Wszystko co wiemy o nowym God of War – premiera, rozgrywka, platformy [16.07.2021]

God of War powróci na dziewiątej generacji konsol, co wiemy na temat kolejnych przygód Kratosa? Sprawdźcie.


God of War Ragnarok

Nieśmiertelny bóg wojny

God of War jest obecnie jedną z najsilniejszych marek w portfolio Sony. Seria ta zadebiutowała w 2005 roku na PlayStation 2 i od tamtej pory przygody Kratosa regularnie trafiają na kolejne generacje konsol japońskiego producenta.

Obecnie doczekaliśmy się czterech głównych odsłon cyklu oraz kilku spin-offów. W ostatnim God of War (z 2018 roku) twórcy opuścili grecką mitologię na rzecz chłodniejszego klimatu mitów skandynawskich.

Zobacz również:

O sile marki God of War najlepiej świadczy reakcja graczy podczas zeszłorocznej prezentacji gier na PlayStation 5. Sony opublikowało na niej krótki teaser kolejnej odsłony cyklu, który tak naprawdę zdradził nam jedynie domniemany podtytuł – Ragnarok oraz orientacyjną datę premiery – 2021 rok, a to i tak wystarczyło, aby nowy God of War z miejsca wyrósł na najbardziej oczekiwany tytuł obecnego roku.

God of War: Ragnarok nadchodzi?

Choć większość graczy automatycznie założyła, że kolejny God of War będzie nosił podtytuł Ragnarok, to warto nadmienić, że żaden z twórców gry czy przedstawicieli Sony tego nie potwierdził. Równie dobrze (co jest bardzo prawdopodobne) mogło to być jedynie nakreślenie głównego tła fabuły.

Będąc już przy historii, śmiało możemy założyć, że w rolach głównych po raz kolejny wystąpią Kratos oraz jego syn Atreus. Nie martwcie się, nie będziemy w poniższym tekście spoilerować, a większość teorii to po prostu nasze przypuszczenia/spekulacje.

God of War Ragnarok

God of War Ragnarok - Kratos i Atreus powrócą w rolach głównych

Choć, jak dobrze wiemy, Kratos jest pół-bogiem, to nawet on podatny jest na upływ czasu. Oczywiście twórcy gry mogą w jakiś fantastyczny sposób przedłużać „życie” bohatera w nieskończoność, to jednak coraz bardziej prawdopodobne jest to, że ktoś będzie musiał go zastąpić. Trudno znaleźć lepszego kandydata niż Atreus, który w kolejnej odsłonie cyklu z całą pewnością odgrywać będzie znacznie większą rolę (zarówno w samej historii, jak i rozgrywce).

Intrygująco mógłby wyglądać w kolejnym God of War tryb kooperacji – jeden z graczy sterowałby Kratosem, drugi zaś – Atreusem. Gier z lokalnym trybem kooperacji wciąż nam brakuje, a sukces choćby Gears 5 pokazuje, że zapotrzebowanie na takie produkcje wciąż jest ogromne.

Ciekawie zapowiada się również zestawienie „tych złych”. Spekuluje się, że kluczową rolę w kolejnej odsłonie God of War odegra sam władca piorunów – Thor. Dobrze zrealizowany pojedynek z Thorem mógłby przejść do historii gamingu. Szczególnie, że skandynawski bóg może przemówić głosem Arthura Morgana z gry Red Dead Redemption 2, czyli aktora - Rogera Clarka.

Thor może być głównym antagonistą nowego God of War

Thor może być głównym antagonistą nowego God of War

Rozgrywka

Wydany w 2018 roku God of War był największą, najdłuższa i najbardziej rozbudowaną odsłoną serii. Produkcję wzbogacono o wiele elementów z gier RPG – zbieranie i ulepszanie wyposażenia, rozwój zdolności Kratosa i Atreusa, multum zadań i aktywności pobocznych, a także niezwykle duże mapy, które pozwalały na sporą swobodę rozgrywki. Znaczną zmianą było również przeniesienie kamery bliżej akcji i zawieszenie jej nad ramieniem głównego bohatera (na wzór Gears of War).

