarzało się nawet, że nagrywali je w niechronologicznej kolejności, tak aby utrudnić im poznanie historii i rozpoznanie danego projektu.

Rockstar od lat słynie z tego, że potrafi utrzymać swoje gry w tajemnicy. Więc, brak wiedzy Dave Jackson na temat ewentualnego udziału w GTA 6 wcale nas nie dziwi. Czy zatem zapowiedź Grand Theft Auto 6 jest coraz bliżej? Miejmy nadzieję, że tak, choć wciąż nie oznacza to rychłej premiery gry.

Aktualizacja 27 - Rockstar z poważnymi problemami, gracze są wściekli!

Rockstar Games to jeden z najbardziej poważanych deweloperów w branży. Legendarne studio jeszcze nigdy nie zawiodło swoich fanów i regularnie dostarcza znakomite, niezapomniane gry. Marki takiej jak: Grant Theft Auto czy Red Dead Redemption zna niemal każdy gracz. Deweloper zapewnił sobie sympatię środowiska między innymi dzięki niesamowitej dbałości o szczegóły i oferowaniu wujątkowo dopracowanych gier. Jakość to wręcz znak rozpoznawczy Rockstar Games. Niestety, ale pojawiła się pierwsza poważna rysa na tym pięknym wizerunku.

Podczas pokazu PlayStation Showcase zaprezentowano najnowszy zwiastun GTA 5: Expanded & Enhanced, czyli ulepszonej wersji gry dedykowanej konsolom nowej generacji - PS5 i Xbox Series X. Był to jednak najgorszy pokaz wieczoru i gracze wpadli w furię. Ujawniony trailer pokazał nam bowiem delikatnie "przypudrowane" GTA 5, a nie wielką rewolucję, którą twórcy zapowiadali od miesięcy. Zarówno przedstawiciele Rockstar Games, jak i wydawcy - Take-Two, podkreśliali w wywiadach, że "Gwiazdy Rocka" nie uznają zwykłych remasterów. Legendarny zespół miał nam zatem za sprawą GTA 5: Expanded & Enhanced pokazać co to znaczy "niezwykły remaster". Prezentacja rozszerzonej wersji pokazała jednak, że coraz bardziej prawdopodobne iż GTA 5: Expanded & Enhanced będzie zwykły "skokiem na kasę".

Sympatycy są rozczarowani nie tyle samą jakością remastera GTA 5, ale kłamstwami, które raczyło ich studio od kilku miesięcy. Automatycznie pojawiły się obawy związane z przyszłością GTA 6. Jeśli tak kiepsko prezentuje się produkcja regularnie "odgrzewna" od kilku lat, to jak prezentować się bezie zupełnie nowy tytuł. Nie da się ukryć, że odejście Dana Housera - współzałożyciela Rockstar Games i twórcy serii GTA i Red Dead Redempiton to niepowetowana strata dla studia. Jednak chyba nikt się nie spodziewał, że jeden człowiek miał aż tak duży wpływ na to, co się działo w Rockstar Games. Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że nie jest to już ten sam zespół, który był gwarantem jakości i sukcesu. GTA 5: Expanded & Enhanced to pierwsze potknięcie legendarnego zespołu, miejmy jednak nadzieję, że to tylko "złe, dobrego początki" i GTA 6 zaoferuje nam, to, do czego przyzwyczailiśmy się w przypadku Rockstar Games.

