Wszystko kręci się wokół tablicy

Tablica to centralne miejsce w profilu każdego użytkownika Facebooka. To tu dodajesz nowe wiadomości i obserwujesz, co dzieje się u znajomych. Jeśli korzystasz z serwisów mikroblogowych (takich jak Twitter lub Blip), nie będziesz miał problemów z jej opanowaniem. Nowi użytkownicy mogą jednak poczuć się zagubieni, widząc dziesiątki komunikatów.


Poświęcenie kilku minut na konfigurację tablicy pozwoli cieszyć się dostępem do najważniejszych wiadomości. Nawet proste pole wprowadzania danych ma więcej funkcji, niż można się na początku spodziewać! Warto poznać je wszystkie, aby tworzyć galerie zdjęć, korzystać z kamery laptopa i publikować wpisy na tablicach znajomych.

Powiedz znajomym, co u ciebie słychać

Podstawowa funkcja tablicy to wysyłanie komunikatów znajomym. Wpisz w pole zatytułowane “O czym teraz myślisz" krótką informację, ustaw, kto może widzieć twój wpis (znajomi, znajomi znajomych, wszyscy, określone osoby) i opublikuj wiadomość, klikając Udostępnij.

Jeśli piszesz o osobie lub marce mających konto w Facebooku, możesz automatycznie umieścić odnośnik do ich stron profilowych. Wystarczy dodać znak @ i zacząć wpisywać imię znajomego lub nazwę strony, a Facebook sam doda odnośnik. Kiedy ktoś naprowadzi kursor na tak dodaną nazwę, zobaczy dymek z podstawowymi informacjami o opisywanej osobie.

Podziel się adresami ciekawych stron

Jeśli we wpisie umieścisz adres URL, Facebook wyświetli dodatkowe pole ze szczegółami pobranymi z podanej strony. W ten sposób będziesz mógł podzielić się ze znajomymi ciekawym artykułem, galerią zdjęć itp. W ramce zawarto następujące informacje: tytuł dokumentu, jego adres, krótki opis i miniatura jednego ze zdjęć (jeśli jakieś są na stronie).

Facebook pobiera te dane automatycznie, ale możesz je zmodyfikować. Tytuł i opis zmienia się, klikając je. Tekst zamieni się w pole wprowadzania danych. W ten sposób możemy edytować tytuł i opis.

Jeśli na stronie znajdują się grafiki, Facebook pobierze ich miniatury. Możesz wybrać jedną z nich za pomocą strzałek. Jeżeli nie chcesz dodawać miniatury, zaznacz pole Brak miniatury. Jeśli URL dotyczy pojedynczego pliku graficznego lub dźwiękowego, zamiast tytułu zostanie dodany adres, a opisu nie będzie w ogóle. Do plików wideo dodawana jest miniatura, stworzona na podstawie jednej ze stopklatek filmu.

Dodaj zdjęcia i wideo

Nad miejscem do wprowadzania nowych wpisów znajduje się pięć podpisanych ikon. Pierwsza z nich służy do wstawiania statusów (komunikatów tekstowych) na naszą tablicę. Druga symbolizuje dodawanie zdjęć. Dodanie pojedynczej fotografii na tablicę jest łatwe i ogranicza się do wyboru opcji Dodaj zdjęcie z dysku.

Jeśli chcesz zrobić nowe zdjęcie, kliknij odnośnik Zrób zdjęcie kamerą internetową. Przeglądarka powinna zapytać o zezwolenie na skorzystanie z kamery. Wyraź zgodę, klikając Zezwól, i zamknij okno ustawień.

Komunikat jest związany z prywatnością użytkowników. Mało kto chciałby, żeby strony miały dostęp do jego kamery bez pozwolenia. W lewym górnym rogu możesz wybrać jeden z dziesięciu efektów (np. skala szarości, obrót). Kiedy kadr jest odpowiedni, kliknij ikonę aparatu. Aplikacja rozpocznie trzysekundowe odliczanie i wykona zdjęcie. Potem wystarczy uzupełnić je opisem i już można pochwalić się nowym zdjęciem przed znajomymi.

Analogicznie postępuje się, dodając materiały wideo. Warto zauważyć, że Facebook nie narzuca żadnych limitów w liczbie wykonanych zdjęć. Natomiast filmy mogą mieć maksymalnie 20 minut długości, ale może być ich dowolnie wiele.

Pogrupuj zdjęcia w albumy

Możesz również utworzyć cały album ze zdjęciami. Kliknij ponownie ikonę zdjęć, a następnie odnośnik Utwórz album z wieloma zdjęciami. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy albumu i opcjonalnie miejsca, w którym wykonałeś fotografie. Zakończ tworzenie nowego albumu, klikając odnośnik Udostępnij.

Pojawi się okienko do dodawania zdjęć. Kliknij Wybierz zdjęcia, zaznacz zdjęcia z dysku i kliknij opcję Załaduj zdjęcia. Poczekaj, aż pasek postępu dojdzie do końca i pojawi się lista dodanych zdjęć. Możesz je uzupełnić opisami albo usunąć pojedyncze fotografie, które dodałeś przez pomyłkę.

Przechodząc do karty Organizuj, zmienisz kolejność zdjęć w albumie. W karcie Edytuj info możesz zmienić nazwę albumu, a także jego ustawienia widoczności dla innych użytkowników Facebooka. Jeśli wszystko jest gotowe, kliknij odnośnik Publikuj zdjęcia. Facebook uzupełni album dodanymi fotografiami.

W każdej chwili możesz dodać więcej zdjęć do istniejącego albumu. Wystarczy przejść do fotografii, wybrać album i kliknąć opcję Dodaj więcej zdjęć. Dodawanie przebiega tak samo jak przy tworzeniu nowego albumu.