God of War Ragnarok

God of War Ragnarok z otwartym światem?

Możemy śmiało założyć, że twórcy nowego God of War - Santa Monica Studio, będą chcieli zachować większość rozwiązań, które zawitały do cyklu w 2018 roku i odpowiednio je rozwinąć. Czy wreszcie otrzymamy God of War z prawdziwym otwartym światem? Niestety, to raczej mało prawdopodobne, Cory Barlog – główny reżyser God of War II i God of War (2018), jeszcze przed premierą tej ostatniej zdradził w jednym z wywiadów, że wraz z zespołem rozważał wprowadzenie otwartego świata do serii, jednak ostatecznie uznano, że nie pasuje on do cyklu God of War.

Jeśli twórcom nic się w tej kwestii nie odwidziało, to raczej możemy po raz kolejny liczyć na wyjątkowo duże mapy, ale jednak będące jedynie namiastką otwartego świata.

Kiedy otrzymamy pierwszy gameplay?

Krótko po prezentacji pierwszego teasera, sugerowano, że gameplay z God of War: Ragnarok zobaczymy już w grudniu 2020 roku. Jak dobrze wiemy, tak się nie stało. Pandemia koronawirusa wpłynęła już na produkcję wielu gier i prawdopodobnie tak samo jest z nowym God of War. Spekuluje się, że pod koniec stycznia, bądź na początku lutego tego roku odbędzie się kolejny State of Play od Sony. Możliwe, że to właśnie na nim zobaczymy grę w akcji.

god of war

God of War Ragnarok tylko dla PS5, a może jeszcze dla PS4?

Sony zarzekało się, że „wierzy w generacje”, a wszystkie gry tworzone przez wewnętrzne zespoły (po The Last of Us Part 2) trafią wyłącznie na PS5. Widząc jednak politykę Microsoftu, Sony w ostatniej chwili wycofało się z tego pomysłu i już teraz wiemy, że niektóre nadchodzące hity jak choćby Horizon Forbidden West trafią zarówno na PlayStation 5, jak i PS4. Czy podobny los spotka God of War Ragnarok? Tego niestety nie wiemy, możliwe, że nawet samo Sony jeszcze tego nie wie. Wszystko zależy od twórców i poziomu zaawansowania technologicznego nowego God of War. Przypuszczamy jednak, że Sony będzie chciało uczynić z nowych przygód Kratosa tzw. „system seller”, czyli grę, która skłoni niezdecydowanych graczy do przesiadki na PS5.

 • Aktualizacja - God of War Ragnarok oficjalnie na PlayStation 4

Włodarze Sony potwierdzili, że nowa odsłona serii God of War trafi zarówno na konsole PlayStation 5, jak i PS4. Oczywiście posiadacze nowego sprzętu producenta mogą liczyć na lepszą oprawę i doznania z rozgrywki.

God of War Ragnarok - data premiery

God of War Ragnarok

Choć pierwszy teaser wyraźnie wskazał, że Ragnarok nadejdzie w 2021 roku, to musimy brać pod uwagę, że Sony mogło nieco zbyt optymistycznie podejść do swoich obliczeń. Świadczyć może o tym choćby wypowiedź jakiej udzielił podczas targów CES 2021 prezes Sony Interactive Entertainment - Jim Ryan. Lider gamingowego oddziału japońskiego producenta ujawnił nam daty premier gier, które trafią na PS5. Niestety, jak widać poniżej, brakuje na nich God of War: Ragnarok.

