Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

GTA 6 zostało już oficjalnie potwierdzone przez Rockstar Games. Co wiemy na temat najnowszej odsłony serii Grand Theft Auto? Sprawdź!

GTA 6 zostało już oficjalnie zapowiedziane. Co wiemy o nowej odsłonie kultowej serii?
Spis treści

Skazani na sukces?

Studio Rockstar słynie już z tego, że bardzo długo pracuje nad swoimi produkcjami. Ma do tego pełne prawno, bo w zasadzie za co się ono nie zabierze, to zamienia się w złoto. Wydane w 2013 roku GTA 5 jest obecnie najpopularniejszą grą w historii gamingu. Pod koniec 2019 roku twórcy gry pochwalili się, że ta trafiła już do 115 milionów graczy! Wynik oszałamiający. Nic zatem dziwnego, że GTA 6 jest obecnie jedną z najbardziej wyczekiwanych gier. Co tym razem zaoferuje nam legendarne studio? Czy w obliczu nowej generacji konsol możemy liczyć na prawdziwą rewolucję? Zebraliśmy i uporządkowaliśmy dla was wszystkie fakty, plotki i spekulacje na temat Grand Theft Auto 6.

Produkcja

Na temat GTA 6 spekuluje się już od miesięcy, a w zasadzie, nawet lat. Plotki na temat gry rozgorzały szczególnie po premierze Red Dead Redemption 2 w 2018 roku. Wówczas sądzono, że Rockstar zwolniło zasoby, które pozwolą mu na pracę nad kolejnym wielkim projektem. Okazuje się jednak, że GTA 6 pojawiło się w głowach deweloperów już w 2012 roku (na rok przed premierą GTA 5!). Ostatecznie jednak, dopiero od połowy 2015 roku oddelegowano poważny zespół do tworzenia nowej odsłony Grand Theft Auto, której nadano kryptonim - "Project Americas". Można się również zastanawiać, jaki wpływ na Grand Theft Auto 6 miała rezygnacja ze stanowiska lidera studia Rockstar - Dana Housera, który jest również założycielem firmy i głównym pomysłodawcą serii GTA oraz Red Dead Redemption.

GTA 6 powstaje od 2014 - 2015 roku. Prace nad grą przebiegają po myśli deweloperów

GTA 6 powstaje od 2014 - 2015 roku. Prace nad grą przebiegają po myśli deweloperów

Wpływ Housera na gry studia jest nie do przecenienia, wystarczy przypomnieć, że to właśnie on był głównym autorem scenariusza do takich dzieł, jak: Max Payne 3, Red Dead Redempiton czy Bully. Były już, lider Rockstar był też tytanem pracy. Podczas produkcji RDR 2, jak sam przyznał, przyszło mu w pewnym okresie pracować nawet 100 godzin tygodniowo. Houser opuścił szeregi Rockstar w lutym 2020 roku. Niestety, nie wiadomo jaki wpływ na produkcję GTA 6 miał ten wybitny deweloper. Biorąc pod uwagę skalę i wydłużające się prace nad grą, spekuluje się, że w ostatecznej wersji GTA 6 nie zobaczymy zbyt wiele z twórczości Housera. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, to szósta odsłona cyklu będzie jednocześnie pierwszą bez udziału wybitnego twórcy.

Świat gry, mapa

GTA 6 ma być największą grą w historii, jak dużą? Świat gry ma nam oferować dostęp do kilku rozległych obszarów, jak również szeregu pomniejszych map. Głównym placem zabaw będą miasta: Vice City (dobrze znane fanom serii) i Rio de Neve (fikcyjne miasto wzorowane na Rio de Janeiro) oraz The Republic of Castellano (fikcyjna obszar będący połączeniem Boliwii i Kolumbii). Produkcja pozwoli nam, choć w mocno ograniczony sposób, zwiedzić również inne kultowe miasto z serii - Liberty City, ponoć zawędrujemy także do Meksyku i na Kubę. Wszystko to ma sprawić, że GTA 6, pod względem przestrzeni, na której będziemy mogli się bawić, przyćmi wszystkie poprzednie gry z serii.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Powyższe lokacje idealnie komponują się z kolejnymi wieściami na temat gry. Mianowicie, akcja Grand Theft Auto 6 przeniesie nas w lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku, a historia gry ponoć mocno inspirowana jest serialem Narcos, który możecie oglądać m.in. na platformie Netflix.

Nowości i zmiany

Jak przystało na nową generację GTA, możemy liczyć na ogromne zmiany w rozgrywce. Przede wszystkim, GTA 6 będzie, znacznie bardziej od poprzedników, stawiać na realizm. Choć nie będzie to tak wysoki poziom, jak choćby w RDR 2, to dla zagorzałych fanów serii zmiany i tak mogą być szokujące. Znacznemu ograniczeniu ulegnie liczba przedmiotów, które będziemy mogli przy sobie nosić. Na przykład, broń będziemy mogli przechowywać tylko w bagażniku naszego "osobistego" pojazdu. Co więcej, pojawiają się sugestie, że (aby uwiarygodnić świat przedstawiony), nie będziemy mogli nosić przy sobie broni w widocznym miejscu.

Sporych zmian ma się doczekać również tryb sieciowy, ponoć możliwe będzie wspólne rozegrania kampanii gry. Do głównego gracza (hosta) będą mogli dołączyć inni, jako członkowie jego gangu. Możemy śmiało założyć, że bonusy uzyskane z gry online zabierzemy do "swojego świata" po zakończeniu rozgrywki.

gta 6

Bohaterowie

GTA 5 pod względem narracji i przedstawienia historii zdecydowało się na małą rewolucję. Po raz pierwszy w historii serii otrzymaliśmy aż trzech głównych bohaterów. Grand Theft Auto 6 powróci najprawdopodobniej do bardziej klasycznego systemu, z tylko jednym protagonistą. Choć od lat spekuluje się o pierwszym żeńskim bohaterze Rockstara (studio jeszcze nigdy w swojej historii nie stworzyło gry z kobietą jako główną bohaterką), to raczej mało prawdopodobne jest, aby to właśnie w GTA 6 zdecydowano się na taką zmianę. Wśród licznych "przecieków", najczęściej jako bohatera GTA 6 wskazuje się białego mężczyznę, co biorąc pod uwagę czas akcji gry i jej umiejscowienie, wydaje się być wiarygodną informacją.

GTA 6 może być pierwszą odsłoną serii z postacią żeńską w roli głównej

GTA 6 może być pierwszą odsłoną serii z postacią żeńską w roli głównej

Przedstawiciele studia Rockstar wielokrotnie podkreślali, że GTA to obecnie coś na wzór uniwersum, kompletnego fikcyjnego świata inspirowanego autentycznymi miejscami. Wspomniane już Vice City bazowało na Miami, natomiast Los Santos, to nic innego jak Los Angeles. Co zrozumiałe, świat ten ma swoją historię i bohaterów. Czas akcji gry GTA 6 może sugerować, że podczas rozgrywki spotkamy znane i lubiane postacie z uniwersum, jak choćby Tommy'ego Vercettiego (bohater GTA: Vice City) czy Carla Johnsona (GTA: San Andreas).

GTA 6 - premiera

Na koniec najważniejsze - data premiery. Od miesięcy otrzymujemy sprzeczne dane na temat debiutu Grand Theft Auto 6, jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że Rockstar jest już na "ostatniej prostej". Coraz więcej wskazuje jednak na to, że GTA 6 to projekt monstrualnych wręcz rozmiarów, a Take-Two - wydawca tytułu nie ma zamiaru pośpieszać deweloperów. Co to oznacza? Niestety nic dobrego dla osób wyczekujących rychłej premiery GTA 6. Zdania na temat daty debiutu Grand Theft Auto 6 są mocno podzielone. Część branżowych analityków i dziennikarzy uważa, że GTA 6 zadebiutuje już w 2023 roku. Inni z kolei uważają, że najbardziej realny jest rok 2024. Jak wynika z najnowszych informacji, to ta druga grupa wydaje się być bliższa prawdy.

Take-Two - wydawca gier Rockstar Games, opublikował w połowie maja 2022 roku najnowszy raport finansowy. Jasno wynika z niego, że GTA 6 nie jest w planach wydawcy w najbliższych latach.

Take-Two przedstawiło swoje plany wydawnicze na najbliższe lata

Take-Two przedstawiło swoje plany wydawnicze na najbliższe lata (brak w nich GTA 6)

Okazuje się jednak, że to nie jedyny dokument, który przedstawiono inwestorom. Do sieci trafiło wiarygodne zdjęcie drugiego, tajnego dokumentu, który przedstawia również daty premier "jeszcze nie zapowiedzianych" gier. Wśród nich znalazło się Grand Theft Auto 6. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że premiera GTA 6 odbędzie się w drugiej połowie 2024 roku.

Take-Two ma już zaplanowaną datę premiery GTA 6

Take-Two ma już zaplanowaną datę premiery GTA 6

Na jakie konsole trafi GTA 6?

Jeśli spojrzymy na historię wydawniczą gier Rockstar, to śmiało możemy założyć, że GTA 6 w pierwszej kolejności zadebiutuje na konsolach. Jakich? Tutaj zdecydowanym faworytem są PlayStation 5 i Xbox Series X. Obecnie nie ma najmniejszych szans, aby tak duży i zaawansowany projekt jak GTA 6 zadebiutował na urządzeniach minionej generacji - PlayStation 5 i Xbox One. GTA 6 z pewnością zawita również na PC, nie wiadomo jednak czy premiera na komputerach odbędzie się równolegle z wersją konsolową.

GTA 6 - trailer

Choć w sieci pojawiło się już kilka materiałów związanych z GTA 6, to póki co wszystkie opublikowany zwiastuny zostały stworzone przez fanów. Na oficjalny trailer Grand Theft Auto 6 od Rockstar Games będziemy musieli jeszcze poczekać, jak długo? Zdania na ten temat są podzielone. Cześć branżowych specjalistów twierdzi, że twórcy gry i wydawca - Take-Two, chcą zatrzeć nie najlepsze wrażenie jakie pozostawiło po sobie Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition i jak najszybciej oficjalnie ujawnić GTA 6. Debiutancki trailer może zatem zadebiutować jeszcze w 2022 roku.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Aktualizacja 1 - GTA 6 ma sporo problemów

Po gorącym okresie związanym z, mogłoby się wydawać, nieuchronną prezentacją GTA 6, nieco zimnej wody na rozgrzane głowy fanów wylał aktor - Ned Luke, oraz dziennikarz - Jason Schreier. Ten pierwszy jest dobrze znany fanom serii, bowiem wcielił się w jednego z głównych protagonistów GTA 5 - Michaela De Santa. Zdaniem odtwórcy głównej roli, wszelkie rewelacje na temat GTA 6 można "włożyć między bajki". Luke twierdzi, że nikt poza Rockstar Games nie wie co się dzieje z nowym projektem, a wszelkie publikacje dziennikarzy i tzw. "leaksterów", to zwyczajnie próba zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu "na plecach" znanej i lubianej marki. W podobnym nastroju wypowiedział się znany i wpływowy dziennikarz portalu Kotaku - Jason Schreier. Z reguły świetnie zorientowany w branżowych plotkach i spekulacjach publicysta stwierdził, że nie liczyłby na jakiekolwiek informacje o GTA 6 w najbliższej przyszłości.

Trzeba przyznać, że napływają do nas ostatnio sprzeczne informacje. Z jednej strony pojawiają się wiarygodne "przecieki" na temat Grand Theft Auto 6, a z drugiej, coraz więcej wpływowych osób rozwiewa nadziej fanów na rychłą premierę gry. Jaka jest prawda? Tego niestety nie wiemy, ale jednego możemy być pewni - GTA 6 powstaje.

Aktualizacja 2 - Prace nad GTA 6 ukończone w 50%

Kiedy w końcu otrzymamy oficjalne informacje o Grand Theft Auto 6? Raczej nie prędko, tak przynajmniej wynika z informacji dostarczonych przez doświadczonego dziennikarza Jasona Schreiera. Odmiennego zdania jest jednak leakster Tez2, który twierdzi, iż, jak donoszą jego źródła, zespół odpowiedzialny za grę uporał się już z ponad połową zaplanowanych prac. Dodatkowo Tez2 uważa, że proces produkcji GTA 6 wyniesie razem 7-8 lat, co oznacza, że premiery gry możemy spodziewać się najpóźniej w przyszłym roku.

Aktualizacja 3 - GTA 6 będzie grą monstrualnych rozmiarów

Prawdopodobnie jeszcze długo przyjdzie nam czekać na konkretne, oficjalne informacje dotyczące GTA 6. Na chwilę obecną, musimy się zadowolić kolejnymi plotkami i spekulacjami. Według najnowszych, świat gry będzie większy od tego, jaki oferują nam mapy z GTA 5 i Red Dead Redemption 2 razem wzięte. Na sile nabrały również wieści dotyczące głównego protagonisty, a raczej protagonistów. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że wbrew wcześniejszym informacjom, twórcy zdecydują się na opowiedzenie historii z perspektywy kilku bohaterów (obecnie mówi się o 4, a nawet 5 postaciach dostępnych dla graczy). Szczególnie, że w wywiadzie dla serwisu jeuxactu.com, przedstawiciele Rockstar stwierdzili - "podobał nam się system przełączania postaci w GTA 5 i świetnie się z nim bawiliśmy. Może powtórzymy to w kolejnej grze".

Co jeszcze? Pojawiają się pogłoski, według których Rockstar jednak zrezygnuje z premiery GTA 6 na PlayStation 4 i Xbox One. Gra ostatecznie miałby trafić jedynie na konsole nowej generacji - PS5 i Xbox Series X.

Aktualizacja 4 - GTA 6 tylko dla PlayStation 5 i Xbox Series X/S

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo nowych plotek i spekulacji na temat GTA 6. Pora je wszystkie zebrać i dokładnie im się przyjrzeć. Na początek najważniejsze ogłoszenie odnośnie GTA 6, czyli... zapowiedź GTA 5 Online jako samodzielnego tytułu na PlayStation 5. Podczas wydarzenia „The Future of Gaming” dedykowanego konsoli PlayStation 5, zaprezentowano odświeżoną wersję GTA 5, ze szczególnym uwzględnieniem GTA Online. Co to może oznaczać w kontekście premiery GTA 6?

Otóż coraz więcej wskazuje na to, iż Rockstar definitywnie chce się pożegnać z ósmą generacją konsol. Początkowo spekulowano, że GTA 6 będzie tytułem cross-gen, ale w ostatnich tygodniach kolejne źródła wskazują na to, iż deweloper ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu. Dodatkowo, jak twierdzi Darion Lowenstein – były pracownik Rockstar Games, premiera GTA 5 na PS5 i Xbox Series X pozwoli twórcom na utrzymanie stałego dochodu podczas przedłużających się prac nad GTA 6.

Moc PS5 i Xbox Series X jest niezaprzeczalnie większa od dostępnych obecnie na rynku urządzeń. Rockstar nie będzie też osamotniony w tworzeniu gier wyłącznie na next-geny. Podobną politykę potwierdzili już Electronic Arts czy Capcom, którego przedstawiciele stwierdzili ostatnio, że stworzenie Resident Evil 8 Village zgodnego z ich wizją, nie byłoby możliwe na PlayStation 4 i Xbox One.

Czy oznacza to, że na GTA 6 będziemy musieli czekać jeszcze wiele długich lat? Nie do końca. W sieci pojawiło się ogłoszenie o prace w Rockstar Games, w roli testera. Jak wynika z publikacji, do obowiązków przyszłego pracownika studia należeć będzie m.in. „testowanie gier i aplikacji na różnych platformach”, jak również "dogłębna ich analiza i raportowanie błędów". Raczej wątpliwe jest, aby Rockstar (bądź jakikolwiek inny producent) zatrudniał dodatkowych testerów, gdyby nie miał już gotowej dużej części gry i to w grywalnej formie.

Rockstar Games GTA 6

Oferta pracy w Rockstar Games

Z kolei Sarah Overend, która wcześniej pracowała jako animator przy Red Dead Redemption 2, zaktualizowała swój profil w serwisie Linkedin. Wynika z niego, że Overend pracuje obecnie przy rozwoju Red Dead Online oraz „niezapowiedzianym jeszcze tytule”. Z wpisu dowiadujemy się również, że nad obydwoma produkcjami pracuje ona od grudnia 2018 roku. Oznaczać to może dwie rzeczy: prace nad GTA 6 są na dość wczesnym stadium i grę faktycznie możemy zobaczyć dopiero w 2023 roku, bądź programistka dołączyła do zespołu stosunkowo późno. Ta druga wersja jest nawet bardziej prawdopodobna. Warto przypomnieć, że RDR 2 zadebiutowało w październiku 2018 roku, oznacza to, że pani Overend nie mogła być wcześniej zaangażowana w prace nad drugim, tak samo dużym projektem. Jednak zaraz po zakończeniu prac i premierze gry, mogła zostać przeniesiona do mniej angażującego RDO i nowego flagowego tytułu Rockstara, jakim niewątpliwe jest GTA 6.