Aktualizacja 28 - Rockstar Games przesłało ukrytą wiadomość odnośnie premiery GTA 6

Seria Grand Theft Auto może się pochwalić ogromną społecznością, która regularnie śledzi i analizuje wszystkie informacje związane z marką. Okazuje się, że krytykowany zwiastun GTA 5: Expanded & Enhanced (patrz wyżej) zawiera ukrytą wiadomość od Rockstar Games odnośnie GTA 6. Fani dostrzegli, że jeden z samochodów na ostatnim trailerze remastera GTA 5 posiada dość nietypową rejestrację - 6ISAL890.

gta 6

fot. Reddit

Mogłoby się wydawać, że jest to przypadkowy ciąg znaków, jednak według sympatyków gry jest to zakodowana informacja odnośnie miejsca i czasu akcji GTA 6. Rejestrację 6ISAL890 przetłumaczono nam "6 is a late 90s", co może oznaczać, iż akcja gry zostanie osadzona pod koniec ubiegłego wieku - w końcówce lat 90-tych. Jest to o tyle zaskakująca wiadomość, iż do tej pory spekulowano, że GTA 6 najprawdopodobniej powróci do barwnych lat 80-tych.

Oczywiście powyższa informacja może być jedynie "myśleniem życzeniowym" fanów, jednak Rockstar Games słynie z umieszczania ukrytych wiadomości w swoich grach. Możliwe, że tak jest i tym razem.

Aktualizacja 29 - Trailer GTA 6 zobaczymy już w tym roku?

Fani gier Rockstar nie ukrywają swojego rozżalenia i frustracji związanej z brakiem jakichkolwiek informacji odnoście GTA 6. Choć o produkcji plotkuje się już od miesięcy, to przedstawiciele Rockstar wciąż nie zabrali konkretnego stanowiska w kwestii debiutu gry. Część graczy jest już po prostu zmęczona ciągłymi spekulacjami na temat gry i żąda jasnej deklaracji od dewelopera bądź wydawcy - Take-Two. Oczywiście nikt nie oczekuje konkretnej daty premiery, ale raczej wyraźnego komunikatu - "tak, GTA 6 jest w produkcji, nie liczcie na jakiekolwiek info przez najbliższy rok". Choć włodarze Take-Two coraz częściej krytykują osoby z branży za rozprzestrzenianie informacji na temat GTA 6, to sami nic nie robią, aby je ograniczyć. Jak duży jest to problem pokazuje publikacja Dave'a Jacksona - aktora głosowego, który pracuje dla Rockstar. W jednym z ostatnich wywiadów wspomniał on, że możemy liczyć na trailer produkcji studia. Nie wspomniał on co prawda, że chodzi o GTA 6, jednak wystarczyło to, aby gracze z całego świata dosłownie zasypali go wiadomościami. Co więcej, jak przyznaje sam aktor, również liczni dziennikarze nagabywali go, aby wyjawił na ten temat coś więcej. Bezradny Jackson przyznał jedynie, że otrzymał zgodę Rocsktara, aby upublicznić wieści o trailerze, ale więcej na ten temat nie wiem.

O tym czy może być to faktycznie zapowiedź zwiastuna spekulowaliśmy już wcześniej. Jednak całą sprawę postanowił skomentować wyjątkowo skuteczny leakster i insider branżowy - Yan2295. Zapytany o ewentualny debiut trailera GTA 6 w 2021 roku odpowiedział: "nic mi na ten temat nie wiadomo, ale byłbym zaskoczony". Te sprzeczne informacje pokazuje nie tylko jak mocno wyczekiwaną grą jest GTA 6, ale również, że Rockstar zaczyna nie radzić sobie z presją narastającą wokół gry. Balonik o nazwie "Grand Theft Auto 6" napompowany jest już niemal do granic wytrzymałości. Długi okres produkcji, wyczekiwana gra lubianego i popularnego studia, a ostatecznie niespełnione nadzieje. GTA 6 coraz bardziej przypominać zaczyna inną głośną produkcję. Miejmy nadzieję, że ostatecznie nie skończy jak dzieło CD Projekt RED.

Aktualizacja 30 - Wysyp nowych informacji na temat GTA 6 - pokaz gry już w listopadzie?

Choć do niedawna wydawało się to mało prawdopodobne, to możliwe, że już w listopadzie bądź grudniu 2021 roku doczekamy się pierwszego oficjalnego pokazu Grand Theft Auto 6.