 • Hitman 3 – 20 stycznia, 2021
 • Returnal – 19 marca 2021
 • Kena: Bridge Of Spirits – marzec 2021
 • Solar Ash – czerwiec 2021
 • Little Devil Inside – lipiec 2021
 • Stray – październik 2021
 • Ghostwire Tokyo – październik 2021
 • Ratchet & Clank Rift Apart – 2021
 • Horizon Forbidden West – 2021
 • Project Athia – styczeń 2022
 • Pragmata – 2023

Zestawienie to jest szczególnie niepokojące, gdyż możemy zauważyć, że widnieją na nim już pierwsze gry, które zadebiutuje na rynku w latach 2022 i 2023. Możliwe jednak, że prezes SIE nie ujawnił nam wszystkich tytułów, które trafią na konsole japońskiego producenta i kilka niespodzianek (w tym datę premiery nowego God of War zachował na inną okazję).

 • Aktualizacja - God of War Ragnarok nie zadebiutuje w 2021 roku

Studio Sony Santa Monica - twórcy serii God of War w oficjalnym komunikacie ujawnili, że nowa odsłona cyklu nie zadebiutuje w tym roku. Na kolejne przygody Kratosa i Atreusa będziemy musieli poczekać do 2022 roku.

Aktualizacja 15.02.2021

Okazuje się, że premiera God of War: Ragnarok może nastąpić szybciej niż nam się wydaje. Skąd te przypuszczenia? Otóż twórcy gry - studio Sony Santa Monica, poszukują nowych pracowników. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie to, że dotyczy to zupełnie nowego, niezapowiedzianego projektu, a nie kolejnej odsłony serii God of War. Jak wynika z treści ogłoszenia, poszukiwany jest obecnie dyrektor kreatywny, który ma pomóc w zrealizowaniu nowej gry od jej podstaw aż po premierę.

Szukamy doświadczonego dyrektora artystycznego do opracowania nowego niezapowiedzianego tytułu! Czy uwielbiasz współpracować przy tworzeniu gier określających gatunki? Przyłącz się do nas w nowej podróży! Kandydat powinien mieć praktyczne doświadczenie w definiowaniu i utrzymywaniu światowej klasy wizji artystycznej, aby wesprzeć całościową wizję gry, prowadząc ją do premiery. Będą oni koordynować duże zespoły artystów z różnych dziedzin, aby zrealizować twórczą obietnicę nowego projektu na dużą skalę. - Sony Santa Monica

Co to może oznaczać? Najbardziej prawdopodobne jest to, że zespół odpowiedzialny za grę God of War: Ragnarok zakończył już główne prace nad tytułem i obecnie skupia się na jego doszlifowaniu, usuwaniu błędów i wdrażaniu poprawek. Możliwe również, że część pracowników Sony Santa Monica jest już "przerzucana" do nowego projektu.

Kiedy możemy zatem liczyć na debiut nowego God of War? Obecnie najbardziej realną datą premiery wydaje się jesień/zima 2021. Sony ma już zaplanowane duże premiery na kwiecień i czerwiec bieżącego roku (będą to kolejną Returnal oraz Ratchet & Clank: Rift Apart). W okresie letnim najwięksi producenci wstrzymują się od wydawania największych tytułów, za to odrabiają to sobie na jesieni. Wówczas mógłby zadebiutować God of War: Ragnarok. Chociaż nie zdziwiłoby nas gdyby premiera produkcji Sony Santa Monica odbyła się nieco później, tuż przed okresem świątecznym 2021 roku.

Aktualizacja 15.02.2021

Nie tylko my nie możemy się już doczekać debiutu nowej odsłony God of War. Herman Hulst - szef PlayStation Studios, w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że "zakochał się" w wydanym w 2018 roku God of War i już nie może się doczekać reakcji graczy, gdy zobaczą co tym razem przygotowało studio Sony Santa Monica.