Nasilają się również plotki na temat nowego GTA w formie VR. Twórcy L.A. Noire (oraz L.A. Noire: The V.R. Case Files), działający obecnie pod szyldem Video Games Deluxe, poinformowali, że przy ścisłej współpracy z Rockstar Games pracują obecnie nad wysokobudżetowym tytułem (AAA) z otwartym światem w wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście mało prawdopodobne jest, aby GTA 6 było produkcją dostępną na wyłączność VR. Jednak dodatkowy moduł/wersja, pozwalająca do zabawy wykorzystać wirtualną rzeczywistość, jest już jak najbardziej realna. Szczególnie, że już wcześniej pojawiały się informacje łączące najnowszą odsłonę serii Grand Theft Auto i VR.

Aktualizacja 5 - W GTA VI powrócimy do Vice City?

GTA 6 przeniesie nas do Vice City z końcówki lat 80-tych? To coraz bardziej prawdopodobne. Plotki na temat powrotu do kultowego miasta pojawiają się już od miesięcy. W ostatnich tygodniach podgrzał je jednak sam Rockstar, który zaktualizował własność domen gtavi.com i gtavicecityonline.com. Informacje te potwierdził również Pete Rice - artysta, który na co dzień zajmuje się tworzeniem muzyki z gatunku synthwave. Muzyk zdradził ostatnio, że akcja GTA 6 przeniesie nas do dobrze znanego fanom serii Vice City, a konkretnie w lata 80-te ubiegłego wieku. Skąd takie przypuszczenia muzyka?

Otóż jak poinformował Rice, ludzie zajmujący się nabywaniem praw muzycznych nagminnie zgłaszają się do artystów synthwave w celu nabycia utworów do, jak to określają „stacji radiowej”. Warto tu podkreślić, że synthwave to stosunkowo młody gatunek muzyki elektronicznej, który swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki filmowej oraz gier wideo lat 80-tych.

Kiedy możemy liczyć na potwierdzenie powyższych informacji? Cóż tego jeszcze nie wiemy, ale Rockstar po raz pierwszy od wielu długich miesięcy postanowił zabrać głos w sprawie GTA VI. Na oficjalnym kanale na Twiterze "Gwiazd Rocka" pojawiło się zapytanie jednego z fanów dotyczące GTA VI, ku zaskoczeniu wszystkich, deweloper postanowił na nie odpowiedzieć.

rockstar twitter gta vi

Jak widzimy powyżej, w lakonicznym komunikacie Rockstar zdradził, iż nie ma żadnych nowych wieści w temacie GTA VI. Przedstawiciele studia zachęcają jednak do śledzenia oficjalnego kanału informacyjnego. Czyżby amerykański producent szykował się do zapowiedzi gry? Tak przynajmniej uważa wielu fanów twórczości Rockstar.

Aktualizacja 6 - Sony bliskim partnerem Rockstar Games. Seria Grand Theft Auto z bonusami na PlayStation

Dawno nie trafiały do nas żadne nowe, ciekawe wieści na temat GTA 6, aż do dzisiaj. W sieci pojawiły się spekulacje, że firmy Rockstar i Sony chcą mocno zacieśnić współpracę podczas dziewiątej generacji konsol. Japoński producent ponoć zaoferował włodarzom Rockstar Games blisko 750 milionów dolarów za czasową wyłączność GTA 6 na PS5.

Rewelacje te niemal potwierdził branżowy leakster dobrze zorientowany w sprawach Rockstara - Foxygames. W jednym ze swoich ostatnich wpisów stwierdził on, że Sony i Rockstar podpisały umowę partnerską powiązana z kolejną grą z serii Grand Theft Auto. Co więcej, zdaniem leakstera, konkretnych informacji na temat GTA 6 może się spodziewać krótko po premierze usprawnionej wersji GTA 5 (i Online) na PS5. Warto tu przypomnieć, że firma Rockstar potwierdziła już, że "rozszerzona i ulepszona” edycja GTA 5 zadebiutuje na konsoli Sony w drugiej połowie 2021 roku. Wtedy też możemy spodziewać się oficjalnych wieści na temat GTA 6.

Foxygames zdradził również, że "Rockstar robi imponujące rzeczy dzięki ultraszybkiemu dyskowi SSD w PS5, w które gracze nie uwierzą". Cóż, na pierwsze efekty pracy studia i firmy Sony będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 8 - Rockstar nie spieszy się z wydaniem GTA 6. GTA Online "obozem treningowym" dla przyszły rozwiązań

Rok 2020 pomału zmierza ku końcowi, a oficjalnej zapowiedzi GTA 6 jak nie było, tak nie ma. Kiedy zatem możemy się tego spodziewać? Cóż, raczej nie prędko. Do GTA Online trafiło niedawno rozszerzenie Cayo Perico Heist, które twórcy określają jak największe i najbardziej ambitne w historii gry. W odróżnieniu od poprzednich dodatków, spory nacisk w nim położono na warstwę fabularną i rozgrywkę dla jednego gracza. Tarek Hamad oraz Scott Butchard - deweloperzy z Rockstar Games, przyznali, że tak naprawdę to dopiero początek nowej ery w GTA Online. Twórcy gry chcą, aby do wirtualnego świata trafiało więcej ciekawych opowieści i zawartości dedykowanej "samotnym wilkom".

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Jakie ma to znaczenie w kontekście GTA 6? Sugeruje się, że nowe podejście do trybu sieciowego Grand Theft Auto 5 ma na celu przyciągnięcie do gry osoby, które wyczekują pełnoprawnej, nowej odsłony serii. Jednocześnie, ma to dać twórcom GTA 6 dodatkowy czas (i zasoby) na dopracowanie swojego projektu. Biorąc pod uwagę, że w drugiej połowie 2021 roku zadebiutuje ulepszona wersja GTA 5 - dedykowana konsolom nowej generacji, to na zapowiedź GTA 6 będziemy musieli najprawdopodobniej poczekać do końcówki przyszłego roku.

Rockstar nie chce się spieszyć z wydaniem nowej odsłony serii. GTA 6 jest ponoć najbardziej kosztownym projektem w historii firmy i musi swoje zarobić. Amerykański producent najprawdopodobniej porzucił już plany wydania nowego Grand Theft Auto na konsola ósmej generacji i nowa część cyklu powstaje z myślą wyłącznie o PC, Xbox Series X i PS5. Włodarze firmy z pewnością będą zwlekać możliwie jak najdłużej z wydaniem tytułu, po to, aby na rynku była odpowiednio duża baza użytkowników konsol nowej generacji.

Aktualizacja 7 - GTA 6 postawi na niespotykany dotąd realizm

Już wcześniej spekulowano, że twórcy GTA 6 w znacznym stopniu chcą postawić na realizm, mocno zbliżony do tego, który mogliśmy doświadczyć w Red Dead Redemption 2. Oczywiście wszystko ma być odpowiednio wyważone i dostosowane do realiów serii Grand Theft Auto. Za tą tezą przemawiają również najnowsze wieści z obozu Rockstar Games. Odnaleziono ciekawy patent, który firma Take-Two (właściciele Rockstar Games) uzyskała w październiku zeszłego roku. Opatentowaną technologię określono go jako "innowacyjną metodę wirtualnej nawigacji w środowisku gier komputerowych". W dużym uproszczeniu odpowiadać będzie ona za inteligencję postaci NPC. Jak możemy przeczytać w patencie:

Konwencjonalne systemy dostarczają tylko ograniczone zasoby do automatyzacji NPC. Na przykład, moc obliczeniowa, pamięć i wydajność pozwalają tylko na z góry określoną liczbę samochodów sterowanych przez NPC w każdym pojedynczym przypadku konwencjonalnego systemu. NPC są często grupowane według cech i wykonują te same ruchy. W rzeczywistości niektóre postacie niezależne w konwencjonalnych systemach przestają istnieć, gdy gracz zbliża się do nich. Jednakże, gracze chcą zobaczyć więcej niż określoną liczbę samochodów sterowanych przez NPC w grze wideo dla realistycznych doświadczeń.

Twórcy nowej technologii zapewniają, że ich rozwiązania pozwolą NPC na bardziej realistyczne zachowania. Za przykład podano sytuację, w której NPC kierujący pojazdem zauważył korek i stara się znaleźć alternatywną drogę do swojego celu. Wirtualni kierowcy będą również lepiej reagować podczas niecodziennych sytuacji, jak np. wypadki, stłuczki, pościgi czy zwyczajny przejazd służb na sygnale.

Choć w patencie nie znajdziemy wzmianki z myślą o jakiej grze powstała nowa technologia, to jej twórcami są David Hynd oraz Simon Parr - czołowi pracownicy Rockstar Games. Jasne jest zatem, że pojawi się ona w następnej grze studia, którą bez wątpienia będzie GTA 6. Coraz częściej pojawiają się również informacje o tym, że choć prace nad nową odsłoną GTA przebiegają sprawnie, to przed zespołem deweloperski jeszcze mnóstwo pracy. Możliwe, że Take-Two zdecyduje się na wydanie GTA 6 w "nie do końca pełnej wersji", która będzie w kolejnych miesiącach (i pewnie latach) regularnie rozszerzana.

Aktualizacja 8 - GTA 6 zadebiutuje najwcześniej pod koniec 2023 roku?

Mam dla was kolejne wieści na temat rzekomej daty premiery GTA 6. Według anonimowego informatora, który zamieścił swój wpis w serwisie Reddit, najnowsza część Grand Theft Auto celują ukaże się najwcześniej w październiku 2023 roku! Zdradził on również, że akcja gry zabierze nas do Miami, w latach 70-tych ubiegłego wieku. GTA 6 ma również powrócić do pojedynczego głównego protagonisty, a cała historia ma być opowiadania podobnie do tej, którą poznaliśmy w Red Dead Redemption 2, z tym, że, według informatora, ma być "mniej emocjonalna".

gta

Oczywiście powyższe informacje należy brać z rezerwą, jednak może być w nich przysłowiowe "ziarno prawdy". Już wcześniej spekulowano, że GTA 6 ma mieć w sobie wiele elementów z RDR 2, co więcej również miejsca i czas akcji są zbierzne z tym, co do tej pory mogliśmy usłyszeć/przeczytać. Skąd jednak tak odległa data premiery? Do tej pory wydawało się, że prace nad produkcją przebiegają pomyślnie, a jej zapowiedzi możemy się spodziewać już w tym roku, z premierą na jesieni 2022. Choć są to tylko nasze przypuszczenia, to możliwe, iż producent zdecydował się na opóźnienie prac, tak aby na rynku było więcej konsol nowej generacji. Już niemal pewne jest, że GTA 6 zadebiutuje wyłącznie na PS5, Xbox Series X i PC, szczególnie, że nawet wysłużone już GTA 5 i GTA Online niebawem otrzymają odświeżone i ulepszone wersje dedykowane nowym urządzeniom.

Jaka by nie była prawda na temat premiery GTA 6, to wszystko wskazuje na to, że na oficjalną zapowiedź gry, jak i jej premierę przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Aktualizacja 9 - Szef Take-Two o przyszłości serii GTA

Niestety, ale coraz więcej wskazuje na to, że na zapowiedź GTA 6 poczekamy jeszcze wiele długich miesięcy. Skąd te przypuszczenia? Na początek mamy wypowiedź Straussa Zelnicka - CEO Take-Two (właścicieli Rockstar Games). W jednym z ostatnich wywiadów zdradził on, że nie powinniśmy spodziewać się rychłej zapowiedzi nowej gry od Rockstar. Zelnick dodał również, że gdy zespół będzie gotowy, to sam przekaże wszystkie informacje na temat nadchodzącego tytułu.

Tak więc, Rockstar nie ogłosił żadnych nowych tytułów na rynek, a kiedy będzie jakieś ogłoszenie, to będzie ono pochodziło od Rockstar, więc prawdopodobnie zostawię was z tym i nie sądzę, żebyście mogli spodziewać się czegoś innego - Strauss Zelnick, CEO Take-Two.

Wydaje się, że Rockstar jest obecnie bardziej skupiony na nowej wersji GTA 5 i rozwoju GTA Online niż na kolejnych projektach. Potwierdza to zresztą, wspomniany wyżej lider Take-Two, który w jednym z ostatnich wywiadów podkreślił, że nowa wersja GTA 5, która jeszcze w tym roku zadebiutuje na konsolach dziewiątej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X, nie będzie "zwykłym portem", ale czymś naprawdę dużym.

Grand Theft Auto 5 zmierza teraz do trzeciej generacji, co jest niesamowite. Było wyznacznikiem standardów w momencie premiery, kontynuowało je w drugiej generacji, zobaczymy jak Grand Theft Auto poradzi sobie w następnej. Oczywiście, jestem przekonany, że Rockstar dostarczy po prostu świetne doświadczenie, ale nie możesz tego zrobić, jeśli robisz po prostu zwykły port. - Strauss Zelnick

Wypowiedzi analityków rynku również nie napawają nas optymizmem w kwestii debiutu GTA 6. Michael Patcher, znany w branży specjalista, ujawnił, że jego zdaniem fani serii powinni uzbroić się w cierpliwość. Grand Theft Auto 6 nie zobaczymy bowiem wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku. Co gorsza, Pachter ma na myśli jedynie prezentację gry, bowiem ostateczna premier tytułu ma odbyć się jeszcze później.

Jeśli powyższe przypuszczenia się potwierdzą, to oznaczać to będzie, że od premiery GTA 5 do debiutu GTA 6 minie dekada i będzie to najdłuższa przerwa w historii serii.

Aktualizacja 10 - W GTA 6 trafimy jednak do współczesności?

Coraz więcej wskazuje na to, iż na pierwsze oficjalne informacje odnośnie Grand Theft Auto 6 przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Nie przeszkadza to jednak licznym dziennikarzom, analitykom i leaksterom w spekulowaniu i wyszukwaniu nawet najdrobniejszych poszlak na temat gry.

Tym razem odnośnie GTA 6 wypowiedział się doświadczony i co ważniejsze, niezwykle skuteczny, leakster - Tom Henderson. Choć specjalizuje się on w seriach Battlefield i Call of Duty, to posiada szeroką wiedzę na temat całego rynku gamingowego. W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi stwierdził on, że akcja nowego GTA rozgrywać się będzie we współczesności. Warto tu podkreślić, że jest to opinia wyraźnie odmienna od dotychczasowych spekulacji, które sugerowały, że historia opowiedziana w grze dziać się będzie głównie w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Jak łatwo się domyślić, najgorzej wiadomość Hendersona odebrali fani Vice City, którzy od lat proszą Rockstar o powrót do tego wyjątkowego okresu i miasta. Należy jednak pamiętać, że choć autor najnowszego "przecieku" słynie ze swojej wiarygodności, to powyższe informacje należy brać z "przymrużeniem oka". Szczególnie, że na premierę GTA 6 przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej jeszcze kilka długich lat.

Aktualizacja 11 - Rockstar intensywnie rekrutuje nowych pracowników. Prace nad GTA 6 nabierają tempa?

Rockstar Games nie próżnuje i rozpoczęło właśnie poszukiwania nowych pracowników do swojego oddziału w Edynburgu. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że firma skupia się na rekrutacji osób, które mają odpowiadać za "jakość przyszłych produktów Rockstar Games, tworzenie planów testowych i pisanie raportów na temat bugów". Prościej rzecz ujmując - Rockstar zatrudnia testerów nowych gier. Z reguły studia decydują się na taki ruch, gdy prace nad daną grą chylą się ku końcowi.

Czy może chodzić o GTA 6? Tego niestety nie wiemy. Możemy jednak założyć optymistyczny wariant, w którym Rockstar doszedł do wniosku, że jego produkcja jest na tyle duża, iż wymagać będzie znacznie więcej czasu na poprawki i łatanie błędów. Pesymistyczny wariant z kolei zakłada, że w rzeczywistości chodzi o zapowiedzianą już ulepszoną wersję GTA 5 i GTA Online.

Od ostatniej premiery Rockstar Games - Red Dead Redemption 2, mijają już trzy lata. Co więcej, od premiery ostatniej gry z cyklu GTA mija już 8 lat. Najwyższa zatem pora, aby wreszcie zapowiedzieć swój nowy, wielki projekt. Możliwe, że pierwsze konkretne informacje na temat GTA 6 poznamy już w czerwcu, podczas targów E3 2021.

Aktualizacja 12 - Znany informator zdradza datę premiery GTA 6

Regularnie napływają do nas sprzeczne komunikaty w sprawie premiery GTA 6. Raz dowiadujemy się, że debiut kolejnej odsłony jest już "za rogiem", aby po kilku dniach usłyszeć, że Rockstar jednak nie zamierza się śpieszyć. Niestety, póki twórcy nie przejdą do ofensywy w sprawie oficjalnych komunikatów pozostają nam jedynie plotki i spekulacje.

gta 6

Tak też jest w przypadku najnowszych informacji na temat Grand Theft Auto 6. ViewerAnon - doświadczony leakster i informator, świetnie radzący sobie nie tylko w branży gier, ale również w kwestii filmów i seriali, wypowiedział się ostatnio na temat GTA 6. ViewerAnon odniósł się konkretnie do rzekomej daty premiery GTA 6, która według wielu źródeł miałaby nastąpić już w przyszłym roku. Zdaniem informatora, Rockstar dał zespołowi odpowiedzialnemu za tytuł duży "zapas czasu" i ustalił już datę jego premiery.

Według informatora GTA 6 trafi do nas pod koniec 2023 roku. Śmiało możemy zatem założyć, że gra trafi jedynie na konsole nowej generacji i PC (choć znając Rockstar, możliwe, że PC-towcy będą musieli poczekać na tytuł nieco dłużej). Czy możemy dać wiarę informacjom opublikowanym przez ViewerAnona? Cóż, słynie on ze swojej skuteczności i wiarygodności, jednak wszystkie informacje na temat GTA 6 należy obecnie brać z pewnym dystansem.