Instagramer i leakster – ThatsSoBold, donosi, że dotarł do rzetelnych źródeł powiązanych z produkcją GTA 6 i podzielił się z nami informacjami, które uzyskał.

Według ThatsSoBold akcja GTA 6 przeniesie nas do „Miami”. Oczywiście w tym przypadku najprawdopodobniej chodzi o kultowe Vice City, które wielokrotnie pojawiało się już w „przeciekach” odnośnie GTA 6. Mapa gry ma być nawet trzykrotnie większa od tej z Grand Theft Auto 5. Co więcej, będzie się ona regularnie zmieniać za sprawą aktualizacji. Rockstar ma ponoć wzorować się na Fortnite i Epic Games. Oznacza to tym samym, że potwierdzają się wcześniejsze plotki na temat gry mówiące o integracji trybu sieciowego i single player. To jednak nie koniec interesujących wieści. Podczas rozgrywki znaczącą rolę będą odgrywały zmieniające się warunki pogodowe, jak np. huragany. Śmiało możemy założyć, że wówczas lepiej będzie poszukać schronienia. Czyżby Rockstar chciał dodać nieco elementów surwiwalu?

Na koniec najlepsze – ThatsSoBold donosi, że pierwszy oficjalny pokaz gry odbędzie się jeszcze w tym roku – w okolicach listopada bądź grudnia. Co ciekawe, w tym samym terminie ma zadebiutować odświeżona trylogia GTA (GTA 3, GTA Vice City i GTA San Andreas). Możliwe, zatem, że Rockstar chce z przytupem zakończyć 2021 rok.

Oczywiście należy pamiętać, że powyższe informacje nie muszą okazać się prawdą i należy do nich podchodzić ze zdrową dozą sceptycyzmu. Trzeba jednak przyznać, że brzmi one dość wiarygodnie i idealnie komponują się z wcześniejszymi informacjami na temat GTA 6. Pokaz gry już w listopadzie nie musi przecież oznaczać jej rychłej premiery.

Aktualizacja 31 - Nie GTA 6, nie GTA 5 Remastered, a GTA: The Trilogy - The Definitive Edition trafi do nas w 2021 roku

Rockstar Games ewidentnie stara się nieco "udobruchać" swoich fanów, którzy są coraz bardziej rozczarowani ostatnimi działaniami studia. Pomijając już fakt, że ostatniej odsłony serii GTA minęło osiem lat, to ostatnie matariały z GTA 5 Remastered wywołały sporo kontrowersji. Ostatecznie deweloper zdecydował się przełożyć premierę gry na przyszły rok, aby mieć więcej czasu na jej dopracowanie.

Okazuje się jednak, że Rockstar miał w rękawie jeszcze jednego, przysłowiowego "asa". Amerykański producent potwierdził ostatnie plotki i zapowiedział oficjalnie GTA: The Trilogy - The Definitive Edition - zbiorcze wydanie trzech kultowych gier z serii, a więc: GTA III, GTA: Vice City i GTA San Andreas. Na razie wiemy jedynie, że nowe wydanie zapewni nam zupełnie nową, "współczesną" jakość oprawy graficznej i liczne zmiany w samej rozgrywce. Twórcy zarzekają się jednak, że pomimo wielu nowości, wszystkie trzy gry zachowają ducha oryginałów.

Gta the trilogy

fot. Rockstar Games

GTA: The Trilogy - The Definitive Edition trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch. Rockstar nie ujawnił jeszcze dokładnej daty premiery, ale podkreślił że kolejnych informacji na temat zbiorczego wydania możemy spodziewać się w nadchodzących tygodniach.

Warto też przypomnieć, że dokładnie 22 października tego roku minie dokładnie 20 lat od debiutu GTA III. Możliwe, że to właśnie tego dnia doczekamy się pełnej prezentacji GTA: The Trilogy - The Definitive Edition.