Granie w God of War w 2018 roku było dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Ta seria zawsze miała niesamowitą akcję i walkę, ale głębia emocjonalna, jaką Santa Monica wniosła do historii Kratosa jako ojca, była wręcz niezapomniana - zwłaszcza, że gdy w nią grałem, mój syn był tylko trochę starszy od Atreusa. Bycie świadkiem reakcji graczy na tę maleńką zapowiedź, którą zaprezentowaliśmy na PlayStation Showcase we wrześniu ubiegłego roku, było bardzo ekscytującym doświadczeniem. Nie mogę się doczekać, aż ludzie zobaczą, co tworzy Santa Monica.

Wszystko co wiemy o nowym God of War – premiera, rozgrywka, platformy [16.07.2021]

Aktualizacja 01.03.2021

Choć na pierwszy (i jak do tej pory jedynym) teaserze nowej odsłony serii God of War widnieje rok 2021, to coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że Kratos powróci do nas w najbliższych miesiącach. Sony było w zeszłym tygodniu wyjątkowo aktywne, ujawniono m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości PS VR 2, odbył się pokaz gier State of Play oraz ujawniono marcowe zestawienie gier w ramach abonamentu PS Plus. Nie wszystkie wieści były jednak dobre. Pewny do tej pory kandydat do debiutu w 2021 roku - Gran Turismo 7, pojawi się znacznie później niż oczekiwano. Jim Ryan - CEO Sony Interacteive Entertainment, ujawnił, że z powodu trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID-19, gra studia Polyphony Digital zadebiutuje najwcześniej w 2022 roku.

Co to wszystko ma wspólnego z God of War Ragnarok? Wbrew pozorom bardzo wiele. Przesunięcie premiery GT7 czy brak nowych informacji o Horizon Forbidden West sugeruje, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom, wewnętrzne zespoły japońskiego producenta borykają się ze znacznie większymi problemami niż przewidywano. Tegoroczna premiera nowego God of War zdaje się zatem oddalać. Co więcej, możliwe, że i rychła premiera w 2022 roku jest mało prawdopodobna.

Pikanterii całej sprawie dodaje ostatnia wypowiedź jednego z głównych twórców serii - Cory'ego Barloga, który stwierdził, że nowa gra z serii pojawi się "gdy będzie gotowa", po czym dodał, że "tak będzie lepiej dla wszystkich". Cóż, pozostaje nam zatem uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać kolejnych informacji na temat God of War Ragnarok. Możemy być pewni, że w nadchodzących miesiącach Sony podzieli się z nami pierwszymi materiałami z Ragnarok.

Aktualizacja 19.03.2021

To już niemal pewne, że kolejna odsłona serii God of War ponownie osadzona zostanie w mitologii nordyckiej. Możliwe jednak, że pobyt Kratosa i jego syna - Atreusa, w tym uniwersum będzie niezwykle krótki. Przypomnijmy, "Bóg Wojny" wywodzi się z mitologii greckiej, gdzie spędził wiele długich lat, a gracze mogli wielokrotnie cieszyć się jego przygodami. Kanonicznie ostatnią historię z tego okresu przedstawia God of War 3. Następnie, w God of War (2018), Kratos pojawia się już w krainach ze skandynawskich wierzeń. "Ragnarok", czyli domniemany tytuł kolejnej odsłony serii zwiastuje, że dojdzie do ogromnej konfrontacji pomiędzy naszych bohaterem a bogami "północy". Możliwe, że po tych perypetiach Kratos, wraz z synem udadzą się do Egiptu.

Skąd te przypuszczenia? Otóż niedawno zadebiutowała pierwsza część serii komiksów "God of War: Fallen God", która jest oficjalnym, kanonicznym łącznikiem pomiędzy God of War 3 i God of War (2018). W przedstawionej historii Kratos zawędrował właśnie do Egiptu, gdzie spotkał trójkę tajemniczych postaci – starca, małpę i ptaka mówiące ludzkim głosem. Spekuluje się, że mogą być to w rzeczywistości egipscy bogowie: Heka, Thot oraz Chonsu. Choć nie wiemy jeszcze jak skończy się historia "God of War: Fallen God", to możliwe, że po "Ragnarok" Kratos postanowi powrócić do Egiptu.