Aktualizacja 13 - Wydawca GTA 6 ustalił już datę premiery gry

Mamy dla was kolejne wieści na temat rzekomej premiery GTA 6, tym razem jednak pochodzą one bezpośrednio od wydawcy tytułu, czyli Take Two. W najnowszym raporcie finansowym znalazły się nie tylko informacje dotyczące wyników finansowych za ostatni kwartał, ale również prognozy na najbliższe kilka lat. Dowiedzieliśmy się, że Take Two zamierza do końca roku fiskalnego 2023 (31 marca 2024 roku) wydać aż 62 nowe gry. Najbardziej istotne jest jednak to, iż firma przewiduje, że największy zyski pojawią się pomiędzy 1 kwietnia 2023, a 31 marca 2024 roku. Producent ujawnił już, że niebawem zobaczymy nowe gry od Gearbox Software i Firaxis Games. Możemy zatem śmiało zakładać, że pojawią się one przed 1 kwietnia 2023 roku. Co zatem można na nas czekać w tym okresie? Nie trzeba być tu jasnowidzem, aby domyślić się, że chodzi o premierę GTA 6.

Już wcześniej spekulowano, że nową odsłonę Grand Theft Auto zobaczymy najwcześniej w 2023 roku, więc dzisiejsze rewelacje od Take Two idealnie z nimi współgrają. Pikanterii całej sprawiej daje wczorajsze ogłoszenie daty premiery odświeżonej wersji gry GTA 5 (w tym GTA Online), która odbędzie się dopiero 11 listopada 2021 roku. Mało prawdopodobne jest zatem, aby Rockstar czy Take Two zdecydowały się na ujawnienie czy zapowiedź GTA 6 przed tą datą. Coraz więcej wskazuje na to, że do prezentacji GTA 6 dojdzie dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Aktualizacja 14 - GTA 6 będzie prawdziwie next-genowym tytułem. Gra otrzyma liczne dodatki

Do sieci trafiły kolejne informacje na temat GTA 6. Tym razem ich autorem jest Tom Henderson - szanowany leakster, który dokładnie przewidział co nas czeka w nadchodzącym Battlefield 2042. Według informatora nie ma najmniejszych szans na debiut gry w przyszłym roku. Najwcześniej GTA 6 trafi na sklepowe półki w 2024 roku. Ponoć sam Rockstar niespecjalnie śpieszy się z wydaniem nowej odsłony cyklu i chce zapewnić deweloperom jak najwięcej czasu na odpowiednie dokończenie dzieła.

Henderson potwierdził również, że nowe Grand Theft Auto zmierza wyłącznie na PC i konsole nowej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X. Gra ma nam zaoferować niespotykaną dotąd swobodę, bogactwo świata przedstawionego i topową oprawę audio-wizualną. Co ciekawe, mapa gry ma być stale powiększana, a to za sprawą licznych aktualizacji i dodatków. Leakster uważa również, że potwierdzą się wcześniejsze plotki i GTA 6 zaoferuje nam kilku bohaterów, a jednym z nich będzie kobieta (po raz pierwszy w historii serii). Skąd jednak tak odległa data premiery gry? Ponoć Rockstar szykuje się na "największą premierę w historii" i chce, aby na rynku była odpowiednia liczba użytkowników nowych konsol.

Fanom cyklu Grand Theft Auto, w oczekiwaniu na "szóstkę", pozostaje zatem premiera odświeżonej wersji GTA 5 (premiera już w listopadzie) oraz GTA Online, które stale jest wzbogacane o nową zawartość.

Aktualizacja 15 - GTA 6 z odległą datą premiery, potwierdza to kolejny znany dziennikarz

Jason Schreier to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych dziennikarzy gamingowych. Nic zatem dziwnego, że i on postanowił się wypowiedzieć na temat jednej z najbardziej oczekiwanych gier w historii - GTA 6. Zdaniem dziennikarza, większość informacji, które ujawnił ostatnio Tom Henderson (patrz wyżej), pokrywa się z tym, co donieśli mu jego informatorzy. Schreier podkreśla, że Grand Theft Auto 6 ukaże się najprawdopodobniej dopiero w 2024/2025 roku.

Nie wiem dlaczego wszyscy myślą, że powiedziałem, że GTA VI pojawi się w 2023 roku. Wszystko, co Tom Henderson powiedział o grze, zgadza się z tym, co słyszałem. - Jason Schreier

Od premiery GTA 5 minęła już prawie dekada - gra ukazała się w 2013 roku. Wygląda na to, że fani serii będą musieli jeszcze trochę poczekać na debiut kolejnej odsłony serii. Póki co możecie być pewni, że będziemy was stale informować na temat plotek i informacji związanych z GTA 6.

Aktualizacja 16 - Uważajcie na informacje dotyczące GTA 6, większość z nich to ściema

W ostatnim czasie coraz częściej możemy natknąć się na materiały z Grand Theft Auto 6. W sieci krążył nawet filmik, który rzekomo prezentował mapę z gry. Jeśli natkniecie się na podobne materiały, to nie radzimy traktować ich poważnie. Większość z nich to fałszywe, niczym nie potwierdzone informacje, które mają na celu jedynie przyciągnąć uwagę sympatyków serii.

Warto zwracać uwagę również na autora wiadomości. Za przykład niech na posłuży Tom Henderson, który niejednokrotnie udowodnił, iż ma dostęp do wiarygodnych źródeł (przewidział m.in. premierę i zawartość Battlefield 2042). Wypowiadał się on również już na temat GTA 6, a konkretnie odległej daty premiery najnowszego dzieła Rockstara. Nie omieszkał on skomentować również ostatnich "przecieków" na temat gry. Zdaniem leakstera, jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześniej, aby tego typu informacje (np. mapa) trafiały do sieci bowiem wielce prawdopodobne, że sam Rockstar nie ma pojęcia jak ona się będzie ostatecznie prezentować.

Aktualizacja 17 - GTA 6 ostatnią odsłoną serii? Rockstar ma nowy plan na rozwój marki

Grand Theft Auto VI może być ostatnią odsłoną kultowej serii, która zostanie wydana w tradycyjnej formie - jako wielka opowieść single player. Według najnowszych informacji, amerykański deweloper zainspirowany sukcesem sieciowych trybów ze swoich ostatnich gier - GTA Online (z GTA 5) oraz Red Dead Online (z Red Dead Redemption 2) chce, aby kolejne części cyklu (po GTA 6) od podstaw były tworzone w formie "gier jako usługi". Oznacza to, że gracze będą mogli zapomnieć o rozbudowanych historiach, w zamian za to otrzymają stale zmieniający się i rozbudowywany świat.

Informacje te podał niezawodny Tom Henderson, który już niejednokrotnie ujawnił, że ma dostęp do licznych, wiarygodnych źródeł. Zdaniem leakstera pierwsze zalążki zmian w cyklu GTA ujrzymy już w GTA VI. Objawi się to w formie połączenia trybów single i multiplayer na jednej mapie.

Nie jest jasne, jak dokładnie Rockstar Games sprawi, że GTA 6 będzie większym sukcesem niż piątka, ale ewoluująca mapa prawdopodobnie utrzyma zainteresowanie graczy tytułem wiele lat po jego początkowej premierze. Zmieniająca się mapa nie tylko daje graczom co jakiś czas coś nowego i ekscytującego do zobaczenia, ale umożliwia Rockstar Games bycie bardziej kreatywnym przy tworzeniu fabuły gry. - Tom Henderson

Henderson podkreśla również, że Rockstar będzie chciał, pod względem designu rozgrywki, zbliżyć się do takich gier jak Fortnite czy CoD: Warzone. Oznacza to, że gracze będą mogli liczyć na regularnie zmieniający się świat gry i nową zawartość. Co więcej, połączenie dwóch trybów w jeden ma sprawić, że zarówno sympatycy samotnego grania, jak i sieciowej zabawy będą mogli liczyć na więcej treści i dłuższą zabawę.

Rockstar stara się uczynić GTA 6 najbardziej epicką, przyszłościową grą w historii, z ciągłymi aktualizacjami, które nie tylko dają fanom nową zawartość, ale także sprawiają, że świat, ewoluując, jest nowy i interesujący. GTA 5 i GTA Online są wciąż ogromnymi sukcesami, a piąta odsłona nieustannie osiąga kilka milionów sprzedanych egzemplarzy miesięcznie i szczerze mówiąc, mam wrażenie, że Rockstar mógłby utrzymywać GTA Online jeszcze przez kolejną dekadę, gdyby się na to zdecydował. - Tom Henderson

Informacje ujawnione przez Hendersona wydają się być wielce prawdopodobne. Sukces GTA Online pokazuje, że Rockstar nie musi się obawiać o zapełnienie serwerów GTA VI i kolejnych odsłon cyklu.

Aktualizacja 18 - W GTA 6 powrócimy do Vice City?

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Do sieci trafiły kolejne "przecieki" na temat Grand Theft Auto 6, tym razem dotyczą one miejsca akcji gry. Powraca temat Vice City, czyli fikcyjnego miasta wzorowanego na Miami. Sympatycy serii dostrzegli na Instagramie post jednego z deweloperów w Rockstar Game, a konkretnie ekspert od dźwięku - Tony'ego Mesones'a, który pokazał zdjęcie Miami wraz z charakterystycznym, różowym podpisem - "Kto powiedział, że będzie zimno?". Nie trzeba było długo czekać na całą falę spekulacji związanych z umiejscowieniem GTA 6.

Społeczność cyklu Grand Theft Auto wydaje się być jednak nieco podzielona. Niektórzy gracze sugerują, że to tylko zbieg okoliczności i niepotrzebnie doszukujemy się tam ukrytego znaczenia. Inni z kolei, że może być to nawiązanie do powstającego remake'u GTA: Vice City, o którym spekuluje się od miesięcy. Oczywiście spora grupa obserwatorów jest zdania, że Vice City powróci wraz z debiutem GTA 6.

Jak będzie naprawdę? Odpowiedź na to pytanie poznamy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Aktualizacja 19 - Take-Two podsyca plotki na temat daty premiery GTA 6

Take-Two - wydawca gier Rockstar Games, opublikował raport finansowy za ostatni kwartał, w którym nie tylko pochwalił się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży, ale uchylił również rąbka tajemnicy na temat nadchodzących premier. Dowiedzieliśmy się, że wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2022 są znacznie lepsze od oczekiwanych. Producent jest również pozytywnie nastawiony do kolejnych miesięcy, gdzie stabilny wzrost firmy mają zapewnić premiery czterech gier, a mianowicie: WWE 2K22, NBA 2K22, Tiny Tina’s Wonderlands (spin-off Borderlands) oraz tajemniczej, niezapowiedzianej jeszcze produkcji, o której więcej usłyszymy niebawem. W ostatnim kwartale "motorem napędowym" firmy pozostawało GTA 5, a w szczególności sieciowy tryb gry - GTA Online. W sumie Grand Theft Auto trafiło już do 150 milionów graczy, a listopadowa premiera odświeżonego wydania z pewnością pozwoli na poprawę tego rezultatu.

To jednak nie wszystko, Strauss Zelnick - CEO Take-Two, ujawnił, że jego firma ma zamiar podwoić liczbę wydawanych "dużych gier". Zespoły należące do Take-Two (w tym Rockstar Games) pracują obecnie nad 19 tytułami. Wśród nich znajduje się: siedem symulacji sportowych, cztery nowe gry typu free-to-play oraz osiem niezapowiedzianych produkcji, które mogą być nowym IP bądź sequelem znanych już serii. Niestety, wydawca nie ujawnił konkretnych dat, ani nawet przybliżonych "okienek wydawniczych" dla tych tytułów. Jednak brak GTA 6 w tym roku fiskalnym oznacza, że premiera pod koniec 2022 roku jest absolutnie najwcześniejszym możliwym terminem.

Powyższe rewelacje zaczynają nam się idealnie łączyć z dotychczasowymi "przeciekami" i spekulacjami na temat GTA 6. Coraz więcej wskazuje na to, że Rockstar ujawni swoją nową produkcję w drugiej połowie przyszłego roku, a jego premiera odbędzie się pod koniec 2023 roku. Premiera pod koniec przyszłego roku jest po prostu niemożliwa w przypadku tak dużego tytułu.

Aktualizacja 20 - GTA 6 nie, ale GTA 3, 4, San Andreas i Vice City tak. Rockstar idzie w remastery

Chyba nawet najwięksi optymiści nie wierzą w przyszłoroczną premierę GTA 6. Nie oznacza to jednak, że sympatycy serii stworzonej przez Rockstar Games będą się w najbliższych miesiącach nudzić. Coraz więcej wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy możemy zostać "zalani" odświeżonymi odsłonami Grand Theft Auto. Na temat rzekomych remasterów GTA spekuluje się już od miesięcy. Gracze sami domagali się wskrzeszenia najbardziej kultowych i popularnych odsłon jak GTA Vice City i GTA San Andreas i bardzo prawdopodobne, że ich głosy zostaną wysłuchane. Firma Take-Two - wydawca gier studia Rockstar Games, ujawniła, że do końca 2022 roku fiskalnego (czyli do 31 marca 2022 roku) zamierza wprowadzić na rynek trzy gry będące „nowymi wersjami wcześniej wydanych tytułów”. Choć nie ujawniono dokładnych tytułów gier, które otrzymają nowe wydania, to automatycznie pojawiły się informacje, że chodzi najprawdopodobniej o jedną z części GTA.

Znany i sprawdzony leakster - Yan2295, potwierdził, że otrzymamy zbiorcze wydanie odświeżonych tytułów, w którym pojawią się: GTA 3, GTA Vice City i GTA San Andreas. Taki remaster miałby zadebiutować jako GTA Trilogy. Co więcej, w planach Rockstar Games są ponoć jeszcze remaster / remake GTA 4 i Red Dead Redemption. Fani twórczości amerykańskiego dewelopera z całą pewnością nie będą mogli narzekać na nudę w nadchodzących miesiącach.

Aktualizacja 21 - GTA 6 z pierwszymi szczegółami! Poziom detali wyższy niż w Red Dead Redemption 2

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Przedstawiciele Rockstar Games po raz pierwszy uchylili rąbka tajemnicy na temat GTA 6. Choć oficjalnie nowa odsłona kultowej serii wciąż nie została zapowiedziana, to tak naprawdę wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że takowa powstaje. Do sieci trafiły pierwsze szczegóły z konferencji Rockstar podczas Game Developers Conference 2021. Choć targi zakończono już 21 lipca, to jednak dopiero teraz mamy okazję zapoznać się z pierwszymi informacjami, którymi dzielili się między sobą twórcy gier. Autorzy GTA 6 potwierdzili, że chcą, aby ich kolejny projekt oferował wyjątkowy poziom realizmu. Za przykład podali oni zachowanie koni w Red Dead Redemption 2. Wierzchowce w tej produkcji otrzymały aż 3000 animacji i mogą się pochwalić 23 różnymi rodzajami ruchu. Wszystko to sprawiło, że po dziś dzień próżno szukać bardziej realnie zachowujących się koni niż w RDR2. Celem Rockstara jest zapewnienie takiego samego poziomu szczegółowości także dla innych zwierząt i ludzi w kolejnym projekcie.

Jak potwierdzili przedstawiciele Rockstar, nie byłoby to możliwe do zrealizowania, gdyby nie nowe podejście do tworzenia zawartości oparte na uczeniu maszynowym. Pozwoli to nie tylko szybciej realizować założenia i pomysły twórców, ale również znacząco obniży koszty produkcji. Celem deweloperów GTA 6 jest również stworzenie lepszej równowagi pomiędzy SI, a postaciami sterowanymi przez graczy.

Co ciekawe, powyższe rewelacje idealnie pokrywają się z wcześniejszymi spekulacjami na temat GTA 6, według których wzorem dla wielu rozwiązań ma być właśnie RDR2. Co to dokładnie oznacza? Przypomnijmy, GTA 6 ma znacznie mocniej stawiać na realizm, a objawiać się będzie to m.in. ograniczoną liczbą broni, którą będziemy mogli trzymać bezpośrednio przy sobie czy rozbudowanym SI, które lepiej będzie reagować na poczynania graczy. Zwiększy się również rola pojazdów, którymi poruszamy się po świecie gry. "Domyślny" pojazd gracza ma być "mocniej powiązany" z naszą postacią. Nie tylko będzie on mógł być rozwijany, ale to właśnie w nim będziemy mogli przechowywać dodatkowe wyposażenie i broń. Ma być to o tyle istotne, że świat gry automatycznie będzie na nas reagował gdy będziemy biegać po ulicach z karabinem w ręku.

GTA 6 zapowiada się coraz ciekawiej, jednak póki co Rockstar szykuje się do premiery odświeżonego GTA 5 i możliwego remaster GTA 3, Vice City i San Andreas.

Aktualizacja 22 - Prace nad GTA 6 są bardziej zaawansowane niż nam się wydaje? Aktor głosowy zdradza informacje "zza kulis"

Rockstar Games wciąż nie zdradza szczegółów na temat GTA 6, ale okazuje się, że prace nad grą mogą być bardziej zaawansowane, niż ktokolwiek przypuszczał.