Aktualizacja 32 - GTA 6 zaoferuje nam zaawansowany system zniszczeń

Choć studio Rockstar Games wciąż nie chce udzielić żadnych oficjalnych informacji na temat GTA 6, to gracze i tak mają swoje sposoby na dotarcie do ciekawych informacji. W sieci pojawiło się ogłoszenie o pracę w jednym z oddziałów studia, a konkretnie w Rockstar New England. Jego treść sugeruje, że GTA 6 może posiadać zaawansowany system zniszczeń na wzór Battlefield 2042, gdzie zniszczeniu mogą ulec nawet wielkie wieżowce.

Pomagamy wnieść dodatkowe życie do środowiska, postaci, broni, pojazdów i wielu innych elementów. Efekty wizualne pomagają zanurzyć gracza w wiarygodnym świecie, począwszy od efektów otoczenia, takich jak owady wokół gracza i deszcz kapiący z budynków, aż po zniszczenia na dużą skalę, takie jak rozbijające się o ziemię drapacze chmur - fragment ogłoszenia o pracę autorstwa Rockstar New England

Warto przy tym przypomnieć, że powyższe rewelacje zbiegają się z wcześniejszym spekulacjami na temat gry, które mówiły o tym, że świat gry w GTA 6 będzie ulegał ciągłym zmianom, a na graczy czekają m.in. kataklizmy pogodowe, jak choćby huragany. Walące się budynki idealnie wpisują się w tę narrację.

Każdy kolejny skrawek informacji na temat GTA 6 zapowiada nam ogromny tytuł, który może przez długie lata uchodzić za wzór w świecie gier. Czy tak rzeczywiście będzie? Na odpowiedź, na to pytanie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 33 - Rockstar z problemami. Pokaz GTA 6 ma "uratować" studio?

Rockstar Games jeszcze do niedawna uchodził za jednego z najlepszych i najbardziej szanowanych deweloperów w branży. Choć na kolejne gry studia zawsze trzeba było długo czekać, to urzekały one poziomem dopracowania, historią i jakością. Niestety, w ostatnich latach Rockstar skupił się na "drenowaniu" GTA 5 i trybu sieciowego GTA Online. Znakomite Red Dead Redemption 2 i malujące się na horyzoncie GTA 6 sprawiało jednak, że gracze nie zwracali na to większej uwagi. Ostatnie miesiące to jednak fala niepowodzeń dewelopera, który "rozmienia się na drobne".

Najpierw otrzymaliśmy pokaz GTA 5 Enhanced Edition, czyli wersji gry dedykowanej PS5 i Xbox Series X/S. Zapowiadana przez twórców "nowa generacja", okazała się być lekkim liftingiem wysłużonego już GTA 5, co oczywiście rozwścieczyło graczy. Premiera gry miała się odbyć 11 listopada 2021 roku jednak Take-Two - wydawca i właściciel Rockstar Games poinformował, że w celu dopracowania "dzieła" jego premiera zostanie przełożona na marzec 2022.

Z kolei w zeszłym tygodniu Rockstar zaprezentował odświeżonej wersje GTA 3, GTA Vice City i GTA San Andreas, które trafią na sklepowe półki w formie zbiorczego wydania GTA The Trilogy Definitive Edition. Nie dość, że głośno zapowiadane przez twórców zmiany okazały się być głównie teksturami w wyższej rozdzielczości, to jeszcze wydawca tytułu zarzyczył sobie za to wydanie pełną cenę, która w polskich sklepach wyniesie 269 złotych. Warto w tym miejscu przypomnieć wypowiedziane kilka miesięcy temu słowa Straussa Zelnicka - szefa Take-Two, która zapewniał, że "Rockstar nie uznaje zwykłych remasterów" i studio, gdy już takowe wyda, to "będą charakteryzować się jakością znaną z innych gier dewelopera". Cóż, jesteśmy niemal pewni, że dzisiaj pan Zelnick chciałby cofnąć się w czasie i nigdy tych słów nie wypowiedzieć.