Co istotne, twórcy serii gier God of War - studio Sony Santa Monica, już kilka lat temu rozważali przeniesienie gry do Egiptu, ale ostatecznie lider zespołu Cory Barlog, zdecydował się na mitologię nordycką. Co ciekawe, Barlog stwierdził wówczas:

Połowa zespołu chciała jednego, połowa chciała drugiego. Zespoły były bardzo zbliżone. W końcu musiałem po prostu podpisać dokument, którą drogą zamierzamy podążyć i dlaczego drugi kierunek może zostać obrany w innym czasie.

Kluczowy wydaje się tu zwrot "i dlaczego drugi kierunek może zostać obrany w innym czasie", który sugeruje, że Egipt wciąż tkwi w głowach twórców i możliwe, że to właśnie tam trafi Kratos. Miejmy nadzieję, że nastąpi to jeszcze na tej generacji konsol.

Okładka God of War: Fallen God #1

Okładka God of War: Fallen God #1

Aktualizacja 27.05.2021

W ostatnich tygodniach Sony było mniej aktywne, ale ze względu na zbliżające się targi E3 2021 i działania konkurencji japoński producent postanowił przejść do ofensywy. Już dziś zobaczymy materiał z rozgrywki w Horizon Forbidden West. Co więcej, Uncharted 4: : A Thief's End trafi na PC. To jednak nie koniec dobrych wieści dla fanów PlayStation. Podczas spotkania z inwestorami, przedstawiciele Sony pochwalili się znakomitymi wynikami osiąganymi przez PS5. Chodzi tu nie tylko o sprzedaż konsoli, ale również o wysokiej jakości produkcje na wyłączność sprzętu Japończyków. Sony pochwaliło się wysokimi ocenami Demon's Solus Remake czy Spider-Man Miles Morales. Przy okazji ujawnione zostały oficjalne tytuły i loga nadchodzących produkcji.

Wśród nich nie zabrakło: Ratchet & Clank: Rift Apart, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7 czy God of War: Ragnarok. Do tej pory mogliśmy spekulować czy najnowsze przygody Kratos rzeczywiście otrzymają podtytuł "Ragnarok", teraz potwierdziło to już samo Sony. Co więcej, możemy zobaczyć, jak będzie wyglądało logo produkcji.

Wszystko co wiemy o nowym God of War – premiera, rozgrywka, platformy [16.07.2021]

Oficjalnie już możemy zatem wyczekiwać God of War: Ragnarok. Czy produkcja ma szanse na debiut w tym roku? Wydaje się to być coraz mniej prawdopodobne. Warto przypomnieć, że Sony wciąż nie wydało w tej sprawie oficjalnego komunikatu. Możemy jednak śmiało założyć, że premierze Ratchet & Clank: Rift Apart (11 czerwca), w tym roku na wyłączność PS5 zadebiutuje już jedynie Horizon Forbidden West, które może pojawić się pod koniec roku. Raganrok może być za to jedną z największych premier 2022 roku. Na więcej szczegółów będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.

Aktualizacja 04.06.2021 - God of War Ragnarok z nową datą premiery. Gra trafi również na PS4!

Koniec ze spekulacjami i domysłami, Herman Hulst - szef PlayStation Studios, we wpisie na oficjalnym blogu PlayStation ujawnił kilka ciekawych informacji na temat przyszły gier na wyłączność PS5. Niestety potwierdziły się nasze wcześniejsze przypuszczenia i God of War Ragnarok nie zadebiutuje w 2021 roku. Lider Sony podkreślił, że choć prace nad nową odsłoną przygód Kratosa i Atreusa przebiegają pomyślnie, to twórcy gry - studio Sony Santa Monica potrzebuje nieco więcej czasu na dopracowanie swojego dzieła.