Wszystko co wiemy na temat GTA 6 - przecieki, premiera, postacie, mapa, platformy docelowe i więcej (05.05.2023)

Praktycznie każdego tygodnia otrzymujemy nowe wieści na temat Grand Theft Auto 6. Niestety, część z nich to plotki „wyssane z palce”. Z kolei inne – bardziej wiarygodne, nie napawają nas optymizmem. Co jednak powiecie na informacje „z pierwszej ręki”, czyli od aktora, który właśnie współpracuje z Rockstar Games?

Fani serii GTA dotarli do informacji, z których wynika, że aktor głosowy Dave Jackson, który obecnie zaangażowany jest w projekt dla studia Rockstar wcieli się w postać „Kapitana McClane'a”. Nie trzeba było długo czekać, aby sympatycy gry zaczęli dopytywać o to samego zainteresowanego na Twiterze. Aktor przyznał, że nie może ujawniać szczegółowych informacji na temat swojej współpracy bowiem obowiązują go liczne umowy i klauzule poufności. Podkreślił on jednak, że „tak długo, jak nie zdradza punktów fabuły, wszystko jest w porządku”.

Dave Jackson przyznał, że wcieli się w postać "Kapitana McClane'a". Jeden z fanów postanowić zatem zapytać aktora czy jest to bohater, który trafi do GTA Online czy być może do GTA 6. Jackson odpowiedział jedynie: „Oni produkują trailer, więc mam nadzieję, że to GTA 6”.

Jeśli aktor faktycznie nagrywa już głos dla postaci, to oznacza, że prace nad GTA 6 chylą się ku końcowi. Z reguły bowiem czynności tych dokonuje się w ostatniej fazie produkcji gry. Z drugiej strony może zastanawiać brak wiedzy aktora nad nazwą dokładnego projektu, w którym bierze udział. Czy to możliwe, że Jackson nie wie, iż nagrywa głos do GTA 6?

Historia pokazuje nam, że jak najbardziej tak. Podobny los spotkał aktorów, którzy podkładali głosy postaciom z Red Dead Redemption 2. Część z nich przyznała, że w ścisłej tajemnicy utrzymywano przed nimi nie tylko nazwę projektu, ale nawet sam scenariusz. Do swojej dyspozycji mieli jedynie konkretne linie dialogowe. Zdarzało się nawet, że nagrywali je w niechronologicznej kolejności, tak aby utrudnić im poznanie historii i rozpoznanie danego projektu.

Rockstar od lat słynie z tego, że potrafi utrzymać swoje gry w tajemnicy. Więc, brak wiedzy Dave Jackson na temat ewentualnego udziału w GTA 6 wcale nas nie dziwi. Czy zatem zapowiedź Grand Theft Auto 6 jest coraz bliżej? Miejmy nadzieję, że tak, choć wciąż nie oznacza to rychłej premiery gry.

Aktualizacja 23 - Rockstar Games przesłało ukrytą wiadomość odnośnie premiery GTA 6

Seria Grand Theft Auto może się pochwalić ogromną społecznością, która regularnie śledzi i analizuje wszystkie informacje związane z marką. Okazuje się, że krytykowany zwiastun GTA 5: Expanded & Enhanced (patrz wyżej) zawiera ukrytą wiadomość od Rockstar Games odnośnie GTA 6. Fani dostrzegli, że jeden z samochodów na ostatnim trailerze remastera GTA 5 posiada dość nietypową rejestrację - 6ISAL890.

gta 6

fot. Reddit

Mogłoby się wydawać, że jest to przypadkowy ciąg znaków, jednak według sympatyków gry jest to zakodowana informacja odnośnie miejsca i czasu akcji GTA 6. Rejestrację 6ISAL890 przetłumaczono nam "6 is a late 90s", co może oznaczać, iż akcja gry zostanie osadzona pod koniec ubiegłego wieku - w końcówce lat 90-tych. Jest to o tyle zaskakująca wiadomość, iż do tej pory spekulowano, że GTA 6 najprawdopodobniej powróci do barwnych lat 80-tych.

Oczywiście powyższa informacja może być jedynie "myśleniem życzeniowym" fanów, jednak Rockstar Games słynie z umieszczania ukrytych wiadomości w swoich grach. Możliwe, że tak jest i tym razem.

Aktualizacja 24 - Nie GTA 6, nie GTA 5 Remastered, a GTA: The Trilogy - The Definitive Edition trafi do nas w 2021 roku

Rockstar Games ewidentnie stara się nieco "udobruchać" swoich fanów, którzy są coraz bardziej rozczarowani ostatnimi działaniami studia. Pomijając już fakt, że ostatniej odsłony serii GTA minęło osiem lat, to ostatnie matariały z GTA 5 Remastered wywołały sporo kontrowersji. Ostatecznie deweloper zdecydował się przełożyć premierę gry na przyszły rok, aby mieć więcej czasu na jej dopracowanie.

Okazuje się jednak, że Rockstar miał w rękawie jeszcze jednego, przysłowiowego "asa". Amerykański producent potwierdził ostatnie plotki i zapowiedział oficjalnie GTA: The Trilogy - The Definitive Edition - zbiorcze wydanie trzech kultowych gier z serii, a więc: GTA III, GTA: Vice City i GTA San Andreas. Na razie wiemy jedynie, że nowe wydanie zapewni nam zupełnie nową, "współczesną" jakość oprawy graficznej i liczne zmiany w samej rozgrywce. Twórcy zarzekają się jednak, że pomimo wielu nowości, wszystkie trzy gry zachowają ducha oryginałów.

Gta the trilogy

fot. Rockstar Games

GTA: The Trilogy - The Definitive Edition trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch. Rockstar nie ujawnił jeszcze dokładnej daty premiery, ale podkreślił że kolejnych informacji na temat zbiorczego wydania możemy spodziewać się w nadchodzących tygodniach.

Warto też przypomnieć, że dokładnie 22 października tego roku minie dokładnie 20 lat od debiutu GTA III. Możliwe, że to właśnie tego dnia doczekamy się pełnej prezentacji GTA: The Trilogy - The Definitive Edition.

Aktualizacja 25 - GTA 6 zaoferuje nam zaawansowany system zniszczeń

Choć studio Rockstar Games wciąż nie chce udzielić żadnych oficjalnych informacji na temat GTA 6, to gracze i tak mają swoje sposoby na dotarcie do ciekawych informacji. W sieci pojawiło się ogłoszenie o pracę w jednym z oddziałów studia, a konkretnie w Rockstar New England. Jego treść sugeruje, że GTA 6 może posiadać zaawansowany system zniszczeń na wzór Battlefield 2042, gdzie zniszczeniu mogą ulec nawet wielkie wieżowce.

Pomagamy wnieść dodatkowe życie do środowiska, postaci, broni, pojazdów i wielu innych elementów. Efekty wizualne pomagają zanurzyć gracza w wiarygodnym świecie, począwszy od efektów otoczenia, takich jak owady wokół gracza i deszcz kapiący z budynków, aż po zniszczenia na dużą skalę, takie jak rozbijające się o ziemię drapacze chmur - fragment ogłoszenia o pracę autorstwa Rockstar New England

Warto przy tym przypomnieć, że powyższe rewelacje zbiegają się z wcześniejszym spekulacjami na temat gry, które mówiły o tym, że świat gry w GTA 6 będzie ulegał ciągłym zmianom, a na graczy czekają m.in. kataklizmy pogodowe, jak choćby huragany. Walące się budynki idealnie wpisują się w tę narrację.

Każdy kolejny skrawek informacji na temat GTA 6 zapowiada nam ogromny tytuł, który może przez długie lata uchodzić za wzór w świecie gier. Czy tak rzeczywiście będzie? Na odpowiedź, na to pytanie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 26 - Rockstar z problemami. Pokaz GTA 6 ma "uratować" studio?

Rockstar Games jeszcze do niedawna uchodził za jednego z najlepszych i najbardziej szanowanych deweloperów w branży. Choć na kolejne gry studia zawsze trzeba było długo czekać, to urzekały one poziomem dopracowania, historią i jakością. Niestety, w ostatnich latach Rockstar skupił się na "drenowaniu" GTA 5 i trybu sieciowego GTA Online. Znakomite Red Dead Redemption 2 i malujące się na horyzoncie GTA 6 sprawiało jednak, że gracze nie zwracali na to większej uwagi. Ostatnie miesiące to jednak fala niepowodzeń dewelopera, który "rozmienia się na drobne".

Najpierw otrzymaliśmy pokaz GTA 5 Enhanced Edition, czyli wersji gry dedykowanej PS5 i Xbox Series X/S. Zapowiadana przez twórców "nowa generacja", okazała się być lekkim liftingiem wysłużonego już GTA 5, co oczywiście rozwścieczyło graczy. Premiera gry miała się odbyć 11 listopada 2021 roku jednak Take-Two - wydawca i właściciel Rockstar Games poinformował, że w celu dopracowania "dzieła" jego premiera zostanie przełożona na marzec 2022.

Z kolei w zeszłym tygodniu Rockstar zaprezentował odświeżonej wersje GTA 3, GTA Vice City i GTA San Andreas, które trafią na sklepowe półki w formie zbiorczego wydania GTA The Trilogy Definitive Edition. Nie dość, że głośno zapowiadane przez twórców zmiany okazały się być głównie teksturami w wyższej rozdzielczości, to jeszcze wydawca tytułu zarzyczył sobie za to wydanie pełną cenę, która w polskich sklepach wyniesie 269 złotych. Warto w tym miejscu przypomnieć wypowiedziane kilka miesięcy temu słowa Straussa Zelnicka - szefa Take-Two, która zapewniał, że "Rockstar nie uznaje zwykłych remasterów" i studio, gdy już takowe wyda, to "będą charakteryzować się jakością znaną z innych gier dewelopera". Cóż, jesteśmy niemal pewni, że dzisiaj pan Zelnick chciałby cofnąć się w czasie i nigdy tych słów nie wypowiedzieć.

Remastery Grand Theft Auto miały sparwić, że Rockstar zyska czas na spokojne przygotowanie GTA 6. Tymczasem okazało się, że jest odwrotnie, fatalna prasa i niechęć graczy potęguje się z każdą kolejną zapowiedzią i prezentacją. "Ratunkiem" dla zespołu może być oficjalna zapowiedź GTA 6. Już wcześniej spekulowano, że może dojść do niej już w listopadzie tego roku. Obecnie wydaje się, że zarówno wydawca, jak i deweloper nie mają wyboru. Po ostatnich wpadkach potrzebna jest choć jedna dobra wiadomość, która odwróci uwagę graczy od ostatnich wydarzeń. Oczywiście, jeśli nawet otrzymamy zapowiedź GTA 6 w listopadzie, to nie liczyłbym na obszerny gameplay, a raczej jedynie na krótki teaser i garść oficjalnych informacji o najważniejszychfunkcjach w grze. Niemniej i tak byłaby to pierwsza oficjalna zapowiedź gry.

Aktualizacja 27 - GTA 6 może otrzymać muzykę skomponowaną przez znanego rapera

Okazuje się, że Rockstar chce zadbać o najwyższy poziom GTA 6 na każdym możliwym polu. Wiemy już, że deweloper planuje zastosowanie innowcyjnych rozwiązań jeśli chodzi o tworzenie otwartych, zmieniających się światów. W GTA 6 mapa gry ma się ciągle zmieniać, a na graczy czekać będą huragany i inne naturalne zagrożenia. Teraz dowiedzieliśmy się, że również strona dźwiękowa, a w zasadzie muzyczna, otrzyma ogromne wsparcie. Znany amerykański raper - Snoop Dogg, ujawnił ciekawą informację na temat GTA 6 w wywiadzie dla magazyny Rolling Stone. Jego zdaniem za część muzyki w Grand Theft Auto 6 odpowidać będzie Dr. Dre, czyli jeden z najwybitnejszych producentów muzycznych i raperów w historii. Warto przypomnieć, że to właśnie Dr. Dre pomógł rozwinąć się takim artystom jak: Eminema, 50 Centa czy właśnie Snoop Dogg.

Wiem, że jest w studiu. Wiem, że tworzy świetną, pieprzoną muzykę. A część jego utworów jest związana z grą GTA, która powstaje. Więc sądzę, że to będzie sposób, w jaki jego muzyka zostanie wydana, poprzez grę GTA - Snoop Dogg dla Rolling Stone.

Warto dodać, że nie byłaby to pierwsza przygoda Dr. Dre z serią GTA. Artysta pojawił się osobiście choćby w GTA Online, z kolei jego muzyka została wykorzystana w stacjach radiowych w GTA: San Andreas. Choć Rockstar nie chce komentować tej sprawy, to śmiało możemy założyć, że jest coś na rzeczy.

Aktualizacja 28 - GTA 6 jak James Bond? Prezes Take-Two o premierze Grand Theft Auto 6

Strauss Zelnick - prezes Take-Two (właściciel Rockstar Games), wypowiedział się ostatnio na temat premiery GTA 6. Dla niego marka Grand Theft Auto jest już tak kultowa jak James Bond. Podkreślił on jednocześnie, że jedną z rzezczy, która czyni je wyjątkowym, to czas oczekiwania na kolejną część serii. Według Zelnicka "na dobre warto poczekać" i zarówno gry z cyklu GTA, jak i filmy o Jamesie Bondzie nie prezentowałby tak wysokiej jakości gdyby ich premiery odbywały się częściej. Lider Take-Two zasugerował również, że wydłużający się (zdaniem graczy) czas produkcji GTA 6 wyjdzie grze na dobre.

Poświęcamy czas na zrobienie czegoś, co uważamy za niesamowicie fenomenalne, a także celowo odkładamy tytuły na później, aby był na nie popyt, więc jest to (ich premiera - przyp. red.) specjalne wydarzenie. Idę na film o Bondzie, bo w ciągu dwóch miesięcy nie ma kolejnego. Pójdę na każdy film o Bondzie, a jeśli będzie zły, będę naprawdę zdenerwowany - to będzie jak osobisty afront, bo wierzę, że IP jest wspaniałe. I to jest właśnie związek, jaki Rockstar ma z konsumentami - Strauss Zelnick - prezes Take-Two.

Niestety, ale wydaje się, że ostatnie wypowiedzi decydentów Take-Two i Rockstar Games mają nieco ostudzić emocje wśród graczy i przygotować nas na jeszcze wiele miesięcy oczekiwania na zapowiedź GTA 6.

Aktualizacja 29 - GTA 6 może nie być tak odważne, jak poprzednie odsłony serii

Jamie King - współzałożyciel Rockstar Games (puścił on jednak szeregi studia już w 2006 roku), w jednym z ostatnich wywiadów, zdradził nam nieco informacji i spostrzeżeń na temat przyszłości serii Grand Theft Auto. W rozmowie z YouTuberem - Killaz'em, deweloper zdradził, że, jego zdaniem, nie powinniśmy się spodziewać po GTA 6 rewolucji w samej rozgrywce. Zupełnie inaczej wygląda już sprawa samego "klimatu" czy "tonu" produkcji. King uważa, że kolejna część GTA straci nieco swojego specyficznego humoru i stylu. Zdaniem dewelopera, GTA 6 nie będzie już tak odważne, jak poprzednie odsłony cyklu. Skąd takie wnioski byłego pracownika Rockstar Games? Otóż uważa on, że odejście wielu istotnych deweloperów (jak choćby Dan Houser) spowoduje, że nowy zespół pozwoli sobie na poważniejsze zmiany w "DNA" Grand Theft Auto. King podkreśla jednak, że Rockstar Games to wciąż "dobrze działającą maszyna" i w przypadku GTA 6 naprawdę ciężko będzie coś zepsuć.

Cóż, miejmy nadzieję, że słowa współzałożyciela Rockstar Games się potwierdzą i "nowy" Rockstar Games nie zepsuje GTA 6.

Aktualizacja 30 - Źle się dzieje w Rockstar Games - GTA 6 to "deweloperskie piełko", gra może rozczarować wielu fanów serii

Niestety, nie mamy najlepszych wieści dla sympatyków serii Grand Theft Auto. Przyszłość cyklu, w postaci GTA 6, wygląda coraz gorzej. Od kilku miesięcy liczne źródła podają, że prace nad najnowszą odsłoną cyklu nie przebiegają zbyt dobrze. Ponoć deweloperzy nie do końca radzą sobie z presją, jak na nich ciąży. Co więcej, odmienne spojrzenie na wizję gry mają ponoć decydenci Take-Two - wydawcy tytułu. Swoje przysłowiowe "pięć groszy" w tej sprawie postanowił dodać AccNGT - leakster i insider, który ostatnio zasłynął tym, że przewidział dokładnie pokaz Star Wars Eclipse od Quantic Dream. Jego zdaniem rozwój GTA 6 jest niezwykle chaotyczny, natomiast wprowadzone zmiany i nowości mogą solidnie rozczarować graczy. Co więcej, produkcja jest ponoć na tak wczesnym etapie, że jej zapowiedź w tym roku bądź na początku 2022 oznacza, że deweloper został zmuszony do pewnych cięć, aby wyrobić się z terminami.

O GTA 6. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, jak chaotyczny jest rozwój produkcji. Naprawdę myślę, że wiele osób będzie rozczarowanych niektórymi aspektami, oczywiście poza grafiką. Jeśli gra zostanie ogłoszona w tym roku/na początku 2022 roku, możemy się naprawdę martwić - AccNGT.