Remastery Grand Theft Auto miały sparwić, że Rockstar zyska czas na spokojne przygotowanie GTA 6. Tymczasem okazało się, że jest odwrotnie, fatalna prasa i niechęć graczy potęguje się z każdą kolejną zapowiedzią i prezentacją. "Ratunkiem" dla zespołu może być oficjalna zapowiedź GTA 6. Już wcześniej spekulowano, że może dojść do niej już w listopadzie tego roku. Obecnie wydaje się, że zarówno wydawca, jak i deweloper nie mają wyboru. Po ostatnich wpadkach potrzebna jest choć jedna dobra wiadomość, która odwróci uwagę graczy od ostatnich wydarzeń. Oczywiście, jeśli nawet otrzymamy zapowiedź GTA 6 w listopadzie, to nie liczyłbym na obszerny gameplay, a raczej jedynie na krótki teaser i garść oficjalnych informacji o najważniejszychfunkcjach w grze. Niemniej i tak byłaby to pierwsza oficjalna zapowiedź gry.

Aktualizacja 34 - GTA 6 może otrzymać muzykę skomponowaną przez znanego rapera

Okazuje się, że Rockstar chce zadbać o najwyższy poziom GTA 6 na każdym możliwym polu. Wiemy już, że deweloper planuje zastosowanie innowcyjnych rozwiązań jeśli chodzi o tworzenie otwartych, zmieniających się światów. W GTA 6 mapa gry ma się ciągle zmieniać, a na graczy czekać będą huragany i inne naturalne zagrożenia. Teraz dowiedzieliśmy się, że również strona dźwiękowa, a w zasadzie muzyczna, otrzyma ogromne wsparcie. Znany amerykański raper - Snoop Dogg, ujawnił ciekawą informację na temat GTA 6 w wywiadzie dla magazyny Rolling Stone. Jego zdaniem za część muzyki w Grand Theft Auto 6 odpowidać będzie Dr. Dre, czyli jeden z najwybitnejszych producentów muzycznych i raperów w historii. Warto przypomnieć, że to właśnie Dr. Dre pomógł rozwinąć się takim artystom jak: Eminema, 50 Centa czy właśnie Snoop Dogg.

Wiem, że jest w studiu. Wiem, że tworzy świetną, pieprzoną muzykę. A część jego utworów jest związana z grą GTA, która powstaje. Więc sądzę, że to będzie sposób, w jaki jego muzyka zostanie wydana, poprzez grę GTA - Snoop Dogg dla Rolling Stone.

Warto dodać, że nie byłaby to pierwsza przygoda Dr. Dre z serią GTA. Artysta pojawił się osobiście choćby w GTA Online, z kolei jego muzyka została wykorzystana w stacjach radiowych w GTA: San Andreas. Choć Rockstar nie chce komentować tej sprawy, to śmiało możemy założyć, że jest coś na rzeczy.

Aktualizacja 35 - GTA 6 w "deweloperskim piekle"? Produkcja gry nie idzie po myśli Rockstar Games

Tym razem nie mamy najlepszych wieści dotyczących Grand Theft Auto 6. Okazuje się, że produkcja gry nie przebiega po myśli dewelopera. Jak donosi sprawdzony leakster - "Rockstar Mag", GTA 6 ulega ciągłym przemianiom, a zespół i pion kierownczy nie potrafią się dogadać w sprawie konkrentnej wizji gry. Wiele elementów produkcji jest ciągle zmienianych. Co gorsza, prace nad grą zostały niemal zresetowane w zeszłym roku, po tym jak Dan Houser opuścił szeregi firmy. Oznacza to, że wizja "ojca serii GTA" nie będzie brana pod uwagę przy tworzeniu GTA 6. Co więcej, tak krótki czas w produkcji może sugerować, że na premierę nowego GTA poczekamy jeszcze wiele długich lat. "Rockstar Mag" określna obecną sytuacją związaną z Grand Theft Auto 6 jako "deweloperskie piekło".