Na dole każdego albumu znajduje się odnośnik do niego. Możemy wysłać go dowolnej osobie, nawet niemającej konta na Facebooku, żeby zobaczyła nasze zdjęcia. Adres zadziała również wtedy, gdy ustawienia prywatności nie pozwalają wszystkim na dostęp do fotografii.

Uwaga: Zdjęcia o dużym rozmiarze zostaną pomniejszone. Aby pobrać je w pełnej rozdzielczości, musisz kliknąć zdjęcie, a następnie "Pobierz" w lewym dolnym rogu.

Oznacz znajomych na zdjęciach

Możesz podpisać osoby, które znajdują się na zdjęciach. W tym celu wyświetl fotografię i z listy pod nią wybierz opcję Dodaj znacznik do zdjęcia. Kliknij twarz osoby, którą chcesz oznaczyć, i wybierz jej imię z listy znajomych. Można również podać e-mail tej osoby, a Facebook wyśle do niej zaproszenie do grona znajomych.

Po skończonej operacji pod zdjęciem pojawi się lista znajdujących się na nim osób. Ponadto otrzymają one komunikat o tym, że zostały oznaczone. Oznaczyć można też osoby na zdjęciach dodanych przez innych użytkowników (w zależności od ich ustawień prywatności).

Zaproś przyjaciół na wydarzenie

Kolejna opcja to dodanie wydarzenia. Możesz w ten sposób poinformować znajomych np. o imprezie, koncercie albo premierze filmu. Kliknij ikonę wydarzenia i wpisz podstawowe informacje.

Gdy zatwierdzisz dodanie wydarzenia przyciskiem Podziel się, zostanie utworzona strona wydarzenia. Możesz zmienić jego ikonę i opis, klikając odnośnik Edytuj wydarzenie. Na tej samej podstronie ustalisz, czy wydarzenie jest publiczne (opcja Wszyscy mogą oglądać i odpowiadać), czy dostępne tylko dla zaproszonych.

W obydwu wariantach możesz zaprosić znajomych na wydarzenie. Warto pamiętać, że oni również będą mogli zaprosić kolejne osoby.

Twórz ankiety

Ostatnia ikona nad polem statusu (Pytanie) pozwala tworzyć proste ankiety. Wpisujemy pytanie, jakie chcemy zadać znajomym i kilka odpowiedzi. Odpowiedzi mogą być zwykłym tekstem, odnośnikami do stron na Facebooku lub linkami do stron internetowych. Znajomi będą mogli dodać również własne odpowiedzi, a wszyscy zobaczą, kto na co głosował. Można w ten sposób ustalić najlepszy termin spotkania albo wybrać rodzaj pizzy, jaką zjemy.

Publikuj na tablicy znajomego

Publikować można na stronach znajomych, o ile mają włączoną tę opcję. Kiedy przeglądasz czyjś profil, zwróć uwagę na pole dodawania komentarzy. Gdy dodasz w nim komentarz, pojawi się on na tablicy naszego znajomego, a nie naszej. Aby się w tym nie pogubić, warto zapamiętać prostą zasadę: wpis pojawia się u osoby, której zdjęcie widzisz po lewej stronie.

Dostępna jest jeszcze jedna usługa dotycząca znajomych. Możemy ich meldować w usłudze Miejsca. Jeśli mamy przy sobie smartfona z aplikacją Facebooka i włączoną geolokalizacją, znajomy może opublikować na naszej tablicy nazwę miejsca, w którym przebywamy (np. nazwę restauracji).

Możliwość meldowania nas w miejscach uaktywnimy, korzystając ze smartfona z aplikacją Facebooka oraz wybierając na stronie opcję Konto | Ustawienia prywatności | Dostosuj ustawienia | Gdy się zamelduję, uwzględnij mnie w obszarze Osoby tu i teraz | Zezwól.

Uporządkuj tablicę

Jeśli twoja tablica jest za bardzo zaśmiecona, możesz oczyścić ją z nieciekawych elementów, w tym z wiadomości wysyłanych automatycznie przez aplikacje. Kiedy naprowadzisz kursor na wybrany komunikat, w jego prawym górnym rogu pojawi się krzyżyk. Po jego kliknięciu wyświetlone zostaną opcje blokowania.

Jeśli wiadomość pochodzi z gry lub aplikacji, możesz zablokować wszystkie komunikaty od niej (Ukryj posty użytkownika [nazwa aplikacji]). Możesz również zablokować wybranego użytkownika lub stronę. Po zablokowaniu nie będziesz już otrzymywał żadnych komunikatów od danej osoby, aplikacji lub strony. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał zdjąć blokadę, kliknij Edytuj opcje znajdującą się na samym dole tablicy.

Aby do niej dotrzeć, musisz tak długo przewijać tablicę na sam dół, aż przestanie doładowywać kolejne informacje. Na dole pojawi się w końcu niebieska belka z opcjami Starsze posty (ładuje kolejną porcję informacji) i Edytuj opcje. Kiedy ją klikniemy, zobaczymy m.in. pole wyboru pokazywanych postów. Możemy wybrać, czy chcemy widzieć informacje od wszystkich znajomych, czy tylko od tych, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Ta opcja teoretycznie powinna ograniczyć zalew setek wiadomości, których nie bylibyśmy w stanie filtrować, ale w praktyce nie sprawdza się - będziemy widzieli statusy tylko kilku osób.

Artykuł pochodzi ze specjalnego dodatku "PC World - Facebook". Pismo można jeszcze zamówić (wysyłka GRATIS!).