Coż, coraz więcej wskazuje na to, że Rockstar ma podobne problemy z GTA VI, jak CD Projekt RED miało z Cyberpunk 2077. Oby tylko ta historia nie zakończyła się podobnie.

Aktualizacja 31 - GTA 6 będzie jedyną grą Rockstar Games na konsolach dziewiątej generacji. Na ratunek remake'i i remastery

Mało jest obecnie na rynku zespołów z takim doświadczeniem i sukcesami jak Rockstar Games. Przyzwyczailiśmy się już, że legendarne studio wydaje swoje nowe gry bardzo rzadko, ale zawsze są to niezwykle dopracowane produkcje. Dla przykładu na minionej już generacji konsol (PS4 / Xbox One) Rockstar wydał zaledwie jeden nowy tytuł - Red Dead Redemption 2. Jak donosi sprawdzony leakster i insider - AccountNGT (m.in. jako pierwszy pisał o Star Wars Eclipse), nie zmieni się to na dziewiątej generacji i możemy spodziewać się, że GTA 6 będzie jedyną grą Rockstar na konsolach PS5 i Xbox Series X.

Jeśli mówimy o nowych grach, to sądzę, że zostanie wydane tylko GTA 6 - AccountNGT

Co ciekawe, nie zawsze tak było. Jeszcze dekadę temu Rockstar potrafił wydawać jeden wielki tytuł rocznie. Tak było choćby w latach 2010 - 2013, wówczas Rockstar wydał: Red Dead Redempiton (2010), L.A. Noire (2011), Max Payne 3 (2012) i GTA 5 (2013). Szanse na powrót do tamtych wspaniachłych czasów są jednak bliskie zera. Według AccountNGT, Rockstar będzie chciał się ratować licznymi remasterami i remake'ami. Najbardziej prawdopodobni kandydaci to Red Dead Redemption Remake oraz odświeżone Red Dead Redemption 2 na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Znając politykę Take-Two i Rockstar za odświeżone przygody na "Dzikim Zachodzie" przyjdzie nam jendak "słono" zapłacić.

Aktualizacja 32 - GTA 6 z odległą datą premiery? Tak mogą sugerować prognozy finansowe Take-Two

Wydawca gier Rockstar Games - firma Take-Two, został ostatnio bohaterem jednej z największych inwestycji w historii branży gier. Włodarze firmy poinformowali bowiem o przejęciu producenta gier mobilnych - Zynga, za kwotę 12,7 miliardów dolarów. Tak duży wydatek zaniepokoił licznych inwestorów jednak decydenci Tak-Two uspokili ich obiecującymi prognozami na najbliższe lata.

Według opublikowanych przez Take-Two informacji, korporacja prognozuje, że jej roczna stopa wzrostu do końca roku finansowego 2024 roku wyniesie 14%. Doug Creutz - analityk z firmy Cowen, przewiduje, że aby plan Tak-Two się powiódł, firma musi w przedstawionym okresie zarobić około w 9 miliardów dolarów. Nie trudno się domyślić, że na rynku jest niewiele gier, które mogą zapewnić tak duży zastrzyk gotówki, a takową napewno jest GTA 6. Potwierdzają to zresztą analitycy Jefferies:

Jest tylko kilka tytułów, które mogą dać zarządowi pewność, że jest w stanie przedstawić tak mocne prognozy; wierzymy, że przynajmniej jedno IP Rockstara zostanie wydane do końca roku finansowego roku 2024.

Coraz więcej zatem wskazuje na to, że na debiut GTA 6 będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

Aktualizacja 33 - Rockstar potwierdza prace nad GTA VI i ujawnia pierwsze nowe informacje na temat gry!

Długo nam przyszło na to czekać, ale oto jest - pierwsza oficjalna zapowiedź nowej części serii Grand Theft Auto. Studio Rockstar Games, przy okazji ogłoszenia daty premiery ulepszeonej wersji GTA V na konsole PS5 i Xbox Series X/S, oficjalnie potwierdziło prace nad GTA 6!

To jednak nie wszystko, Rockstar nie tylko po raz pierwszy oficjalnie potwierdził istnienie GTA VI, ale ujawnił również, że prace nad grą są w zaawansowanym stadium. Nowa część kultowej serii ma nas solidnie zaskoczyć i zaoferować zupełnie nowe doświadczenia.

Wiemy, że dzięki niespotykanej długowieczności GTA V wielu z was pytało nas o nową grę z serii Grand Theft Auto. Z każdym nowym projektem naszym celem jest zawsze znacznie wykraczać poza to, co wcześniej dostarczyliśmy - i z przyjemnością potwierdzamy, że aktywne prace nad kolejną odsłoną serii Grand Theft Auto są już w toku. Nie możemy się doczekać udostępnienia większej ilości informacji, gdy tylko będziemy gotowi - Rockstar.

Jim Jagger, który w Rockstar Games jest wiceprezesem ds. animacji stwierdził, że GTA 6 to będzie coś "naprawdę wyjątkowego".

Kiedy zatem możemy spodziewać się premiery GTA 6? Według Jasona Schreiera najbardziej prawdopodobny pozostaje rok 2024, choć podkreśla, że Rockstar może pierwotnie celować w końcówkę 2023 roku.

Aktualizacja 34 - GTA 6 zapewni nam niezrównaną jakość i doświadczenia

Ostatnie miesiące nie były najlepsze w wykonaniu Rockstar Games. Fatalna premiera niedopracowanego GTA The Trilogy The Definitive Edition, następnie problemy z ulepszonym GTA 5 na PS5 i Xbox Series X/S, aż wreszcie niezadowoleni gracze Red Dead Online, którzy zgodnie twierdzą, że Rockstar zaniedbuje sieciowy tryb Red Dead Redemption 2. To wszsytko sprawiło, że do twórczości studia zaczęto podchodzić z większą rezerwą. Co gorsza, rozczarowani są nie tylko gracze, ale również inwestorzy Take-Two (wydawcy gier Rockstar).

Podczas ostatniego sprawozdania finansowego firmy, Strauss Zelinck - CEO Take-Two, musiał tłumaczyć się przed inwestorami, którzy chcieli się dowiedzieć czy GTA 6 nie powtórzy błędów ostatnich produkcji Rockstara. Lider Take-Two zapewnił jednak, że GTA Trilogy to jednorazowy "wypadek" i wnioski z tego niepowodzenia już zostały wyciągnięte.

Mieliśmy w tej firmie bardzo niewiele wpadek jakościowych, więc każdy przypadek, w którym zawiedliśmy z punktu widzenia jakości, był odosobniony i dążymy do tego, aby tak pozostało - Strauss Zelinck

Zelnick dodał, że w przypadku GTA 6 nie ma mowy o pomyłkach i zespół deweloperski jest skupiony na dostarczeniu najlepszych możliwych doświadczeń.

Tak, jesteśmy tutaj całkowicie skupieni na jakości i zawsze chcemy dostarczać najlepsze możliwe doświadczenia - Strauss Zelnick

Aktulizacja 44 - Pierwsza prezentacja GTA VI coraz bliżej? Aktor głosowy zdradza szczegóły

Po oficjalnym ogłoszeniu prac nad GTA 6 przez Take-Two i Rockstar Games ruszyła prawdziwa lawina plotek i spekulacji odnośnie gry. W ostatnich dniach głośno zrobiło się o nadchodzącej prezentacji tytułu. Guy A. Fortt - aktor głosowy, opublikował na Twiterze wiadomość o następującej treści:

Bądźcie gotowi na coś naprawdę wyjątkowego!... Bądźcie gotowi na nową grę GTA - Guy A. Fortt, Twitter

Fani serii bardzo szybko wyciągneli wnioski z owej wiadomości i zaczęli snuć teorie o zbliżającej się prezentacji gry. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że tuż po wzroście zainteresowania tweetem, ten został przez aktora usunięty. Warto przypomnieć, że wydawca gry - Take-Two, podczas ogłoszenia prac nad GTA 6, ujawnił, że produkcja gry jest już w "zaawansowanej fazie". Nagrywanie głosów postaci i dialogów, to z reguły jeden z ostatnich etapów podczas produkcji gry. Oczywiście nie oznacza to, że możemy liczyć na rychłą premierę GTA 6. Biorąc pod uwagę obecną globalną sytuację, to nawet niemal w pełni gotowy produkt może potrzebować jeszcze wiele czasu na usuwaniu błędów i wprowadzeniu poprawek. Wydaje się jednak, że jeszcze w tym roku zobaczymy pierwszy, oficjalny zwiastun GTA VI.

Aktualizacja 35 - Nowe szczegóły na temat zapowiedzi GTA VI

W serwise Reddit mocy zaczął nabierać post jednego z leaksterów, który do tej pory nie wzbudzał większych emocji. Co się zatem zmieniło? Otóż okazało się, że coraz więcej informacji z materiału zaczyna się potwierdzać. Według autora "przecieku" Rockstar miał oficjalnie zapowiedzieć GTA 6 na początku 2022 roku. Jak już dobrze wiemy, tak się właśnie stało. Co więcej, leakster informował również o tym, że w grze ma pojawić się zaawansowany system pogody, która będzie odgrywać istotną rolę podczas rozgrywki (np. huragany). Kilka tygodni później okazało się, że Rockstar poszukuje deweloperów, którzy mieliby tworzyć takie efekty jak "realistyczny deszcz kapiący z budynków" i "system zniszczeń na dużą skalę".

Biorąc pod uwagę jego dotychczasową skuteczność można śmiało założyć, że i posotałe informacje zawarte w "przecieku" są dość wiarygodne. O czym mowa konkretnie? Przede wszystkim o znacznie bogatszym środowisku gry. Ponoć GTA 6 pozwoli nam fizycznie wejść do znacznie większej ilości budynków. Ma być to ilość wyraźnie większa od tego, czego doświadczyliśmy w Red Dead Redemption 2. Oczywiście nadal będą pojawiać się zamknięte lokale, ale jak twierdzi "przeciek" jest to spowodowane ogromem produkcji. Z opublikowanych informacji dowiadujemy się również, że GTA 6 powróci do dobrze znanego fanom serii Vice City, a jedynie kilka zadań z głównej historii zaprowadziłoby graczy w innej miejsca, jak choćby do Liberty City.

Aktualizacja 36 - Nowe patenty Take-Two sugerują, że GTA 6 otrzyma ogromną mapę i połączenie z GTA Online

Jeszcze w tym roku powinnismy otrzymac pierwszy pokaz GTA 6. Zanim to jednak nastapi musimy posiłkować się nieco mniej oficjalnymi informacjami. Take-Two - "spółka matka" Rocstar Games, zarejestrowała, a właściwe "odświeżyła" dwa ciekawe patenty. Pierwszy z nich ma na celu rozwój rozgrywki sieciowej za sprawą "nowych metod zarządzania sesjami". Jak możemy przeczytać w dokumencie - nowy system opracowany przez Take-Two "pozwala na bezproblemowe łączenie i rozdzielanie sesji sieciowych w środowisku gier wieloosobowych". Choć brzmi to dość skomplikowanie, to w dużym uproszczeniu nowe rozwiązanie powinno pozwolić na bardziej płynną rozgrywkę bez niepotrzebnych "ekranów ładowania". Łatwo sobie wyobrazić jak takie rozwiązanie mogłoby pozytywnie wpłynąć na rozgrywkę w GTA Online czy Red Dead Online.

Drugi z patntów dotyczy technologii, ktora sprawi, że świat przedstawiony w grze będzie wydawał się być bardziej zaludniony i żywy, niż niż jest to możliwe w sesji wieloosobowej. Może to oznaczać, że mapa GTA 6 jest na tyle duża, iż zespół deweloperski musiał opracować własną technologię, która pozwoli szybiej i bardziej realistycznie wypełnić świat produkcji.

Choć powyższy patenty należą bezpośrednio do Take-Two i mogą być wykorzystane w każdej grze producenta, to nie da się ukryć, że idealnie pasują one do GTA 6. Co więcej, wskazują również na to, że popularne GTA Online nigdzie się nie wybiera i sieciowa produkcja będzie dalej rozwijana, nawet po premierze GTA 6.

Aktualizacja 37 - GTA 6 z rozbudowaną kampanią dla jednego gracza

GTA 6 jawi nam się jako produkcja rewolucyjna. Do tej pory najcześciej spekulowano, że gra otrzyma "szczątkową" kampanię fabularną w dniu premiery, a jej kolejne wątki będą rozwijane w formie aktualizacji. Okazuje się jednak, że dotyczyć to mogło wcześniejszych wersji gry. Obecnie bowiem Grand Theft Auto 6 ma otrzymać pełnoprawną, rozbudowaną kampanię dla jednego gracza, z których znana jest seria. Przemawia za tym kilka faktów.

Przede wszystkim, Rockstar coraz chętniej rozbudowuje GTA Online o duże, fabularne dodatki. W zeszłym roku otrzymaliśmy m.in. The Cayo Perico Heist, a niedawno do gry trafił dodatek The Contract, który skupia się na nowej historii, w którą zamieszny jest dobrze znany fanom GTA 5 - Franklin Clinton oraz Dr. Dre. Co więcej, Rockstar potwierdził, że The Contract to dopiero pierwszy rozdział wspólnych przygód graczy i Franklina w świecie GTA Online. Widać zatem wyraźnie, że studio zdecydowało się na poważny skręt w rozwoju swojej najpopularniejsze obecnie produkcji. Jeśli zatem do wysłużonego już GTA Online trafia zawartość dla jednego gracza, to trudno oczekiwać, że ten aspekt zostanie zaniedbany w GTA 6.

To jednak nie wszystko co przemawia za rozbudowaną historią w GTA 6. Strauss Zelnick - CEO Take-Two Interactive, w jednym ze swoich ostatnich wystąpień ujawnił, że gry single player wciąż odgrywają kluczową rolę dla jego firmy.

W pewnym momencie kilku naszych konkurentów zaczęło twierdzić, że gry dla jednego gracza są martwe. My nigdy nie przyjęliśmy takiego stanowiska. Wiemy, że gry dla jednego gracza mają swoją rolę. Wierzę, że będzie ona istotna również w przyszłości - Strauss Zelnick.

Zelnick w swojej wypowiedzi odniósł się również bezpośrednio do twórczości Rockstar Games i serii GTA. Twierdząc, że studio jak mało kto w branży potrafi opowiadać dobre historie i będzie to robić w dalszym ciągu.

Rockstar jest znany z opowiadania historii. I tak, Rockstar jest również znany z fantastycznych gier z otwartym światem. Widać, że obie te rzeczy robią naprawdę dobrze. The Contract w GTA Online pokazuje, że konsumenci są naprawdę podekscytowani umiejętnością opowiadania historii przez Rockstar - Strauss Zelnick.

Aktualizacja 38 - GTA 6 otrzyma kilka miast i zawartość na ponad 500 godzin zabawy

Zdaniem znanego i doświadczonego branżowego analityka - Michaela Pachtera, GTA 6 będzie zdecydowanie największą grą w historii Rockstar Games. Najnowsza produkcja studia ma nam zapewnić rozrywkę przez nawet 500 godzin, a to wszystko dzięki ogromnej zawartości. Analityk powołuje się na swoje zaufane źródła, według których w Grand Theft Auto 6 gracze będą mogli zwiedzić kilka miast, w tym kultowe Vice City, San Andreas, Liberty City czy nawet Londyn. Świat gry ma być ogromny i wypełnipon aktywnościami. Niektóre z zadań w grze będą wygamały wręcz od graczy przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miastami.

Michael Pachter podkreśla, że prace nad grą trwają już kilku lat, mniej więcej od 2014 - 2015 roku. Jednak nie przewiduje on rychłej premiery GTA 6, z informacji podanych przez analityka możemy wywnioskować, że gra zadebiutuje najwczęśniej w 2024 roku.

Prace nad GTA VI trwają od 2014 roku. Być może wtedy nie pisali kodu, ponieważ opracowywali fabułę, ale w 2015 roku już pisali. Każdy, kto jest tak naiwny, by sądzić, że Rockstar, zatrudniający 2000 pracowników, siedzi na tyłku i kręci nosem... Nie, nie siedzą, ci ludzie pracują jak woły, aby stworzyć niesamowitą zawartość, ale stworzenie GTA VI zajmie 10 lat lub więcej. Powodem jest to, że jest to mieszanka Vice City, San Andreas, Liberty City (czyli GTA III) i Europy, na pewno Londynu. Będziesz mógł udać się w dowolne miejsce na tych kontynentach i będziesz miał misje, które zabiorą Cię w te wszystkie miejsca

Rockstar już w przypadku Red Dead Redemption 2 pokazał, że potrafi tworzyć wielkie, ale przy tym ciekawe i wiarygodne otwarte światy. GTA 6 z całą pewnością będzie czerpać z doświadczeń studia i wykorzysta najlepsze elementy z dotychczasowych dzieł Rockstar Games.

Aktualizacja 39 - Nie tylko GTA 6, Rockstar ma pełne ręce roboty. W planach 5 gier

Rockstar Games słynie już z tego, że wydaje swoje gry niezwykle rzadko, ale zawsze są to produkcje niemal wybitne. Właścicel i wydawca "Gwiazd Rocka" - Take-Two, chce jednak, aby deweloper nieco częściej wydawał nowe produkcje. Ostatnim dziełem studia jest Red Dead Redemption 2 z 2018 roku. Oprócz tego zespół cały czas czuwa na rozwojem GTA Online i RDR Online. Niedawno otrzymaliśmy także Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, czyli zbiorcze wydanie trzech kultowych odsłon serii: Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City oraz Grand Theft Auto: San Andreas. Niestety jakość remaster rozczarowała, za co studio zebrało zasłużoną krytykę. Ostatecznie okazało się jednak, że sprzedaż wydania okazała się zaskakująco dobra i wydawca chce kontynuować ten trend.