Niestety, ale GTA 6 coraz mocniej zaczyna przypominać historię Cyberpunk 2077. Dwie długo wyczekiwnae produkcje, od dwóch znakomitych deweloperów, którcyh proces produkcji wydłużał się w nieskończoność. Oczywiście nie rzyczymy Rockstar Games takiej premiery, jaką był Cyberpunk 2077, ale wszystkie ostatnie wieści jakie trafia do nas od zasłużonego dewelopera nie napawają nas optymizmem.

Aktualizacja 36 - GTA 6 jak James Bond? Prezes Take-Two o premierze Grand Theft Auto 6

Strauss Zelnick - prezes Take-Two (właściciel Rockstar Games), wypowiedział się ostatnio na temat premiery GTA 6. Dla niego marka Grand Theft Auto jest już tak kultowa jak James Bond. Podkreślił on jednocześnie, że jedną z rzezczy, która czyni je wyjątkowym, to czas oczekiwania na kolejną część serii. Według Zelnicka "na dobre warto poczekać" i zarówno gry z cyklu GTA, jak i filmy o Jamesie Bondzie nie prezentowałby tak wysokiej jakości gdyby ich premiery odbywały się częściej. Lider Take-Two zasugerował również, że wydłużający się (zdaniem graczy) czas produkcji GTA 6 wyjdzie grze na dobre.

Poświęcamy czas na zrobienie czegoś, co uważamy za niesamowicie fenomenalne, a także celowo odkładamy tytuły na później, aby był na nie popyt, więc jest to (ich premiera - przyp. red.) specjalne wydarzenie. Idę na film o Bondzie, bo w ciągu dwóch miesięcy nie ma kolejnego. Pójdę na każdy film o Bondzie, a jeśli będzie zły, będę naprawdę zdenerwowany - to będzie jak osobisty afront, bo wierzę, że IP jest wspaniałe. I to jest właśnie związek, jaki Rockstar ma z konsumentami - Strauss Zelnick - prezes Take-Two.

Niestety, ale wydaje się, że ostatnie wypowiedzi decydentów Take-Two i Rockstar Games mają nieco ostudzić emocje wśród graczy i przygotować nas na jeszcze wiele miesięcy oczekiwania na zapowiedź GTA 6.

Aktualizacja 37 - GTA 6 może nie być tak odważne, jak poprzednie odsłony serii

Jamie King - współzałożyciel Rockstar Games (puścił on jednak szeregi studia już w 2006 roku), w jednym z ostatnich wywiadów, zdradził nam nieco informacji i spostrzeżeń na temat przyszłości serii Grand Theft Auto. W rozmowie z YouTuberem - Killaz'em, deweloper zdradził, że, jego zdaniem, nie powinniśmy się spodziewać po GTA 6 rewolucji w samej rozgrywce. Zupełnie inaczej wygląda już sprawa samego "klimatu" czy "tonu" produkcji. King uważa, że kolejna część GTA straci nieco swojego specyficznego humoru i stylu. Zdaniem dewelopera, GTA 6 nie będzie już tak odważne, jak poprzednie odsłony cyklu. Skąd takie wnioski byłego pracownika Rockstar Games? Otóż uważa on, że odejście wielu istotnych deweloperów (jak choćby Dan Houser) spowoduje, że nowy zespół pozwoli sobie na poważniejsze zmiany w "DNA" Grand Theft Auto. King podkreśla jednak, że Rockstar Games to wciąż "dobrze działającą maszyna" i w przypadku GTA 6 naprawdę ciężko będzie coś zepsuć.

Cóż, miejmy nadzieję, że słowa współzałożyciela Rockstar Games się potwierdzą i "nowy" Rockstar Games nie zepsuje GTA 6.

Aktualizacja 38 - Grand Theft Auto 6 zostanie zaprezentowane podczas The Game Awards 2021?

Już w najbliższy piątek - 10 grudnia, odbędzie się gala The Game Awards 2021. Obecnie uchodzi ona za najbardziej prestiżową w branży gier. TGA 2021 to jednak nie tylko nagrody dla twórców, aktorów głosowych i zawodowych graczy, to również wielkie wydarzenie dla wszystkich graczy. Od lat podczas The Game Awards 2021 dochodzi do zapowiedzi i premierowych pokazów największych produkcji. To właśnie podczas poprzednich edycji gali ujawniono takie tytuły jak: Elden Ring czy Senua's Saga: Hellblade II. W tym roku organizator i główny prowadzoący The Game Awards - Geoff Keighley, zapowiedział już, że czeka na nas 4-5 wielkich ogłoszeń "na miarę Elden Ring". Możliwe, że jednym z tych tytułów jest GTA 6.

Do sieci trafiły informacje od kilku dobrze zorientowanych w sprawach Rockstar Games leaksterów, którzy twierdzą, że deweloper przygotowuje się do "dużego ogłoszenia" podczas The Game Awards 2021. Co więcej, prezentacja przygotowana przez studio ma sprawić, że "gracze odzyskają wiarę i zaufanie do Rockstar Games". Wiemy już, że Rockstar pracuje obecnie nad ulepszonym GTA 5 i GTA Online. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe opinie na temat projektu i ostatnie niepowodzenie wywołąne fatalnym Grand Theft Auto: The Trilogy The Definitive Edition mało prawdopodobne jest, aby deweloper zdecydował się na nową prezentację remastera GTA 5. Faworytem pozostaje zatem GTA 6, które, o czym już wspominaliśmy, ma "uratować Rockstar Games". Oczywiście nie powinniśmy liczyć na pokaz z rozgrywki, a jedynie krótki teaser-trailer CGI, jednak dla wielu fanów już samo potwierdzenie i oficjalna prezentacja tytułu może być powodem do radości.

Zanim popadniemy jednak w hurraoptymizm, to "duże ogłoszenie" Rockstar Games podczas The Game Awards 2021 wcale nie musi być powiązane z marką GTA. Wysokie notowania wciąż ma remaster pierwszego Red Dead Redemption na silniku z drugiej odsłony serii. Skrupulatnie przygotowane odświeżenie takiego tytułu w zestawie z ulepszonym na potrzeby nowych konsol RDR2 może być nie tylko znakomitą ofertą sprzedażową samego wydawcy, ale również ciekawym pakietem dla graczy, którzy nie mieli jeszcze okaji zapoznać się z całą historią tej wyjątkowej sagi.

Aktualizacja 39 - Źle się dzieje w Rockstar Games - GTA 6 to "deweloperskie piełko", gra może rozczarować wielu fanów serii

Niestety, nie mamy najlepszych wieści dla sympatyków serii Grand Theft Auto. Przyszłość cyklu, w postaci GTA 6, wygląda coraz gorzej. Od kilku miesięcy liczne źródła podają, że prace nad najnowszą odsłoną cyklu nie przebiegają zbyt dobrze. Ponoć deweloperzy nie do końca radzą sobie z presją, jak na nich ciąży. Co więcej, odmienne spojrzenie na wizję gry mają ponoć decydenci Take-Two - wydawcy tytułu. Swoje przysłowiowe "pięć groszy" w tej sprawie postanowił dodać AccNGT - leakster i insider, który ostatnio zasłynął tym, że przewidział dokładnie pokaz Star Wars Eclipse od Quantic Dream. Jego zdaniem rozwój GTA 6 jest niezwykle chaotyczny, natomiast wprowadzone zmiany i nowości mogą solidnie rozczarować graczy. Co więcej, produkcja jest ponoć na tak wczesnym etapie, że jej zapowiedź w tym roku bądź na początku 2022 oznacza, że deweloper został zmuszony do pewnych cięć, aby wyrobić się z terminami.