W przypadku God of War, projekt ten rozpoczął się nieco później. Podjęliśmy więc decyzję o przesunięciu gry na przyszły rok, aby zapewnić Santa Monica Studio możliwość dostarczenia niesamowitej gry z serii God of War, w którą wszyscy chcemy zagrać - Herman Hulst.

To jednak nie koniec wieści na temat nowego GoW-a. Hulst ujawnił również, że podobnie jak Horizon Forbidden West, God of War Ragnarok trafi zarówno na nową generację konsol producenta (PS5), jak i starszą - PlayStation 4. Decyzja o wydaniu gry na ósmą generację jest z pewnością zaskakująca. Hulst zapewnia jednak, że w przypadku wszystkich nowych gier będziemy mogli liczyć na next-genowe doznania. Co więcej, posiadacze PS4 będą mogli liczyć nie tylko na Horizon Forbidden West czy God of War Ragnarok, ale również na Gran Turismo 7. Szef PlayStation Studios podkreślił jednak, że nie każdy nowy tytuł od wewnętrznych zespołów uda się przenieść na starszą generację.

Tam, gdzie sensowne będzie stworzenie tytułu zarówno na PS4, jak i PS5, jak w przypadku: Horizon Forbidden West, kolejnego God of War czy GT7 - nadal będziemy się temu przyglądać - Herman Hulst.

Choć premiera nowego God of War została przeniesiona na 2022 roku, to możemy się spodziewać, że jeszcze w tym roku otrzymamy wiele nowych informacji na temat gry.

Aktualizacja 28.06.2021 - Gameplay z God of War Ragnarok zobaczymy już tego lata!

Wiemy już, że Sony szykuje się do kolejnego pokazu z serii State of Play. Teraz, jak donosi sprawdzony leakster - Shpeshal_Nick (współzałożyciel serwisu XboxEra), Sony zamierza na nim pokazać pierwszy gameplay z God of War Ragnarok. Kiedy dokładnie odbędzie się kolejne wydarzenie japońskiego producenta? Tego niestety nie wiemy, ale śmiało możemy założyć, że odbędzie się ono jeszcze w lipcu. Rzeczony gameplay z nowej odsłony przygód Kratos z całą pewnością osłodziłby wielu fanom serii konieczność długiego oczekiwania na premierę gry. Ta odbędzie się najwcześniej w 2022 roku na PS5 i PS4.

Aktualizacja 16.07.2021 - God of War Ragnarok może zadebiutować dopiero w 2023 roku!

Ostatnie wypowiedzi szefów Sony sugerowały, że premiera God of War Ragnarok planowana była oryginalnie na 2021 rok. Chcąc jednak dać więcej czasu deweloperom, japoński producent postanowił przesunąć datę premiery o kilka miesięcy. Okazuje się jednak, że owe "kilka miesięcy" może rozciągnąć się do nawet kilkunastu albo więcej.

Podczas jednego z ostatnich wywiadów, Jim Ryan - szef Sony Interactive Entertianment, został zapytany przez dziennikarza o God of War Ragnarok, a konkretnie o datę premiery gry. Lider Sony bardzo enigmatycznie odpowiedział, że nawet on nie jest w stanie do końca przewidzicie kiedy zadebiutuje gra. Podkreślił jedynie, że w przeciągu „najbliższego roku lub później” zadebiutują takie gry jak Horizon Forbidden West oraz God of War Ragnarok. Szczególnie niepokojący jest drugi człon wypowiedzi Ryana. "Później" może sugerować, że gra Sony Santa Monica nie zdąży na premierę w 2022 roku.

Co więcej, przedstawiciel Sony dodał, że dla jego firmy liczą się tylko najlepsze i najbardziej dopracowane gry, na które warto poczekać nieco dłużej. Trzeba przyznać, że brzmi to trochę jak zabezpieczenie na wypadek opóźnień związanych z opóźnień związanych z premierami Horizon Forbidden West oraz God of War Ragnarok

Na razie to już wszystko co wiemy na temat nowej odsłony serii God of War. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje, to od razu damy wam znać.