Michael Pachter - analityk branżowy z firmy Wedbush Securities, ujawnił, że według jego informacji Rockstar Games pracuje obecnie nie tylko nad GTA 6, ale również na 5 innymi projektami. Pachter przyznaje jednak, że część z nich może nigdy nie ujrzeć "śwatła dziennego".

Rockstar ma pięć gier w przygotowaniu. Naprawdę. Może nigdy się nie ukażą, ale mają je - Michael Pachter.

Cot to może oznaczać? Tak duży deweloper jak Rockstar jest podzielony na wiele mniejszych zespołów. Choć główny trzon firmy skupiony jest obecnie na GTA 6, to śmiało możemy założyć, że równolegle trawają również prace koncepcyjne nad innymi grami. W portfolio Rockstar znajdziemy mnóstwo marek, które zasługują na powrót. Nad czym może zatem pracować obecnie studio? Po wydaniu GTA 5 na PS5 i Xbox Series X/S, wielce prawdopdobne, że podobnego potraktowania doczeka się Red Dead Redemption 2, które choć prezentuje się bardzo dobrze na konsolach PS4 i Xbox One, to w nowej generacji mogłoby zyskać "nowe życie", szczególnie w trybie Online. Od lat spekuluje się również nad Bully 2 i remake'u Red Dead Redemption. Zbiorcze wydanie ulepszonych RDR 1 i 2 w wersji na konsole nowej generacji z pewnością ucieszyłoby wielu graczy. Nie można też zapominać o ewentualnej kontynuacji znakomitego L.A. Noire czy wielkiego powrotu serii Max Payne, za której ostatnią odsłonę odpowiadało właśnie Rockstar Games.

Aktualizacja 40 - GTA 6 z pokazem jeszcze w tym roku. Rockstar zakończył kolejny, ważny etap produkcji

gta 6 premiera

Chris Klippel - dziennikarz serwisu Rockstar Mag i jednocześnie leakster, który skutecznie przewidział nadziejście i datę premiery GTA The Trilogy The Definitive Edition, podzielił się z nami kilkoma nowymi informacjiami na temat GTA 6. Według informacji, od których dotarł Chris, Rockstar właśnie zamknął kolejny ważny etap produkcji gry i jej rozwój powinien nabrać teraz tempa. Oznacza to, że studio będzie niebawem gotowe do pierwszej prezentacji swojego nowego dzieła. Kiedy to nastąpi? Klippel przewiduje, że oficjalny pokaz GTA 6 odbędzie się już pod koniec 2022 roku. Zdaniem dziennikarza nie możemy jednak liczyć na premierę gry w 2023 rok. GTA 6 najprawdopdoniej trafi do nas dopiero w 2024, co pokrywa się z wieloma wcześniejszymi plotkami i informacjami na temat produkcji.

Osiągnięty został ważny kamień milowy w rozwoju GTA6. Wszystko powinno przyspieszyć (wewnętrznie w Rockstar). Myślę, że ogłoszenie pod koniec roku jest możliwe. W każdym razie nie widzę możliwości, by gra pojawiła się przed końcem 2024 roku - Chris Klippel.

Aktualizacja 41 - GTA 6 z premierą w 2024 roku. Analitycy potwierdzają debiut gry

Coraz więcej wskazuje na to, że od premiery wyczekiwanego GTA 6 dojdzie w pierwszych mesiącach 2024. Podobną datą debiutu wskazywali już wcześniej liczny leaksterzy i dziennikarze. Tym razem do tego grona dołączyli doświadczeni analitycy branżowi - Andrew Uerkwitz z firmy Jefferies oraz Doug Creutz z Cowen. Obaj panowie są przekonani, że Grand Theft Auto 6 zadebiutuje na rynku najpóźniej do końca marca 2024 roku. Skąd te przewidywania?

Otóż z najnowszych prognoz finansowych Take-Two (wydawcy GTA 6) wynika, że firma szykuje się na znaczący wzrost przychodów w roku fiskalnym 2024 (kończy się w marcu 2024 roku) i 2025. Według opublikowanych przez Take-Two informacji, przychody w latach fiskalnych 2014 - 2015 mają wzrosną do kolejno - 5,2 ora 5,5 miliarda dolarów. Zdaniem analityków, tak znaczący wzrost jest możliwy tylko przy premierze dużego, długo wyczekiwanego tytułu, jakim bezwątpienia jest GTA 6.

Coraz więcej zatem wskazuje na to, że w kolejną odsłonę Grand Theft Auto będzie nam dane zagrać już za około dwa lata. Biorąc pod uwagę, że na kontynację GTA 5 czekamy już niemal dekadę, to śmiało możemy stwierdzić, że obecnie jesteśmy "bliżej niż dalej" premiery gry.

Aktualizacja 42 - GTA 6 z trzema bohaterami. Gra zostanie umiejscowiona w dwóch liniach czasowych. Pierwszy pokaz już jesienią 2022

Nie ma w zasadzie tygodnia, abyśmy nie usłyszeli nowych informacji na temat GTA 6. Autorem najnowszych wieści jest "Onion" z kanału Gaming Updates and Countdowns I. Ponoć dotarł on do informacji, według których w GTA 6 pokierujemy lostami aż 3 bohaterów. Co więcej, produkcja zostanie wyraźnie podzielona na dwa okresy. Akcja pierwszych rozdziałów gry będzie miała miejsce w roku 1985. Następnie gracze przeniosą się do czasów współczesnych. Podczas kampanii fabularnej odwiedzimy takie miasta jak: Vice City, Liberty City (prolog i epilog), ale także lokacje wzorowane na Rio de Janeiro i Hawanie.

Zdaniem "Oniona" GTA 6 jest rozwijane już od 2012 roku, choć pełna produkcja tytułu rozpoczęła się w 2014 roku. Pierwszy pokaz Grand Theft Auto 6 planowano na 2021 rok, ale ze względu na pandemię COVID-19 i liczne problemy wewnętrzne, twórcy byli zmuszeni to zmiany swoich planów. Autor "przecieku" twierdzi również, że już jesienią 2022 otrzymamy pierwszy oficjalny zwiastun produkcji, choć nie powinniśmy się spodziewać pokazu rozgrywki, a jedynie krótkiego teasera.

Choć wszystkie infromacje na temat GTA 6 trzeba brać z "przymrużeniem oka", to trzeba podkreślić, że te ujawnione przez "Oniona" wydają się być wyjątkowo wiarygodne. Po pierwsze temat kilku bohaterów przewija się w kontekście GTA 6 już od wielu miesięcy. Co więcej, nie byłoby to specjalnym zaskoczeniem, wszak już w GTA 5 otrzymaliśmy trzech protagonistów. Liczne, zróżnicowane miasta, w tym kultowe Vice City i Liberty City również bardzo często pojawiały się w kontekście najnowszej odsłony serii. Podobnie sytuacja wygląda z dwoma liniami czasowym. Lata 80-te i współczesne byłby spełnieniem marzeń wielu graczy.

Aktualizacja 43 - GTA 6 z wyraźnym podziałem na "rozdziały" i licznymi DLC. Rockstar ma w planach GTA Online 2

Tez2 to jeden z najskutczeniejszych leaksterów związanych grami Rockstara. Od lata dostarcza on nam (jak się później okazuje) wyjątkowo trafne infromacje na temat takich gier, jak: GTA 5, GTA Online czy Red Dead Redemption 2. W swoim najnowszym wpisie ujawnia on, że jego zdaniem GTA 6 przyjmie system rozdziałów podobny do tego, który zaprezentowano w Red Dead Redemption 2. Pozwoli to na przeskoki w czasie i znaczne zmiany na mapie i w otoczeniu w miarę postępów w fabule. Rockstar ponoć zamierza również intensywniej zadbać o popremierowe wsparcie trybu fabularnego w postaci rozbudowanych DLC.

To jednak nie koniec ciekawych informacji od leakstera. Ponoć Rockstar pracuje już nad GTA Online 2, do którego premiery może dojść już po debiucie GTA 6 (podobną sytuację mogliśmy obserwować w przypadku RDR2 i RDR Online). Co ciekawe, producent nie chce, aby nowy tryb sieciowy konkurował z obecnym GTA Online. Ten będzie "wygaszany", a wszyscy chętni będą mogli przenieść swoje postępu (i postacie) z GTA Online do jego następcy.

Trzeba przyznać, że powyższe informacje niezbyt nas zaskakują. Rockstar swoimi ostatnimi pomysłami i decyzjami ("GTA Trilogy", GTA+, GTA 5 na PS5 i Xbox Series X/S) pokazał, że chce maksymalnie monetyzować swoje marki, bez względu na opinie graczy. GTA Online 2 i DLC do trybu fabularnego pozwoliłoby deweloperowi maksymalnie wykorzystać potencjał finansowy GTA 6.

Aktualizacja 44 - GTA 6 z rozbudowanym systemem zniszczeń, zmieniającą się mapą i dwoma bohaterami? Kolejne informacje na temat gry

GTA 6 z parą głównych bohaterów i ciągle zmieniającą się mapą?

GTA 6 z parą głównych bohaterów i ciągle zmieniającą się mapą?

Pora na kolejne ploteczki dotycząca GTA 6. Matheusvictorbr to informator, który słynie z publikowania ciekawych (i często prawdziwych) informacji na temat gier z serii Grand Theft Auto. Tym razem, odniósł się on do najnowszej części cyklu, nad którą obecnie pracuje Rockstar Games. Matheusvictorbr twierdzi, że GTA 6 odda do naszej dyspozycji dwóch bohaterów, a nie, jak wcześniej przewidywano - trzech. Główna historia opowie nam losy rodzeństwa, które zostało rozdzielone po śmierci ich rodziców. Fabuła ma być osadzona w różnych liniach czasowych, jednak "większa część" akcji gry rozgrywać się będzie w 2003 roku.

GTA 6 ma nam zaoferować również stale zmieniającą się mapę świata, nie tylko w zależności od naszych poczynań, ale również innych losowych wydarzeń. Na przykład, zniszczone budynki będą z czasem odbudowywane. Jednym z kluczowych elementów produkcji ma być rozbudowany system zniszczeń, który, jak sugeruje Matheusvictorbr, wywoła u graczy niemałe wrażenie. Według informatora premiera GTA 6 odbędzie się w 2024 roku, a już w najbliższych miesiącach otrzymamy pierwszy trailer produkcji.

Na ile wiarygonde są powyższe informacje? Choć oczywiście trzeba do wszystkich nieoficjalnych wieści odnośnie nowego GTA podchodzić z rezerwą, to rewelacje ujawnione przez Matheusvictorbra są zbieżne z informacjami przekazywanymi przez innych dziennikarzy i leaksterów. Dzięki temu maluje nam się już coraz bardziej konkretny obraz GTA 6.

Przedew szystkim gra otrzyma ogromną, regularnie zmieniającą się mapę. Rockstar zainwestował sporo w nowe technologie, które pozwolą mu rozwijać tryb fabularny GTA 6 znacznie dłużej i łatwiej niż miało to miejsce w przypadku poprzednich gier studia. Wielce prawdopodobne jest również, że GTA 6 zaoferuje nam więcej niż jednego protagonistę, choć wciąż nie wiadomo czy będzie to 2, czy 3 bohaterów. Niemal pewne jest, że pierwszy trailer gry zobaczymy jeszcze w 2022 roku, a po intensywnej kampanii reklamowej gra trafi do nas w pierwszym kwartale 2024 roku. Rockstar pracuje również na GTA Online 2, ale mało prawdopodobne jest, aby nowa sieciowa odsłona serii zadebiutowała wraz z GTA 6.

Aktualizacja 45 - pierwszy teaser nowego GTA już jest... tak jakby

Gracze na całym świecie wciąż czekają na pierwszy teaser bądź trailer GTA 6. Okazuje się jednak, że studio Rockstar Games poniekąd pokazało nam już pierwsze materiały z gry. Jak donosi dobrze nam znany informator - Matheusvictorbr, Rockstar postanowił "zabawić się" z graczami i umieścił "zajawkę" nowego Grand Theft Auto w wydanej w zeszłym roku odświeżonej wersji GTA San Andreas. Mowa tu kokretnie o nowych zdjęciach, które pojawiły się w remasterze, a nie było ich w oryginale.

Teaser GTA 6 w GTA San Andreas?

Teaser GTA 6 w GTA San Andreas?

Choć gracze spekulowali o tym już od miesięcy, to dopiero teraz Matheusvictorbr potwierdził, że faktycznie poszczególnie fotki pochodzą z nowego GTA.

Po kilku miesiącach potwierdziłem, że to zdjęcie pochodzi z kolejnego tytułu z serii Grand Theft Auto. Lokalizacja w grze jest prawdopodobnie inspirowana amerykańskim przedmieściem, w okolicach Hollywood na Florydzie - Matheusvictorbr.

Według najnowszych informacji, pierwszy oficjalny teaser-trailer GTA 6 powinniśmy zobaczyć już w tym roku. Wówczas poznamy najprawdopdobniej miejsce akcji i prawdziwy tytuł produkcji.

Aktualizacja 46 - trailer GTA 6 i pierwsza prezentacja gry już w maju bądź... październiku

Niezawodny leakster - Tez2, dostarzył nam kolejne informacje na temat Grand Theft Auto 6. Już wcześniej komunikował on, że jest pewnien, iż w 2022 roku otrzymamy pierwszy zwiastun gry. Teraz jednak informator jest znacznie bardziej precyzyjny i wskazuje dwie najbardziej prawdopodobne daty do ogłoszenia GTA 6, będzie to maj bądź październik tego roku. Dlaczego akurat te miesiące? W maju odbędzie się kwartalne spotkanie członków zarządu Take-Two (wydawcy tytułu) z inwestorami. Będzie to idealna okazja to pierwszej oficjalnej prezentacji GTA 6 i wyznaczenia choćby przybliżonej daty premiery. Październik to z kolei typowy miesiąc dla prezentacji gier od Rockstar Games, w tym miesiący swój pierwszy trailer otrzymało choćby Red Dead Redemption 2.

Tez2 dodał również, że prace na grą idą nad wyraz dobrze i do premiery GTA 6 dojdzie pod koniec 2023 bądź na początku 2024 roku.

Aktualizacja 47 - Aktor wcielający się w postać z GTA 6 zdradził datę premiery gry

Alex Gonzalez, lepiej znany jako El Nitro 56, to aktor, artysta i Youtuber, który pochwalił się ostatnio tym, że pracuje obecnie przy najnowszej grze z serii Gran Theft Auto. Co nie jest wielkim zaskoczeniem, gracze zaczęli zalewać aktora pytaniami o GTA 6 i datę premiery gry. Po dłuższej przerwie, Alex Gonzalez odpowiedział na jedno z pytań od fanów, twierdząc, że GTA 6 ukaże się już w 2023 roku. Na ile wiarygodne są te informacje? Cóż, choć aktor z pewnością nie ma dostępu do szczegółowych planów wydaniczych Rockstar, to po rozmowach z pracownikami studia mógł wywnioskować poziom postępów w produkcji GTA 6.

Warto dodać, że jest to kolejne źródło, któe sugeruje, że GTA 6 może zadebiutować w ostatnim kwartale 2023 roku. Coraz więcej zatem wskazuje na to, że prace nad grą idą nadspodziewanie dobrze i Rockstar jest coraz bliżej ich finalizacji. Najbliższe miesiące zapowiadają się zatem wyjątkowo interesująco. Take-Two z całą pewnością będzie chciało odpowiednio wcześniej rozpocząć kampanię promocyjną tytułu, a czasu coraz mniej. Pierwsza prezentacja GTA 6 jest zatem coraz bliżej.

Aktualizacja 48 - Grafika GTA 6 "wgniecie nas w fotel". Rockstar wykorzystuje najnowszą wersję autorskiego silnika RAGE

Pora na kolejne ploteczki związane z GTA 6. Tym razem na temat gry wypowiedział się doświadczony branżowy leakster i insider - Chris Klippel. Według informatora, Rockstar postanowił, że nadal będzie rozwijał swój autorski silnik - RAGE, i to właśnie na jego najnowszej wersji powstaje Grand Theft Auto 6. Klippel dodaje, że udało mu się uzyskać trochę informacji na temat możliwości RAGE9 i wszystko wskazuje na to, że GTA 6 pod względem graficznym "wyprzedzi swoje czasy".

Oczywiście nowa wersja graficznego silnika od Rockstar Games (RAGE9), która będzie użyta w GTA6 będzie pewnie wprost niesamowita. Byłem w stanie uzyskać trochę pozytywnych informacji i naprawdę nie powinniśmy być nim zawiedzeni. Mowa tu o silniku, który wyprzedzi swoje czasy - Chris Klippel.