O GTA 6. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, jak chaotyczny jest rozwój produkcji. Naprawdę myślę, że wiele osób będzie rozczarowanych niektórymi aspektami, oczywiście poza grafiką. Jeśli gra zostanie ogłoszona w tym roku/na początku 2022 roku, możemy się naprawdę martwić - AccNGT.

Coż, coraz więcej wskazuje na to, że Rockstar ma podobne problemy z GTA VI, jak CD Projekt RED miało z Cyberpunk 2077. Oby tylko ta historia nie zakończyła się podobnie.

Aktualizacja 40 - GTA 6 będzie jedyną grą Rockstar Games na konsolach dziewiątej generacji. Na ratunek remake'i i remastery

Mało jest obecnie na rynku zespołów z takim doświadczeniem i sukcesami jak Rockstar Games. Przyzwyczailiśmy się już, że legendarne studio wydaje swoje nowe gry bardzo rzadko, ale zawsze są to niezwykle dopracowane produkcje. Dla przykładu na minionej już generacji konsol (PS4 / Xbox One) Rockstar wydał zaledwie jeden nowy tytuł - Red Dead Redemption 2. Jak donosi sprawdzony leakster i insider - AccountNGT (m.in. jako pierwszy pisał o Star Wars Eclipse), nie zmieni się to na dziewiątej generacji i możemy spodziewać się, że GTA 6 będzie jedyną grą Rockstar na konsolach PS5 i Xbox Series X.

Jeśli mówimy o nowych grach, to sądzę, że zostanie wydane tylko GTA 6 - AccountNGT

Co ciekawe, nie zawsze tak było. Jeszcze dekadę temu Rockstar potrafił wydawać jeden wielki tytuł rocznie. Tak było choćby w latach 2010 - 2013, wówczas Rockstar wydał: Red Dead Redempiton (2010), L.A. Noire (2011), Max Payne 3 (2012) i GTA 5 (2013). Szanse na powrót do tamtych wspaniachłych czasów są jednak bliskie zera. Według AccountNGT, Rockstar będzie chciał się ratować licznymi remasterami i remake'ami. Najbardziej prawdopodobni kandydaci to Red Dead Redemption Remake oraz odświeżone Red Dead Redemption 2 na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Znając politykę Take-Two i Rockstar za odświeżone przygody na "Dzikim Zachodzie" przyjdzie nam jendak "słono" zapłacić.

Aktualizacja 41 - GTA 6 z odległą datą premiery? Tak mogą sugerować prognozy finansowe Take-Two

Wydawca gier Rockstar Games - firma Take-Two, został ostatnio bohaterem jednej z największych inwestycji w historii branży gier. Włodarze firmy poinformowali bowiem o przejęciu producenta gier mobilnych - Zynga, za kwotę 12,7 miliardów dolarów. Tak duży wydatek zaniepokoił licznych inwestorów jednak decydenci Tak-Two uspokili ich obiecującymi prognozami na najbliższe lata.

Według opublikowanych przez Take-Two informacji, korporacja prognozuje, że jej roczna stopa wzrostu do końca roku finansowego 2024 roku wyniesie 14%. Doug Creutz - analityk z firmy Cowen, przewiduje, że aby plan Tak-Two się powiódł, firma musi w przedstawionym okresie zarobić około w 9 miliardów dolarów. Nie trudno się domyślić, że na rynku jest niewiele gier, które mogą zapewnić tak duży zastrzyk gotówki, a takową napewno jest GTA 6. Potwierdzają to zresztą analitycy Jefferies:

Jest tylko kilka tytułów, które mogą dać zarządowi pewność, że jest w stanie przedstawić tak mocne prognozy; wierzymy, że przynajmniej jedno IP Rockstara zostanie wydane do końca roku finansowego roku 2024.

Coraz więcej zatem wskazuje na to, że na debiut GTA 6 będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

To już wszystkie informacje, jakie udało nam się zdobyć na temat GTA 6. Możecie być pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje na tematy gry, to od razu damy wam znać.