Warto przy tym dodać, że silnik RAGE (Rockstar Advanced Game Engine) już wielokrotnie udowadniał, iż stać go na wiele. To właśnie na nim powstały największe hity Rockstar Games w ostatnich latach, jak choćby:

 • Grand Theft Auto IV
 • Red Dead Redemption
 • Max Payne 3
 • Grand Theft Auto V
 • Red Dead Redemption 2

Aktualizacja 49 - GTA 6 z pierwszy rekordem... a gra jeszcze nawet nie zadebiutowała

Niewiele jest gier na rynku, które wzbudzają takie zainteresowanie, jak produkcje studia Rockstar Games. Oczywiście obecnie największe emocje budzi GTA 6. Okazuje się nawet, że choć gra nie otrzymała jeszcze żadnego oficjalnego materiału, to już może pochwalić się pewnym rekordem. Grand Theft Auto 6 jest bohaterem branżowych plotek się już od lat, to dopiero w tym roku - a konkretnie 4 lutego, otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie ze strony studia Rockstar, że gra rzeczywiście powstaje. Wiadomość ta została opublikowana w pierwszej kolejności na Twiterze i obecnie ma ona na swoim koncie już niemal 600 tysięcy "polubień", co jest rekordem na Twiterze jeśli chodzi o tematy gamingowe.

GTA 6 wystarczyły zaledwie trzy miesiące, aby zapisać się w historii platformy Twitter. Co ciekawe, nowa odsłona cyklu Grand Theft Auto wyprzedziła w rankingu najbardziej lubianych tweetów wiadomość odnośnie przełożenia pokazu PS5 z 202o roku (510,5 tysiąca polubień) i zapowiedź Splatoon 3 (364,4 tysiąca polubień). Biorąc pod uwagę zaintersowanie tytułem śmiało możemy stwierdzić, że to może i pierwszy, ale z całą pewnością nie ostatni rekord jaki pobije GTA 6.

Aktualizacja 50 - Take-Two ujawnia plany wydawnicze na najbliższe lata. Co z GTA 6?

Take-Two opublikowało najnowszy raport finansowy, w którym firma chwali się imponującymi dochodami. Znacznie ciekawiej, z perspektywy graczy, prezentują się jednak prognozy wydawnicze na najbliższe lata. Take-Two ujawniło, że do roku 2025 ma w planach wydać 24, zupłenie nowe, wysokobudżetowe tytuły. Wśród nich wymieniono m.in.:

 • The Quarry
 • Marvel's Midnight Suns
 • Kerbal Space Program 2
 • NBA 2K23
 • PGA TOUR 2K23
 • WWE 2K23

Co więcej, wydawca gier Rockstar Games dodał rownież, że w roku fiskalnym 2023 pragnie wydać Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition na urządzeniach mobilnych. Niestety, w całym raporcie próżno szukać informacji na temat GTA 6. Automatycznie pojawił się głosy, że now odsłona serii zadebiutuje dopiero w 2026 roku. Czy tak będzie w rzeczywistości? Nadzieję na szybszą premierę gry daje przedewszystkim istotna informacja zawarta w samym raporcie, która mówi, że powyższy plan wydawniczy nie jest ostateczny i może się zmienić. Należy również pamiętać, że mało prawdopodobne jest, aby zarówno Rockstar, jak i Take-Two chciały ujawnić (nawet przybliżoną) datę premiery jednej z najbardziej oczekiwanych gier na świecie w ten sposób.

Wydawca tytułu będzie z całą pewnością chciał wykorzystać każdy, nawet najmniejszy element związany z GTA 6, do promocji gry. Powyższego planu wydawniczego nie należy zatem traktować jak wyroczni. Musimy cierpliwie poczekać na pierwszą oficjalną prezentację gry, która z pewnością przybliży nam ewentualną datę premiery Grand Theft Auto 6.

Aktualizacja 51 - GTA 6 z pierwszym żeńskim bohaterem! Nowe informacje na temat gry

W ostatnich tygodniach niewiele działo się wokół GTA 6. Nawet najbardziej aktywni insiderzy nie mieli dla nas żadnych nowych informacji, aż do teraz. Matheusvictorbr, który już od kilku lat dostarcza sprawdzonych informacji na temat gier Rockstar Games, ujawnił sporo nowych ciekawostek na temat Grand Theft Auto 6.

GTA 6 ma otrzymać dwóch bohaterów, w tym pierwszy raz kobietę.

GTA 6 ma otrzymać dwóch bohaterów, w tym pierwszy raz kobietę.

Przede wszystkim GTA 6 otrzyma dwóch protagonistów (o czym spekulowano już wcześniej). Bohaterami gry będzie rodzeństwo - bliźnięta. Chłopiec i dziewczynka stracili rodziców przez działana kartelu narkotykowego. Główna akcja gry rozgrywać się będzie w czas współczesnych. Wówczas, dorosłe już rodzeństwo będzie starało się wywrzeć zemstę na mordercach swoich rodziców. Mężczyzna będzie należał do oddziału policji zajmującego się walką z kartelami narkotykowanymi. Kobieta z kolei należeć będzie do grupy, która przed laty zabiła jej rodziców. Bohaterka jednak ma swój własny plan i w rzeczywistości będzie chciała zniszczyć gang od środka.

Jeśli powyższe informacje się potwierdzą, to po raz pierwszy, w swojej już 25-letniej historii, seria GTA otrzyma odsłonę, w której gracze będą mogli pokierować losami żeńskiej protagonistki.

Co jeszcze zdradza nam Matheusvictorbr? GTA 6 zaoferuje nam dostęp do co najmniej kilku miast, w tym współczesnego Vice City i Carcer City. Autor przecieku potwierdza również wcześniejsze informacje na temat gry i według niego w Grand Theft Auto 6 odwiedzimy również fikcyjne miasta na terenach inspirowanych Kubą, Kolumbią i Brazylią. Ogólnie najnowsza gra Rockstar Games ma nam zapewnić najbardziej różnorodne tereny w historii cyklu.

Niestety Matheusvictorbr nie ujawnił żadnych nowych informacji na temat ewentualnej premiery gry. Obecnie najczęściej sugeruje się, że GTA 6 zobaczymy najwcześniej w 2024 roku.

Aktualizacja 52 - Rockstar Games porzuca prace nad remake'ami Red Dead Redemption i GTA IV, aby w pełni skupić się na GTA VI

Ciekawe informacje docierają do nas ze studia Rockstar Games. Okazuje się bowiem, że legendarne studio zdecydowało się porzucić większość swoich pobocznych projektów, aby w pełni skupić się na GTA VI. Jak donosi serwis Kotaku - włodarze Rockstara odsunęli na "boczny tor" m.in. remake pierwszego Red Dead Redemption i GTA IV. Informatorzy Kotaku ujawnili, że jednym z powodów tej decyzji były też oceny i jakość wykonania Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition. Studio ponoć boi się, że nisko oceniania premiera remastera kultowej trylogii może negatywnie odbić się na sprzedaży kolejnych gier studia. Rockstar wierzy jednak, że do czasu premiery GTA VI większość graczy zapomni o tej "wpadce".

Co ciekawe, według Kotaku nie oznacza to jednak, że Rockstar całkowicie zrezygnował z remasterów i remake'ów. Wręcz przeciwnie - te z dużą dozą prawdopodobieństwa powrócą, ale dopiero po premierze GTA VI. Cóż - są to slodko-gorzkie wiadomości. Z jednej strony remake Red Dead Redemption z otwartymi ramionami przyjęłby miliony graczy, z drugiej - dobrze, że Rockstar chce się skupić na jednym projekcie. Może dzięki temu prace nad grą nie będą ciągnęły się w nieskończoność i zobaczymy ją szybciej, niż do tej pory spekulowano.

Aktualizacja 53 - Rockstar wie, że GTA VI musi "przwyższyć oczekiwania" i poświęca wszystkie projekty na rzecz gry. Koniec Red Dead Online i anulowanie prac nad RDR2 na PS5 i Xbox Series X|S

Przedstawiciele Rockstar Games coraz chętniej zabierają głos w sprawie GTA VI. W jednym z ostatnich wpisów na oficjalnym blogu studia dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat nowej odsłony kultowej serii. Przede wszystkim deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że oczekiwania wobec GTA VI są ogromne, nie czują oni jednak presji i są pewni tego, że uda się zaskoczyć graczy, a tym samy "przewyższyć ich oczekiwania". Niestety, aby sprostać nowym wyzwaniom Rockstar musiał poświęcić niemal wszystkie poboczne projekty. W oficjalnym komunikacie do fanów, przedstawiciele studia zdradzili, że kończą wsparcie dla Red Dead Online, czyli trybu sieciowego Red Dead Redemption 2. Oczywiście serwery gry bedą cały czas dostępne, jednak nad jej produkcją czuwać już będzie tylko "szkieletowa załoga" deweloperska, która ma zajmować się stabilnością produkcji i usuwaniem błędów. Na kolejne dodatki i nową zawartość gracze nie mogą już liczyć.

W ciągu ostatnich kilku lat systematycznie zwiększaliśmy liczbę zasobów deweloperskich w kierunku kolejnej odsłony serii Grand Theft Auto - bardziej niż kiedykolwiek rozumiejąc potrzebę przekroczenia oczekiwań graczy i tego, by ta kolejna odsłona była najlepsza z możliwych - Rockstar Games.

Co więcej, jak donosi leakster Tez2, Rockstar anulował również prace nad nową wersją Red Dead Redmption 2, która miała być skierowana do posiadaczy konsol PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Wszystko to w połączeniu z ostatnimi spekulacjami o rezygnacji z remake'ów GTA IV i pierwszego Red Dead Redemption składa nam się w jedną i wiarygodną całość - Rockstar obecnie skupia się już wyłącznie na Grand Theft Auto 6. Gigantyczne nakłady i rekordowo duży zespół mają sprawić, że premiery gry odbędzie się najpóźniej do marca 2024 roku. Póki co wciąż czekamy na pierwszy zwiastun produkcji.

Aktualizacja 54 - Rockstar "tnie" GTA VI! Gra zabierze nas do fikcyjnego miasta wzorowanewgo na Miami i zaoferuje kobiecą postać główną

Ciekawe informacje na temat GTA VI przedstawia na Bloomberg. W najnowszym materiale serwisu możemy przeczytać, że do ukończenia prac nad grą Rockstar potrzebuje jeszcze około dwóch lat. Bloomberg podkreśla przy tym, że prace nad grą (prawdopdobnie koncepcyjne) rozpoczęły się już w 2014 roku. Niestety, początkowy projekt, który zakładał kilka ogromnych map rozsianych po Amerykach: północnej, środkowej i południowej, przerósł deweloperów. Obecnie GTA VI zaoferuje nam tylko jedno główne miasto, które będzie wzorowane na Miami (prawdopodbnie chodzi o fikcyjne Vice City).

To jednak nie koniec ciekawych wieści. Bloomberg potwierdza wcześniejsze plotki i GTA VI faktycznie (jako pierwsza w historii serii) odda do dyspozycji graczy głównego protagonistę płci żeńskiej. Nie będzie ona jednak jedyną grywalną postacią bowiem będzie towarzyszył jej również mężczyzna. Razem utworzą oni duet rabusiów banków na wzór Bonnie i Clyde.

Coraz więcej wskazuje na to, że w GTA VI otrzymamy możliwość rozgrywki postać żeńską

Coraz więcej wskazuje na to, że w GTA VI otrzymamy możliwość rozgrywki postać żeńską (fot. Rockstar)

Według dziennikarza Bloomberga, GTA VI zaoferuje graczom również znacznie więcej budynków, do których rzeczywiście będziemy mogli wejść. Co ciekawe, Rockstar zdecydował się ponoć "pociąć" GTA VI, aby nie tylko przyspieszyć premierę, ale również zapewnić jej długie wsparcie. Deweloperzy mają bowiem w planach stały rozwój świata gry i kampanii dla jednego gracza. Oprócz standardowych dodatków, jak: nowe zadania, bronie, pojazdy, do gry mają trafiać również zupełnie nowe mapy (najprawdopdobniej całe miasta). Może to sugerować, że Rockstar będzie zamierza w dalszym ciagu rozwijać GTA Online, a obok tego GTA VI, ale z nastawieniem na rozgrywkę solo. Obecność dwóch, tak mocno powiązanych ze sobą protagonistów może także oznaczać, że studio zdecyduje się zaimplementować pewien rodzaj kooperacji, co z pewnością wyszłoby grze na dobre.

Aktualizacja 55 - Trailer GTA 6 pokazuje jak znakomicie może wyglądać gra na Unreal Engine 5

Wciąż czekamy na choćby króciutki pokaz, choćby mały teaser GTA 6 od Rockstar Games. Niestety, najpewniej na podobne atrakcje przyjdzie nam poczekać najwcześniej do końca bierzącego roku. W oczekiwaniu na oficjalne materiały, możemy jednak zobaczyć jak fani widzą GTA 6. Uzdolniony zespoł z kanału TeaserPlay zaprezentował pierwszy trailer Grand Theft Auto 6 wykonany na silniku Unreal Engine 5. Jak mogłaby wyglądać gra Rockstar Games w akcji możecie przekonać się poniżej.

Warto przypomnieć, że GTA VI w rzeczywistości powstaje na nowej wersji autorskiego silnika studia Rockstar - RAGE Engine. Według dotychczasowych informacji ma on zapewnić wrażenia nawet lepsze, od tych, które zaoferuje Unreal Engine 5. Możemy zatem się spodziewać, że GTA 6 będzie wyglądać nawet lepiej niż na powyższym fanowskim trailerze.

Aktualizacja 56 - GTA 6 może nas zaskoczyć tytułem i będzie wzorem kreatywności dla całej branży

Podczas gdy studio Rockstar Games wciąż milczy na temat GTA 6, to na temat gry wypowiedział się Strauss Zelnick - CEO Take-Two. Przemawiając w ramach sprawozdania finansowego Take-Two, Zelnick powiedział, że rozwój gry, która jest obecnie nienazwana, jest "mocno zaawansowany". Oczywiście cieszy nas wiadomość, że prace nad tytłuem idą sprawnie, jednak zastanawia nas fraza unikanie wymieniania nazwy GTA 6. Możliwe zatem, że kolejna odsłona serii zrezygnuje z numeracji bądź nosić będzie podtytuł. Jak np. GTA: San Andreas czy GTA: Vice City.

Zespół Rockstar Games jest zdeterminowany, aby po raz kolejny wyznaczyć kreatywne wzorce dla serii, naszej branży i dla całej rozrywki, tak jak uczyniła to z każdą ze swoich czołowych odsłon - Strauss Zelnick

Aktualizacja 57 - Gameplay z GTA 6 trafia do sieci! Ponad 90 minut materiałów prezentuje nam najważniejsze elementy produkcji

Za nami prawdopodobnie jeden z najgorętszych weekendów ostatnich miesięcy w branży gier. Wszystko za sprawą ogromnego "wycieku" materiałów na temat GTA 6. Początkowo wydawało się, że jest to jedynie fake informacja, mająca na celu jedynie wywołać zamieszanie, ale firmy Rockstar Games i Take-Two, potwierdziły już, że doszło do włamania na ich serwery, co ostatecznie poskutkowało upublicznieniem wczesnej wersji gry w internecie.

Niedawno doświadczyliśmy włamania do sieci, w którym nieupoważniona osoba trzecia nielegalnie uzyskała dostęp do poufnych informacji z naszych systemów i pobrała je, w tym wczesne nagrania z następnego Grand Theft Auto. W tej chwili nie przewidujemy żadnych zakłóceń w naszych usługach gier na żywo ani żadnego długoterminowego wpływu na rozwój naszych bieżących projektów - Rockstar Games

Co zatem odkryliśmy dzięki "wyciekowi"? Przedewszystkim GTA 6 prezentuje się nadwyraz dobrze, jak na wersję alfa. W jednej z zaprezentownych scen możemy obserwować jak młoda kobieta pochodzenia latynoskiego - Lucia, okrada knajpę. Rzeczy tam zaprezentowane, w tym wygląd środowiska gry, modele postaci niebędących głównymi bohaterami czy SI NPC (reakcja na rabunek postaci niezależnych wygląda lepiej niż w niejednej współczesnej grze) wyglądają po prostu bardzo dobrze. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że jest to wczesna wersja gry, a do jej premiery dojdzie najprawdopdobniej dopiero za dwa, a może nawet trzy lata.

Potwierdziły się wcześniejsze plotki i seria GTA wreszcie doczeka się kobiety jak głównej bohaterki, nie będzie ona jednak jedynym protagonistą. Do wspomnianej już wcześniej Lucii dołączy bowiem Jason. Według informacji opublikowanych przez dziennikarzy Bloomberga, ich historia ma być inspirowana prawdziwymi amerykańskimi przestępcami z lat 30. XX wieku znanymi jako Bonnie i Clyde. Fanów serii ucieszy również wiadomość, że akcja gry przeniesie nas do kultowego Vice City inspirowanego Miami.

To już wszystkie informacje, jakie udało nam się zdobyć na temat GTA 6. Możecie być pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje na tematy gry, to od razu damy wam znać.

Aktualizacja 58 - Co dalej z GTA 6 po ogromnym wyckeiu danych? Rockstar wyjaśnia

"Wyciek" danych z GTA 6 spowodował, że cały świat mógł zobaczyć jak prezentuje się i co zawiera najnowsza odsłona prawdopodbniej najpopularniejszej serii gier na świecie. Deweloperzy z Rockstar Games, którzy w główach mieli już pewnie scenariusz pierwszej prezentacji gry zostali okradzeni nie tylko ze swojej pracy, ale i marzeń. Niecodziennie bowiem można należeć do zespołu, który pracuje nad najbardziej oczekiwaną grą na świecie. Jak dobrze wiemy do sieci trafiły materiały z bardzo wczesnej wersji gry, a więc były one mocno niedopracowane. Niestety, wielu graczy nie ma pojęcia o tym jak powstają ich ulubione produkcje i że wersję alfa od ostatecznego produktu dzieli bardzo, bardzo wiele. Wyrok został już jednak wydany - "GTA 6 wygląda fatalnie i będzie porażką".

Na szczęście są też tacy, którzy dobrze wiedzą, że przed GTA 6 jeszcze długa droga zanim trafi na sklepowe półki. Oznacza to, że gra w niewielkim stopniu przypominać będzie to co mieliśmy okazję zobaczyć. W geście solidarności i wsparcia z Rockstar Games, wielu deweloperów podzieliło się historiami dotyczącymi swoich produkcji. Cian Maher z Sony Santa Monica pokazał na Twiterze materiał z wczesnej wersji gry God of War (2018). Co tu dużo mówić - w finalnej wersji wyglądało to "ciutkę" inaczej.

Paul Ehreth z Remedy Entertainment zamieścił z kolei wideo prezentujące w akcji wczesną wersję gry Control, która przecież była wielokrotnie chwalona za oprawę graficzną.

Jak doskonale widać, w niczym nie przypomina to wersji Control, w którą mieliśmy okazję zagrać w dniu premiery. Nie da się jednak ukryć, że pomimo wsparcia i wielu ciepłych słów, Rockstar ma poważny problem i musi dobrze obmyśleć strategię promocyjną i dalszego rozwoju GTA 6. Czy wyciek danych wpłynie na prace nad grą? W tej kwestii zdecydowali wypowiedzieć się sami twórcy.

Jesteśmy bardzo rozczarowani, że w ten sposób udostępniono szczegóły naszej kolejnej gry. Nasza praca nad następną grą Grand Theft Auto będzie kontynuowana zgodnie z planem i pozostajemy jak zawsze zaangażowani w dostarczanie Wam, naszym graczom, wrażeń, które naprawdę przekraczają Wasze oczekiwania. Wkrótce podamy więcej szczegółów i oczywiście wprowadzimy Was do naszej następnej gry, gdy będzie gotowa. Dziękujemy wszystkim za nieustające wsparcie w tej sytuacji - Rockstar Games.

Deweloperzy zatem zaciskają zęby i kontynuują ciężką pracę. Czy jednak GTA 6 nie ucierpiało już PR-owo - jeszcze przed oficjalną prezentacją? Wydaje się, że nie - pomimo skrajnych reakcji wśród graczy, nie ulega wątpliwości, że GTA 6 wciąż wzbudza ogromne emocjie i ciekawość. Z pewnością Rockstar musi teraz przygotować "coś więcej" na premierowy pokaz gry, bowiem musi zdecydowanie rozwiać wszelkie wątpliwości. Trzymajmy kciuki, aby "Gwiazdom Rocka" udało się tego dokonać.

Aktualizacja 59 - Rockstar opóźni prezentację GTA 6 przez niedawny "wyciek" danych?

Niezawodny leakster i insider - Tez2, jeszcze niedawno donosił, że Rockstar szykuje się do oficjalnej prezetnacji GTA 6. Co ciekawe, początek wielkiej kampanii miał nastąpić już w październiku w... GTA Online. Do gry trafi bowiem niebawem event Halloweenowy, który wprowadzi do gry UFO. Jeszcze do niedawna Tez2 utrzywał, że właśnie podczas owego wydarzenia Rockstar rozpocznie wysyłać graczom coraz wyraźniejsze sygnały i ukryte informacje odnośnie zapowiedzi GTA 6. Niestety, insider w jednym z najnowszych wpisów zasugerował, że jest to już najprawdopodbniej nieaktualne, a wszystko przez niedawną kradzież danych z serwerów Rockstar Games. Jak przyznaje Tez2, deweloperzy najprawdopodobniej zmienili już swoje plany, ale, co ciekawe, nie oznacza to, że rezygnują z właściwej prezentacji. Zdaniem lekastera obecnie wszystko jest możliwe, nawet rychła zapowiedź gry.

Oczywiście teraz, gdy Rockstar doświadczył naruszenia bezpieczeństwa, plany zdecydowanie się zmieniły. Nie wiemy, czy oznacza to znacznie szybszą właściwą prezentację, czy też naruszenie spowodowało opóźnienie ujawnienia - Tez2.

Tez2 zasłynął już nieraz z wyjątkowo trafnych i skutecznych przewidywań, tym razem jednak nawet on wydaje się być całą sytuacją wokół GTA 6 zdezorientowany. Jednego możemy być jednak pewni, do prezentacji nowego GTA jest już coraz bliżej i po ostatnich problemach Rockstar z całą pewnością będzie chciał się do niej dobrze przygotować.

Aktualizacja 60 - GTA 6 z największą mapą w historii. Wyciek danych nie miał wpływu na produkcję gry

Produkcje Rockstar Games od lat są symbolem gier z otwartym światem. Bez względu czy mamy na myśli serię GTA czy Red Dead Redemption, każde kolejne dzieło producenta na nowo definiuje ten gatunek. Według najnowszych plotek nie inaczej ma być w przypadku GTA 6. Jeden z użytkowników platformy Reddit - ChurchofGTA, postanowił przygotować teoretyczną mapę GTA 6. W tym celu naniósł on koordynaty, które "wyciekły" na materiałach z GTA 6 na mapę z GTA 5. Jak możecie zobaczyć poniżej, oznaczo to, że w nadchodzącej odsłonie serii będziemy mieć do czynienia z największą mapą w historii cyklu, a może i gamingu.

gta 6

Możliwa mapa z GTA 6 (fot. ChurchofGTA/Reddit)

To jednak nie koniec wieści z obozu Rockstar Games. W jednym z ostatnio wystąpień, Strauss Zelnick - CEO Take-Two, zapewnił że ogromny wyciek danych związanych z GTA 6 nie ma najmniejszego wpływy na proces produkcyjny gry.

Jeśli chodzi o wyciek, to był on bardzo niefortunny i rzeczywiście traktujemy tego rodzaju incydenty bardzo poważnie. Nie ma jednak dowodów na to, że jakiekolwiek wrażliwe materiały zostały przejęte, co jest dobrą rzeczą i z pewnością wyciek nie będzie miał żadnego wpływu na rozwój (GTA 6 - przyp. red.) lub cokolwiek w tym rodzaju, ale jest to strasznie rozczarowujące i powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej czujni w sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem - Strauss Zelnick.

Z pewnością jest to znakomita wiadomość, bowiem ostatnie czego potrzebują zarówno deweloperzy, jak i gracze, to kolejne opóźnienia przy produkcji GTA 6.

Aktualizacja 61 - Microsoft zdradził datę premiery GTA 6?!

Microsoft wciąż walczy o to, aby sfinalizować przejęcie Activision-Blizzard. Sony tak przejęło się możliwą utratą Call of Duty, że postanowiło rozpocząć ogromną kampanię, która ma na celu przekonanie poszczególnych oragnów, aby zablokowały "największe przejęcie w historii gamingu". Co oczywiste taka postawa nie podoba się "gigantowi z Redmond". Włodarze Microsoftu poddali nawet w wątpliwość bezstronność i obiektywność Brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Wzajemnym oskarżeniom nie ma końca. Co jednak ma to wspólnego z nową odsłona serii GTA? Otóż CMA nie ma zamiaru nic ukrywać i regularnie publikuje kolejny raporty ujawniająca szczególy dochodzenia.

W jednym z nich możemy przeczytać, że Microsoft używa argumentacji, iż nawet po przejęciu nie będzie największym wydawcą w branży gier na świecie. Co więcej, marka Xbox nawet po połączęniu z Activision-Blizzard będzie dopiero 4., za Nintendo, Sony i Tencent. Włodarze Microsoftu mieli nawet wskazać, że trudno uznać należące do nich i Activision marki za dominujące na rynku, za przykład podali tu markę Grand Theft Auto, której kolejna część - GTA 6, zadebiutuje już w 2024 roku. Raport CMA śmiało możemy uznać za wiarygonde źródło informacji, szczególnie że Microsoft jako jeden z największych wydawców na świecie na pewno jest dobrze zorientowny w sprawach swoich partnerów. Choćby po to, aby dobrze rozplanować wspólne kampanie promocyjne przy okazji tak dużych premier jak GTA 6. Rok 2024 już wielokrotnie pojawiał się w przeciekach jako potencjalna data premiery GTA 6, ale po raz pierwszy możemy mówić o tak istotnych źródłach.

Czekamy zatem na ruch ze strony Rockstar Games i oficjalną prezentację GTA 6, czy nastąpi ona jeszcze w tym roku? Miejmy nadzieję.

Aktualizacja 62 - Maleją szanse na prezentajce GTA VI w tym roku. Jak długo przyjdzie nam czekać na na zapowiedź?

W nocy z 8 na 9 grudnia 2022 odbyło się wydarzenie The Game Awards 2022, podczas którego wręczono nagrody dla najlepszych gier minionego roku i zaprezentowano kilkadziesiąt nowych zwiastunów nadchodzących produkcji. The Game Awards przyzwyczaiło nas już do tego, że jest nie tylko zwieńczeniem jednego roku, ale również zwiastunem nadchodzących przebojów.

Podczas ostatniej transmisji poznaliśmy między innymi datę premiery Diablo 4 i Final Fantasy XVI. Oprócz tego zaprezentowano światu Death Stranding 2. Nie da się ukryć, że The Game Awards 2022 to w zasadzie ostatni okazja w roku do zaprezentowania światu swoich gier. Niestety, GTA VI poraz kolejny omija TGA, tym samym oznacza to, że szanse na prezentację gry w tym roku spadły niemal do zera. Rockstar najprawdopodobniej wstrzyma się z zapowiedzią tytułu do przyszłeog roku. Biorąc jednak pod uwagę kalendarz premier i wydarzeń na 2023 r., to możliwe, że na pierwszy zwiastun GTA 6 będzie musieli poczekać do drugiej połowyprzyszłego roku.

Aktualizacja 63 - Znany insider potwierdza - GTA VI z premierą w 2025 i prezentacją w 2023 roku

Na informacje podawane przez znanego branżowego dziennikarza i insidera - Toma Hendersona powoływaliśmy się już nieraz. Tym razem Henderson postanowił przedstawić pięć - jego zdaniem, najważniejszych wydarzeń, które nastąpią w najbliższych 12 miesiącach. Na szczycie listy znalazło się przejęcie Activision-Blizzard przez Microsoft, któe pomimo licznych problemów ma zostać wreszcie sfinalizowane. Dziennikarz wspomina także o nowej konsoli Nintendo, która ma zostać zaprezentowana już w drugiej połowie tego roku.

Na liście najważniejszych wydarzeń 2023 roku według Hendersona znalazł się również pierwszy pokaz GTA VI. Według insidera, Rockstar jest już gotowy do zaprezentowania gry i czeka tylko na odpowiednią okazję. Niestety, nie mamy co liczyć na rychłą premierę tytułu - ta ma nastąpić bowiem dopiero w 2025 roku.

Czy można wierzyć w te spekulacje? Cóż warto pamiętać, że Henderson już wielokrotnie udowodnił, iż faktycznie jest doskonale zorientowany w branżowych trendach. Co więcej, to właśnie on, często jako jeden z nielicznych, powtarzał regularnie, iż nie ma szans na prezentację GTA VI w 2021, czy później w 2022 roku. Co ostatecznie okazało się prawdą. Pierwszy pokaz GTA VI pod koniec 2023 roku i premiera, np. na początku 2025 brzmi przy tym bardzo realistycznie.

Aktualizacja 64 - Tak może wyglądać GTA VI. Kolejny pokaz mocy Unreal Engine 5

W oczekiwaniu na nowe informacje dotyczące GTA VI fani gier Rockstar nie przestają zaskakiwać. Kanał TeaserPlay, który słynie z tworzenia gameplay'ów na Unreal Engine 5 z gier, które są obecnie w produkcji przyhotował materiał poświęcony GTA 6. Blisko 3 minutowy materiał pokazuje nam, jak najnowsza produkcja Rockstar Games mogłaby się prezentować, gdyby powstała na UE5. Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę nieźle. Można sobie wyobrazić co byliby w stanie stworzyć zawodowcy z Rockstar Games.

Warto przy tym jednak podkreślić, że GTA VI najprawdopodbniej powstaje na autorskim silinku "Gwiazd Rocka", czyli RAGE (Rockstar Advanced Game Engine) w najnowszej, 9. iteracji.

Aktualizacja 65 - GTA VI z premierą już w 2024 roku? Tak twierdzi znany insider

Znany informator i branżowy insider - Tez2, podzielił się z nami niedawno nowymi informacjami na temat przyszłości GTA VI. Sugeruje on, że Rockstar robi wszystko, co w jego mocy, aby gra zadebiutowała już w 2024 roku. Tez2 podkreśla przy tym, że wciąż mówimy o drugiej połowie roku, a najprawdopodobniej o okresie świątecznym 2024. Jest to spore zaskoczenie bowiem ostatnie informacje sugerowały, że najnowsza odsłona serii Grand Theft Auto trafi do nas dopiero w 2025 roku. Skąd zatem ta zmiana?

Tez2 twierdzi, że Rockstar, jak i wydawca tytułu - firma Take-Two, są zdeterminowani, aby do premiery gry doszło jak najszybciej. Ponoć zdecydowano się nawet na wycięcie pewnych elementów produkcji, tak aby przyśpieszyć prace nad grą. GTA VI ma być "grą na lata" i usunięte elementy mogą ostatecznie powrócić w formie DLC. Insider dodał również, że nie widzi innej możliwości i do oficjalniej zapowiedzi GTA VI dojdzie już w tym roku.

Tak mogłoby wyglądać GTA VI? Poznajcie MindsEye

Wciąż czekamy chociażby na najmniejszy oficjalny materiał z GTA VI i zastanawiamy się, jak będzie wyglądać najnowsza odsłona kultowej serii. Pewien pogląd na to może nam dać MindsEye - nowa gra studia Build A Rocket Boy. Jeśli nic wam to nie mówi, to może więcej powie wam imię i nazwisko założyciela - Leslie Benzies. Dalej nic? Wstydźcie się zatem! Ten szkocki producent gier, był wcześniej głównym deweloperem przy serii Grand Theft Auto. Maczał palce m.in. w:

 • GTA III
 • GTA Vice City
 • GTA San Andreas
 • GTA Vice City Stories
 • Liberty City Stories
 • GTA IV
 • The Lost and Damned
 • The Ballad of Gay Tony
 • Chinatown Wars
 • GTA V

Jak zatem widać jego wkład w serię Grand Theft Auto było ogromny. Nic zatem dziwnego, że w MindsEye znajdziemy wiele elementów z kultowej serii. Studio Build A Rocket Boy swoje najnowsze dzieło opisuje następującymi słowami:

Dynamiczna, wysokobudżetowa (AAA), fabularna gra action-adventure, osadzona w świecie futurystycznych korporacji, teorii spiskowych i złowrogich nowych technologii.

Pierwsze opublikowane materiały pokazują nam wysokiej jakości produkcję, której oprawa graficzna wydaje się wręcz za dobra. Zresztą zobaczcie sami pierwszy zwiastun i screeny.

Co istotne, jak utrzymują twórcy, wszystkie opublikowane do tej pory materiału pochodzą bezpośrednio z gry i nie jest to CGI.

MindsEye zapowiada się wyjątkowo ciekawie i ambitnie. Czy grze przyjdzie zmierzyć się w bezpośrednim pojedynku z GTA 6? Szczerze, tego bym nie chciał, bo nawet jeśli MindsEye będzie grą znakomitą, to nie będzie w stanie wygrać walki o odbiorce z takim gigantem. Produkcja studia Build A Rocket Boy pokazuje nam jednak już teraz, jak może wyglądać gra pokroju nowego GTA.

GTA VI będzie "niezapomnianą" grą? Pierwsi szczęściarze widzieli grę w akcji

HipHopGamer - twórca internetowy i dziennikarz związany z branżą gier pochwalił się ostatnio, że miał okazję rozmawiać z Straussem Zelnickiem - szefem Take-Two Interactive, czyli firmy do której należy Rockstar Games. Za pośrednictwem Twittera przekazał, że "GTA VI będzie niezapomnianą produkcją". Skąd takie przypuszczenia dziennikarza? Otóż sugeruje się, że mógł on widzieć najnowszą grę Rockstar Games w akcji. Co więcej, już wcześniej pojawiał się plotki, że HipHopGamer mógł nawet brać udział w produkcji gry. Ponoć będzie on jednym z DJ-ów, których usłyszymy słuchając poszczególnych stacji radiowych w grze.

Niestety, wciąż czekamy na pierwszą oficjalną prezentację GTA 6, kiedy ona może nastąpić? Cóż, w najbliższych miesiącach nie będzie nam brakować wydarzeń gamingowych, na których może "wystąpić" GTA 6. Warto bowiem przypomnieć, że kilku insiderów i leaksterów jest zgodnych co do tego, że oficjalna prezentacja i zapowiedź GTA VI ma nastąpić w 2023 roku, a do ewentualna premiera gry dojdzie pod koniec 2024 bądź na początku 2025 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: